Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 07-03-2019 - 08:30
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31604
Skąd: Warszawa
Status: Offline
a Ty jesteś w genetece? to może Cię nie ma i z botem rozmawiamy?Wink

chodzi o to , co to za argument "nie ma w genetece? Zagadnienie warte odrębnego wątku, ale nie jest warte poszukania w dokumentach?

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Virg@Offline
Temat postu:   PostWysłany: 07-03-2019 - 10:00
Sympatyk


Dołączył: 19-03-2009
Posty: 780

Status: Offline
Krzysztof Kozłowski napisał:
Konkretnie mówię o nazwisku Nagniak vel Nagnianka, które zostało zmienione na Antoniówna.
[…]
Niestety, nie dotarłem do żadnych danych rodziców Łucji Nagniak.

W XVIII i XIX w. powszechnie stosowano żeńskie formy nazwisk, inne w przypadku panien, inne niewiast zamężnych lub wdów. (Formy te dodatkowo podlegały pewnym regionalnym modyfikacjom.)
Zgodnie z tradycją, przed zamążpójściem, rzeczona Łucja nosiła nazwisko odojcowskie Nagnianka, (ojciec, to Pan Nagniak).
Nie wykluczone, że ojciec Łucji miał na imię Antoni, to tłumaczyłoby formę Antoniówna, czyli córka Antoniego.
Kiedy dotrzesz do danych o ojcu Łucji, będziesz mógł zweryfikować, dlaczego zamiennie do Nagnianka, wobec panny Łucji, stosowana była forma Antoniówna.

Łucja Nagnianka nazwisko zmieniła dopiero po poślubieniu Wojciecha Wysockiego. Jako kobieta zamężna nosiła nazwisko Wysocka, a nie wykluczone, że nazywana była Wojciechowa.

Łączę pozdrowienia –
Lidia

P.S.
Zobacz więcej:
Halina Karaś, Nazwiska kobiet, (artykuł dostępny w Internecie w dniu 5 czerwca 2011)
http://www.gwarypolskie.uw.edu.pl/index ... iew&id=166
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Grazyna_GabiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 07-03-2019 - 10:04
Sympatyk


Dołączył: 02-01-2010
Posty: 3266
Skąd: Hamburg
Status: Offline
Uff z aktow UMZ dzieci tej pary wynika, ze raczej trudno bedzie ustalic nazwisko rodowe matki.
Lucja wyszla za Wysockiego ale dalej zwali sie Wysoczek.
Natomiast nazwiska Lucji to: Nagniak (lacina - moze zle odczytane), Antoniówna, Janówna, Wojtach ...
Nie wiem czy akt zgonu w tym wypadku cos wyjasni.

Urodzenia Lucji - moze to jest ta?
1764 161 Łucja Nakina Walenty Petronela Jagorkówna Łowicz Kolegiata Boczki
1779 159 Łucja Najdek Walenty Wiktoria Łowicz Kolegiata Łowic ( slub byl w 1792 wiec ta troche wiekowo nie pasuje).

Slub Walentego i Petroneli :
1764 12 Walenty ? Petronella Jagorek [Inne nazwiska: Jagorcikowna] Łowicz Kolegiata [Uwagi: nieczytelne nazwisko mężczyzny Miejscowość: Boczki Data ślubu: 05.02.1764 r.


Pozdrawiam
Grazyna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kozłowski_KrzysztofOffline
Temat postu:   PostWysłany: 07-03-2019 - 19:48
Sympatyk


Dołączył: 11-03-2018
Posty: 58
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Sroczyński_Włodzimierz napisał:
a Ty jesteś w genetece? to może Cię nie ma i z botem rozmawiamy?Wink

chodzi o to , co to za argument "nie ma w genetece? Zagadnienie warte odrębnego wątku, ale nie jest warte poszukania w dokumentach?


Jestem zupełnie początkujący i nie zdążyłem prześledzić nawet danych zgromadzonych w genetece co do wszystkich przodków, więc nie zabrałem się jeszcze za inne źródła. Póki co rozmawiam z rodziną, zbieram zdjęcia od najstarszych jej członków i badam zasoby geneteki.

Lidio i Grażyno - bardzo Wam dziękuję za poświęcony czas i cenne uwagi!

Panie Włodzimierzu - czy może mi Pan podpowiedzieć, w jakich dokumentach najlepiej szukać?

_________________
Pozdrawiam serdecznie,
Krzysztof Kozłowski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 07-03-2019 - 19:55
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31604
Skąd: Warszawa
Status: Offline
najbardziej popularne są metryki, najprostsze i najszybsze (ale węższy zakres czasowy i gorszy stan zachowania) - ewidencja ludności formalne (księgi ludności) i mniej formalne (np spisy parafian)
geneteka to zbiór indeksów osobowych powstałych z części metryk
i powinna byc używana jedynie jako pomoc przy dotarciu do dokumentu zaindeksowanego, źródłem informacji o zdarzeniu jest zindeksowany dokument (ASC, inne metrykalne), nie wpis w genetece
no i "nie ma w genetece" nie znaczy "brak dokumentu w bazach" - nie wszystko jest i nei wszystko będzie zindeksowane
brak pomocy (indeksu osobowego) nie zamyka drogi, ot przechodzimy na standard bez wspomagania, szukamy w archiwaliach, nie ich opracowaniach

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kozłowski_KrzysztofOffline
Temat postu:   PostWysłany: 07-03-2019 - 20:04
Sympatyk


Dołączył: 11-03-2018
Posty: 58
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Panie Włodzimierzu, bardzo dziękuję za szeroką odpowiedź Smile

Pani Grażyno - rzeczywiście wszystko pasuje do Łucji Nakina! I takie nazwisko, choć nie jest popularne, to jednak istniało. W odróżnieniu od Nagniak Wink

Czy może mi Pani podpowiedzieć, jak dotarła do aktu U Łucji i aktu M jej rodziców? Nie da się szukać w genetece po samym imieniu Łucja, a nazwisko Nakina nie jest wyszukiwane, gdy szuka się po nazwiskach Łucji występujących w innych aktach.

Będzie to dla mnie nauka, jak skutecznie poszukiwać informacji Smile
I oczywiście po genetece będę szukał w dalszych źródłach, kierując się wskazówkami pana Włodzimierza.

_________________
Pozdrawiam serdecznie,
Krzysztof Kozłowski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tazbir_MarcinOffline
3 Temat postu: Całkowita zmiana nazwiska. Dlaczego? Jakieś pomysły?  PostWysłany: 27-04-2019 - 14:41
Sympatyk


Dołączył: 10-02-2019
Posty: 291
Skąd: Bytom
Status: Offline
Witam, jakiś czas temu szukałem u Państwa pomocy w celu odszukania Jana Łuczaka - mojego przodka.
Dzisiaj zupełnie przypadkiem przeglądając akta natknąłem się na zgon jego syna KASPRA ŁUCZAKA:
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=2115410
Przeżył on tylko 9 tygodni a wszystko wskazywało na to, że było to ich pierwsze dziecko. W celu uzyskania jakichkolwiek informacji szybko przeszukałem akta urodzenia w celem weryfikacji. Ku mojemu zaskoczeniu w skorowidzu brakowało Kaspra Łuczka. Zacząłem przeglądać akta po kolei i szok.
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=2115410
Kasper, Matka i imię ojca się zgadzało, natomiast pojawiło się inne nazwisko Krawczyk.

Mając już informacje jak mógł mieć na nazwisko Jan zacząłem szukać aktu małżeństwa - najważniejszego.
W 1825 roku Jan Kaczmarczyk z panną Anielą Chamczyk wzięli ślub.
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=2115410

I tutaj pojawia się jego nazwisko Kaczmarczyk, z takim nazwiskiem urodził się w 1799 roku. Natomiast jest to błąd gdyż jego rodzeństwo rodziło się z nazwiskiem Krawczyk tak jak w akcie małżeństwa wpisane jest nazwisko jego matki Krawczyk.

Czy ktoś ma pomysł skąd zmiana nazwiska na Łuczak?

Pozdrawiam serdecznie,
Marcin Tazbir
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Christian_OrpelOffline
Temat postu: Całkowita zmiana nazwiska. Dlaczego? Jakieś pomysły?  PostWysłany: 27-04-2019 - 15:50
Sympatyk


Dołączył: 28-08-2006
Posty: 739
Skąd: HENIN-BEAUMONT , Francja
Status: Offline
Podobne przykłady w tym artykule :

https://beskid.com/nazwiska-polska-genealogia/
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
diabolitoOffline
Temat postu: Całkowita zmiana nazwiska. Dlaczego? Jakieś pomysły?  PostWysłany: 27-04-2019 - 19:32
Członek PTG


Dołączył: 22-03-2019
Posty: 1098
Skąd: Utrecht
Status: Offline
Dzięki za super artykuł.
Miałem przyłączyć się do wątku ze względu na podobny problem i nazwisko Łuczak Smile
Wśród moich przodków występuje Urszula Łuczak urodzona z Wawrzyńca i Maryanny Łuczaków. Bierze ślub z Michałem Pierzakiem (jeszcze nie dotarłem do aktu). Ich córka Jadwiga figuruje w akcie chrztu z 1789 jako Pierzak i również w akcie ślubu z 1811.
Nie mogłem znaleźć innych dzieci Urszuli i Michała Pierzaków, ale o dziwo znajduję dzieci Michała i Urszuli Łuczak.
Na trop zmiany nazwiska naprowadził mnie Błażej Łuczak, syn Michała i Urszuli, który w akcie ślubu z 1822 figuruje jako syn Urszuli z Pierzaków Łuczakowej.
Po tym artykule muszę przejrzeć świadków i miejsca i może coś mi się nasunie.

Pozdrawiam,
Robert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tazbir_MarcinOffline
Temat postu: Re: Całkowita zmiana nazwiska. Dlaczego? Jakieś pomysły?  PostWysłany: 27-04-2019 - 20:23
Sympatyk


Dołączył: 10-02-2019
Posty: 291
Skąd: Bytom
Status: Offline
diabolito napisał:
Dzięki za super artykuł.
Miałem przyłączyć się do wątku ze względu na podobny problem i nazwisko Łuczak Smile
Wśród moich przodków występuje Urszula Łuczak urodzona z Wawrzyńca i Maryanny Łuczaków. Bierze ślub z Michałem Pierzakiem (jeszcze nie dotarłem do aktu). Ich córka Jadwiga figuruje w akcie chrztu z 1789 jako Pierzak i również w akcie ślubu z 1811.
Nie mogłem znaleźć innych dzieci Urszuli i Michała Pierzaków, ale o dziwo znajduję dzieci Michała i Urszuli Łuczak.
Na trop zmiany nazwiska naprowadził mnie Błażej Łuczak, syn Michała i Urszuli, który w akcie ślubu z 1822 figuruje jako syn Urszuli z Pierzaków Łuczakowej.
Po tym artykule muszę przejrzeć świadków i miejsca i może coś mi się nasunie.

Pozdrawiam,
Robert


Z ciekawości zapytam gdzie urodziła się Urszula?

Pozdrawiam,
Marcin Tazbir
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
diabolitoOffline
Temat postu: Re: Całkowita zmiana nazwiska. Dlaczego? Jakieś pomysły?  PostWysłany: 27-04-2019 - 21:07
Członek PTG


Dołączył: 22-03-2019
Posty: 1098
Skąd: Utrecht
Status: Offline
Urszula urodzona ok. 1766 w Żabiczkach parafia Kazimierz

Pozdrawiam,
Robert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
RicardoOffline
Temat postu: Re: Całkowita zmiana nazwiska. Dlaczego? Jakieś pomysły?  PostWysłany: 28-04-2019 - 00:30
Sympatyk


Dołączył: 31-01-2015
Posty: 28

Status: Offline
Czy zmiana brzmienia nazwiska wymagała jakiegoś dokumentu urzędowego w XiX wieku? Rodzi się jako Korzeń, żeni jako Korzeń a umiera jako Korzeniowski. I w tułaczce ziemskiej spładza dzieci juz jako Korzeniowski.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Irena_SkułaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 28-04-2019 - 07:11
Sympatyk


Dołączył: 29-11-2018
Posty: 317

Status: Offline
Witam!. Od czego może pochodzić nazwisko Stanisz. W okolicach Bełchatowa , Kamieńska często przy nazwisku dopisywano Stanisz. Wojciech przy ślubie w 1793 Chojnacki , przy zgonie przy w 1794 Stanisz .Paweł Banaszczuk Stanisz ur. w 1734 . I przy wielu innych nazwiskach w tych okolicach dopisywano Stanisz.
Pozdrawiam Irena
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Virg@Offline
Temat postu: Nazwisko i jego oboczności  PostWysłany: 02-07-2019 - 10:34
Sympatyk


Dołączył: 19-03-2009
Posty: 780

Status: Offline
Lata poszukiwań przodków, ich krewnych oraz powinowatych, zdecydowanie przekonały mnie, żeby nie ograniczać się i nie pomijać osób, których nazwisko nie zostało zapisane identycznie jak „u moich”. Na początku swoich poszukiwań na te „inne” nazwiska nie zwracałam uwagi (czego dziś bardzo żałuję), to nieraz później okazywało się, że są oni jak najbardziej moimi – bardziej nawet niż ci mający „w papierach” identycznie zapisane nazwisko.
Co więcej, bywało tak nawet w przypadku nazwisk bez polskich „krzaczków” (mówimy na nie fachowo litery diakrytyzowane).

Interesujące, pod jak licznymi obocznościami odnajdywaliście „swoich”?

Nazwisko Nawrocki – i jego oboczności

Dotychczas, w swoich poszukiwaniach, spotkałam się z następującymi, 34. występującymi obocznościami tego nazwiska (i dotyczy to tylko zapisów przy użyciu łacińskiego alfabetu Very Happy ):
Nawrócki, Nawrockyi, Nawrucki, Nawrocká, Nawracki, Newrocki, Nowrocki, Nawrocke, Navrocki, Nawrocka, Nawrotski, Navrockij, Nawrotzki, Navrotzcki, Navrotczki, Navrócki, Navrocky, Nawracka, Navrocký, Navrocka, Nowrocke, Novrocki, Navroczky, Nowrotzki, Navraczki, Nawrodzka, Navrotzki, Nawratzki, Nawrotzky, Navrotski, Navrotskyi, Navrotskii, Navrodskiy, Navrotskiy

Łączę serdeczności i sukcesów w badaniu dziejów Rodziny życzę –
Lidia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 02-07-2019 - 10:51
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31604
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Powyższe formy to "tylko" kwestia zapisu (relatywnie łatwa do rozpracowania SOUNDex etc).
Nie powinnaś byś zaskoczona "obocznościami": Nawrot, Nawrót o czym na pewno wiesz, wspominam dla uporządkowania kwestii.
Różnorakie formy zapisu fonetycznie zbliżonych lub tożsamych doczekały się narzędzi (mniej lub bardziej sprawnych:) i to dedykowanych językowi polskiemu, zbitkom polsko-ruskim, polsko-niemieckim. Ba! Część typowych literówek, błędów pisarskich można wykryć dzięki rozwiniętym narzędziom "automatycznie" to zmiany, które obocznością są jak najbardziej (słownikowo, funkcjonalnie) typu tłumaczenie rdzenia znaczeniowego, dostosowania regionalne etc..dużo trudniej

Przykładowo jedna z linii Sroczyńskich jest dość młoda, nazwisko w tejże powstało z Sierociński ( o ile pamiętam urzędowo zmienione) bliskość znaczeniowo żadna (nie typu Sroka -> Sroczyński), brzmieniowo dość odległa (nie typu Seroczyński -> Sroczyński), ale na tyle zbliżona, że do skojarzenia z nowym, a na tyle oddalona, by stare "zapomnieć".
I na takie "oboczności" trudno patent znaleźć

OT: Temat zmian "nazwisk" ostatnio odżył. Niezależnie czy jako "zmiana formy zapisu" czy "zmiana nazwiska". Zastanawiające, że żyje w zupełnym oderwaniu od kwestii form imion:) Czy też porzucone zagadnienia typu: jakie nazwy przekształciły się w to co dziś nazwiskiem większość nazywa, a co było imieniem; dlaczego nikogo nie dziwi że Zlatan z koszulką Zlatan biegał etc:)

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.555303 sekund(y)