Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 18 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Marzena64Offline
Temat postu: Skrócony akt urodzenia contra zupełny  PostWysłany: 01-07-2019 - 07:35
Sympatyk


Dołączył: 21-10-2007
Posty: 315

Status: Offline
Witajcie, mam skrócony akt urodzenia mojego dziadka z roku 1949 gdzie są tylko podstawowe dane typu: nazwiska jego rodziców i oczywiście data jego urodzenia. Czy w zupelnym akcie urodzenia może być podane miejsce urodzenia jego rodziców? Jakie mogą być dodatkowe informacje.? Zastanawiam się czy warto wystąpić z podaniem o takowe do USC.
Pozdrawiam
Marzena
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Lipnik.F.TurasOffline
Temat postu:   PostWysłany: 01-07-2019 - 07:56
Sympatyk


Dołączył: 16-08-2006
Posty: 874
Skąd: Bielsko-Biała
Status: Offline
Zupełny praktycznie nic ci nie da oprócz kłopotów z jego pozyskaniem
RODO.
Raczej poszukaj danych w parafii gdzie się urodził.
USC to nie podstawowe źródło wiedzy.
Odszukaj parafię urodzenia.
Pogadaj przez telefon umów się jeśli taka wola Proboszcza czasami odpowie na E-maila.
I szukaj danych, w księgach parafialnych będzie więcej danych.
Najczęściej to parafia chrztu i parafia matki dziecka. pozdrawiam
Jan
………….
Ja już dożyłem, że pełny akt urodzenia z USC mojego dziadka jest w sieci.
Wiele się nie dowiedziałem w stosunku do skróconego odpisu aktu urodzenia.
………………
Więcej wiem jednak z ksiąg parafialnych.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
NegrescaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 01-07-2019 - 08:29
Sympatyk


Dołączył: 17-08-2018
Posty: 47

Status: Offline
Marzenko, mam przed sobą akt skrócony i akt zupełny urodzenia pewnej osoby. I akt zupełny zawiera dodatkowe informacje w stosunku do aktu skróconego, a mianowicie: oprócz nazwy USC podano województwo, w którym urodzenie nastąpiło, podano datę sporządzenia aktu urodzenia, podano nazwisko rodowe matki dziecka oraz daty i miejsca urodzenia rodziców, a także nazwisko osoby, która zgłosiła urodzenie.
Z tym, że akt dotyczy osoby żyjącej obecnie; nie wiem, jak by to było z aktami starszymi.
Pozdrawiam
Jadwiga Kuźdub
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 01-07-2019 - 09:14
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5780

Status: Offline
Pytanie dotyczy roku 1949 co ma duże znaczenie. W roku 1945 przyjęto prawo o aktach stanu cywilnego, które weszło w życie w 1946 (skończyła się rejestracja wyznaniowa)
o ewolucji asc można przeczytać w wielu miejscach, choćby tu https://iusnovum.lazarski.pl/fileadmin/ ... ynicki.pdf
mam przed sobą kopie (sic) au mojego stryja (1944) i mojego Taty (1950). Mogę sobie wyobrazić różnice w odpisach, bo i akty różne (jeden sprzed reformy, drugi po). Odpis skrócony zawierałby (tak z pamięci) imię (imiona) i nazwisko dziecka, data i miejsce urodzenia, imiona rodziców, nazwisko panieńskie matki, płeć dziecka.
W zupełnym cała reszta czyli:
1. w przypadku stryja (1944) - kto zgłasza, wiek zgłaszającego, chrzestni (świadkowie), wiek matki, adres zamieszkania (rodziców, świadków- był podany),
2. w przypadku Taty (1950) - info o dacie i miejscu urodzenia rodziców, zawód rodziców, miejsce zamieszkania, imię i nazwisko zgłaszającego, informacja o dacie i miejscu ślubu rodziców, informacje o tym, że Tata zawarł związek małżeński (domyślam się, że te dwie dane ostatnie to nowa forma starego dopisku, która może być a może jej nie być (ale są to normalne rubryki, nie jest to dopisek na marginesie).
Konkluzja - najlepszą i najtańszą formą byłaby kopia a nie odpis. Gdyby jednak odpis to brałbym zupełny. To nie są jakieś wielkie inwestycje (korzystamy z odpisów ws. naszych rodziców, dziadków i az pradziadków, wcześniejsze akty to już zwykle to, co bierzemy z archiwum), choć punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 01-07-2019 - 10:02
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31712
Skąd: Warszawa
Status: Offline
ale kombinujecie
nie skrócony AKT
a odpis skrócony vs odpis zupełny ASC

zupełny - zawiera także wszystkie zmiany tj informacje o treściach, które zostały zmienione
skrócony - stan aktualny (po zmianach)
to nie jest trudne do sprawdzenia
https://obywatel.gov.pl/malzenstwo/odpi ... cje-ogolne
https://obywatel.gov.pl/malzenstwo/uzys ... w-urzedzie
https://obywatel.gov.pl/malzenstwo/uzys ... z-internet

jeśli świeży skrócony odpis AU nie zawiera informacji, o których chyba (bo nie wiem czy o współczesnych odpisach pisze, co porównuje) pisze Jadwiga, a takowe w akcie są - to błąd i należy reklamować

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Marzena64Offline
Temat postu:   PostWysłany: 01-07-2019 - 11:10
Sympatyk


Dołączył: 21-10-2007
Posty: 315

Status: Offline
Dziękuję bardzo za odpowiedzi. Tak jak pisałam chodzi mi przede wszystkim o informacje miejsca urodzin rodziców dziecka. A przy okazji jeśli byłyby też inne informacje to jeszcze lepiej. RODO nie ma tu nic do rzeczy, bo jestem potomkiem w linii prostej i osoba nie zyje. To co jest w teraźniejszych odpisach to wiem, ale ciekawi mnie jakie dane były spisywane w 1949 roku.Oczywiście w zależności od sytuacji rodziców dziecka, ale chyba jakis standart metryk urodzenia był w urzędach.
Pozdrawiam serdecznie

Marzena
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 01-07-2019 - 11:15
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31712
Skąd: Warszawa
Status: Offline
nie ma takich informacji w ASC jak miejsce urodzenia rodziców rejestrowanego dziecka
i nie było

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 01-07-2019 - 11:24
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5780

Status: Offline
Włodku,
Ja nie twierdze, że mam rację, opisuję stan sprawy. Wystąpiłem na Smyczkową o kopię AU mojego Taty (ur. Warszawa 1950). Dostałem dokument, który opisałem.
W nagłówku jest napisane AKT URODZENIA. Jest tam rubryka oznaczona jako II - Dane dotyczące rodziców i punkty:
1, Nazwisko
2. Imię,
3. Nazwisko rodowe matki,
4. Zawód
5. Miejsce urodzenia
6. Data urodzenia lub wiek (tu dokładne daty i miejsca)
7. miejsce zamieszkania (tu wpisano tylko Warszawa)
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 01-07-2019 - 11:40
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31712
Skąd: Warszawa
Status: Offline
pogubiłem sięSmile
wydawało mi się, że rozmawiamy na temat czym się różni odpis skrócony ASC od odpisu zupełnego - a mowa o obecnych odpisach
różni się tym, że w zupełnym są informacje o tym co było zanim zostało skorygowane (jeśli korygowane było)
w skróconym jest to co, co jest po korektach

czy zdarza się, że w odpisie nie ma informacji, które powinny być (były w akcie w momencie sporządzania odpisu i są w zakresie, który powinien być spisany)? zdarza się, błąd ludzki
chyba najczęstszy - brak tłumacza przy ASC, które były sporządzone na podstawie obcojęzycznych i tłumaczenia przysięgłego (szczególnie AZ)

czy ZAWSZE będą informacje "wcześniejsze" w odpisie zupełnym?
no niekoniecznie (cały zakres sytuacji, gdy akt jest anulowany i sporządzany nowy -> wtedy z anulowanego nie będzie informacji)

a co było/powinno być/mogło być to na wzorach załączonych do ustawy widaćSmile
i w podlinkowanych przeze mnie też



"zupełny" nie będzie bogatszy w informacje o rodzicach, jeśli nie ma ich w skróconym to się nie pojawią
moim zdaniem:)

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 01-07-2019 - 11:50
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5780

Status: Offline
Masz rację w zupełności. Odpis skrócony, który dostajemy ma ściśle określone informacje. W zupełnym powinny być te dodatkowe informacje zawarte w akcie
"Odpis zupełny zawiera więcej informacji niż odpis skrócony. Jest w nim dokładnie powtórzona treść aktu stanu cywilnego"(za obywatel.gov.pl). Czyli jeśli (jak w moim przypadku) w akcie było info o rodzicach to w odpisie zupełnym też taka informacja by była ? Bo na logikę (o praktyce nie mam pojęcia) powinna być. jeśli nie to jednak zupełność nie jest zupełna Smile
Konkluzja moja pozostaje niezmienna kopia najlepsza a oszczędzanie na odpisie zupełnym może się okazać oszczędnością pozorną. Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 01-07-2019 - 11:55
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31712
Skąd: Warszawa
Status: Offline
tak, byłaby
oczywiście, gdyby odpis był sporządzony prawidłowo

nie wszystkie potrzeby (w tym urzędowe przede wszystkim) kopią załatwisz, odpisy bywają niezbędne
niezbędność załatwi skrócony:)
a potrzeby informacyjne ani zupełny ani skrócony:)
stąd odwrotnie:
gdy budżet istotny WARTO zaoszczędzić 11 zł na zupełnym (a zaoszczędzone środki przesunąć na kopie:)

ale to (kopia vs odpis) też poza tematem, podobnie jak poniższe rozszerzenie:
co lepsze dla tych U1946+: odpis ASC, kopia ASC, wyciąg z PESEL?

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
lukas_07Offline
Temat postu: Re: Skrócony akt urodzenia contra zupełny  PostWysłany: 01-07-2019 - 18:40
Sympatyk


Dołączył: 17-10-2013
Posty: 149

Status: Offline
Marzena64 napisał:
Witajcie, mam skrócony akt urodzenia mojego dziadka z roku 1949 gdzie są tylko podstawowe dane typu: nazwiska jego rodziców i oczywiście data jego urodzenia. Czy w zupelnym akcie urodzenia może być podane miejsce urodzenia jego rodziców? Jakie mogą być dodatkowe informacje.? Zastanawiam się czy warto wystąpić z podaniem o takowe do USC.
Pozdrawiam
Marzena


Jeśli dobrze zrozumiałem, to dziadek urodził się w 1949r. i masz odpis skrócony jego aktu urodzenia również z 1949r. W akcie uroodzenia sporządzonym według obowiązujących wówczas przepisów powinny być wpisane następujące dane dotyczące rodziców: naziwska, imiona, naziwsko rodowe matki, zawód, miejsce urodzenia, data urodzenia lub wiek, miejsce zamieszkania oraz stwierdzenie, że rodzice są małżeństem.
Na przestrzeni lat druki, na których wydaje się akt urodzenia zarówno skrócony jak i zupełny ulegały zmianom. Mimo, że np. w akcie urodzenia z 1949r. będzie podany zawód rodzica to wydanym współcześnie odpisie czy to skróconym czy zupełnym tej informacji nie będzie bo obecne wzory nie posiadają stosownej rubryki na wpisanie zawodu.
Reasumując, to ani odpis skrócony ani też zupełny nigdy w 100 % nie oddają wszystkich informacji podanych w danym akcie. Jeśli masz możliwość to wystąp o umożliwienie wykonania samodzielnej fotokopii tego aktu albo wydanie kserokopii (może USC się zgodzi), jeśli nie jest to potrzebne do celów urzędowych.

Jak wyglądały i jakie dane zawierały poszczególne akty stanu cywilnego / odpisy/ wyciągi z lat 1946-1955 można zobaczyć w rozporządzeniu z dnia 24.11.1945r. w sprawie wykonania prawa o aktach stanu cywilnego oraz przepisów wprowadzających to prawo.

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/downl ... 450304.pdf


Pozdrawiam
Łukasz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.683939 sekund(y)