Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 08-12-2018 - 15:40
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
linkuj kopie dokumentów (nielogowane najlepiej) nie wypisy/indeksy

co złego w Robak?
co było wcześniej warto popatrzec, może nie zmiana na nowe, a powrót, przywrócenie w poprzednim lub zbliżonym do pierwotnego

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
krzysztoflelewskiOffline
Temat postu: Zmiana nazwiska  PostWysłany: 12-12-2018 - 19:54
Sympatyk


Dołączył: 26-08-2012
Posty: 174
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Witam,
mam przodka o imieniu Szymon, który wg aktu urodzenia wyjętego z parafii Kurowice (łódzkie) przy zawieraniu małżeństwa w styczniu w 1817 r w Parafii Kołacinek (łódzkie) zapisany jest jako Szymon Lola, urodzony w Wardzyn w roku 1887 i zamieszkały obecnie w Woli Cyrusowej. W grudniu 1817 r. rodzi się syn Szymonowi w Woli Cyrusowej i ksiądz z Kołacinka zapisuje, już w metryce urodzenia syna Jana że stawił się Szymon Leleski jako ojciec. W kolejnych latach rodzą się kolejne dzieci które też zapisuje sam ojciec jako Szymon Leleski i umiera jako Szymon Leleski.
Zastanawiam się, dlaczego zostało zmienione nazwisko z Lola (Lolo) na Leleski w tak krótkim okresie (ten sam rok). Może powód, że rodził się w zaborze pruskim, później przeniósł się do zaboru rosyjskiego i tam zawierał związek małżeński z panną z Woli Cyrusowej również zapisanej jako Marcjanna Pawlak według wyjętej metryki z parafii Kołacinek, a przy zapisywaniu dzieci podawana jest już jako Filipińska.
Czy ktoś spotkał się z taką sytuacją albo ma wiedzę, dlaczego tak robiono? Jaka może być przyczyna.
Pozdrawiam Krzysztof
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
GZZukOffline
Temat postu: Zmiana nazwiska  PostWysłany: 13-12-2018 - 00:40
Sympatyk


Dołączył: 16-06-2018
Posty: 249

Status: Offline
To nie jest zmiana nazwiska, tylko jego różne formy. W tym czasie bardzo powszechne są oboczności typu Wilk/ Wilczyński, łysak/ Łysakowski, Jędruszczuk/ Andruszczuk i tak dalej. Rózne formy nazwiska mogły być używane na przemian przez tę samą osobę.
Zofia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
magdalena72Offline
Temat postu: Zmiana nazwiska  PostWysłany: 13-12-2018 - 09:39
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-12-2011
Posty: 289

Status: Offline
A Twoja Marianna Pawlak c. Andrzeja Pawlaka i Marianny Sikorskiej - potem wystepuje jako Filip, Filipowska - jej ojciec umiera jako Filipowski, ślub bierze jako Filipiak Andrzej z Marianną Sikorską w 1795 roku;
pewnie był synem Pawła Filipa/Filipiaka - w trakcie ślubu miał 25 lat czyli ur ok 1769-1771;
- ale nie ma urodzenia Andrzeja Pawlaka ani Filipa/Filipiaka - jest 1769 roku Andrzej N. syn Pawła i Zofii - to może ten? szukaj dalej;
nazwiska ewoluowały - tworzone były od przydomków, imienia ojca itd,

A żeby było ciekawiej - Twój Szymon może przy urodzeniu mieć zapisane inne nazwisko - paarafiaKurowice 1787rok, Szymon Juda Tadeusz Pol, s. Kacpra i Cecylii
Miłego szukania


Magdalena
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
JanNiedźwiadek
Temat postu:   PostWysłany: 13-12-2018 - 09:58
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2012
Posty: 97

Ciekawe zagadnienie tutaj poruszone. U mnie też tego typu przypadki mają miejsce. Należy jednak zwracać uwagę na kontekst, bo nie zawsze to jest kontekst przydomkowy. I tak bywa często, że jeżeli pan młody szedł na ziemię swojej żony, to zwany był nazwiskiem po teściu. W kolejnych pokoleniach dzieci mogły wrócić do pierwotnego brzmienia nazwiska. W parafii moich przodków staram się dokumentować takie przypadki, gdyż sam mam nie małą zagwozdkę u moich przodków z tym związaną...
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kwroblewskaOffline
Temat postu: Re: Zmiana nazwiska  PostWysłany: 13-12-2018 - 14:43
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 16-08-2007
Posty: 3157
Skąd: Łódź
Status: Offline
krzysztoflelewski napisał:
Marianna Pawlak według wyjętej metryki z parafii Kołacinek, a przy zapisywaniu dzieci podawana jest już jako Filipińska.

Temat zmiany nazwiska był wielokrotnie omawiany na forum
https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopi ... iana.phtml

W akcie urodzenia twojej Marianny zapisano z Pawlaków ale również nadpisano z Filipiaków
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cat=977789 skan 238
czyli była córka Andrzeja Pawlaka zwanego Filipiakiem albo co jest bardziej prawdopodobne, bo nazwisko Filipiak często występowało w par. Kołacinek http://geneteka.genealodzy.pl/index.php ... _date=1820
córką Andrzeja Filipiaka zwanego Pawlakiem. Inne dzieci tego Andrzeja http://geneteka.genealodzy.pl/index.php ... 820&exac=1 nosiły nazwisko Filipiak.
Podobnie jak akt z 1785r Brygida c. Wojciecha i Franciszki Filipiaków nadpisano Pawlaków https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cat=977789 skan 208

Nazwisko Lola nadal występuje w okolicach Łodzi.
Zainteresuj się może etymologią tego nazwiska. Jak kiedyś wyjaśniała p. Ewa Szczodruch https://genealodzy.pl/PNphpBB2-printvie ... -105.phtml
" Lola - od gwarowego lol, lola ‘człowiek zły, nicpoń’.
Źródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo Naukowe DWN, Kraków 2001"

Jak zmienił parafię łatwiej było mu zmienić nazwisko?

_____
Krystyna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
wiewiora2271Offline
Temat postu:   PostWysłany: 25-06-2019 - 16:15
Sympatyk


Dołączył: 31-12-2012
Posty: 120

Status: Offline
Mama ten sam problem ciekawe czy ktos z na na to odpowiedz u mnie jest jeszcze inna sytuacja w aktach urodzeń dzieci jest Tekla z Podgorskich tak samo jak na akcie zgonu jej męża a na akcie ponownego małżeństwa córka Franciszka i Katarzyny małżonków puszczynskich dodam że nie mogła mieć wcześniejszych mężów przed mimo pra..... bo miała tylko naście lat ka urodziło się pierwsze dziecko
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-06-2019 - 16:21
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5780

Status: Offline
Podajcie linki do tych dokumentów to może ktoś będzie miał jakiś pomysł. Tak to operujemy w abstrakcji nieco, nie wiadomo na przykład gdzie to wszystko miało miejsce
Wiewióra2271 podpisuj swoje posty chociaż imieniem (regulamin)
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
qufelOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-06-2019 - 16:29
Sympatyk


Dołączył: 04-12-2006
Posty: 277
Skąd: Busko Zdrój
Status: Offline
U mnie podobna sytuacja. W 1895 roku urodził się Franciszek Klepka, w 1918 roku Franciszek się żeni, ale już jako Klepiński. O pomyłce nie może być mowy bo w akcie ślubu rodzice i miejsce urodzenia się zgadzają. Podejrzewam że szukanie dokumentów dot zmiany nazwiska raczej nie ma sensu, w tym czasie nie było dowodów tożsamości. A może ktoś ma jakiś pomysł?

_________________
Darek Klepka - Busko Zdrój
Szukam kontaktu z osobami noszącymi nazwisko Wojda, Sztefko lub Stefko, oraz Brzezińskich z Gostynina
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-06-2019 - 16:36
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5780

Status: Offline
Polecam Wam, bo to o Was przecież Smile
http://bazhum.muzhp.pl/media//files/Pra ... 19-236.pdf
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Bialas_MalgorzataOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-06-2019 - 18:27
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 31-07-2014
Posty: 1557
Skąd: Wrocław
Status: Offline
Arku fantastyczne opracowanie, którego nie znałam
borykam się też z problemem zmiany nazwiska

dzięki

Małgorzata Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-06-2019 - 18:36
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5780

Status: Offline
Żadna moja zasługa, ktoś to niedawno wrzucił na forum i sobie przypomniałem. Walor naukowy tej pracy jest dla mnie dyskusyjny nieco ale przecież sam nie jestem naukowcem Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Dabkowski_GrzegorzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 28-06-2019 - 23:25
Sympatyk


Dołączył: 19-07-2015
Posty: 166

Status: Offline
Arek_Bereza napisał:
Walor naukowy tej pracy jest dla mnie dyskusyjny


Cieszę się, że nie tylko ja mam takie wrażenie Smile

― Grzegorz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Virg@Offline
Temat postu:   PostWysłany: 29-06-2019 - 07:59
Sympatyk


Dołączył: 19-03-2009
Posty: 780

Status: Offline
Arek_Bereza napisał:
[…] Walor naukowy tej pracy jest dla mnie dyskusyjny nieco ale przecież sam nie jestem naukowcem Smile

Dabkowski_Grzegorz napisał:
Arek_Bereza napisał:
Walor naukowy tej pracy jest dla mnie dyskusyjny
Cieszę się, że nie tylko ja mam takie wrażenie Smile
― Grzegorz

Gdyby wszyscy zgadzali się ze sobą, świat byłby nudny i monotonny.

Twórcza krytyka, domeną świata nauki jest.
Toteż pożądane byłoby jakiekolwiek merytoryczne odniesienie się do tez, metody badawczej oraz wniosków, zamieszczonych w pracy badawczej na temat roli Internetu jako narzędzia pozyskiwania informacji o charakterze onomastycznym (na przykładzie informacji zmieszczonych we wpisach z lat 2008-2015 na forum „genealodzy.pl”- podforum „Pochodzenie nazwiska” oraz forum „forgen.pl” - podforum „Etymologia nazwisk”).

Zamieszczanie takich ogólnikowych opinii, jak przytoczone, nie popartych żadną merytoryczną argumentacją, moim skromnym zdaniem, obniża tylko prestiż i wiarygodność naszego forum, niczemu nie służy i nie jest dobrym przykładem wypowiedzi publicznej.
Chętnie, zatem, zapoznam się z Waszymi wypowiedziami zawierającymi cokolwiek konstruktywnego na poparcie Waszej interpretacji, a nie tylko ogólną oceną, dyskredytującą badanie pracownika naukowego.

Łączę pozdrowienia i życzę miłego dnia –
Lidia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kozera_PiotrOffline
Temat postu:   PostWysłany: 29-06-2019 - 11:04
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 20-07-2008
Posty: 121

Status: Offline
Witam
Dodam swoje pięć groszy. Spotkałem się z przypadkami, gdy zamiast nazwiska matki podawano nazwisko babki dziecka, a zgłaszającymi urodzenia był ojciec i sąsiad urodzonego. Dotyczyło to zarówno parafii małopolskiej jak i położonej na terenie Księstwa Łowickiego.
Pozdrawiam
Piotr
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 1.047136 sekund(y)