Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
andrzej_baranOffline
Temat postu: Postawy - obecna Białoruś  PostWysłany: 27-06-2019 - 10:06
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 29-05-2019
Posty: 219
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Cześć!

Próbuję dotrzeć do jakichkolwiek danych z roku 1944 oraz wcześniejszych. Kilka miesięcy wcześniej przeszła tamtędy armia rosyjska.
Próbowałem napisać w kilka miejsc, ale niestety bez odzewu.
Moja babcia urodziła się w tym roku, a później trafiła do zachodniopomorskiego.

Co do samej babci, to znam jej datę urodzenia. Ale myślałem też o odszukaniu dalszych przodków, bądź rodzeństwa.

Pozdrawiam!
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jartOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-06-2019 - 15:44
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 03-06-2011
Posty: 1068

Status: Offline
Cześć

To może spróbować niemetrykalnie, bo podejrzewam że albo z powodu braku danych o rodzicach, albo wieku metryk (młodsze niż 100 lat lub coś podobnego) nie masz pewnego (lub żadnego) połączenia z aktami dostępnymi online (a może wcale nie są udostępnione, z tego co widzę to na FS są do 1871, trochę dawno :/ ).

Powinieneś ustalić podstawowe fakty (dane rodziców, miejsce urodzenia, miejsce zamieszkania itp.). Mając na uwadze fakt, że "Moja babcia urodziła się w tym roku, a później trafiła do zachodniopomorskiego.", może warto się zainteresować repatriacją do Polski po II wś. Radziłbym pójść tym tropem poczytać trochę o tym temacie. Może być tak, że część papierów repatriacyjnych trafiła do archiwów litewskich, jeśli tak się stało, można spróbować do nich dotrzeć, ale po kolei. Ja zrobiłbym tak:

1. Spróbował ustalić/potwierdzić:
- miejsce urodzenia i zamieszkania babci (mogą być tożsame, miejsce
urodzenia znasz, można założyć że tam mieszkali jej rodzice).
- datę piszesz że znasz, ok
- dane rodziców (imiona, nazwisko panieńskie matki). Nie piszesz czy
znasz, nie piszesz czy babcia żyje. Jeśli tak - zapytaj, jeśli nie - będa w
akcie zgonu (jeśli nie masz dostępu próbuj w USC)
2. Mając powyższe dane (data i miejsce urodzenia, dane rodziców, miejsce zamieszkania) napisałbym do:

Archiwum Akt Nowych w Warszawie - z prośbą o sprawdzenie w dokumentach repatriacyjnych (repatriacje z Litwy były dwie, jeśli dobrze pamiętam to rejestracja była w 1945 i 1956? - doczytaj i zweryfikuj; z Białorusi nie wiem, nie sprawdzałem - doczytaj samodzielnie)

LCVA (odpowiednik AAN na Litwie) - z prośbą o sprawdzenie danych odnośnie wydanych dokumentów, zameldowania, pracy itp. (mają specjalny wniosek, wypełnij i wyślij mailem)
http://www.archyvai.lt/en/archives/centralarchives.html
możesz pisać po polsku (ja dla pewności dodaję jeszcze po angielsku, jeśli chcesz być super poprawny, załącz też 3 wersję - po litewsku choćby z translatora google - ale to chyba nadgorliwość)

Myślę że albo jedni, albo drudzy (albo i jedni i drudzy) powinni coś znaleźć. To będzie Twoja baza, w zależności od tego co odnajdą (czego się dowiesz i jakie zdobędziesz informacje), będziesz szukał dalej.
(powinni znaleźć więcej danych nt. rodziców babci, licz że np. czyimi byli dziećmi - z tym już możesz mieć łącznik do dostępnych metrykaliów).

Pisząc do tych archiwów, zapytaj gdzie możesz szukać jeszcze dalej, często umieją pokierować lub coś podpowiedzieć.

Możesz tez napisać do odpowiedniego w tych kwestiach archiwum na Białorusi - którego to nie wiem, nie szukałem tam (poczytaj, może znajdziesz namiary).

_________________
pozdrawiam
Artur

Poszukuję rodzin: Jastrzębski, Olbryś, Pskiet – par. Jasienica; Sitko/Sitek lub Młynarczyk, Pych – par. Długosiodło; Łaszcz, Świercz, Szczęsny, Ciach, Kapel – par. Wyszków; te nazwiska także w par. Jelonki
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
andrzej_baranOffline
Temat postu:   PostWysłany: 28-06-2019 - 11:01
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 29-05-2019
Posty: 219
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Dzięki za wskazówki.

Posiadam komplet danych:
- imię, nazwisko, miejsce i data, imiona rodziców (a nawet dziadków ze strony mamy), oraz nazwisko panieńskie oraz nazwisko po drugim mężu, które przy trzecim już nie było zmieniane (i to właśnie trzeci mąż jest ojcem). Tam jest bardziej zawiła historia, bo moja prababcia (czyli mama babci dla jasności) urodziła się w Stanach. Zaś jej rodzice prawdopodobnie gdzieś w okolicach wspomnianych Postaw.

Zacznę od AAN, próbowałem już z białoruskimi archiwami i parafią, ale bez odzewu. Próbowałem też znaleźć informację o podróży do USA, ale chyba jeszcze nie umiem, bo z zerowym rezultatem:)

_________________
Pozdrawiam
Andrzej Baran
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.742959 sekund(y)