Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 18 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Andrzej_ŻakOffline
Temat postu: akt zejścia i akt pogrzebu - jaka jest różnica?. ok  PostWysłany: 27-06-2019 - 19:38
Sympatyk


Dołączył: 01-02-2014
Posty: 106

Status: Offline
Witam
W metrykach parafii szczekocińskiej skąd wywodzi się moja rodzina znalazłem metrykę małżeństwa brata mojej 4xprababci. Jest informacje, że w dniu ślubu rodzice pana młodego już nie żyją o czym zaświadcza Akt Pogrzebu Ojca jego i Akt Zejścia Matki jego. Otóż metrykę zgonu matki - Katarzyny Żak znalazłem (1812 rok). Nie znalazłem w dokumentach dostępnych w Internecie żadnej informacji o zgonie ojca, mojego 5xpradziadka Jakuba Żaka. Ostatni zapis z jego nazwiskiem pochodzi ze Spisu ludności województwa krakowskiego z lat 1790-1791. Jest tam zapisany jako mieszkaniec wsi Grabiec koło Szczekocin. W metrykach GenPolu dostępny jest wykaz m. in. zmarłych w parafii szczekocińskiej od 1666 roku do 1808 roku, sporządzony na podstawie metryk w 1853 roku. Nie ma tam mojego przodka. Nie ma też metryki zgonu od 1810 roku. Czy informacja o akcie pogrzebu a nie zejściu może świadczyć, że Jakub Żak zmarł gdzieś poza miejscem zamieszkania?.
Dziękuję za wszelkie wskazówki, które ułatwią mi poszukiwania.
Andrzej


Ostatnio zmieniony przez Andrzej_Żak dnia 27-06-2019 - 21:43, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Andrzej75Offline
Temat postu: akt zejścia i akt pogrzebu - jaka jest różnica?.  PostWysłany: 27-06-2019 - 20:13
Sympatyk


Dołączył: 03-07-2016
Posty: 12491
Skąd: Wrocław
Status: Offline
Akt zejścia (zgonu) jest cywilny; akt pogrzebu (sepultury) jest kościelny. Cywilne akty prowadzono od 1808 r. Przy cywilnym akcie małżeństwa przedstawiano wypisy z odpowiednich ksiąg: jeśli dotyczyły zdarzenia po 1808 r., to cywilne; a jeśli przed 1808 r., to kościelne (bo innych akt metrykalnych przed tą datą nie było).
A zatem: akt pogrzebu w żaden sposób nie musi oznaczać, że Jakub zmarł poza miejscem zamieszkania. Oznacza tylko tyle, że najprawdopodobniej zmarł on przed 1808 r. (czyli przed zaprowadzeniem przez Kodeks Napoleona cywilnych aktów UMZ). Najprawdopodobniej — bo jest jeszcze tak możliwość, że zmarł po 1808 r., ale sporządzono tylko kościelny akt pogrzebu, a nie spisano aktu cywilnego.

_________________
Pozdrawiam
Andrzej
PS. Na znak, że moje tłumaczenie zostało zaakceptowane, proszę edytować pierwszy post, dopisując w temacie – OK (dotyczy działu tłumaczeń).
https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopic-t-59525.phtml
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Andrzej_ŻakOffline
Temat postu: akt zejścia i akt pogrzebu - jaka jest różnica?.  PostWysłany: 27-06-2019 - 21:39
Sympatyk


Dołączył: 01-02-2014
Posty: 106

Status: Offline
Dziękuję bardzo za informację. Pozdrawiam serdecznie
Andrzej
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 2.641637 sekund(y)