Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Bożena_PrymusOffline
Temat postu:   PostWysłany: 15-03-2019 - 22:10
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-12-2013
Posty: 270

Status: Offline
Witajcie
Ja też szukam Szymańskich a konkretnie jakichkolwiek informacji o Mariannie ur.1897 w Zatorach córce Adama i Rozalii z Dumałów małżonków Szymańskich . Marianna była siostrą mojej babci , mam tylko akt urodzenia , i nic po za tym , szukam akt ślubu lub zgonu.
Pozdrawiam Bożena
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Janiszewska_JankaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 16-03-2019 - 10:56
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-07-2018
Posty: 993

Status: Offline
Przepraszam, już milczę


Ostatnio zmieniony przez Janiszewska_Janka dnia 20-02-2022 - 19:04, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Szymanski_PiotrOffline
Temat postu:   PostWysłany: 24-06-2019 - 02:15


Dołączył: 24-06-2019
Posty: 5

Status: Offline
Dzień dobry

Szukam wszelkich informacji dot. Franciszka Szymańskiego (parafia prawdopodobnie Pałuki. woj Mazowieckie) i jego żony Marianny. Mam problem z ustaleniem nazwiska panieńskiego. Z informacji jakie posiadam wynika, że syn Franciszka - Jan Szymański był potrójnie żonaty i rubryce "rodzice" widnieją trzy wersje nazwiska matki.

Franciszek Szymański i Marianna Krupiecka
Franciszek Szymański i Marianna Kruszewska
Franciszek Szymański i Marianna Krupecka

Będę wdzieczny za każdą datę czy informację
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
gaolcia86Offline
Temat postu:   PostWysłany: 24-06-2019 - 16:18
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 03-11-2015
Posty: 241
Skąd: Ciechanów
Status: Offline
Szymanski_Piotr napisał:
Dzień dobry

Szukam wszelkich informacji dot. Franciszka Szymańskiego (parafia prawdopodobnie Pałuki. woj Mazowieckie) i jego żony Marianny. Mam problem z ustaleniem nazwiska panieńskiego. Z informacji jakie posiadam wynika, że syn Franciszka - Jan Szymański był potrójnie żonaty i rubryce "rodzice" widnieją trzy wersje nazwiska matki.

Franciszek Szymański i Marianna Krupiecka
Franciszek Szymański i Marianna Kruszewska
Franciszek Szymański i Marianna Krupecka

Będę wdzieczny za każdą datę czy informację


Akt urodzenia Jana Szymańskiego nr 45:
http://metryki.genealodzy.pl/metryka.ph ... 1742&y=120

Jan urodził się w 1873 roku w Morawce w parafii Ciemniewko.

Prześledziłam metryki małżeństwa Jana i w każdym jest nazwisko matki Krupecka - osoby indeksujące różnie odczytywały to nazwisko stąd te rozbieżności.

Pozdrawiam
Ola
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Szymanski_PiotrOffline
Temat postu:   PostWysłany: 24-06-2019 - 23:14


Dołączył: 24-06-2019
Posty: 5

Status: Offline
Pani Olu dziękuję bardzo za informacje. Szukam dalej a ponieważ trop urywa się właśnie na Franciszku Szymańskim i jego żonie Mariannie z domu Krupeckiej (brakuje metryk ślubu i urodzenia) będę wdzięczny za każdą informacje. Może ktoś ma w swoim drzewie genealogicznym?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-06-2019 - 09:29
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5780

Status: Offline
Piotrze,
Przeszukaj Pałuki pod katem aktów zgonu Franciszka i Marianny. Akt zgonu Marianny wskaże Ci jej miejsce urodzenia i parafię ślubu z Franciszkiem. Wg aktu ślubu - Krupecka. Sam akt znajdziesz na Familysearch po zalogowaniu
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
gaolcia86Offline
Temat postu:   PostWysłany: 25-06-2019 - 13:01
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 03-11-2015
Posty: 241
Skąd: Ciechanów
Status: Offline
Akt zgonu Franciszka nr 34:
http://metryki.genealodzy.pl/metryka.ph ... 910&y=1251

Pozdrawiam
Ola
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Szymanski_PiotrOffline
Temat postu:   PostWysłany: 01-07-2019 - 00:53


Dołączył: 24-06-2019
Posty: 5

Status: Offline
Dziękuję bardzo Pani Olu. Zajmę się tłumaczeniem aktu i mam nadzieję że ruszę z miejsca Smile

Mogę zapytać jak udało się pani dotrzec do aktu zgonu Franciszka Szymańskiego?? Wyszukiwarka genealodzyzy.genetyka. nie znajduje tego aktu. Czyżby trzeba szukać w metrykach po datach i samemu dochodzić do aktów po nitce do kłębka?

Znalazła pani metrykę urodzenia Jana Szymańskiego. Mogę prosić o pomoc w znalezieniu metryki zgonu wyżej wymienionego Jana?

A co do familysearch panie Arku, wyszukiwarka jest bardzo rozbudowana jednak nie jestem w stanie znaleźć aktu ślubu Krupeckiej Marianny. Ale jestem w trakcie poznawania strony i możliwe że znajdę tam jakieś szczegóły. Dziękuję tak czy inaczej.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 01-07-2019 - 09:21
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5780

Status: Offline
Panie Piotrze (choć my tu na TY zwykle jesteśmy ale wolna wola),
Wyszukiwarki są na bazie indeksów, nie ma indeksów nie ma danych w bazie. Proces trwa i szybko się nie skończy.
Kluczem jest akt zgonu Marianny. Widzi Pan gdzie Ola znalazła AZ Franciszka ? tam będzie AZ Marianny ? Nie w indeksach (geneteka), bo tam tego jeszcze nie ma ale w ksiegach (metryki).
Uprzedzam, że bez tego AZ poszukiwanie ślubu będzie szukaniem igły w stogu siana (szkoda zdrowia). Znalezienie AZ poskutkuje znalezieniem AM w ciągu 15 minut (po zapoznaniu się z działaniem familysearch, dostępnym po zalogowaniu - tylko tam znalazłem pożądane akta online).
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
gaolcia86Offline
Temat postu:   PostWysłany: 01-07-2019 - 16:25
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 03-11-2015
Posty: 241
Skąd: Ciechanów
Status: Offline
Szymanski_Piotr napisał:

Mogę zapytać jak udało się pani dotrzec do aktu zgonu Franciszka Szymańskiego?? Wyszukiwarka genealodzyzy.genetyka. nie znajduje tego aktu. Czyżby trzeba szukać w metrykach po datach i samemu dochodzić do aktów po nitce do kłębka?


Udało się dotrzeć w bardzo prosty sposób.
Widzę że jesteś początkujący więc niestety, ale trzeba samemu próbować i kilku rzeczy się nauczyć. Im więcej sam rzeczy znajdziesz - tym większą będziesz mieć frajdę Wink

Zasugerowałam się tym, co drogi Piotrze napisałeś na początku czyli parafia Pałuki.
Wybierając w genetyka.genealodzy.pl wszystko po kolei (tzn. województwo i parafię) i klikając przycisk "wyszukaj" pojawia nam się na zielono pewien zakres - oznacza on zindeksowane lata (cyfry pod spodem).
Jak widać w zgonach w parafii Pałuki zindeksowane są lata 1781-1900 i 1916-1936 (późniejszych lat nie ma ze względu na przepisy - ochrona danych osobowych; RODO). Czyli brakuje od 1901 do 1915.
W Twoim przypadku brakujące lata można znaleźć w metryki.genealodzy.pl (Pałuki do 1911 roku) a także tak jak pisał wcześniej Arek na stronie Familyserach (Pałuki do 1913 roku) - metryki z Pałuk dostępne są na jeszcze jednej stronie Metryki.Genbaza.pl
Z tego co widzę wszędzie lat 1914-1915 brak - ale one Ci nie są potrzebne.

Powracając do zakresu - zaczęłam przeglądać na stronie metryki.genealodzy.pl tych lat których brak... nie przeglądam kartki po kartce.
Zauważ, że po wybraniu Pałuk a także roku i interesujących Cię metryk (np. zgonu) pojawiają się pliki z cyframi, na końcu zamiast cyfr jest "SkZ" - to alfabetyczna lista osób, które zmarły w wybranym roku.
http://metryki.genealodzy.pl/metryka.ph ... 2330&y=666
Nazwisko "Szymański" jest 6 od końca. Przy każdym nazwisku masz cyfry, które świadczą, który to akt - przy Franciszku akt 34.

Podobnie możesz szukać na FamilySearch - zgony przeważnie są na końcu ksiąg - tak samo i listy osób. W księgach znajdujesz Mariannę na liście i cofasz się do tego numerku w zgonach, który był podany obok jej nazwiska.


Szymanski_Piotr napisał:

Znalazła pani metrykę urodzenia Jana Szymańskiego. Mogę prosić o pomoc w znalezieniu metryki zgonu wyżej wymienionego Jana?


Jan Szymański urodził się 1873 roku. Nie wiem kiedy i gdzie zmarł, a parafia Pałuki jest zindeksowana do 1936 roku. Późniejszych lat nigdzie nie znajdziesz. Chyba, że wybierzesz się na cmentarz i sam poszukasz grobu to się dowiesz kiedy zmarł Wink


Mam nadzieję że troszkę rozjaśniłam
Powodzenia!

Arek_Bereza napisał:
(choć my tu na TY zwykle jesteśmy ale wolna wola),

też nie lubie jak ktoś mi mówi na Pani - jakoś tak staro się czuję Very Happy

Pozdrawiam
Ola
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.499636 sekund(y)