Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 19 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Stare_zdjecia_PabianicOffline
5 Temat postu: Zagadkowy dokument  PostWysłany: 23-06-2019 - 12:42


Dołączył: 23-06-2019
Posty: 4
Skąd: Pabianice
Status: Offline
Dzień dobry.

Od kilku lat prowadzę stronę o tematyce historii mojego miasta. Jakiś czas temu trafił w moje ręce dokument, który opublikowałem na swojej stronie z prośbą o pomoc w przetłumaczeniu z rosyjskiego, gdyż ani moja znajomość tegoż, ani tym bardziej znajomość odręcznego pisma nie są w stanie dokonać samemu takiego zadania. W jednym z komentarzy poradzono mi zwrócić się do Was z tą zagadką, takoż i tu trafiłem.

Bardzo proszę o przejrzenie tego, nie zależy mi na ścisłym tłumaczeniu całości lecz bym mógł przekazać poprzedniemu właścicielowi o czym tu mniej więcej napisano.
Obecnie wiadomo tylko, że jest to chyba jakieś oświadczenie lub dokument sądowy:

"29 Января 1909 80 рублей
Прописью восемдесятъ рублеи я, нижеподписавшийся Томаш Андреевъ Олейникъ жительетвующий в деревнѢ Чолчинъ,"
czyli: 29 stycznia 1909, 80 rubli. Słownie osiemdziesiąt rubli ja, niżej podpisany Tomasz Andrejew(icz) Olejnik zamieszkały we wsi Czołczyn,"


Z przyczyn technicznych, umieszczone skany na fotosiku nie wczytują się całe, dlatego podaję linki do publikacji na Fb, gdyż nie posiadam innego serwera, który mógłby wyświetlić zawartość.

https://www.facebook.com/StarezdjeciaPa ... =3&theater
https://www.facebook.com/StarezdjeciaPa ... =3&theater

Pozdrawiam i dziękuję z góry za wszelką pomoc Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kamiński_JanuszOffline
Temat postu: Zagadkowy dokument  PostWysłany: 23-06-2019 - 22:17
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-03-2015
Posty: 3387
Skąd: Tomaszów Mazowiecki
Status: Offline
To jest tzw skrypt dłużny, czyli dowód długu. Jest to dokument opatrzony podpisem osoby zaciągającej dług stwierdzający istnienie zobowiązania na kwotę 80 rb. Dług zabezpieczony jest na całym obecnym i przyszłym majątku dłużnika, który zobowiązuje się zwrócić należność kredytodawcy na jego żądanie z 7% odsetkami. Dłużnik niepiśmienny, podpisał się za niego niejaki Kicman. Na końcu sąd gminny 2 rejonu w powiecie Łaskim potwierdza własnoręczność podpisu i faktyczność istnienia tego długu

_________________
Janusz

Szukam informacji o polskiej szkole i sierocińcu, zorganizowanych przez Związek Patriotów Polskich w mieście Atbasar w Kazachstanie w latach 1943-1946, oraz o powrocie sierot do Gostynina i Kwidzyna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Stare_zdjecia_PabianicOffline
Temat postu: Zagadkowy dokument  PostWysłany: 23-06-2019 - 23:02


Dołączył: 23-06-2019
Posty: 4
Skąd: Pabianice
Status: Offline
Piękne dzięki Smile Zaraz napiszę do pana, który mi to dał z innymi zabytkami Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 1.129542 sekund(y)