Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Magda500mOffline
Temat postu: Poszukuję informacji o prapradziadkach- Józef Kordalski  PostWysłany: 20-06-2019 - 18:31
Sympatyk


Dołączył: 02-04-2019
Posty: 75

Status: Offline
Witam serdecznie ,poszukuję informacji ,pomocy w odnalezieniu aktu ślubu Józef Kordalski (31) parobek ze Zdónówka,i Michalina Zarzycka (34) ,rodzice Stanisława Kordalskiego ur 1909r Zdunówek(odnalazłam akt urodzenia w genbazie )gmina Raciąż.

Dziękuję Magda.

_________________
Maria Magdalena
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
zeleznyOffline
Temat postu: Poszukuję informacji o prapradziadkach- Józef Kordalski  PostWysłany: 20-06-2019 - 21:11
Sympatyk


Dołączył: 10-11-2013
Posty: 414

Status: Offline
Mario Magdaleno,

Zarówno Józef jak i Michalina byli dziećmi panieńskimi - spotkasz się zatem z bardzo dużym ubytkiem przodków. Ślubowali oni dokładnie dnia 21 stycznia i w tym samym roku urodziło się ich pierwsze dziecko. Informacje o akcie ślubu znajdziesz w genetece a skan aktu zarówno w genbazie i metrykach.

Powodzenia

Pozdrawiam

Janek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Magda500mOffline
Temat postu: Re: Poszukuję informacji o prapradziadkach- Józef Kordalski  PostWysłany: 20-06-2019 - 21:42
Sympatyk


Dołączył: 02-04-2019
Posty: 75

Status: Offline
zelezny napisał:
Mario Magdaleno,

Zarówno Józef jak i Michalina byli dziećmi panieńskimi - spotkasz się zatem z bardzo dużym ubytkiem przodków. Ślubowali oni dokładnie dnia 21 stycznia i w tym samym roku urodziło się ich pierwsze dziecko. Informacje o akcie ślubu znajdziesz w genetece a skan aktu zarówno w genbazie i metrykach.

Powodzenia

Pozdrawiam

Janek




Dziękuję raz jeszcze,własnie przeszkuję genbazę

_________________
Maria Magdalena
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
zeleznyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-06-2019 - 22:06
Sympatyk


Dołączył: 10-11-2013
Posty: 414

Status: Offline
Mario Magdaleno,

Z uwagi na mnogość genealogicznych pułapek - o czym niebawem sama się przekonasz, zanotuj sobie jeszcze, iż faktyczna "różnica rocznikowa" wieku między Józefem a Michaliną wynosi aż 14 lat. Jego akt urodzenia nosi numer 13 natomiast jej akt urodzenia nosi numer 103.

Pozdrawiam

Janek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-06-2019 - 23:31
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5780

Status: Offline
Mario Magdaleno,
Nie przeszukuj genbazy tylko genetekę gdzie znajdziesz indeks z tego ślubu
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
sbasiaczOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-06-2019 - 00:42
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 11-02-2015
Posty: 2223
Skąd: Warszawa i okolice
Status: Offline
przepraszam, że się włączę w temat, ślub o którym piszecie został zawarty 21 stycznia 1900 w p.Krajkowo, ale Józef Kordalski ślubuje z Michaliną Królikowską a nie z Zarzycką, w dodatku jest panną, więc dlaczego uważacie, że to właśnie ten Józef (w dodatku Walenty Józef, a różnica wieku to 9 lat a nie 14), innego indeksu nie widać w genetece, albo coś pomyliłam?
pozdrawiam
Basia Sikorska

_________________
pozdrawiam
BasiaS
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Magda500mOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-06-2019 - 09:09
Sympatyk


Dołączył: 02-04-2019
Posty: 75

Status: Offline
sbasiacz napisał:
przepraszam, że się włączę w temat, ślub o którym piszecie został zawarty 21 stycznia 1900 w p.Krajkowo, ale Józef Kordalski ślubuje z Michaliną Królikowską a nie z Zarzycką, w dodatku jest panną, więc dlaczego uważacie, że to właśnie ten Józef (w dodatku Walenty Józef, a różnica wieku to 9 lat a nie 14), innego indeksu nie widać w genetece, albo coś pomyliłam?
pozdrawiam
Basia Sikorska


Witam zgadza się ma Pani rację ,to nie ten Józef ,mój prapradziadek miał żonę Zarzycką. Pół nocy spędziłam na przeszukiwaniu ,szukam dalej.. Przesyłam tłumaczenie aktu urodzenia ich syna

Raciąż 1909.05.08 chrzest. Ojciec Józef Kordalski (31) parobek ze Zdónówka, matka Michalina Zarzycka (34) , świadkowie: Wincenty Luszecki ? (26) i Stanisław Wróblewski (32) obaj parobcy ze Zdónówka. Chrzestni: Franciszek Kozłowski, Bronisława Kolczyńska.Stanisław urodzony 1909.05.05 w Zdónówku.

_________________
Maria Magdalena
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
zeleznyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-06-2019 - 12:15
Sympatyk


Dołączył: 10-11-2013
Posty: 414

Status: Offline
Mario Magdaleno,

Nie bez przyczyny pisałem uprzednio o genealogicznych pułapkach, w które zarówno Basia jak i Ty niestety wpadłyście. Cóż czasem tak się zdarza - a pułapek przed Tobą jest jeszcze kilka.
Podam jeszcze, iż dla "umocnienia wiary" warto sprawdzić akt urodzenia młodszego brata Stanisława K. oraz warto zastanowić się co mógł robić Józef K. przez około 6 lat w pierwszej dekadzie XX wieku.

Pozostaje mi zatem na koniec wspomnieć słowa Magnusa Carlsena "Cała zabawa polega na tym, by udowodnić, że moja ocena sytuacji jest trafniejsza. Im większy opór, tym większa przyjemność”.

Powodzenia

Pozdrawiam

Janek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Magda500mOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-06-2019 - 12:33
Sympatyk


Dołączył: 02-04-2019
Posty: 75

Status: Offline
zelezny napisał:
Mario Magdaleno,

Nie bez przyczyny pisałem uprzednio o genealogicznych pułapkach, w które zarówno Basia jak i Ty niestety wpadłyście. Cóż czasem tak się zdarza - a pułapek przed Tobą jest jeszcze kilka.
Podam jeszcze, iż dla "umocnienia wiary" warto sprawdzić akt urodzenia młodszego brata Stanisława K. oraz warto zastanowić się co mógł robić Józef K. przez około 6 lat w pierwszej dekadzie XX wieku.

Pozostaje mi zatem na koniec wspomnieć słowa Magnusa Carlsena "Cała zabawa polega na tym, by udowodnić, że moja ocena sytuacji jest trafniejsza. Im większy opór, tym większa przyjemność”.

Powodzenia

Pozdrawiam

Janek



Archiwum X się w takim razie zaczyna,pradziadek miał brata to słyszałam ,tez go poszukuję.Zagadka do rozwiązania mnie czeka Very Happy i to nie licha..Podpowiedzi już są z Pana strony za co dziekuję.

_________________
Maria Magdalena
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-06-2019 - 12:52
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5780

Status: Offline
A gdzie umarł Józef ? Akt zgonu mógłby pewne wątpliwości rozwiać.
Józef miał jeszcze braci Jana i Antoniego. Indeks z jego aktu urodzenia jest niestety błędnie sporządzony, Zdarza się, może zgłosić błąd za pośrednictwem formularza.
Optymistyczne wydaje się (tylko hipoteza), że matka Józefa wyszła za mąż. Czy ten mąż to ojciec Józefa ? W urodzeniach jej nieślubnych dzieci jest pewna regularność, co może sugerować trwały związek (hipoteza oczywiście).
Zastanawiam się także w ramach kolejnego wątku czy akuszerka zgłaszająca urodzenie Michaliny mogła przekręcić nazwisko - z Karczewskiej na Królikowską (ale to już dość odległa hipoteza) związana ze ślubem Jadwigi Karczewskiej z Aleksandrem Zarzyckim

A propos tej luki 1901-1908 kiedy brak dzieci Józefa - nie rodziły się w okolicznych parafiach (funkcja parafie sąsiednie) oprócz indeksów brak urodzeń w księgach z których indeksów brak: Unieck, Gralewo, Strzegowo, Gradzanowo ,Koziebrody.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
sbasiaczOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-06-2019 - 13:21
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 11-02-2015
Posty: 2223
Skąd: Warszawa i okolice
Status: Offline
moja hipoteza co robił Józef w latach 1901-1908 - "wzięli go w kamasze"
szukałam aktu chrztu Michaliny w genbazie w AP Mława-Radzanów, w latach 1866-1868, oczywiście Królikowskiej lub Zarzyckiej, oczywiście nie znalazłam, ale widziałam chrzest Antoniego Kordalskiego w 1867 lub 68 lub 69
pozdrawiam
Basia S

_________________
pozdrawiam
BasiaS
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-06-2019 - 13:33
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5780

Status: Offline
Michalina urodziła się w Kraszewie Sławęciu par. Raciąż 1868, do jej au można dotrzeć na 2 sposoby, albo aneksy do ślubu z 1900 dostępne w metrykach albo szukając na piechotę księdze
Brat Józefa, Wincenty odsłużył wojsko więc chyba kolejnego brata nie wzięli
http://metryki.genealodzy.pl/metryka.ph ... =598&y=673
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Magda500mOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-06-2019 - 15:22
Sympatyk


Dołączył: 02-04-2019
Posty: 75

Status: Offline
sbasiacz napisał:
moja hipoteza co robił Józef w latach 1901-1908 - "wzięli go w kamasze"
szukałam aktu chrztu Michaliny w genbazie w AP Mława-Radzanów, w latach 1866-1868, oczywiście Królikowskiej lub Zarzyckiej, oczywiście nie znalazłam, ale widziałam chrzest Antoniego Kordalskiego w 1867 lub 68 lub 69
pozdrawiam
Basia S


Zacznę od Antoniego może to coś rozjaśni..

_________________
Maria Magdalena
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-06-2019 - 16:11
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5780

Status: Offline
ja bym zaczął od poszukania aktów zgonu Józefa i Michaliny w USC Raciąż lub w zarządzie cmentarza tamtejszego. To by od razu wiele wyjaśniło
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
sbasiaczOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-06-2019 - 16:18
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 11-02-2015
Posty: 2223
Skąd: Warszawa i okolice
Status: Offline
Znalazłam ten akt urodzenia Michaliny, który nic nie wyjaśnia, z tego co napisał Arek wynika, że Michalina nie była ani Zarzycka, ani Królikowska tylko Karczewska, tego ślubu z Aleksandrem na razie nie znalazam, ale może była wdową po Królikowskim i wyszła za Zarzyckiego? No nie, wtedy w indeksie byłaby Królikowska, hm, akt urodzenia Józefa, indeksujący wpisał jako ojca dziecka, zgłaszającego Smile
a AU Michaliny wcześniej nie znalazłam, bo nie doczytałam pełnej nazwy wsi (nie zauważyłam Kraszewa)
niezły galimatias
Basia S

_________________
pozdrawiam
BasiaS
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 1.264153 sekund(y)