Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
_czyz
Temat postu: Treviso - północne Włochy  PostWysłany: 16-06-2019 - 20:48
Sympatyk


Dołączył: 01-11-2017
Posty: 127

Dzień dobry - czy ktoś z Was zna kogoś kto mógłby mi pomóc w poszukiwaniach przodków w okolicach Treviso / północne Włochy. Mam jeden bardzo ciekawy dokument, który wskazuje na bytność moich bezpośrednich przodków na tych terenach na przełomie XVIII i XIX wieku - podczas wojen napoleońskich. Dokument wskazuje na to że tam się w okolicy rodzili i brali ślub. Ale wszelkie moje próby kontaktu z tamtymi parafiami i pobieżne poszukiwania spełzły na niczym. To chyba musiałby być ktoś kto władający dobrze włoskim tam zadzwoni albo nawet - będąc na miejscu podjedzie. pozdrawiam. krzysztof
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Agnieszka_Kluzek
Temat postu: Treviso - północne Włochy  PostWysłany: 17-06-2019 - 10:26
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 25-10-2018
Posty: 45

Panie Krzysztofie,
proszę do mnie napisać na priv, zobaczę, czy uda mi się pomóc.
Nie wiem z jakich dokładnie miejscowości szuka Pan informacji. W Archiwum Państwowym w Treviso przechowywana jest dokumentacja z 188 miejscowości tejże prowincji z lat 1806-1815 czyli z okresu Królestwa Włoch (obejmowało ono z grubsza północne Włochy) zlikwidowanego przez kongres wiedeński. Część skanów można znaleźć tutaj http://dl.antenati.san.beniculturali.it ... oleonico/. Są one posegregowane wg miejscowości, ale nie każda miejscowość ma całą dokumentację dla poszczególnych roczników. Poza tym w tymże archiwum znajduja się dokumentacja od 1871 roku, czyli już dla okresu, kiedy powstało w gminach coś w rodzaju naszego urzędu stanu cywilnego. Dokumentację metrykalną sprzez 1806 r, i z okresu 1816-1870 można znaleźć w archiwum diecezjalnym, do którego co prawda, aktualnie nie jest tak łatwo się dostać, nawet dla historyków i badaczy uniwersyteckich wymagane są zezwolenia lub listy instytucji. Ale za to można konsultować dokumencję sprzed 70 lat, bez względu na to, czy to akty urodzenia, ślubu czy zgonu Smile Kwerendy ze zleceniem listownym lub mailowym są również bardzo ograniczone: pozwolenia od biskupa, wypełnianie odpowiedniej dokumentacji itp. Na stronie interentowej znalazłam inforamcję, że ze względu na brak personelu kwerendy są ograniczone. Również w parafii nie ma się ułatwionego dostępu, kilka lat temu proboszczowie otrzymali dokładne wytyczne na ten temat, parafianin z danej parafii jeśli jest znany proboszczowi może przejrzeć dokumentację, oczywiście nie wszystko i tylko pod kontrolą proboszcza (czy kogoś, kto się zajmuje archiwum parafialnym). Raczej nie odpowiadają listownie czy mailowo i nie przeprowadzaja kwerend w takich sytuacjach. Dla osób spoza parafii potrzebne są poświadczenia proboszczy ze swojej rodzinnej parafii i trzeba wypełnić odpowiednie formularze. Poza tym coraz mniej parafii ma proboszczów czy w ogóle księży, prafie są od kilku lat łączone, w związku z tym mają wiele innej pracy niż zajmowanie się prowadzeniem kwerend dla osób z zewnątrz. Dokumentacja z okresu wojen napoleońskich może być lub i nie, proszę pamiętać, że te okolice były i bombardowane przez niemieckie lotnictwo pod koniec II wojny światowej, i niszczone lub okupowane w czasie I wojny światowej - to był również teren walk między armią austro-węgierską i włoską. Wiele kościołów zostało zniszczonych, spalonych, więc i tym samych archiwa parafialne nie zawsze wszystkie przetrwały. To tak z grubsza, żeby wyjaśnić trudności.
Pozdrawiam, Agnieszka

_________________
Agnieszka
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Lukas1212Offline
Temat postu: Treviso - północne Włochy  PostWysłany: 17-06-2019 - 16:09
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 08-02-2010
Posty: 179

Status: Offline
Witam,
Ja też mógłbym w czymś pomóc, ich USC mają dokumenty od 1866 najczęściej i zazwyczaj odpisują (po miesiącu oczekiwania mniej więcej). Starsze akta znajdują się na parafiach, i tu już zależy od księdza, z jednej odpisał na mejla, z innej nie. Poleconego nie ma sensu wysyłać, próbowałem. Odpowiedź otrzymałem od tego księdza, ale po roku. Jeżeli chce się dokumenty na swoją pocztę, to wysyłają na adres domowy, ale to zależy już od kurii, należy napisać prośbę do archiwum diecezjalnego, przed 1806 aktów zazwyczaj nie ma na parafii...

Jeżeli miałbym konkretne dane, mógłbym pomóc. Proszę napisać mejla. Mam kolegę genealoga Włocha, który chętnie pomoże. Chyba, że sprawą zajęła się już Pani Agnieszka... Wszystko zależy od konkretnego przypadku, parafii...

Pozdrawiam, Łukasz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
_czyz
Temat postu: Treviso - północne Włochy  PostWysłany: 17-06-2019 - 22:06
Sympatyk


Dołączył: 01-11-2017
Posty: 127

Dziękuje bardzo. Już się odzywam i mam nadzieje uda się popchnąć poszukiwania do przodu. Pozdrawiam Krzysztof
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.770601 sekund(y)