Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
BeniaminCzOffline
Temat postu: Patkowie z Sandomierskiego/Joachim Patek  PostWysłany: 17-06-2019 - 13:28
Sympatyk


Dołączył: 04-12-2018
Posty: 13

Status: Offline
Witam serdecznie,

W ramach swojej pracy dyplomowej prowadzę badania związane z rodziną Patków. Poszukuję informacji na temat Joachima Patka.

W aktach warszawskiej parafii św. Krzyża, w metrykach zgonów z roku 1828 czytamy: ...dwudziestego piątego stycznia roku bieżącego o godzinie jedenastej rano umarł Joachim Patek, wdowiec, były oficer wojsk polskich, lat 65 syn z imienia niepamiętnych rodziców rodem z Sandomierskiego [...].

Z zachowanych do dzisiaj aktów chrztu jego dzieci oraz powyższego aktu zgonu wynika, że narodził się on pomiędzy 1763 a 1768 rokiem.

Joachim po zawarciu pierwszego małżeństwa zamieszkiwał m.in. okolice parafii Bolmin oraz Chęciny. Jego pierwszą małżonką była Justyna Lasocka. Nie udało mi się jednak dotrzeć do ich aktu małżeństwa. Akt metrykalny ślubu związanego z drugim związkiem również nic nie podpowiada. Zawarto go w parafii Siennica Różana w 1810 roku. Nie zachowały się akty cywilne a jedynie księgi kościelne.

Przejrzałem znakomitą większość pobliskich Chęcinom/Bolminowi etc. parafii. Bez skutku. Rodzinę Patków znalazłem w leżącej w woj. Świętokrzyskim par. Końskie. W 1765 (tj. mniej więcej w latach narodzin Joachima) narodził się tam Adrian Patek, syn Franciszka. Imieniem Franciszek, Joachim nazwał jednego ze swoich synów. Być może po swym dziadku? Adrian mógł być bratem Joachima. Niestety, nie potrafię odnaleźć tych ksiąg.

Znalazłem również rodzinę Patków na Sandomierszczyźnie w par. Klimontów. Zgadzałoby się to z informacją zawartą w akcie zgonu Joachima. Również nie udało mi się jednak dotrzeć do ksiąg z lat 60 XVIII wieku.

Akty chrztów, małżeństw dzieci Joachima niestety również niewiele mówią.

Spotkali się Państwo w swych badaniach z rodziną Patków z Sandomierskiego? Może mają Państwo jakieś pomysły, propozycje gdzie zacząć poszukiwania?

Pozdrawiam
Beniamin
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu: Patkowie z Sandomierskiego/Joachim Patek  PostWysłany: 17-06-2019 - 14:32
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5780

Status: Offline
Masz na myśli Joachima - ojca słynnego Antoniego Norberta Patka ?
https://szukajwarchiwach.pl/35/1934/0/1 ... bHTCAUWx9A
może do bazy Minakowskiego sięgnij.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Szczepaniak_TomaszOffline
Temat postu: Patkowie z Sandomierskiego/Joachim Patek  PostWysłany: 17-06-2019 - 15:13
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 30-01-2007
Posty: 218

Status: Offline
Antoni Patek od zegarków był wnukiem Wacława, starosty lubelskiego (za wikipedią).
Joachim Patek, ojciec zegarmistrza, rzeczywiście miał dwie żony, w tym Justynę Lasocką - matkę Franciszka, dowódcy z czasów Powstania Listopadowego.

Tomasz Szczepaniak
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
EwaMollyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 17-06-2019 - 15:19
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 12-07-2018
Posty: 175
Skąd: Kielce/Poznań
Status: Offline
Wiki ma tego Wacława z Gazety Rzemieślniczej. Jak się jednak przejrzy ten numer autor artykułu nie jest pewny tej informacji. Może to być jakiś trop gdzie szukać, ale równie dobrze może to nie być prawda.

_________________
Ewa

Poszukuje nazwisk: Sudwoj, Rębosz. Wszelkie informacje o Chromińskich z okolic Warszawy również mile widziane.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
BeniaminCzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 17-06-2019 - 15:33
Sympatyk


Dołączył: 04-12-2018
Posty: 13

Status: Offline
Informacja jakoby Antoni miał być wnukiem Wacława jest nieprawdziwa. Artykuł ten zawiera całą masę błędów. Poza tym, Joachim nie był najprawdopodobniej związany z Lubelszczyzną przed poślubieniem Anny Piaseckiej z którą też miał syna Antoniego. Co do informacji dot. rodzeństwa Antoniego (tego przyrodniego i nie), odnalazłem ich akty chrztu etc. Nie ma tam jednak żadnych informacji dot. pochodzenia Joachima. Zresztą, po małżeństwie też stosunkowo szybko przenieśli się do Warszawy gdzie Joachim miał pracę (urzędnik w magazynie soli w podwarszawskiej Górze). Osobiście obstawiam Sandomierszczyznę z naciskiem na wspomniany Klimontów lub trochę bardziej oddalone Końskie.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Szczepaniak_TomaszOffline
Temat postu:   PostWysłany: 17-06-2019 - 15:42
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 30-01-2007
Posty: 218

Status: Offline
Arek dał link do aktu urodzenia Antoniego (parafia Tarnogóra woj. lubelskie) - myślę że tam należałoby poszukać aktu ślubu (a może i allegaty zgonu pierwszej żony) Joachima Patka.

Tomasz Szczepaniak
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
BeniaminCzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 17-06-2019 - 15:51
Sympatyk


Dołączył: 04-12-2018
Posty: 13

Status: Offline
Z aktem tym się już zapoznałem. Jak wspomniałem, nie zachowały się żadne odpisy aktu cywilnego czy allegaty. Zachowała się jedynie metryka w aktach kościelnych która nic konkretnego nie podpowiada.

Beniamin
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 17-06-2019 - 15:54
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5780

Status: Offline
Jest jeszcze akt śłubu Wincentego s. Joachima i Justyny
https://szukajwarchiwach.pl/35/1818/0/1 ... x4j6UahWQw
nie mogę tylko spasować tej parafii młodego z jakąś rzeczywista nazwą lub źle odczytuję
zerknijcie jak możecie (kościół Balmiński ?)
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
BeniaminCzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 17-06-2019 - 15:56
Sympatyk


Dołączył: 04-12-2018
Posty: 13

Status: Offline
To wspomniany przeze mnie w pierwszym poscie Bolmin. Nastąpił błąd pisarza. Dzieci z pierwszego małżeństwa Joachima narodziły się w Polichnie/Bolminie i sąsiedniej Nidzie.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
EwaMollyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 17-06-2019 - 16:28
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 12-07-2018
Posty: 175
Skąd: Kielce/Poznań
Status: Offline
Te księgi przeglądałeś?
1794, 30 stycznia http://metryki.genbaza.pl/genbaza,detail,93493,11 - dostęp po zalogowaniu.

_________________
Ewa

Poszukuje nazwisk: Sudwoj, Rębosz. Wszelkie informacje o Chromińskich z okolic Warszawy również mile widziane.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 17-06-2019 - 16:39
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5780

Status: Offline
z tego Bolmina są spisy, tam się dzieci rodziły 1792,93,94. w 96 są w par. Sobków. Tu brak ksiąg online za 1798-1809
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
BeniaminCzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 17-06-2019 - 16:51
Sympatyk


Dołączył: 04-12-2018
Posty: 13

Status: Offline
EwaMolly, jak wspomniałem już - tak, odnalazłem aty chrztów wszystkich dzieci Joachima Patka. Wincenty Patek miał udzielony akt chrztu dwa razy. Raz z wody a raz dokonano obrzędu dopełnienia. Joachim Patek według mojej kwerendy nie pochodził raczej z Bolmina ani z Sobkowa.

Pozdrawiam
Beniamin
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.686017 sekund(y)