Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
wtorek, 16 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
KomentarzeOffline
Temat postu: Nazwisko: Obidziński  PostWysłany: 06-10-2009 - 22:35
Sympatyk


Dołączył: 02-07-2006
Posty: 4363

Status: Offline
Wątek ten zawiera informacje na temat tego nazwiska i osób je noszących
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kubiak_UrszulaOffline
Temat postu: Nazwisko: Obidziński  PostWysłany: 06-10-2009 - 22:35
Sympatyk


Dołączył: 01-08-2009
Posty: 550
Skąd: Zduńska Wola
Status: Offline
Obiedziński Tomasz ur 1830,mieszkal we wsi Grochy Starawies,zona Julianna z Ołdakowskich ur 1840,3 dzieci Karol,Michalina,??,pra mial w nazwisku "e" my jestesmy Obidzińscy kontakt domeczekk@wp.pl
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
przeskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-10-2009 - 14:36
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 26-06-2006
Posty: 485

Status: Offline
Wydawało by się, że jest sporo jest materiałów o Obidzińskich z Obidzina Górnego i Obidzina Suwał, obie miejscowości w parafii Pałuki.
Księgi metrykalne datują się od około 1658 roku ale nie posiadają one pełnych informacji. Szczególnie wieki wsześniejsze. Wiadomo, metryki ślubów i zgonów nie podawały imion rodziców.
Dobrze by było więc współpracować szczególnie nad aktami sądowymi z AGAD bo one mogą dostarczyć brakujących informacji.
Są jeszcze spisy właścicieli Obidzina i innych miejscowości. Najstarszy jaki znam jest z roku 1525
Kto tam jeszcze "obrabia" Obidzińskich (Obiedzińskich) ?
Szukam informacji o linii Mateusza lub Macieja Obidzińskiego męża Marianny Milewskiej. Slub przed 1758. Mieszkali w Obidzinie Górnym gdzie w latach 1759 - 1770 urodziły im się wszystkie dzieci. Mateusz lub Maciej był prawdopodobnie synem Adama i Katarzyny z Pniewskich.
Niewątpliwie wszyscy Obidzińscy (Obiedzińscy) wywodzą się z orginalnego Obidzina we wspomianej parafii.
Mamy więc wspólne gniazdo do badania.
Przemek Kisielewski


Ostatnio zmieniony przez przeski dnia 09-10-2009 - 15:10, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
przeskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-10-2009 - 14:59
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 26-06-2006
Posty: 485

Status: Offline
Zapomiałem dodać, że różne linie Obidzińskich badają nasi krewni za wielką wodą i tak na stronie blogu Steve Danko http://stephendanko.com/blog/index.php/archives/6114 są pisane we wrześniu tego roku posty dot. Obidzińskich.
Wygląda na to, że Steve jest zainteresowany tą samą linią co o ja
Christa Shukaitis ze stanu Maryland ma również ogromną wiedzę o Obidzińskich jeżeli nie największą. Posiada ogromną ilość akt sądowych dot. tego rodu.
Przemek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
przeskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-11-2009 - 12:51
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 26-06-2006
Posty: 485

Status: Offline
Odpowiadając osobie pytającej się o Eleonorę Obidzińską, która wyższła za mąż za Stanisława Damiana Stryjewskiego 30 czerwca 1837 r. w Obidzinie Górnym - urodziła się ona 19 sierpnia 1797 w Obidzinie G. z Józefa i Eleonory z Krośnickich. Józef jest 5x prapradziadkiem mojej żony.
Eleonora umarła 30 stycznia 1880 w Obidzinie Górnym.
Jej pierwszym mężem był Andrzej Obidziński (ślub 23 czerwca 1813 roku w O.G.) urodzony około 1786 roku, syn Warzyńca i Teresy z Morawskich.
Mieli oni ośmioro dzieci. Z drugiego małżeństwa mam wpisaną tylko Karolinę Eleonorę Stryjewską ur. w 1839, zmarłą w roku w 1844.
Może jeszcze komuś się przyda.
Przemek Kisielewski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kubiak_UrszulaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-11-2009 - 17:00
Sympatyk


Dołączył: 01-08-2009
Posty: 550
Skąd: Zduńska Wola
Status: Offline
Dzieki panie Przemku znowu sie rozminelam z przodkami,ale kto szuka tem znajduje.zycze powodzenia i do nastepnego razu.Ula.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kubiak_UrszulaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 15-11-2009 - 20:45
Sympatyk


Dołączył: 01-08-2009
Posty: 550
Skąd: Zduńska Wola
Status: Offline
Panie Przemku moja 5x pra to Gertruda zd. Łada ur ok 1790 roku.czy to sa pana okolice??
Podrawiam Ula.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
obiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 03-01-2010 - 16:42


Dołączył: 03-01-2010
Posty: 4

Status: Offline
Nurtują mnie dwa pytania dot. Obidzińskich. Może ktoś zna odpowiedź. Pierwsze: - czy wiadomym jest kto i z jakich powodów doprowadził w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku do zmiany historycznej i oryginalnej nazwy Obidzino na Obiedzino ? Na jakiej podstawie można zmieniać historyczne nazwy miejscowości ? Doprowadziło to w konsekwencji do takich sytuacji, jak opracowanie prof. Rymuta (niestety już nieżyjącego, co uniemożliwia korektę) , dotyczące etymologii nazwisk, w którym nazwisko Obiedziński wywodzi od Obiedzina ( sic!), a Obidziński od "obidy" ( patrz strona http://www.stankiewicze.com/index.php?kat=44&sub=547 ). Drugie pytanie: - skąd informacje w herbarzach o dwóch herbach Obidzińskich: Topór i Dąbrowa. Skoro to jedna rodzina, to który herb jest tym starszym, właściwym ? Pozdrawiam Sławek Obidziński
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kubiak_UrszulaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 08-01-2010 - 21:41
Sympatyk


Dołączył: 01-08-2009
Posty: 550
Skąd: Zduńska Wola
Status: Offline
Witam Sławku.Dawno temu juz nie pamietam jaka to ksiazka,ale znalazlam taki oto zapisek"dom Wściekliców herbu Tpór jedenże dom z Barlunińskiemi,Załuskiemi".(dobra Wścieklice w ziemi łomzyńskiej)pierwsza data to 1419 rok.oraz taki zapisek "dom Obidzińskich herbu Dąbrowa."(dobra Obidzino w ziemi łomzyńskiej)i rok 1416.niestety wszystko po łacinie.Na te pytania napewno odpowie pan Adam Pszczółkowski ,mądra głowa,ukłony dla niego.Pamietam ze tez mnie to zainteresowalo,ale umknęlo z mej pamięci,ty mi o tym przypomniales.A pochwalisz sie z ktorych ty Obidzińskich ?? Pozdrawiam Ula.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
obiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 10-01-2010 - 01:14


Dołączył: 03-01-2010
Posty: 4

Status: Offline
.... z których ja Obidzińskich ? - Pytanie wcale nie proste. Zapytałem na forum o herby Obidzińskich, bo mam w tej kwestii wątpliwości. Jak sama zapewne wiesz, mamy ( a raczej mieliśmy) kilka historycznych miejscowości o nazwie Obidzino. Te najstarsze to Obidzino Górne w ciechanowskim oraz Obidzino w łomżynskim. Wg. Uruskiego ( herbarz Rodzina, tom XII ) - z tych miejscowości wywodzą się dwie odrębne rodziny Obidzińskich, pierwsi herbu Topór, drudzy Dąbrowa. Obie miejscowości są wspominane w pierwszej połowie XV wieku. Która starsza ? - nie wiemy. Obidzino w łomżyńskim może być jednak kolonizacją Obidzińskich z Obidzina Górnego, a wtedy kwestia herbów się gmatwa. Jerzy Wiśniewski w opracowaniu "Początek i rozwój nowego osadnictwa w ziemi łomżynskiej w końcu XIV i w XV wieku" zamieszcza kilkakrotnie informacje o wsi - Obidzinie i jeszcze kilku chyba pobliskich Obidzinach: Obidzino-Jaśki, Obidzino-Święszki, Obidzino-Kamonobród, Obidzino-Laskowiec, podając czasookres przed rokiem 1438. Miejscowości te pochodziły z nadań Obidzińskim uzyskanych od Książąt Mazowieckich w procesie kolonizacji wschodniego Mazowsza. Najstarszą datą dotyczącą wogóle Obidzinskich, do której dotarłem jest faktycznie rok 1416, według Kapicy Milewskiego wówczas to Ślan Obidziński z Obidzina, tym razem chyba chodzi o gniazdo rodowe Obidzino Górne ( obecnie Obiedzino, pow.ciechanowski, woj.mazowieckie) dostał nadanie 10 włók ziemi na zachodnim Mazowszu od Księcia Janusza Mazowieckiego. Tenże Kapica w swoim herbarzu podaje również informacje o herbie Obidzińskich - przytaczając akt Księcia Konrada Mazowieckiego z 1503 roku ( dotyczący wadium złożonego przez Adama i Janusza Obidzińskich), przywołuje ich herb Dąbrowa. Według Uruskiego z czasem Obidzińscy h. Dąbrowa przeszli do h.Topór. Nie wiem kiedy się pojawia najstarsza wzmianka o h.Topór Obidzinskich - ja dotarłem do XVII wieku.
Moja linia Obidzińskich wywodzi się od Franciszka Obidzińskiego, który w 1797 roku zawędrował na Ukrainę razem ze swym starszym bratem Łukaszem ( burgrabią zakroczymskim). Potomkowie Franciszka mieszkali na Podolu i Wołyniu do rewolucji październikowej. Gdy już ostatecznie zwyciężyli bolszewicy musieli uciekać do Polski. Na Ukrainie byli przed nimi i inni Obidzińscy: już w 1680 burgrabią łuckim był Mikołaj Obidziński, jego krewni a może i inni Obidzińscy w 1733 na elekcji reprezentowali województwo kijowskie. Linie "ukraińskie" Obidzińskich w czasach zaborów musiały przed Heroldią Cesarstwa Rosyjskiego udowodnić swoje szlachectwo. O dziwo, pomimo tylu zawieruch ( wojny i rewolucja) zachowały się w archiwach urzędowe "teczki rodzinne", założone w tym celu. Udało się do nich dotrzeć, w obu Obidzińscy jako swój herb podali Topór. Teczka mojej linii (od Franciszka) została założona w 1803 roku, ostatni dokument w niej jest z 1902 roku, zawiera łącznie 69 dokumenty. Są w niej również odpisy aktów urodzenia wszystkich członków mojej rodziny. W badanich dotyczących przodków Franciszka na Mazowszu pomógł mi Adam Pszczółkowski, dotarłem jednak w głąb tylko jeszcze 4 pokolenia - do Pawła (d.bef. 1687). Zamieszkiwał w Obidzinie-Suwały. Największą bazę Obidzińskich opracowała wspomniana w innych postach Christa Shukaitis, sięga początków XV wieku, póki co nie udało mi się do tej "bazy" nawiązać.
Pozdrawiam
Sławek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kubiak_UrszulaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-03-2010 - 11:12
Sympatyk


Dołączył: 01-08-2009
Posty: 550
Skąd: Zduńska Wola
Status: Offline
Witam.Caly czas poszukuje informacji o mojej gałezi Obidzińskich(Obiedzińskich).Lista sie powieksza Smile.Konktretnie szukam potomkow Macieja i Tomasza.Maciej ur.w 1781 roku,ozeniony z Gertruda z d. Łada mieli 11 dzieci.Tomasz ich syn our. w1829 ozeniony dwukrotnie.Pierwszy raz z Petronela Rostkowska(3 dzieci),drugi raz z Julianna Ołdakowska(10 dzieci).Usilnie poszukuje tez Hieronima Obidzińskiego,czyim byl synem ?Moje domysly prowadza mnie do twierdzenia ze jest to wnuk Macieja,ale czy slusznie?Czesc dzieci Tomasza wyjechala do Warszawy i tu slad sie urywa.Ostanie informacje ich dotyczace znalazlam w aktach chrztu dzieci Hieronima,Ciotka Faustyna zamezna z Boleslawem Grochowskim byla chrzstna Ryszarda,a Mieczyslaw jej brat byl swiadkiem potwierdzajacym narodziny nastepnego dziecka Hieronima -Witoslawa.Oba chrzty mialay miejsce w parafii Wszystkich Swietych w Warszawie.Pozdrawiam wszystkich.Ula. domeczekk@wp.pl
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
krzysztof_1979Offline
Temat postu:   PostWysłany: 17-05-2010 - 12:45


Dołączył: 17-05-2010
Posty: 1

Status: Offline
Witam wszystkich. "Moi" Obidzińscy pochodzą z parafii Łysakowo w gminie Grudusk. To ok. 30 km na północ - północny zachód od Obidzina Górnego, czy też Obiedzina Górnego.

A teraz dwie kwestie, które mnie nurtują:

1. Jak to jest z tymi nazwiskami, czy na pewno Obiedziński to to samo co Obidziński czy też może to jednak osobne rodziny ? Sam wprawdzie wiem, że większość ludzi przekręca moje nazwisko na "Obiedziński" twierdząc, że tak się im łatwiej wymawia ale to w sumie nie musi o niczym świadczyć.

2. Kwestia dwóch herbów. Z tego co tu czytam na forum jest ona zagmatwana i właściwie nie sposó powiedzieć, z którym herbem Obidzińscy są związani. W jednym z wpisów wyczytałem, że historycznie pierwsza wymieniona była Dąbrowa a potem rodzina przeszła do Topora. Czy wiadomo coś więcej na temat tego "przejścia" ? Czy odbyło się ono na podstawie adopcji, jakiejś decyzji króla czy też po prostu komuś z rodziny bardziej podobał się topór na tarczy niż podkowa ?

Z góry dziękuję za wszelkie rady i wyjaśnienia.

Krzysztof
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kubiak_UrszulaOffline
Temat postu: Nazwisko: Obidziński  PostWysłany: 13-11-2010 - 22:58
Sympatyk


Dołączył: 01-08-2009
Posty: 550
Skąd: Zduńska Wola
Status: Offline
Witam poszukiwaczy informacji o Obidzińskich.Mam taką małą ciekawostkę,może wspólnymi siłami dojdziemy "czyj" to krewny.Jest też artykuł w Polityce nr 40 z br.
http://almanzor.salon24.pl/236413,40-ro ... cy-kosmosu
Z pozdrowieniami Ula.Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
JolantaNOffline
Temat postu: Nazwisko: Obidziński  PostWysłany: 22-03-2017 - 21:49
Sympatyk


Dołączył: 23-11-2014
Posty: 42

Status: Offline
Kochani badacze,

czy ktoś z Was ma jakieś informacje o Obidzińskich: Józefie i Marii? mieli oni 4 dzieci. Justynę, Izabelę, Józefa i Czesława. Na początku XX wieku wyemigrowali do USA. Moja babcia jeszcze w latach 90 miała listowy kontakt z Justyną. Teraz po latach ja odnalazłam wnuczkę Justyny, ale nigdzie w moim drzewie nie występuje ten Józef i Maria. Nigdzie nie ma ich akt. Może ktoś z badaczy natknął się na "tych" Obidzińskich.
Pozdrawiam
Jola

_________________
Nazwiska które badam: Obidzińscy, Ślesiccy, Ulatowscy, Klonowscy, Zarębscy, Nawroccy, Spychalscy, Morawscy/Murawscy.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Beniamin_BroniekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 15-06-2019 - 11:58
Sympatyk


Dołączył: 19-02-2018
Posty: 15

Status: Offline
Witam
w moim drzewie pojawia się Izabela Obidzińska żyjąca prawdopodobnie w latach 1865-1914, żona Jana Bielickiego.
Zmarła i pochowana w Bobrujsku (ZSRR)

Za wszelkie informację będę wdzięczny

Pozdrawiam
Beniamin Broniek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.808085 sekund(y)