Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Potomek_WosinskichOffline
Temat postu: Gdzie znajdę lustrację miejscowości?  PostWysłany: 13-06-2019 - 23:55
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 27-01-2019
Posty: 225

Status: Offline
Szukam dostępnych w internecie skanów lustracji.
Najbradziej interesuje mnie parafia Leoncin i Praszka. Interesują mnie jakiekolwiek informacje o chłopach. Podobno coś znajdę w inwentarzach?

Pozdrawiam-Wojciech
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jartOffline
Temat postu: Gdzie znajdę lustrację miejscowości?  PostWysłany: 14-06-2019 - 07:33
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 03-06-2011
Posty: 1068

Status: Offline
Jeśli chodzi Ci o lustracje dóbr królewskich, to zamiast/prócz parafii przydałyby się szczegóły "cywilnej administracji" - województwo, ziemia, powiat etc. Lustratorzy królewscy inwentaryzowali np. starostwa, dobra czy dzierżawy, nie parafie.
Z lustracjami kościelnymi się nie spotkałem (ale i nie szukałem ich), królewskie dotyczące tych terenów są w AGAD (z drugiej połowy XVIII w., + łany wybranieckie woj. rawskiego z 1778/9 a to Cię chyba może zainteresować). Online nie spotkałem.
Coś w nich znajdziesz (np. krescencję zbóż), zależy czego szukasz konkretnie.

_________________
pozdrawiam
Artur

Poszukuję rodzin: Jastrzębski, Olbryś, Pskiet – par. Jasienica; Sitko/Sitek lub Młynarczyk, Pych – par. Długosiodło; Łaszcz, Świercz, Szczęsny, Ciach, Kapel – par. Wyszków; te nazwiska także w par. Jelonki
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
tomesOffline
Temat postu: Gdzie znajdę lustrację miejscowości?  PostWysłany: 14-06-2019 - 11:18
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-05-2014
Posty: 523
Skąd: Łódź
Status: Offline
Witam,
podepnę się pod temat. @Jart masz może linki do jakiś lustracji z woj. rawskiego / sochaczewskiego sprzed XIX wieku? Jeżeli chodzi o rawskie to ja kojarzę tylko te książkowe. Może jest coś jeszcze online?


pozdrawiam
Tomasz

_________________
Pozdrawiam Tomek

Moje parafie i nazwiska
http://tomgene.blogspot.com - mój blog genealogiczny
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jartOffline
Temat postu: Gdzie znajdę lustrację miejscowości?  PostWysłany: 14-06-2019 - 11:28
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 03-06-2011
Posty: 1068

Status: Offline
Jest. Są np. w Metryce Koronnej, ale nie wiem czy to Cię zadowoli, z racji zakresu podawanych informacji.
Np. tu -> http://www.agad.gov.pl/inwentarze/Metr_Korx.xml#series9

_________________
pozdrawiam
Artur

Poszukuję rodzin: Jastrzębski, Olbryś, Pskiet – par. Jasienica; Sitko/Sitek lub Młynarczyk, Pych – par. Długosiodło; Łaszcz, Świercz, Szczęsny, Ciach, Kapel – par. Wyszków; te nazwiska także w par. Jelonki
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Ted_BOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-06-2019 - 16:35
Sympatyk


Dołączył: 18-02-2016
Posty: 1192

Status: Offline
Witam !
Chcąc szukać lustracji powinniśmy, na początku wiedzieć czym była dana miejscowość. Czy to był dobra prywatne (szlacheckie), rządowe (królewszczyzna, dobra wojewody) czy tez dobra kościelne.
Jeżeli były to dobra kościelne, to potwierdzam to co powyżej wspomniał Artur. Ja również nie spotkałem się z lustracjami dóbr kościelnych. Może i takie były, ale wyników takich lustracji należałoby szukać w np. w jakiś archiwach konkretnych zakonów. A tu niestety dostęp jest bardzo trudny.
W archiwach spotykamy lustracje dóbr prywatnych i rządowych z okresu od końca XVII wieku do rozbiorów praktycznie (w Małopolsce nawet trochę dłużej, okres C.K.).
Lustracje przeprowadzane były dla pojedynczych wsi, dla kilku wsi jednego dziedzica, dla tzw. klucza, dla starostw, itp. Nigdy (przynajmniej takich nie spotkałem) nie obejmowały one terenu danej parafii.
Jeżeli mamy już określony rodzaj własności, to teraz musimy określić przynależność terytorialną danej miejscowości do powiatu w okresie XVII i XVIII wieku.
Dlaczego? A no dlatego, że praktycznie w każdym ówczesnym mieście powiatowym prowadzone były księgi grodzkie i ziemskie. A to podstawowe źródło wiedzy w tym zakresie.
Jakie mamy księgi grodzkie i ziemskie oraz gdzie je znajdziemy - bardzo dobrze przedstawił Michał w innym wątku:
https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopi ... tedb.phtml

Przyjemnych poszukiwań!
Tadek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
tomesOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-06-2019 - 19:43
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-05-2014
Posty: 523
Skąd: Łódź
Status: Offline
Dzięki Jart, tą lustrację akurat widziałem. Myślałem, że może inna jakaś będzie. Mnie akurat interesują wsie, które nie były prywatne.

pozdrawiam
Tomasz

_________________
Pozdrawiam Tomek

Moje parafie i nazwiska
http://tomgene.blogspot.com - mój blog genealogiczny
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kaczmarek_AnetaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 15-06-2019 - 04:48
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2007
Posty: 6178
Skąd: Warszawa/Piaseczno
Status: Offline
Polecam również wątek:
https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopi ... rt-0.phtml

Pozdrawiam
Aneta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jartOffline
Temat postu:   PostWysłany: 15-06-2019 - 08:31
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 03-06-2011
Posty: 1068

Status: Offline
Ted_B napisał:
Witam !
Jeżeli były to dobra kościelne, to potwierdzam to co powyżej wspomniał Artur. Ja również nie spotkałem się z lustracjami dóbr kościelnych. Może i takie były, ale wyników takich lustracji należałoby szukać w np. w jakiś archiwach konkretnych zakonów. A tu niestety dostęp jest bardzo trudny.
Tadek


Przepraszam, napisałem nie ściśle. Nie spotkałem się z lustracjami kościelnymi dla tych terenów (Leoncin, Praszka), bo ogólnie, dla innych, to i owszem. Tak jak piszesz, można próbować szukać ich w archiwach zgromadzeń, zakonów, kolegiat, ale także w archiwach diecezjalnych. Szczególnie cenne moga być wzmianki o takowych w literaturze. Te z lustracji "kościelnych" którymi się zetknąłem były dość podobne do królewskich jeśli chodzi o sposób sporządzenia, posiadały jednak swoja specyfikę.
Zgadza się, dostęp trudny, a i wiedza o tym że dla danego obszaru w ogóle istnieją (lub chociaż jest taka szansa) nie jest zbyt dostępna/powszechna.

_________________
pozdrawiam
Artur

Poszukuję rodzin: Jastrzębski, Olbryś, Pskiet – par. Jasienica; Sitko/Sitek lub Młynarczyk, Pych – par. Długosiodło; Łaszcz, Świercz, Szczęsny, Ciach, Kapel – par. Wyszków; te nazwiska także w par. Jelonki
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Płowik_HubertOffline
Temat postu:   PostWysłany: 15-06-2019 - 09:20
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 13-09-2010
Posty: 359
Skąd: Błonie
Status: Offline
Lustracje i inwentarze królewszczyzn są w AGAD, zespół 7 Archiwum Skarbu Koronnego (ASK XLVI – Lustracje, rewizje i inwentarze dóbr królewskich; ASK LIV – Zbiór pism rozmaitych tyczących się dóbr królewskich; ASK LVI – Inwentarze starostw). Niestety nie ma jeszcze skanów w szukajwarchiwach.

_________________
Pozdrawiam
Hubert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
tomesOffline
Temat postu:   PostWysłany: 15-06-2019 - 11:17
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-05-2014
Posty: 523
Skąd: Łódź
Status: Offline
To co mi się udało znaleźć: https://tomgene.blogspot.com/p/zroda-po ... kalne.html - może komuś się przyda.

pozdrawiam
Tomasz

_________________
Pozdrawiam Tomek

Moje parafie i nazwiska
http://tomgene.blogspot.com - mój blog genealogiczny
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jartOffline
Temat postu:   PostWysłany: 15-06-2019 - 11:44
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 03-06-2011
Posty: 1068

Status: Offline
Tomku, super!

_________________
pozdrawiam
Artur

Poszukuję rodzin: Jastrzębski, Olbryś, Pskiet – par. Jasienica; Sitko/Sitek lub Młynarczyk, Pych – par. Długosiodło; Łaszcz, Świercz, Szczęsny, Ciach, Kapel – par. Wyszków; te nazwiska także w par. Jelonki
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 1.073560 sekund(y)