Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Dorota_MazurekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 24-09-2017 - 14:31
Sympatyk


Dołączył: 30-07-2015
Posty: 341

Status: Offline
Goździk, to obecnie część Mińska Mazowieckiego. Może warto by zwrócić się z pytaniem do Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Mińskiej? Tam jest wielu pasjonatów i być może ktoś już badał tą historię?
Oprócz tego polecam wizytę w bibliotece w Mińsku, są ciekawe pozycje, np Roczniki Mińskie. Sporo ciekawych artykułów tam znajdziesz dotyczących Mińska i okolic.
Pozdtawiam
Dorota
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
wizuniaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 24-09-2017 - 15:58


Dołączył: 30-05-2017
Posty: 5

Status: Offline
Informacje o Goździku wzięłam właśnie z Rocznika Mińskomazowieckiego. Rzeczywiście znalazłam tam wiele ciekawych informacji z dziejów moich bezpośrednich przodków, np. o rodzinie Cudnych. Starsze numery można znaleźć w internecie. Niestety mieszkam w Olsztynie, więc odwiedziny w mińskiej bibliotece byłyby dla mnie trudne. Ale dziękuję za podpowiedź, może zdarzy się jakaś okazja, żeby przejrzeć ich zbiory.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krystyna.wawOffline
Temat postu:   PostWysłany: 24-09-2017 - 17:11
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2016
Posty: 4175

Status: Offline
Mój przodek Jan Romuald Listowski był ewakuowany z majątku w Lubelskiem przez cofające się wojska rosyjskie
Znalazłam go aż na Podolu dzięki publikacji:
"Kalendarz polski. Rocznik wychodźtwa polskiego w Rosyi na rok 1916"
Jest w kilku bibliotekach on-line. Polecam, bo mnóstwo tam nazwisk

_________________
Krystyna
*** Szarlip, Zakępscy, Kowszewicz, Broczkowscy - tych nazwisk szukam.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mądzik_władysławOffline
Temat postu: Przytułek CKO w Jelizawietgradzie - 1916r.  PostWysłany: 14-10-2018 - 21:14
Sympatyk


Dołączył: 01-12-2008
Posty: 175
Skąd: Poniatowa / lubelskie
Status: Offline
Witam. Sąsiad mojego pradziadka , Stanisław Drąg z Kłodnicy k.Kazimierza Dolnego zmarł 9 września 1916r. w przytułku Centralnego Komitetu Obywatelskiego w Jelizawietgradzie ( dziś miasto Kropywnycki -centralna Ukraina)w okręgu chersonskim . Co mógł robić w tamtym rejonie 42 -letni rolnik z lubelskiej miejscowości ?
Poszukuję wszelkich informacji, w tym także o tym przytułku.
Władysław

_________________
Moje parafie :Wilków,Zagłoba,Wąwolnica,Opole Lub., Kazimierz Dolny,Nałęczów, Piotrawin,Solec n/W, Ożarów
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Irena_PowiśleOffline
Temat postu: Przytułek CKO w Jelizawietgradzie - 1916r.  PostWysłany: 14-10-2018 - 21:25
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 22-10-2016
Posty: 2210

Status: Offline
Co mógł robić w tamtym rejonie 42 -letni rolnik z lubelskiej miejscowości ?

Być bieżeńcem.
W AAN jest teczka, w której są papiery dotyczące takich przytułków w czasie I WŚ.

- - -
Irena

_________________
Pozdrawiam,
Irena
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Rebell_Cieniewska_GrażynaOffline
Temat postu: Przytułek CKO w Jelizawietgradzie - 1916r.  PostWysłany: 15-10-2018 - 15:42
Członek PTG


Dołączył: 18-08-2006
Posty: 486
Skąd: Elbląg
Status: Offline
Wiele zależy od tego kiedy wyjechał. Może byli bieżeńcami, może nie. Mój pradziadek wyjechał z rodziną w 1900 roku w poszukiwaniu pracy. Wędrował po różnych miejscowościach Ukrainy 24 lata, zatoczył niezłe koło - zaczął od miejscowości Kiwerce koło Łucka przez Smiełą, Odessę i właśnie Jelizawietgrad (tu był 8 lat) aż po Terebieżów. Urodziło mu się tam 12-ro dzieci, kilkoro zmarło, dwie najstarsze urodzone przed wyjazdem wyszły za mąż i zostały a 6-ro wróciło z rodzicami.
Powodzenia Grażyna

_________________
Moje nazwiska - Rebell, Cieniewski, Oleśniewicz, Łojko, Piotrowski.
Moje miejscowości - Subkowy, Nowogródek (na Kresach), Berest/Piorunka, okolice Częstochowy, Palikije.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Irena_PowiśleOffline
Temat postu: Przytułek CKO w Jelizawietgradzie - 1916r.  PostWysłany: 16-10-2018 - 12:28
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 22-10-2016
Posty: 2210

Status: Offline
Przytułki CKO były utworzone dla wygnańców w obiętych walkami terenów (I WŚ).
https://polona.pl/item/dziennik-cko-191 ... o:metadata


Centralny Komitet Obywatelski Królestwa Polskiego w Rosji, kontynuacja Centralnego Komitetu Obywatelskiego w Warszawie; organizacja utworzona 24 VIII 1915 w Piotrogrodzie;
celem było niesienie pomocy pol. emigrantom w Rosji (1916 — 334 tys. osób objętych opieką; szpitale, ambulatoria, ochronki, schroniska, szkoły — także zaw. i średnie, warsztaty, sklepy żywnościowe); działał do 1918; prezes — W. Grabski.
https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/Centr ... 84139.html
I jeszcze wiele stron, gdzie mozna znaleźć informację o tym.
Teczki Komitetu znajdują się w AAN.
Są tam listy wygnańców, akta zgonu/chrztu nawet widziałam ślub z różnych okręgów (teritorium był podzielony na okręgi).
Informacja o przytułkach i szkołach.

_________________
Pozdrawiam,
Irena
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jartOffline
Temat postu:   PostWysłany: 04-04-2019 - 16:56
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 03-06-2011
Posty: 1068

Status: Offline
Najpierw krótka informacja, potem pytania:

Dla zainteresowanych tematem, a jeszcze nie znających, jest dostępne online trochę dokumentów:
Archiwum Akt Nowych, zespół: 2/51/0 Centralny Komitet Obywatelski Królestwa Polskiego [w Piotrogrodzie] https://searcharchives.pl/2/51/0/?q=XARCHro:2+XTYPEro:zesp&order=syg_order&rpp=50&wynik=51&rpp=50&page=2#tabSerie
Polecam przeglądać "szeroko", nie wycinkowo, np. w różnych seriach/sygnaturach pojawiają się różne spisy wysiedlonych, różniące się np. zakresem dat - na jednych dana osoba jest, na innych nie (i odwrotnie; może tak być z różnych przyczyn).

jedna z pomocy:
Korzeniowski Mariusz - Struktura organizacyjna i początki działalności Centralnego Komitetu Obywatelskiego Królestwa Polskiego w Rosji w 1915 r.
http://dlibra.umcs.lublin.pl/dlibra/plain-content?id=5672
(między innymi realia geograficzne - podział na rejony wraz z podległym obszarem (guberniami do których wysiedlano) - od połowy str. 352)


Potwierdziłem rodzinne przekazy, znalazłem swoich. Zapisani jako rodzina nr 6445:
https://szukajwarchiwach.pl/2/51/0/1.6/429/skan/full/dj_F3eF6JFDmw4q8LfIBNA

Sytuacja:
Weronika Jastrzębska - nie wiem kiedy wyjechała, wróciła na pewno przed czerwcem 1918 (potwierdzone innymi dokumentami), zmarła w kwietniu 1947.

Gdzie można szukać dokumentów związanych z bieżeństwem/pobytem w Rosji? Najlepiej takich w których byłyby jakieś szczegóły - dołączony życiorys? (przy jakiej okazji?), wnioski o zapomogi? (np. ze względu na złą sytuację po powrocie), emerytalne? (ZUS niby już istniał, ale...) księgi ludności (lub inne w powiązaniu z obowiązkiem meldunkowym/przepływem ludności? (myślę o rubryce "poprzednie miejsce zameldowania", "skąd przybył" etc.).

W tym wątku przewinęło się kilka razy stwierdzenie: "AAN - dokumenty organizacji pomagających bieżeńcom". Pytałem o szczegóły, ale niestety nie padły. Czy chodzi o coś więcej niż linkowany przeze mnie na początku zespół 51? Ktoś - coś? (sam sprawdzę, ale może ktoś odejmie mi roboty, może przy okazji jakieś wskazówki?)

_________________
pozdrawiam
Artur

Poszukuję rodzin: Jastrzębski, Olbryś, Pskiet – par. Jasienica; Sitko/Sitek lub Młynarczyk, Pych – par. Długosiodło; Łaszcz, Świercz, Szczęsny, Ciach, Kapel – par. Wyszków; te nazwiska także w par. Jelonki
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krystyna.wawOffline
Temat postu:   PostWysłany: 04-04-2019 - 19:31
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2016
Posty: 4175

Status: Offline
Dołożę dostępny online w kilku bibliotekach
"Rocznik wychodźtwa Polskiego w Rosyi na rok 1916"
Na końcu jest skorowidz nazwisk.

_________________
Krystyna
*** Szarlip, Zakępscy, Kowszewicz, Broczkowscy - tych nazwisk szukam.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ksaweryOffline
Temat postu: Bieżeństwo  PostWysłany: 10-04-2019 - 14:34
Sympatyk


Dołączył: 18-09-2013
Posty: 319

Status: Offline
Witam serdecznie.
Uprzejmie proszę Szanownych Forumowiczów o pomoc.
Otóż w wykazie osób - bieżeńców ,odnalazłem interesujące mnie osoby:
https://szukajwarchiwach.pl/2/51/0/1.6/ ... VDifUJF3Vg
Samarska Gubernia.Spisok bjeżencew …..
Pod numerem 96 zarejestrowany jest Czajkowski Władysław.
Z adnotacji w polskich dokumentach wynika ,że zmarł w Rosji w 1917 roku.
Natomiast w wykazie osób zmarłych w tej guberni nie figuruje,pewnie też z tej przyczyny ,że wykaz kończy się na miesiącu wrześniu 1917 roku.
https://szukajwarchiwach.pl/2/51/0/14.5 ... bJednostka
I stąd moja prośba. Czy istnieje dalsza część wykazu osób zmarłych w tej guberni, ewentualnie gdzie można szukać aktu zgonu , w jakim archiwum ?
Wdzięczny będę za pomoc.
Pozdrawiam.
Ksawery.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
sbasiaczOffline
Temat postu: Bieżeństwo  PostWysłany: 10-04-2019 - 15:55
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 11-02-2015
Posty: 2223
Skąd: Warszawa i okolice
Status: Offline
W 1915 r. w Krasnymstawie proboszczem(?) parafii prawosławnej był Aleksander Żukowski, jego dziadkiem był Andrzej Żukowski proboszcz parafii unickiej w Otroczu, bezpośredni przodek mojego męża.
Czy jest szansa na odnalezienie go w Rosji?
Czy można go zaliczać do bieżeńców?
Czy wszyscy duchowni prawosławni musieli (chcieli) wyjechać do Rosji?
pozdrawiam
Basia Sikorska
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
wilku1967Offline
Temat postu: Poszukuję listy bieżeńców  PostWysłany: 08-06-2019 - 23:03
Sympatyk


Dołączył: 30-11-2018
Posty: 273

Status: Offline
Witam, poszukuję listy bieżenców ( uchodźców ) z Petersburga 1915-1916

_________________
Piotr Wilkowski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu: Poszukuję listy bieżeńców  PostWysłany: 09-06-2019 - 09:10
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5780

Status: Offline
Użyj wyszukiwarki na forum. Temat już był kilka razy
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Nagórski_BogusławOffline
Temat postu: Bieżeństwo  PostWysłany: 31-07-2019 - 14:03
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 29-12-2011
Posty: 528

Status: Offline
Witam z Krakowa!

Mam opracowanie "Uchodźcy polscy w księgach metrykalnych parafii rzymskokatolickich archidiecezji mohylewskiej i diecezji tyraspolskiej. Charków, Kazań, Ługa, Moskwa. Saratów" (UMCS 2017).
Autorzy (Mariusz Korzeniowski, Krzysztof Latawiec, Dariusz Tarasiuk) prezentują w nim wyniki kwerendy akt metrykalnych z lat 1915-1918. Są tam indeksy akt chrztu, małżeństwa i zgonu wraz z imiennym skorowidzem.
Autorzy nie informują o stanie zachowania zbiorów z tych 4 ośrodków, w których dokonali kwerendy.

Pozdrawiam
Bogusław
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
michalmilewski
Temat postu: Re: Bieżeństwo  PostWysłany: 31-07-2019 - 15:03
Sympatyk


Dołączył: 27-10-2009
Posty: 180
Skąd: Warszawa
NAGÓRSKI_BOGUSŁAW napisał:
Są tam indeksy akt chrztu, małżeństwa i zgonu wraz z imiennym skorowidzem.

Bogusławie, czy mógłbyś sprawdzić, czy jest tam wymieniony Wawrzyniec Strzemiński? Podobno zmarł w Moskwie w październiku 1915 roku.

Pozdrawiam,
Michał
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 1.738794 sekund(y)