Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Marian.POffline
Temat postu: Uzyskać odpis aktu urodzenia z 1940 roku  PostWysłany: 05-08-2018 - 19:04
Sympatyk


Dołączył: 17-04-2018
Posty: 48

Status: Offline
Witam,
chcę zamówić przez ePUAP odpisu aktu urodzenia dziadka (po mieczu).
Mój Dziadek urodzony w 1940r. nawet nie wiem czy to możliwe bo Ustawa z dnia 28 listopada 2014 r. - Prawo o aktach stanu cywilnego nic nie mówi o okresie przed 1 stycznia 1946 r.

Cytat:

2.
Odpisy ksiąg stanu cywilnego wytworzone w okresie od dnia 1 stycznia 1946 r. do dnia 30 sierpnia 1955 r. oraz od dnia 2 listopada 1956 r. do dnia 28 lutego 1987 r. przekazuje się do archiwów państwowych w ciągu 20 lat od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy.

Moje pytanie brzmi czy dać sobie spokój? z aktem urodzenia, i lepiej zamawiać akt zgonu która na pewno jest w USC ?

Pozdrawiam,
Marian
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
TomPOffline
Temat postu: Uzyskać odpis aktu urodzenia z 1940 roku  PostWysłany: 05-08-2018 - 19:31
Sympatyk


Dołączył: 18-07-2012
Posty: 20

Status: Offline
Dzień dobry,
O ile się orientuję akty urodzeń z ostatnich 100 lat powinny być w USC. Zawsze można zadzwonić i spytać, a przy okazji poinformować, że będzie wysyłany wniosek przez ePUAP. Jest to o tyle istotne, że w niektórych urzędach przeglądanie skrzynki ePUAP wciąż jeszcze nie jest rutynową czynnością.

pozdrawiam
Tomek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Marian.POffline
Temat postu: Uzyskać odpis aktu urodzenia z 1940 roku  PostWysłany: 05-08-2018 - 19:57
Sympatyk


Dołączył: 17-04-2018
Posty: 48

Status: Offline
TomP@
Tak zrobię, dzięki.A swoją drogą to powinni też dodać do
OBYWATEL.GOV PL , parafie żeby u księdza proboszcza zamówić przez profil zaufanego świadectwa chrztu itp.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Marian.POffline
Temat postu: Uzyskać odpis aktu urodzenia z 1940 roku  PostWysłany: 07-08-2018 - 16:11
Sympatyk


Dołączył: 17-04-2018
Posty: 48

Status: Offline
Dzwoniłem dziś do USC można zamawiać akt z 1940 r., aprpop Akt był sporządzony w księgach USC w 1953r .

To by sie zgadzało z wpisem na wiki

"Duchowni, którzy dotychczas prowadzili księgi USC, zachowali przejściowo księgi z lat 1890-1945 i mogli z nich wydawać wypisy. W 1949 posiadane księgi przekazali do USC,"
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Uzyskać odpis aktu urodzenia z 1940 roku  PostWysłany: 08-08-2018 - 14:29
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
generalnie nic z powyższego kupy się nie trzyma (ale być może z "wiki" się zgadza)
ale istotne - gdzie i w jakim wyznaniu ten 1940 rok (np czyja okupacja i jej forma)

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Marian.POffline
Temat postu: Re: Uzyskać odpis aktu urodzenia z 1940 roku  PostWysłany: 09-08-2018 - 15:08
Sympatyk


Dołączył: 17-04-2018
Posty: 48

Status: Offline
Sroczyński_Włodzimierz@
Cytat:
istotne - gdzie i w jakim wyznaniu ten 1940 rok (np czyja okupacja i jej forma)

U mnie wyznanie rzymsko katolickie , w 40 roku okupacja sowiecka , prafia i USC w małym prowincjonalnym miasteczku. Pani z USC bardzo miła nie to co w miastach wojewódzkich , za bardzo nie było czasu rozmawiać ale podczas rozmowy coś tam, sprawdzała w bazie , bo ja sie zapytałem czy dostane
odpis zupełny a w nim będą dane rodziców dziadka ? odpowiedziała Tak.

Przypuszczam, że jeśli w USC było zdarzenie po 1949 roku np .akt zgonu
osoby urodzonej np. po 1900 roku , jakieś skorowidze do aktów urodzeń zostały ,a jakie tam (w skorowidzach) mogą być dane nie wiadomo .
Albo w prowincjionalnym USC nie mają czasu na księgowanie i wysłanie ich do archiwum .
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Ulcia_dOffline
Temat postu: Re: Uzyskać odpis aktu urodzenia z 1940 roku  PostWysłany: 08-06-2019 - 10:04
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 25-05-2014
Posty: 54

Status: Offline
Witam, to może warto zadzwonić jeszcze raz i dopytać gdzie są? Ja miałam bardzo miłą wymianę emailową z panią z USC w Adamowie i ten USC ma akta od 1910 roku a wcześniejsze zostały przekazane do AP w Siedlcach (dostępne zresztą zeskanowane na lubgens.eu). Więc odpis aktu małżeństwa dostałam z USC ale na tej podstawie urodzenia już sobie znalazłam sama. Pozdrawiam, Ula
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.537713 sekund(y)