Genealodzy.PL Podziel się na Facebooku

Genealodzy.PL

Użytkownik: Rejestracja
Hasło: Pamiętaj

Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty 08:40 wtorek, 16 lipca 2019

longpixel

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Adam.55Offline
Temat postu: Porada.  PostWysłany: 06-06-2019 - 06:00
Sympatyk

Status: Offline
Witajcie,

Zatrzymałem się w poszukiwaniach genealogicznych na pradziadku i nie wiem jak ruszyć. Pradziadek, Kazimierz Wysocki urodził się 12 Stycznia 1913 roku w miejscowości Racięcin, parafia Broniszewo. Według aktu, ojcem jego był Wojciech Wysocki lat 56 i Marianna Juszczak lat 35. Według "legendy" krążącej w rodzinie, Wojciech ożenił się po raz drugi z o wiele młodszą od siebie kobietą(tu by pasowało, różnica wieku blisko 21 lat). Zacząłem więc szukać owego Wojciecha. Znalazłem w oddalonym o 8km od Racięcina Połajewie, Wojciecha Wysockiego urodzonego około 1855 roku(co daje nam hipotetycznie w chwili narodzin Kazimierza 58 lat czyli tylko 2 lata pomyłki) a jego żoną była Marianna Wiśniewska. Ale tu mam problem w postaci księgi meldunkowej z Połajewa. Otóż występuje w niej i Wojciech i Marianna Wiśniewska. I z tą Marianną mam problem, ponieważ według tej księgi Marianna mieszka przy mężu we wsi Wielki Las, gmina Lubotyń powiat Koło a zmarła w Aleksandrowie dnia 8 kwietnia 1920 roku. I to mi nie pasuje do mojej teorii. Ponieważ jak Wojciech mógłby mieć inną żonę(Mariannę Juszczak) jednocześnie mając żonę Mariannę Wiśniewską? Wiem, że wszystko by wyjaśnił akt małżeństwa Wojciecha i Marianny Juszczak lecz gdzie go szukać Question

Pozdrawiam,
Adam

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
zeleznyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 06-06-2019 - 07:30
Sympatyk

Adamie,

Nie musisz szukać daleko. Wojciech W. ślubował z Marianną W. w roku 1880. Z Twoją Marianną J., która była dzieckiem panieńskim, natomiast ślubował w roku 1911. Te informacje są ogólnie dostępne w necie - jeżeli potrafisz korzystać z Geneteki i ze SZWA to dasz sobie radę z tymi poszukiwaniami.

Powodzenia

Pozdrawiam

Janek

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Arek_BerezaOffline
Temat postu: Porada.  PostWysłany: 06-06-2019 - 07:32
Zasłużony
Sympatyk

Adamie,
Jest tam taka funkcja w genetece szukaj w parafiach sąsiednich. Ustal potencjalną Mariannę Juszczak na tej podstawie. Na marginesie jej au jest info o am z Wysockim.

Ps. Janek szybszy o 2 minuty Smile

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Adam.55Offline
Temat postu: Porada.  PostWysłany: 06-06-2019 - 16:10
Sympatyk

"Zdarzyło się we wsi Sadlnie dwudziestego trzeciego sierpnia (czwartego wrze-śnia) tysiąc osiemset siedemdziesiątego ósmego roku, o godzinie dziewiątej rano. Stawiła się Franciszka Juszczak, akuszerka, lat pięćdziesiąt, zamieszkała we wsi Wierzbinek, w obecności świadków Jana Szulc, lat dwadzieścia dziewięć, i Andrzeja Mikołajczak, lat trzydzieści cztery, obydwóch robotników zamiesz-kałych we wsi Wierzbinek, i okazała nam dziecię płci żeńskiej oświadczając, że urodziło się ono we wsi Wierzbinek dwudziestego trzeciego sierpnia (czwartego września) bieżącego roku, o godzinie trzeciej rano z Franciszki Juszczak, lat dwadzieścia dwa, niezamężnej, zamieszkałej we wsi Wierzbinek przy matce. Dziecięciu temu na Chrzcie Świętym udzielonym tego dnia dano imię Marianna, a rodzicami chrzestnymi jego byli Jan Szulc i Jadwiga Kławińska. Akt ten oświadczającej i świadkom niepiśmiennym przeczytany, przez nas tylko podpi-sany.
Ks. Jakub Głowacki, Administrator Parafii Sadlno
Utrzymujący Akty Stanu Cywilnego

Dopisek na marginesie:
Marianna Juszczak zawarła w roku 1911 związek małżeński w Parafii Broni-szewskiej z Wojciechem Wysockim"

Dzięki za rady, udało się znaleźć kolejną cegiełkę. Teraz czekam tylko na skan metryki ślubu i będę miał odpowiedź, czy Wojciech Wysocki to ten Wojciech z Połajewa(Syn Jakuba Gabriela Wysockiego i Józefy Wesołowskiej) czy zupełnie ktoś inny Wink

Pozdrawiam,
Adam

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat