Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Paradoxus
Temat postu: Jednoosobowa inicjatywa digitalizacji ksiąg - pytanie  PostWysłany: 28-05-2019 - 02:38
Sympatyk


Dołączył: 22-04-2019
Posty: 10

Szanowni Forumowicze,

W mojej głowie zrodził się pewien pomysł inicjatywy genealogicznej. Zanim ewentualnie do niego przystąpię i poczynię pewne kroki w jego realizacji chciałbym przedstawić jego zarys, a przede wszystkim chciałbym poznać Waszą opinie i komentarz w tym szczególnie chciałbym wiedzieć co profesjonalni historycy, genealogowie z TG sądzą o takiej inicjatywie.
Postaram się jedynie w skrócie przedstawić pomysł oraz moje pytania i wątpliwości. W związku z tym, że może zostanę przekonany aby nie podejmować się tego typu działań, celowo nie chce podawać na tym etapie konkretnych informacji jak np. informacji o sobie, miejscowość itp.

Od kilku lat hobbystycznie zajmuję się genealogią swojej rodziny. Zaznaczam, że nie mam wykształcenia humanistycznego w tym kierunku jednak zamiłowanie do historii mam bardzo duże. Zainspirowany oraz będąc pod dużym wrażeniem dwóch projektów: projektpodlasie.pl oraz ksiegimetrykalne.pl pomyślałem, że może podejmę się czegoś podobnego jednak na mniejszą skale w swoich rodzinnych stronach. Moje rodzinne strony to jedna z wsi powiatu wadowickiego. Obszary praktycznie całkowicie pozbawione jakiejkolwiek cyfrowej wersji ksiąg (wiem, że kopie samych ksiąg są w Archiwum Archidiecezji Krakowskiej, która docelowo skanuje swoje zbiory jednak kiedy i czy w ogóle za naszego życia to nastąpi niestety nie otrzymałem takiej informacji). Chciałbym podjąć się digitalizacji ksiąg parafialnych z parafii na obszarze gminy. I tu pojawia się mnóstwo pytań. Pierwsze podstawowe- Czy w ogóle powinienem się za takie coś zabierać a nie zostawić profesjonalistom? Od początku także myślałem o współpracy z lokalnymi historykami lub pod patronatem TG a także lokalnego stowarzyszenia sympatyków miejscowości, którego jestem członkiem. Chciałbym aby projekt był oficjalny i wykonany jak najbardziej profesjonalnie(co myślę przekona najbardziej zagorzałych księży do współpracy). Skany w dalszym etapie aby były zindeksowane i dostępne dla wszystkich. To jest jeden z głównych celów projektu. Miałem już nie raz do czynienia ze starymi księgami i wiem jak się z nimi obchodzić i jak powinno się je szanować (bawełniane rękawiczki etc.) Zdaję sobie sprawę, że projekt jest czasochłonny i wymaga wiele pracy.

Wiem także, że księgi są własnością proboszcza danej parafii, mam jeszcze mnóstwo pytań do tego projektu od digitalizacji po RODO. Nie będę ich wszystkich pisał ponieważ może nie powinienem się za to zabierać. Zakładam, że taki projekt ma kilka etapów(w tym uzyskanie zgody na digitalizacje i przekazanie skanów do TG., obróbka zdjęć, indeksacja itd) Tak jak pisałem chciałbym jednak poznać opinie czy nie porywam się z motyką na słońce? Czy mogę liczyć na pomoc lub objęcie takiego projektu patronatem Małopolskiego TG? Czy wlicza się to ewentualnie w projekt Galicja i możliwą współprace? Liczę na wasze opinie i konstruktywną krytykę.

Pozdrawiam serdecznie
N
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Jednoosobowa inicjatywa digitalizacji ksiąg - pytanie  PostWysłany: 28-05-2019 - 06:56
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
z N ciężko rozmawiać
a czy Małopolskie będzie chciało..to nie na łamach Polskiego TG pytaj, a maila do MTG wyślij

jedna osoba spokojnie ogarnia temat
kanał dystrybucji jest ważny, wydaje mi się, że nie do końca rozpoznałeś temat
"dla wszystkich dostępne" - może tu haczyk / pies

skany i indeksy w PTG są faktycznie dla wszystkich, bez żadnych warunków
wśród wymienionych przez Ciebie podmiotów są też takie, gdzie jest inne rozumienie i zastosowanie "dla wszystkich"

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Magdalena_SmolskaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 28-05-2019 - 10:55
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 18-02-2008
Posty: 255
Skąd: Kraków
Status: Offline
Dzień dobry,

Projekt Galicja był prowadzony po patronatem MTG do 2018 roku.
Nie otrzymaliśmy kolejnej porcji materiału, a indeksowanie miało być kontynuowane na stronie FS.
Wyniki dotychczasowej indeksacji są dostępne dla wszystkich na stronie FSI!

Proszę skontaktować się z MTG, zapraszamy na spotkanie 13 czerwca.

http://www.mtg-malopolska.org.pl/naszespotkania.html

Magdalena Smolska-Kwinta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 28-05-2019 - 10:58
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
"dla wszystkich"?
można link prosić, który wykaże, że dla wszystkich - tzn tak jak w genetece PTG, innych bazach i forum PTG lub szukajwarchiwach.pl - bez konieczności rejestracji, logowania, poddania się sądowi w Utah?

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Magdalena_SmolskaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 28-05-2019 - 11:05
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 18-02-2008
Posty: 255
Skąd: Kraków
Status: Offline
Panie Sroczyński,

Od początku wiadomo było, że wyniki indeksacji będą dostępne na stronie FSI, MTG nie ponosi żadnej odpowiedzialności za to, że należy się zalogować.
Rejestracja jest bezpłatna, więc w czym problem?

Magdalena Smolska-Kwinta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 28-05-2019 - 11:15
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Pani Smolska-Kwinta
w podawaniu fałszywych informacji problem
- jeśli świadomie nosi to nazwę "kłamstwo"
- nieświadomie - po to wątek by wyjaśnić, że niektórzy uważają, że "dla wszystkich" można zinterpretować np jako "dla każdego, który spełni dodatkowy warunek lub warunki, które oczywiście mogą się zmienić"

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Makowska_Anna7Offline
Temat postu:   PostWysłany: 29-05-2019 - 14:32
Sympatyk


Dołączył: 04-04-2017
Posty: 16

Status: Offline
"skany i indeksy w PTG są faktycznie dla wszystkich, bez żadnych warunków"

doprawdy Panie Sroczyński "dla wszystkich, bez żadnych warunków", dla tych którzy np. nie posiadają dostępu do komputera z połączeniem do sieci, bez odpowiednich oprogramowań najczęściej wymagających zaakceptowania umów które także nakazują poddanie się jurysdykcji odpowiednich stanów USA również?
Tak bardzo boi się Pan zaakceptować umowę z FS i "poddać się sądowi w Utah" że aż mnie ciekawość zżera z jakich systemów operacyjnych, programów, aplikacji, itd. Pan korzysta i czy wczytał się Pan dokładnie w każdą z umów bo być może już Pan zaakceptował poddanie się jurysdykcji któregoś ze stanów USA i nawet o tym nie wie.
I co też takiego strasznego miałby Panu zrobić ten "biedny" sąd z Utah jeśli tylko by Pan używał tego programu FS zgodnie z jego przeznaczeniem i prawem?

Anna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 29-05-2019 - 15:58
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
niech zżera
a jak się ma to do kategorii prawda-fałsz?

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 29-05-2019 - 16:24
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5780

Status: Offline
te jurysdykcje to jednak ciekawa rzecz - poniżej wyciąg dla Mozilla (dość popularna chyba):

Niniejsze Warunki stanowią całość umowy pomiędzy użytkownikiem a firmą Mozilla odnośnie do Kanałów komunikacyjnych i zastępują wszystkie wcześniejsze wersje niniejszych Warunków. Kanały komunikacyjne i niniejsze Warunki podlegają prawu stanu Kalifornia (Stany Zjednoczone), z wyłączeniem przepisów o konflikcie norm prawnych. Wyłącznymi sądami właściwymi dla wszelkich roszczeń i sporów wynikających z Kanałów komunikacyjnych lub niniejszych Warunków są sądy w okręgu Santa Clara w stanie Kalifornia. Użytkownik wyraża zgodę na jurysdykcję personalną tych sądów.

lepiej być sądzonym w Santa Clara niż w Salt Lake City, przynajmniej ze względu na klimat i dostęp do morza Smile ale to tylko moje zdanie
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 29-05-2019 - 16:29
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
nie chciałbym być zmuszonym do udowadniania, że użytek własny (na który godzę się, jako na jedyny) obejmuje przetłumaczenie komuś aktu, którego kopia jest na FS
lub że miałem prawo tak uważaćSmile
lub wielu innych zagadnień, których w Mozilli nie widzęSmile
ale to tylko moje zdanie

natomiast nie jest kwestią subiektywną "dla wszystkich" "dla każdego" Smile

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Makowska_Anna7Offline
Temat postu:   PostWysłany: 29-05-2019 - 17:47
Sympatyk


Dołączył: 04-04-2017
Posty: 16

Status: Offline
"a jak się ma to do kategorii prawda-fałsz?"

a tak, że sam się Pan mija z prawdą pisząc "skany i indeksy w PTG są faktycznie dla wszystkich, bez żadnych warunków"
bo jak wykazałam trzeba choćby spełnić warunek posiadania (dostępu) do odpowiedniego urządzenia z odpowiednim oprogramowaniem.
Zgodzić się natomiast mogę, że Pani Magdalena wyraziła się mało precyzyjnie i lepiej brzmiałoby
"Wyniki dotychczasowej indeksacji są dostępne dla wszystkich na stronie FSI" - dla wszystkich którzy tego naprawdę chcą, zarejestrują się (zgodzą na warunki umowy - jak na standardy z USA całkiem normalną) i zalogują.
Dla tych którzy tego nie zrobią (z przyczyn wiadomych tylko sobie - być może z przyczyny jakiejś fobii) nie zobaczą wyników dotychczasowej indeksacji.
Tak lepiej?

Anna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 29-05-2019 - 17:55
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
tak
ba! jeszcze nie można być analfabetą, by skorzystać z indeksów udostępnianych w serwisie PTG..i warto znać podstawy języka polskiego oraz logiki

żartujesz Anno?
uważasz, że w tej samej kategorii można ustawić "dostęp do sprzętu i usługi umożliwiającej skorzystanie z serwisu on-line" co "konieczność rejestracji, logowania, zaakceptowania regulaminu i warunków korzystania w obcym języku, poddania się jurysdykcji etc"
W innych przypadkach (nie tylko FS został wymieniony - nie tylko do FS się odnosiłem) - oddania czasem setek godzin własnej pracy?
kpisz?
porównujesz te rzeczy, by wykazać, że bazy danych udostępniane on-line są nie dla wszystkich, a dla sztucznie ograniczonej grupy?

tak - również 7 miliardów osób na raz z nich nie skorzysta
ale to ma się nijak do konieczności rejestracji czy innych narzuconych ograniczeń

ograniczeniom podlega PISANIE na forum (choć i to nie wymaga podania danych osobowych) ale korzystanie z baz PTG udostępnionych on-line - jest dla wszystkich bez ograniczeń

a autor wątku może bez emocji, na spokojnie ocenić "interpretację" pojęcia "dla wszystkich" :)

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Makowska_Anna7Offline
Temat postu:   PostWysłany: 29-05-2019 - 18:31
Sympatyk


Dołączył: 04-04-2017
Posty: 16

Status: Offline
czepiasz się słówek to i ja się przyczepiłam

bo albo
dla wszystkich = dla wszystkich
albo
dla wszystkich = dla prawie wszystkich

i naprawdę trzeba sobie samemu wynajdywać problemy aby z jakiegoś powodu z rejestracji na FS robić trudności czy problem.
I tak, FS dla "prawie" wszystkich, bo "prawie" każdy może, a nie każdy musi chcieć Wink

Anna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 29-05-2019 - 18:49
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
nie-to nie jest to samo

nie ma siły, by tę prawdę zrelatywizować i uznać, że konieczność rejestracji nie jest ograniczeniem korzystania bądź jest takim samym ograniczeniem jak konieczność dostępu do sprzętu umożliwiającego skorzystanie z internetu

a wmawianie "bezpłatne więc każdy może" to po prostu czysty marketing:)

każdy może (i nawet coś za to czasem zapłacą!) zatrudnić się w AP, kancelarii parafialnej, USC - więc "każdy bez ograniczeń" może skorzystać z zasobu ww ?Smile

PTG nie jest jest jedyne, które udostępnia dla każdego bez ograniczeń
ale FS po wprowadzeniu konieczności rejestracji i logowania oraz zmian w regulaminie - nie jest podmiotem, które
udostępnia dla każdego bez ograniczeń

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Magdalena_SmolskaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 29-05-2019 - 20:55
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 18-02-2008
Posty: 255
Skąd: Kraków
Status: Offline
Dobry wieczór!

Abstrahując od rozterek Pana Sroczyńskiego dotyczących kwestii: "dla wszystkich", "nie dla wszystkich", "dla nikogo", "dla wybranych", sama inicjatywa osoby, która założyła wątek jest bardzo ważna, zważywszy na zasoby metrykalne zarówno w ANK jak i w AKM. W Małopolsce większość ksiąg znajduje się parafiach, archiwa w/w mają zaledwie ułamek materiałów metrykalnych. W związku z powyższym może lepiej skupić się na meritum, zamiast dzielić włos na czworo i snuć rozważania, które w chwili obecnej nie są w ogóle istotne?

Pozdrawiam
Magdalena Smolska-Kwinta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.585511 sekund(y)