Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
wtorek, 19 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Ulcia_dOffline
Temat postu: RODO a poszukiwania  PostWysłany: 25-05-2019 - 11:35
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 25-05-2014
Posty: 54

Status: Offline
Wypróbowałam niedawno ścieżkę pozyskania odpisu aktu zgonu z 1939 roku z USC w Warszawie i było szybko, łatwo i przyjemnie.
Wniosek przez EPUAP (warunkiem jest podanie dokładnej daty, nie należy zrażać się tym, że nie ma tam daty do wyboru z tego roku, spokojnie można wpisać ręcznie w formacie rrrr-mm-dd). Podała, że jestem zstępną i tyle uzasadnienia celu. Mogłam udowodnić powinowactwo, ale nie wiem czy to konieczne. Sprawdzam teraz przy kolejnym akcie. Z tego okresu akty już nie są wpisywane do systemu więc bardzo uprzejma Pani zadzwoniła do mnie i powiedziała, że niestety nie może wysłać mi odpisu w pdfie, za to mogę dostać "tylko" skan pocztą Very Happy
Przy wypełnianiu wniosku trzeba dołączyć potwierdzenie wpłaty (22zł za odpis skrócony).
Może nie jest to metoda najtańsza Wink ale najdroższa też nie. Za to zupełnie bezproblemowa Smile
Pozdrawiam, Ula
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: RODO a poszukiwania  PostWysłany: 25-05-2019 - 11:46
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31511
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Z1939 są wprowadzane do systemu w USC Warszawa i dlatego 22zł i odpis
Z1938 w 2019 nie są migrowane i kopia potwierdzona 5 zł nie odpis 22
to się nierozerwalnie łączy

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Ulcia_dOffline
Temat postu: RODO a poszukiwania  PostWysłany: 25-05-2019 - 11:58
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 25-05-2014
Posty: 54

Status: Offline
Czyli przepłaciłam Wink
Zdecydowanie dostałam zdjęcie z 1939 z informacją, że nie jest planowane wprowadzenie tego to systemu. Może na razie. Jeśli mam wybór, to wolę zdjęcie. Wiem wtedy też kto zgłaszał, co też jest przydatne.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-05-2019 - 13:10
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31511
Skąd: Warszawa
Status: Offline
zdjęcie czy kopię potwierdzoną?
tzn to co dostałaś ze zgonu z 1939 zamiast odpisu ma mieć moc urzędową, czy też jako uprawniona do odpisu poprosiłaś o kopię niepotwierdzoną bez mocy urzędowej
zgony z 1939 są migrowane, jeśli potrzebujesz odpisu - powinnaś go dostać
i wg ustawy i praktyki USC Warszawa
ale możesz PROSIĆ o kopie i w miarę możliwości USC Warszawa realizuje te prośby
co nie oznacza, że przy zamówieniu odpisu nie zostanie akt Z1939 zmigrowany - zostanie
ale tylko na wniosek

nie są wprowadzane masowo, z automatu
są wprowadzane na wniosek

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Ulcia_dOffline
Temat postu:   PostWysłany: 26-05-2019 - 09:28
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 25-05-2014
Posty: 54

Status: Offline
Dostałam uwierzytelnioną fotokopię. Wg pisma załączonego " W odpowiedzi na wniosek z dnia 14/05/2019r. Urząd Stanu Cywilnego m.st.Warszawy przesyła w załączeniu kopię aktu zgonu sporządzonego na nazwisko Kowalska Józefa, pod numerem VI-171/278/1039 , z którego zgodnie z Art.28.1. prawo o aktach stanu cywilnego (Dz.U. z dnia 8 grudnia 2014 r.) możliwe jest wydanie jedynie uwierzytelnionej fotokopii."
Zdjęcie z pieczątką po jednej i drugiej stronie oraz na rewersie potwierdzenie za zgodność z oryginałem oraz informacją, że wydano na mój wniosek do celów prywatnych.
Nie prosiłam o wprowadzenie, więc w takim razie pewnie nie będzie.
Ucieszyłam się z tego co dostałam i z tempa realizacji również.

A epuap polecam, ponieważ z moich różnych doświadczeń zawodowych wynika, że rejestracja w systemie, oznacza przynajmniej próby zmierzenia ilości, jakości oraz czasu realizacji zapytań wpadających do systemu. Nie jest to przyjemne dla strony mierzonej (przykre, gdy osoba tak czy inaczej stara się pomóc jak może), natomiast znacznie eliminuje "nie bo nie" w trudniejszych przypadkach.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 26-05-2019 - 09:49
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31511
Skąd: Warszawa
Status: Offline
i VI-171/278/1039 jest aktem zgonu z 1939 roku?

art 28.1
"Art. 28. 1. Akty stanu cywilnego oraz akta zbiorowe rejestracji stanu cywilnego kierownik urzędu stanu cywilnego przechowuje przez okres:
1) 100 lat – akty urodzenia oraz akta zbiorowe rejestracji stanu cywilnego dotyczące aktu urodzenia;
2) 80 lat – akty małżeństwa, akty zgonu oraz akta zbiorowe rejestracji stanu cywilnego dotyczące aktu małżeństwa i aktu zgonu.
2. Okresy, o których mowa w ust. 1, są liczone od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło sporządzenie aktu stanu cywilnego.
3. Jeżeli osoba, której dotyczy akt urodzenia lub akt małżeństwa, żyje dłużej niż okres przechowywania tego aktu przez kierownika urzędu stanu cywilnego, akt jest przechowywany do czasu sporządzenia dla tej osoby aktu zgonu lub zarejestrowania informacji o zgonie tej osoby.
4. Po upływie okresów, o których mowa w ust. 1 i 3, akty stanu cywilnego oraz akta zbiorowe rejestracji stanu cywilnego kierownik urzędu stanu cywilnego przekazuje w ciągu 2 lat do właściwego archiwum państwowego.
5. Po upływie okresów, o których mowa w ust. 1 i 3, a przed przekazaniem akt zbiorowych rejestracji stanu cywilnego do właściwego archiwum państwowego, ich udostępnianie następuje zgodnie z art. 26 ust. 4."


80 lat od zakończenia roku kalendarzowego 1939 upływa 1 stycznia 2020 roku. W 2019 roku odpisy aktu zgonu z aktów zgonów z ksiąg zgonów 1939 powinny być wydawane tak samo jak odpisy aktów zgonów z 1999 roku - po wprowadzeniu (migracji) do bazy

"Art. 51. Dokumenty z rejestru stanu cywilnego wydaje się przez okresy przechowywania aktów, o których mowa w art. 28 ust. 1 i 3, a także po
upływie tych okresów, a przed przekazaniem aktów stanu cywilnego do właściwego archiwum państwowego."

Na podstawie ww oraz* wydaje mi się, że jak wyżej:
nie wnioskowałaś o odpis, więc nie można rozszerzać informacji "nie są wprowadzone do rejestru AZ z 1939" na "nie są wprowadzane, nawet w przypadku żądania odpisów" - ot - nie są wprowadzone jeśli nikt nie wnioskował o to i nie będą wprowadzone jeśli nikt nie zawnioskuje - o ile się nic nie zmieni

*o ile kojarzę nowelizacja z maja 2019 nic nie zmieniła, a ostatni akt zgonu z który "migrowałem" (tj wnioskowałem o to) w 2019 roku w USC w Warszawie dotyczył zgonu z kwietnia 1939 roku


też uważam, że kopia (w tym wypadku ta do celów prywatnych, nieurzędowa) jest "lepsza" niż odpis
nawet do celów urzędowych bywa lepsza, ale w takim przypadku nie ma na ogół wyboru:)
po nowelizacji - czyli od maja może być tak, że (patrz art. 51) w ogóle dopóki księga jest w USC akt powinien być zmigrowany, tj wprowadzony do rejestru i winien być wydany odpis (nie kopia) dopóki księga jest w USC
ale to do sprawdzenia

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz


Ostatnio zmieniony przez Sroczyński_Włodzimierz dnia 26-05-2019 - 10:10, w całości zmieniany 2 razy
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Ulcia_dOffline
Temat postu:   PostWysłany: 26-05-2019 - 10:02
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 25-05-2014
Posty: 54

Status: Offline
Przepraszam VI-171/278/1939 - typing mistake

Poprzez system można wnioskować tylko o:
odpis skrócony
odpis skrócony wielojęzyczny
odpis zupełny
tylko te opcje są do wyboru.

Złożyłam też o odpis skrócony aktu zgonu z 1940 roku
to samo z 1926 roku
te w Warszawie
Oraz o odpis skrócony aktu małżeństwa z grudnia z 1949 roku (nie znam dokładnej daty, ale podałam 25.12.1949, zaznaczając w opisie, że dzień jest domyślny niestety). Ale ten nie w Warszawie. Też systemowo.

Dam znać jakie odpowiedzi do mnie wrócą Smile


Ostatnio zmieniony przez Ulcia_d dnia 26-05-2019 - 10:14, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 26-05-2019 - 10:09
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31511
Skąd: Warszawa
Status: Offline
ok, VI-171
akt zgonu 278 z 1939 z Bożego Ciała na Kamionku będzie także w księdze pierwopisowej przechowywanej w archiwum ADW-P na Ratuszowej
http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/pradzi ... aktu_id=27
to na wypadek, gdyby jednak okazało się, że archiwum USC w Warszawie (np z uwagi na obłożenie) nie rozsyła kopii..zresztą zdrowiej w tym i kilku innych przypadkach korzystać z już istniejących kopii cyfrowych, niż męczyć księgi kopiowaniem:)

ale to nietypowa sytuacja, generalnie - a szczególnie do spraw urzędowych - to USC jest właściwe do obsługi spraw związanych z rejestracją zdarzeń i wydawaniem zstępnym dokumentacji tychże "zdarzeń s.c."

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Ulcia_dOffline
Temat postu:   PostWysłany: 18-06-2019 - 19:05
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 25-05-2014
Posty: 54

Status: Offline
Witam, Zawsze staram się przeszukać to co jest dostępne zanim zacznę męczyć innych dookoła (i księgi Smile.
Napisałam, że podzielę się rezultatami poszukiwań.
W tym przypadku dostałam wszystkie 3 dokumenty, o które prosiłam a był to:
- odpis aktu małżeństwa dziadków z USC w Adamowie wspaniały kontakt z Panią z urzędu, tak jak pisałam wcześniej podałam datę przybliżoną, którą wyliczyłam razem z ciotką na podstawie jej daty urodzenia (myślała, że jest pięciomiesięcznym wcześniakiem;) a tu okazało się, że małżeństwo było zawarte raptem 2 miesiące przed jej urodzeniem w 1950 roku. Dostałam odpis.
- odpis aktu zgonu z USC Praga-Północ z 1941 roku
- odpis aktu zgonu z USC Praga-Północ z 1926 roku
W sprawie tych dwóch dostałam telefon z USC w celu ustalenia szczegółów, bądź możliwości zawężenia poszukiwań do konkretnych rejonów. Powiedziałam wszystko co wiedziałam ze szczegółami i dzięki temu Pani była w stanie zidentyfikować konkretne osoby.
Oczywiście z 1926 roku dostałam kopię a nie odpis.
Pozdrawiam,
Ula
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 18-06-2019 - 19:35
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31511
Skąd: Warszawa
Status: Offline
tak dla ścisłości:
"- odpis aktu zgonu z USC Praga-Północ z 1941 roku
- odpis aktu zgonu z USC Praga-Północ z 1926 roku "
odpis dostałaś z USC Warszawa , ani teraz nie ma , ani w 1926, ani w 1941 nie było USC Warszawa Praga-Północ.
USC Warszawa Praga -Północ, który powstał w 1946 roku przejął i przez lata przechowywał ASC z kilku USC parafii "północnopraskich"

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Ulcia_dOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-06-2019 - 14:25
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 25-05-2014
Posty: 54

Status: Offline
Oczywiście masz rację - wysłałam prośbę do USC Warszawa Praga-Północ i otrzymałam kopie (z 41 roku dostałam i odpis i kopię) aktów zgonu sporządzonych:
w parafii Bożego Ciała w Warszawie z roku 1926 oraz
w parafii Świętego Michała Archanioła i Świętego Floriana z roku 1941.
Pozdrawiam, Ula
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-06-2019 - 14:29
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31511
Skąd: Warszawa
Status: Offline
i jak poprzednio:
nie ma USC Warszawa Praga-Północ
jest USC Warszawa
każdy USC w Polsce obsługuje (kieruje, pośredniczy) w zapytaniach do Archiwum USC Warszawa

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Ulcia_dOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-06-2019 - 14:49
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 25-05-2014
Posty: 54

Status: Offline
No właśnie wchodzę na epuap i w pierwszej linijce kroku drugiego wybieram Urząd Dzielnicy/Miasta do którego składam wniosek. Nie kieruję go do Archiwum, tylko do konkretnego Urzędu.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-06-2019 - 15:08
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31511
Skąd: Warszawa
Status: Offline
jest miasto Warszawa-Praga Północ ze swoim USC?

konkretny, ale dowolny w Polsce
samo Archiwum obsługuje nie odpisy, a korekty etc
punkt obsługi (np w Urzędzie Dzielnicy Warszawa Praga-Północ) może Ci wydać odpis zamówiony przez e-puap, sporządzony przez USC Warszawa, na podstawie danych przechowywanych i wprowadzonych przez Wydział Archiwum USC Warszawa (lub już istniejących w systemie - wtedy od ręki)

ale wątek o kopiach:) ww to poboczne

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jurekzurOffline
Temat postu:   PostWysłany: 10-11-2019 - 23:02
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 07-01-2009
Posty: 109
Skąd: Kutno
Status: Offline
jurekzur napisał:
Poniżej cytat odpowiedzi z pewnego USC z małopolski w odpowiedzi na prośbę o fotokopie aktów małżeństw z lat 1919-21.
Czy tak należy rozumieć przepisy ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego?

cytuję:
Natomiast terminy przekazania ksiąg stanu cywilnego do archiwum państwowego reguluje art. 128 ust 1 ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego. Przepis w zdaniu drugim stanowi, że „Jeżeli w księdze stanu cywilnego była prowadzona więcej niż jedna księga stanu cywilnego, termin jej przechowywania jest liczony od daty zamknięcia ostatniej księgi stanu cywilnego prowadzonej w danej księdze. W efekcie księga stanu cywilnego zawierająca np. księgi urodzeń, małżeństw i zgonów powinna być przechowywana przez okres właściwy dla księgi urodzeń, czyli przez najdłużej możliwy.
Reasumując, gdy nie upłynął okres przechowywania księgi w urzędzie stanu cywilnego akty stanu cywilnego w niej sporządzone przenoszone są do rejestru stanu cywilnego i wydawane są z nich dokumenty, zgodnie z regulacjami ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego.


Wojewoda podtrzymał stanowisko USC i sprawa trafiła do WSA w Krakowie.
A to link do orzeczenia WSA http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/A9208B9304
Może to się wreszcie zakończy?

_________________
Pozdrawiam
Jurek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 1.069941 sekund(y)