Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
MarkusOffline
7 Temat postu: Rejonizacja szkół powszechnych w Warszawie w latach 20 i 30  PostWysłany: 23-05-2019 - 22:01
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 07-04-2010
Posty: 109

Status: Offline
Witam serdecznie wszystkich Forumowiczów.

Dzisiaj mam prośbę o pomoc z problemem z obszaru dość rzadko rozpatrywanego przez genealogów - szkolnictwa. Czy ktoś może posiada jakieś informacje dotyczące sposobu rejonizacji szkół powszechnych w Warszawie w latach międzywojennych? A konkretnie chodzi o to, do której szkoły chodziło dziecko zamieszkałe w Warszawie przy ulicy Grochowskiej (Praga) 353 (jest to obecny numer - w tamtym czasie, przed zmianą numeracji Grochowskiej, był to numer 18 ). Szukałem sporo na ten temat i jedyne co udało mi się ustalić, to że obowiązujące prawo wymagało, aby dzieci nie miały do szkoły dalej niż 5 km, co w warszawskich realiach w zasadzie nie ułatwia rozstrzygnięcia problemu. Czy ktoś może zajmował się podobnym zagadnieniem? Czy w ogóle była jakaś rejonizacja? A może rodzice mieli jakąś wolność wyboru szkoły? A czy istnieje może jakaś lista warszawskich szkół działających w okresie międzywojennym?

Pozdrawiam serdecznie,
Markus

_________________
Szukam aktu urodzenia Augustyna Cichockiego, syna Jana i Brygidy - ur ok. 1757 - 1763 (najbardziej prawdopodobne: 1762/1763) w ??? oraz aktu małżeństwa Augustyna Cichockiego z ??? - przed 1802 rokiem, a także innych ASC dotyczących Augustyna Cichockiego.


Ostatnio zmieniony przez Markus dnia 09-06-2019 - 21:45, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Rejonizacja szkół powszechnych w Warszawie w latach 20 i 30  PostWysłany: 24-05-2019 - 06:50
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31603
Skąd: Warszawa
Status: Offline
wydaje mi się, że pojęcie "rejonizacja" rozszerzasz z "obowiązek przyjęcia przez szkołę rejonową" na "obowiązek uczęszczania do szkoły rejonowej"

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MarkusOffline
Temat postu: Rejonizacja szkół powszechnych w Warszawie w latach 20 i 30  PostWysłany: 01-06-2019 - 22:58
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 07-04-2010
Posty: 109

Status: Offline
Nie nie, chodzi mi tylko o praktyczną realizację obowiązku uczęszczania do szkół powszechnych (obecnych podstawówek). Czyli: czy dziecko musiało zostać zapisane do jakiejś konkretnej szkoły ze względu na miejsce zamieszkania, czy też niekoniecznie. Stąd określenie "rejonizacja". W przypadku małych miejscowości problem jest oczywiście nieistniejący, ale w Warszawie kwesta ta jest już zasadna.

Może ktoś z warszawskich genealogów ma jakieś sugestie czy wskazówki? Ktoś może próbował dotrzeć do jakiejś dokumentacji szkolnej?

Pozdrawiam,
Markus

_________________
Szukam aktu urodzenia Augustyna Cichockiego, syna Jana i Brygidy - ur ok. 1757 - 1763 (najbardziej prawdopodobne: 1762/1763) w ??? oraz aktu małżeństwa Augustyna Cichockiego z ??? - przed 1802 rokiem, a także innych ASC dotyczących Augustyna Cichockiego.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Orlik_Ala
Temat postu: Rejonizacja szkół powszechnych w Warszawie w latach 20 i 30  PostWysłany: 02-06-2019 - 00:33
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 05-09-2016
Posty: 227

Mój ojciec mieszkający przy ul. Krochmalnej 28 uczęszczał najpierw do szkoły na ul. Chłodnej (ta była najbliżej), a od klasy 4 chodził (jeździł tramwajem) do szkoły na ul. Leszno. Z tego wnioskuję, że rejonizacja nie zawsze była obowiązkowa. Dotarłam do dokumentacji tej szkoły na Lesznie, (zachowały się dzienniki szkolne, spis uczniów z lat przedwojemnych) w archiwum w Milanówku.

_________________
Pozdrawiam, Ala
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 02-06-2019 - 05:30
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31603
Skąd: Warszawa
Status: Offline
rejonizacja była i jest obowiązkowa
i nie ma wiele wspólnego z tym gdzie kto chodzi do szkoły, a na pewno nic z "musi chodzić do rejonowej"

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Marzena64Offline
Temat postu:   PostWysłany: 02-06-2019 - 20:53
Sympatyk


Dołączył: 21-10-2007
Posty: 315

Status: Offline
Witam. Moja babcia mieszkała przed 2 wojną światową w Warszawie przy ul.Osieckiej 16. Jedyna szkoła podstawowa na tej ulicy, którą znalazłam, powstała dopiero w 1945 r.
Nie wiem jak szukać szkoły podstawowej do której uczęszczała.
W roku 1933 miała 7 lat. Będę wdzięczna za pomoc.
Serdecznie pozdrawiam
Marzena
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Ulcia_dOffline
Temat postu:   PostWysłany: 02-06-2019 - 22:13
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 25-05-2014
Posty: 54

Status: Offline
Hej, Moja babcia chodziła do siedmio-klasowej szkoły podstawowej nr. 50 na ul. Zamoyskiego 47 też w tym czasie. Szkół powszechnych w Warszawie było całkiem sporo
https://szukajwarchiwach.pl/search?q=sz ... RCHro%3A72
Może znajdziesz coś ciekawego w Dzienniku Urzędowym Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego.
Pozdrawiam, Ula
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Marzena64Offline
Temat postu:   PostWysłany: 03-06-2019 - 07:30
Sympatyk


Dołączył: 21-10-2007
Posty: 315

Status: Offline
Ulu dziękuję za link😊
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Skiba_AOffline
Temat postu:   PostWysłany: 03-06-2019 - 13:31
Sympatyk


Dołączył: 27-12-2015
Posty: 90

Status: Offline
Witajcie, czy ktoś wie do jakiej szkoły mogły chodzić dzieci pracowników kolei? Mój dziadek mieszkał latach 20' i 30' przy ulicy Tunelowej. Niestety nie zachowały się żadne jego szkolne świadectwa. Jedyne co mam to zdjęcie klasowe ale nikt z nie potrafił wskazać co to za szkoła... https://www.fotosik.pl/zdjecie/9c618fa82c67f559

_________________
pozdrawiam,
Agnieszka
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MarkusOffline
Temat postu: Re: Rejonizacja szkół powszechnych w Warszawie w latach 20 i  PostWysłany: 09-06-2019 - 19:01
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 07-04-2010
Posty: 109

Status: Offline
Orlik_Ala napisał:
Mój ojciec mieszkający przy ul. Krochmalnej 28 uczęszczał najpierw do szkoły na ul. Chłodnej (ta była najbliżej), a od klasy 4 chodził (jeździł tramwajem) do szkoły na ul. Leszno. Z tego wnioskuję, że rejonizacja nie zawsze była obowiązkowa. Dotarłam do dokumentacji tej szkoły na Lesznie, (zachowały się dzienniki szkolne, spis uczniów z lat przedwojemnych) w archiwum w Milanówku.


Alu,

dzięki za odpowiedź, to rzuca pewne światło, wynikałoby stąd że faktycznie nie było takiego obowiązku.

Jeszcze jedno mnie zaciekawiło - archiwum w Milanówku. Do tej pory wydawało mi się, że dokumentację szkół ma AP na Krzywym Kole (tam zresztą pisałem). Czy w takim razie dokumentację ze szkół ma w całości APDOP w Milanówku?

Ulcia_d napisał:
Hej, Moja babcia chodziła do siedmio-klasowej szkoły podstawowej nr. 50 na ul. Zamoyskiego 47 też w tym czasie. Szkół powszechnych w Warszawie było całkiem sporo
https://szukajwarchiwach.pl/search?q=sz ... RCHro%3A72
Może znajdziesz coś ciekawego w Dzienniku Urzędowym Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego.
Pozdrawiam, Ula


Ula,

właśnie te rejony mnie interesująSmile Do szkoły tej (tj nr 50 na Zamoyskiego) jesienią 1939 przeniesiono też uczniów ze szkoły nr 91 na Skaryszewskiej 8.

https://www.twoja-praga.pl/praga/dawna_praga/3036.html

Czy wiadomo, czy zachowała się jakaś dokumentacja z tej szkoły (50 lub 91)? Budynek na Zamoyskiego został uszkodzony w czasie wojny i nie był odbudowywany.

A czy mogę zapytać, na jakiej wówczas ulicy mieszkała Twoja Babcia?

Pozdrawiam serdecznie,
Markus

_________________
Szukam aktu urodzenia Augustyna Cichockiego, syna Jana i Brygidy - ur ok. 1757 - 1763 (najbardziej prawdopodobne: 1762/1763) w ??? oraz aktu małżeństwa Augustyna Cichockiego z ??? - przed 1802 rokiem, a także innych ASC dotyczących Augustyna Cichockiego.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Re: Rejonizacja szkół powszechnych w Warszawie w latach 20 i  PostWysłany: 09-06-2019 - 19:38
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31603
Skąd: Warszawa
Status: Offline
ADOP jest częścią APW
ale to nie w tej części milanowskiego APW jest nikła część archiwaliów szkół

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Rychter_IdaOffline
Temat postu: Re: Rejonizacja szkół powszechnych w Warszawie w latach 20 i  PostWysłany: 09-06-2019 - 19:57
Sympatyk


Dołączył: 17-11-2013
Posty: 331

Status: Offline
Witam
Jaka jest szansa znalezienia dokumentów gimnazjum Hofmanowej w Warszawie ? Chodzi mi o konkretne lata 1919-1927 ? Pozdrawiam Barbara

_________________
Barbara
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Re: Rejonizacja szkół powszechnych w Warszawie w latach 20 i  PostWysłany: 09-06-2019 - 20:08
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31603
Skąd: Warszawa
Status: Offline
100% po wpisaniu w szwa

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ROMAN_BOffline
Temat postu: Re: Rejonizacja szkół powszechnych w Warszawie w latach 20 i  PostWysłany: 09-06-2019 - 20:24
Sympatyk


Dołączył: 08-01-2012
Posty: 1192

Status: Offline
Witaj.

Archiwum Państwowe w Warszawie.
Zespół:72/264/0 Państwowe Gimnazjum i Liceum Żeńskie im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie.
Daty skrajne: 1890 – 2004 [ 1890 – 1939; 1946 – 2004 ]
https://szukajwarchiwach.pl/72/264/0/?q ... #tabZespol

Pozdrawiam – Roman.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Rychter_IdaOffline
Temat postu: Re: Rejonizacja szkół powszechnych w Warszawie w latach 20 i  PostWysłany: 09-06-2019 - 22:13
Sympatyk


Dołączył: 17-11-2013
Posty: 331

Status: Offline
Witam
Bardzo pięknie Wam dziękuję Barbara

_________________
Barbara
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.738990 sekund(y)