Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
wtorek, 19 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
KomentarzeOffline
Temat postu: Nazwisko: Pawłowicz Herbu Przyjaciel   PostWysłany: 31-07-2012 - 09:43
Sympatyk


Dołączył: 02-07-2006
Posty: 4353

Status: Offline
Wątek ten zawiera informacje na temat tego nazwiska i osób je noszących
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Jurowski_RafałOffline
Temat postu: Nazwisko: Pawłowicz Herbu Przyjaciel  PostWysłany: 31-07-2012 - 09:43
Sympatyk


Dołączył: 05-02-2011
Posty: 190

Status: Offline
Witam,

W wielu herbarzach znajduje się informacja o wspólnym pochodzeniu Jurowskich oraz Pawłowiczów herbu Przyjaciel, którzy mieszkali na Wołyniu.
Czy na forum znajdują się jacyś przedstawiciele rodu Pawłowiczów tego herbu ?
A może ktoś zna jakiegoś, żyjącego Pawłowicza tego herbu lub inną osobę spokrewnioną z tym rodem a interesującą się genealogią ?

Pozdrawiam
Rafał
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Pawel_JurewiczOffline
Temat postu: Nazwisko: Pawłowicz Herbu Przyjaciel  PostWysłany: 01-08-2012 - 21:19
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 01-11-2007
Posty: 415

Status: Offline
Mam u siebie tochę Pawłowiczów, choć nie wiem jakiego herbu pochodzących z Wołczkowicz nad Ptyczą koło Kojdanowa, tyle że w linii męskiej chyba wygaśli, byłoby niespodzianką odnaleźć jednak jakies polączenie.
Paweł J>
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
benyzetOffline
Temat postu: Nazwisko: Pawłowicz Herbu Przyjaciel  PostWysłany: 20-02-2017 - 14:58
Sympatyk


Dołączył: 23-08-2013
Posty: 418
Skąd: Kościan
Status: Offline
Witam. Widzę,że stary temat,ale czy jacyś Pawłowicze występowali w woj. Stanisławowskim,Lwowskim,Tarnopolskim ?
Będę wdzięczny za każdą wskazówkę. Może ktoś trafił przeglądając metryki. Moja Teresa Pawłowicz wzmiankowana jest w Podhajcach ok.roku 1756.
Pozdrawiam Grzegorz.

_________________
Z pozdrowieniami Grzegorz
--------------------------------------------------
Szukam metryk/informacji o Zarzyckich,którzy z zawodu byli szewcami- dawne Stanisławowskie, Tarnopolskie, Lwowskie. Dziękuję.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Jurowski_RafałOffline
Temat postu: Nazwisko: Pawłowicz Herbu Przyjaciel  PostWysłany: 19-05-2019 - 21:49
Sympatyk


Dołączył: 05-02-2011
Posty: 190

Status: Offline
Witam,

Pora na drobne odświeżenie tematu.
Jakiś czas temu dzięki m.in indeksom umieszczonym na stronie Lubgens https://regestry.lubgens.eu
okazało się, że w okolicy Białej Podlaskiej (Sielec, Sielczyk) znajduje się całkiem spore gniazdo Pawłowiczów szlacheckiego pochodzenia.
Istnieją silne podstawy do tego, aby przypuszczać, że posługiwali się herbem Przyjaciel.
Być może komuś znani są Pawłowicze z okolic Białej Podlaskiej (np. wieś Sielczyk) i mogą pochodzić z tego rodu a może jakiś Pawłowicz z tego rodu się odezwie.
Mój e-mail jurek7@op.pl

Pozdrawiam
Rafał


Ostatnio zmieniony przez Jurowski_Rafał dnia 01-06-2019 - 13:05, w całości zmieniany 4 razy
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomasz_LenczewskiOffline
Temat postu: Nazwisko: Pawłowicz Herbu Przyjaciel  PostWysłany: 20-05-2019 - 08:00
Sympatyk


Dołączył: 26-09-2010
Posty: 1781
Skąd: Warszawa
Status: Offline
NIestety chyba 10 lat temu odszedł Krzysio Pawłowicz, wydawca herbarzy i mocno interesujący się genealogią. Ściągał archiwaliami Petersburga masowo. Chyba wszystko przepadło. Jego nekrolog był w jakimś piśmie heraldycznym. Pochowany na Wilanowie zdaje się z herbem na grobie...
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Jurowski_RafałOffline
Temat postu: Nazwisko: Pawłowicz Herbu Przyjaciel  PostWysłany: 20-05-2019 - 08:34
Sympatyk


Dołączył: 05-02-2011
Posty: 190

Status: Offline
Wielka szkoda Sad Czy to ta osoba, która założyła wydawnictwo "Jasieńczyk" ?
Być może istnieje możliwość skontatkowania się z rodziną Pana Krzysztofa Pawłowicza?

Pozdrawiam
Rafał
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Robert_KosteckiOffline
Temat postu: Nazwisko: Pawłowicz Herbu Przyjaciel  PostWysłany: 20-05-2019 - 22:10
Sympatyk


Dołączył: 14-09-2015
Posty: 1552

Status: Offline
Witam,

po różnych wpisach z wielolecia widać od razu, że udzielane porady często nie idą w kierunku oczekiwanym przez inicjujących dany temat. Amatorzy przeważnie są życzliwi, ale nie do końca posiadają przydatną wiedzę, natomiast zawodowcy nie zabierają głosu, a jeżeli już, to cedzą tę wiedzę. Właściwie jest to zrozumiałe. Wink
Teraz, co do szlacheckich rodzin Pawłowiczów. Osoba zainteresowana tym tematem ma oczywiście szansę rozpracować heraldykę i genealogię (przynajmniej częściowo) różnych rodzin o nazwisku Pawłowicz. W tym celu należy:
1. Przejrzeć dostępne źródła drukowane z tomem 13 herbarza Sewryna Macieja Leona hr. Uruskiego na czele.
2. Sprawdzić w polskich archiwach wykazy szlachty wylegitymowanej w Królestwie Polskim w poszczególnych guberniach, w tym lubelskiej, siedleckiej i augustowskiej.
3. Zdobyć materiały legitymacyjne Heroldii Cesarstwa Rosyjskiego z CPHA w Petersburgu dotyczące różnych rodzin Pawłowiczów.
4. O ile zdobycie powyższych stanie się nierealne, posiłkować się dokumentami legitymacyjnymi z poszczególnych archiwów pozarosyjskich w: Wilnie, Grodnie, Żytomierzu, Kijowie, Mińsku, itd.

Wypis z akt ziemskich połockich aktu sprzedaży z 26 VII 1788 przez Anoniego i Jana Szymonowiczów, Gabriela Tomasza Jana i Jana Pawłowiczów, Jana i Piotra Maciejowiczów, Grzegorza Janowicza oraz Zachariasza s. Gariela Tomasza Hryniewiczów d. Żołnowo Antoniemu Obrępolskiemu. 28 VII 1788, oryg. do dokumentu dołączone potwierdzenie marszałka szlachty powiatu witebskiego z 19 VIII 1869, oryginał.
https://szukajwarchiwach.pl/1/395/0/-/1 ... bJednostka

Chociażby według "Spisu szlachty wylegitymowanej w guberniach grodzieńskiej, mińskiej, mohylewskiej, smoleńskiej i witebskiej", Warszawa 1992, s. 74-75 - w wymienionych guberniach udowodniło swoje pochodzenie szlacheckie 9 rodzin Pawłowiczów, z których zapewne parę było ze sobą spokrewnionych?!

To, że taką kwerendę można przeprowadzić, pokazał Andrzej Emeryk hr. Mańkowski w swoim artykule Seweryna Uruskiego „Spis pełny szlachty dziedzicznej”. Zagadnienie kompletności Herbarza w świetle materiałów petersburskiej Heroldii i gubernialnych zgromadzeń szlacheckich, [w:] "Rocznik Polskiego Towarzystwa Heraldycznego", 06 (17), 2003, s. 113.

Powtarzam jeszcze raz. Tego rodzaju generalia wymagają ogromu swojej pracy własnej. Jeżeli z jakiś względów temu nie podołamy, to pozostają zawodowcy. Pobierając stosowne honoraria dość szybko sprowadzą nam żądane materiały legitymacyjne danego nazwiska. Zapoznając się z nimi, możemy dopiero wtedy przyporządkowywać swoją rodzinę. Oczywiście można też od kota doopy, ale w przypadkach rodzin drobnoszlacheckich i tak w pewnym momencie musimy odwołać się do jakiegoś konkretnego punktu.

Mam natomiast żal do amatorów, którzy w ostatnich latach przeszli przez mozolny proces ściągania ww. dokumentacji, a w sposób jasny i rzetelny nie dzielą się na tym forum zdobytą wiedzą z innymi.

Pozdrawiam

Robert


Ostatnio zmieniony przez Robert_Kostecki dnia 21-05-2019 - 07:34, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Jurowski_RafałOffline
Temat postu: Nazwisko: Pawłowicz Herbu Przyjaciel  PostWysłany: 20-05-2019 - 23:37
Sympatyk


Dołączył: 05-02-2011
Posty: 190

Status: Offline
Witam serdecznie,

Mam dojścia do osób, które mogłyby przejrzeć teczki wywodowe dotyczące Pawłowiczów, znajdujące sie w Sankt Petersburgu.
Jednak jest to dość kosztowne a osobiście nie mam ciśnienia na szybkie odnalezienie takiego Pawłowicza, który ewentualnie potwierdzi legendę z różnych herbarzy (Seweryn Uruski też wspomina o tym powiązaniu, choc pewnie te informacje bazują na XVII wiecznym herbarzu Kojałowicza). Jakby ktoś chciał zamówic te teczki z Sankt Petersburga to tu są namiary ( https://photos.app.goo.gl/IRyK0QfwBnpXA5z42 ).
W moim przypadku chyba łatwiej dotrzeć wpierw do góry tj. do osób, które posiadają wiedzę, że ich ród pochodził ze szlacheckiego rodu Pawłowiczów (oczywiście może być to ryzykowane w przypadku różnego rodzaju uzurpatorów). Z drugiej strony ktoś może już dane z tych teczek posiadać lub znać namiary na poszukiwane przeze mnie osoby (te drugie dla mnie jest cenniejsze), więc może nie warto dwa razy płacić za to samo ?

Odnośnie dzielenia się informacjami, to ja sie dzielę, choć nie gotowcami. Jak ktoś ma ochotę to się odezwie. Jednak jak na razie nie widzę, aby po drugiej stronie był duży odzew...
No cóż, niestety chyba taki nasz los? Sad Trzeba cierpliwie czekać, aż się odpowiednie człowiek odnajdzie!

Żeby nie było przesyłam wybór Pawłowiczów z Archiwum LCVA (Lietuvos centrinis valstybės archyvas- takie Archiwum Akt Nowych) w Wilnie https://photos.app.goo.gl/VRuP5fVexZeoAYFd8
Może ktoś znajdzie swoich Pawłowiczów, zapewne nie wszyscy są z tych których szukam ?

Jeżeli legenda herbowa jest prawdziwa, to obawiam się, potwierdzic ją mogą jedynie badania DNA, konkretnie chromosomu Y !

Tutaj znajduje się wynik mój jak i mojego kuzyna...

https://www.familytreedna.com/public/PO ... e=yresults

Pozdrawiam
Rafał


Ostatnio zmieniony przez Jurowski_Rafał dnia 21-05-2019 - 09:24, w całości zmieniany 2 razy
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomasz_LenczewskiOffline
Temat postu: Nazwisko: Pawłowicz Herbu Przyjaciel  PostWysłany: 21-05-2019 - 00:10
Sympatyk


Dołączył: 26-09-2010
Posty: 1781
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Kolega Pawłowicz wszystko to skopiował. Jego rodzice byli bardzo wiekowi. Co sie z tym stało nie wiem. Jego wielkim przyjacielem był Waldemar Łysiak ...
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Jurowski_RafałOffline
Temat postu: Re: Nazwisko: Pawłowicz Herbu Przyjaciel  PostWysłany: 21-05-2019 - 20:49
Sympatyk


Dołączył: 05-02-2011
Posty: 190

Status: Offline
Tomasz_Lenczewski napisał:
Kolega Pawłowicz wszystko to skopiował. Jego rodzice byli bardzo wiekowi. Co sie z tym stało nie wiem. Jego wielkim przyjacielem był Waldemar Łysiak ...


Będę próbował się skontaktować, dziękuję !

Pozdrawiam
Rafał
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomasz_LenczewskiOffline
Temat postu: Re: Nazwisko: Pawłowicz Herbu Przyjaciel  PostWysłany: 21-05-2019 - 22:46
Sympatyk


Dołączył: 26-09-2010
Posty: 1781
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Ojciec Waldemara od wydawnictwa Jasieńczyk był bardzo wiekowy. Żona niestety chyba nie była tym zainteresowana. Miał jedynie córki. Jeżeli przypomni Pan mi się na priv to wyślę rosyjski nekrolog Waldka, bo tylko rosyjscy genealodzy go docenili. Grób z herbem jest na Cmentarzu Wilanowskim
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Jurowski_RafałOffline
Temat postu: Re: Nazwisko: Pawłowicz Herbu Przyjaciel  PostWysłany: 21-05-2019 - 23:10
Sympatyk


Dołączył: 05-02-2011
Posty: 190

Status: Offline
Na prywatną skrzynkę wysłałem mój adres mailowy, będe wdzięczny za nekrolog !

Pozdrawiam
Rafał Jurowski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Jurowski_RafałOffline
Temat postu: Re: Nazwisko: Pawłowicz Herbu Przyjaciel  PostWysłany: 22-05-2019 - 10:14
Sympatyk


Dołączył: 05-02-2011
Posty: 190

Status: Offline
Robert_Kostecki napisał:
....
Wypis z akt ziemskich połockich aktu sprzedaży z 26 VII 1788 przez Anoniego i Jana Szymonowiczów, Gabriela Tomasza Jana i Jana Pawłowiczów, Jana i Piotra Maciejowiczów, Grzegorza Janowicza oraz Zachariasza s. Gariela Tomasza Hryniewiczów d. Żołnowo Antoniemu Obrępolskiemu. 28 VII 1788, oryg. do dokumentu dołączone potwierdzenie marszałka szlachty powiatu witebskiego z 19 VIII 1869, oryginał.
https://szukajwarchiwach.pl/1/395/0/-/1 ... bJednostka


Dziękuję za przypomnienie tego dzieła. Akurat się tak składa, że kiedyś do niego dotarłem, ale z uwagi na Hryniewiczów, być może te dokumenty dotyczą rodziny mojej pra-pra babki Pelagii Jurowski z d. Hryniewicz, choć pewny nie jestem. Nie miałem pojęcia, że są tam wynieniani jacyś Pawłowicze. Jakby ktoś to dzieło potrzebował to chętnie udostępnie !

Tutaj ten dokument w którym występują Pawłowicz, może komuś posłużą, choć zdjęcia wyszły słabiutko:

https://photos.app.goo.gl/y5WfVJ2s8Up7dZwv8

https://photos.app.goo.gl/y5WfVJ2s8Up7dZwv8

https://photos.app.goo.gl/E7m6bz4HVRQpCjqC8


Ostatnio zmieniony przez Jurowski_Rafał dnia 23-05-2019 - 12:19, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Robert_KosteckiOffline
Temat postu: Re: Nazwisko: Pawłowicz Herbu Przyjaciel  PostWysłany: 23-05-2019 - 09:54
Sympatyk


Dołączył: 14-09-2015
Posty: 1552

Status: Offline
Warto jeszcze przeglądnąć tomy Herbarza szlachty łukowskiej, bo zdaje się są tam wzmianki z początku XVIII wieku o jakiś Pawłowiczach?!
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.938633 sekund(y)