Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
ArtsanonOffline
Temat postu: Akt ur. Jan Zduń, par. Św. Stanisława, Raba Wyżna, Podhale.  PostWysłany: 28-04-2019 - 14:48
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 22-03-2018
Posty: 147
Skąd: Ottawa
Status: Offline
Poszukuję aktu urodzenia mojego pradziadka. Jan Zduń, urodzony w Rabie Wyżnej, był synem Antoniego i Izabeli z d. Przesmyckiej. Dane te mam z aktu urodzenia mojej babci.

Nie mam daty jego urodzenia, ale myślę, że urodził się ok. 1880, plus-minus 5 lat. Rodzinna legenda mówi, że zmarł młodo, i wiemy, że w 1910 r. 25-cioletnia prababcia była już wdową.

Edit 21.05.2019:
Niedawno otrzymałam akt zgonu Jana. Zmarł 16.10.1910, mając 34 lata. Najprawdopodobniejsza data urodzenia jest więc w roku 1876.
End edit.

Niedawno dowiedziałam się, że księgi chrztów, ślubów i zgonów w parafii św. Stanisława w Rabie Wyżnej istnieją.

https://www.google.ca/maps/place/Raba+W ... 19.8803507

Niestety, jestem po drugiej stronie Atlantyku, więc akta jeszcze nie w internetowych zasobach są dla mnie niedostępne.

Dziękuję z góry.
Dorota.


Ostatnio zmieniony przez Artsanon dnia 21-05-2019 - 16:33, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krystyna.wawOffline
Temat postu: Re: Akt ur. Jan Zduń, par. Św. Stanisława, Raba Wyżna, Podha  PostWysłany: 29-04-2019 - 10:58
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2016
Posty: 4175

Status: Offline
Artsanon napisał:
dowiedziałam się, że księgi chrztów, ślubów i zgonów w parafii św. Stanisława w Rabie Wyżnej istnieją

Gdzie są?
Bo w archiwum w Krakowie dopiero od 1890 widzę
https://szukajwarchiwach.pl/search?q=Ra ... pra&order=
https://ank.gov.pl/zalatw-sprawe/zlecenie-poszukiwan/

_________________
Krystyna
*** Szarlip, Zakępscy, Kowszewicz, Broczkowscy - tych nazwisk szukam.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ArtsanonOffline
Temat postu: Re: Akt ur. Jan Zduń, par. Św. Stanisława, Raba Wyżna, Podha  PostWysłany: 29-04-2019 - 11:49
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 22-03-2018
Posty: 147
Skąd: Ottawa
Status: Offline
W samej Rabie. Niedawno dostałam poniższą odpowiedź via My Heritage, quote:

Ja osobiście znalazłam dane o moich bliskich w księgach chrztów, ślubów i zgonów w parafii św. Stanisława w Rabie Wyżnej. Najlepiej umówić się do kancelarii i samemu szukać:

Parafia św. Stanisława BM
34-721 Raba Wyżna 36
tel./fax +48 18 267 11 40

Kancelaria czynna od wtorku do soboty od 7:40 do 8:30
unquote.

_________________
______________
Pozdrawiam,
Dorota
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Richard1Offline
Temat postu:   PostWysłany: 29-04-2019 - 11:59
Sympatyk


Dołączył: 14-01-2010
Posty: 211

Status: Offline
Witam

"Właściciele
Rabę Wyżną dzierżyła rodzina Jordanów herbu Trąby, od końca XVI wieku Sierakowskich herbu Ogończyk. Po nich wieś przeszła w dzierżawę rodziny Wilkoszewskich herbu Sariusz, a od 1885 Zduniów (rodzina inteligencka o chłopskich korzeniach, wywodząca się z miejscowości Pcim koło Myślenic). Jan Kanty Zduń (1867-1906) pojął za żonę Różę z domu Seeling de Saulenfels (1871-1957), córkę Ludwika Seelinga de Saulenfels, dyrektora dóbr arcyksięcia Rainera w Izdebniku i Melanii z Riegerów, wywodzącej się ze znanej krakowskiej rodziny[6]. Ich jedna córka Wanda (1894-1983) w 1917 r. wyszła za mąż za Kazimierza Głowińskiego (1878-1942), c.k. komisarza powiatowego w Nowym Targu, dlatego dobra rabiańskie posiadała od tego czasu rodzina Głowińskich herbu Godziemba, pochodząca z ziemi tarnopolskiej na Kresach[7]. Dzierżyli oni Rabę Wyżną do końca II wojny światowej skąd zostali usunięci w 1945 roku. Ich potomkowie rozsiani są po różnych częściach Polski i świata. "

https://pl.wikipedia.org/wiki/Raba_Wy%C5%BCna

Czyt to on ? pochodził z Pcimia !!!

_________________
Ryszard Drąg
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ArtsanonOffline
Temat postu:   PostWysłany: 29-04-2019 - 12:42
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 22-03-2018
Posty: 147
Skąd: Ottawa
Status: Offline
Richard1 napisał:
Witam

"Właściciele
Rabę Wyżną dzierżyła rodzina Jordanów herbu Trąby, od końca XVI wieku Sierakowskich herbu Ogończyk. Po nich wieś przeszła w dzierżawę rodziny Wilkoszewskich herbu Sariusz, a od 1885 Zduniów (rodzina inteligencka o chłopskich korzeniach, wywodząca się z miejscowości Pcim koło Myślenic). Jan Kanty Zduń (1867-1906) pojął za żonę Różę z domu Seeling de Saulenfels (1871-1957), córkę Ludwika Seelinga de Saulenfels, dyrektora dóbr arcyksięcia Rainera w Izdebniku i Melanii z Riegerów, wywodzącej się ze znanej krakowskiej rodziny[6]. Ich jedna córka Wanda (1894-1983) w 1917 r. wyszła za mąż za Kazimierza Głowińskiego (1878-1942), c.k. komisarza powiatowego w Nowym Targu, dlatego dobra rabiańskie posiadała od tego czasu rodzina Głowińskich herbu Godziemba, pochodząca z ziemi tarnopolskiej na Kresach[7]. Dzierżyli oni Rabę Wyżną do końca II wojny światowej skąd zostali usunięci w 1945 roku. Ich potomkowie rozsiani są po różnych częściach Polski i świata. "

https://pl.wikipedia.org/wiki/Raba_Wy%C5%BCna

Czyt to on ? pochodził z Pcimia !!!


Ryszardzie, dzięki za te informacje. Dziedzic Jan Kanty Zduń był synem Józefa i Marii z d. Borowskiej. Nasz Jan był synem Antoniego i Izabeli z d. Przesmyckiej. Mnie się wydaje, że Antoni był najprawdopodobniej bratem Józefa, albo może młodszym bratem Jana Kantego, bo wiemy, że Jan wyjechał z Raby do Ciężkowic (C-Jaworzno), gdzie bogaty wuj znalazł mu zatrudnienie w swojej fabryce (czego? nie wiem!).

Józef Zduń był lekarzem, żył w Skawie i tam też prawdopodobnie będę musiała szukać rodziny Antoniego i Jana. Ale to już przyszły krok.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
wolodarOffline
Temat postu:   PostWysłany: 07-05-2019 - 14:26
Sympatyk


Dołączył: 15-11-2016
Posty: 43

Status: Offline
Akta metrykalne z parafii Raba Wyżna (miejscowości: Raba Wyżna, Rokiciny, Sieniawa, Bielanka) są dostępne:

- w krakowskim Archiwum Archidiecezjalnym - tylko z lat 1811-1826, 1828-1837, 1839-1854
- w parafii - kompletne od 1786 roku. Wiadomo że w parafii są (lub były jeszcze niedawno)
przechowywane jeszcze starsze, XVII-wieczne księgi, ale proboszcz nie chce ich udostępniać
W parafii znajduje się też bodajże księga zgonów Bielanki prowadzona od 1786 roku.
- w krakowskim Archiwum Narodowym, w ekspozyturze w Spytkowicach - Chrzty i Zgony z lat 1890-1910.
Księga ślubów z tych lat znajduje się jeszcze w Urzędzie Stanu Cywilnego w Rabie Wyżnej ze względu na
szerszy zakres dat księgi.

Co do dokumentów przechowywanych w parafiach Sieniawa, Bielanka i Rokiciny - nie mam żadnych informacji.
Powinny tam być przekazane księgi dotyczące tych miejscowości z parafii rabiańskiej.

Pozdrawiam
Włodek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ArtsanonOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-05-2019 - 12:39
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 22-03-2018
Posty: 147
Skąd: Ottawa
Status: Offline
Dzięki wielce, Włodku, za twoją pracę. Fakt, że parafia ma kompletne księgi z przed 19tego wieku napełnia mnie optymizmem, że kiedyś uda mi się znaleźć w nich akt urodzenia Jana i może dowiedzieć się trochę na temat jego rodziców.
Czy mogę rozumieć z tego co piszesz, że proboszcz nie udostępnia najstarszych ksiąg, ale może udostępnić księgi z 19go wieku?
Smile

_________________
______________
Pozdrawiam,
Dorota
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
wolodarOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-05-2019 - 23:41
Sympatyk


Dołączył: 15-11-2016
Posty: 43

Status: Offline
Tak, szczerze mówiąc nie wiem na ile się orientuje w tym co ma, to starszy schorowany człowiek.
O starszych metrykach wiem literatury.
Rozumiem że w Rabie Wyżnej poszukujesz tylko aktu urodzenia, nie zgonu?

Pozdrawiam
Włodek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ArtsanonOffline
Temat postu:   PostWysłany: 10-05-2019 - 12:01
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 22-03-2018
Posty: 147
Skąd: Ottawa
Status: Offline
Po ślubie pradziadkowie mieszkali w Ciężkowicach, tam urodziły się ich dzieci i przypuszczam, że tam też zmarł między 1907-1910. Po jego śmierci prababcia wróciła do rodziców. Znalazłam ją w spisie ludności Krakowa z 1910-go roku, mieszkała obok nich, była wtedy 25-cioletnią wdową z dwiema malutkimi córeczkami.

Nie wiem też gdzie się pobrali (Kraków? Ciężkowice? Raba?) i nie mogę sprawdzić nawet krakowskich aktów bo akty z tego okresu (1903-1905) nie są dostępne przez internet.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
wolodarOffline
Temat postu:   PostWysłany: 10-05-2019 - 17:00
Sympatyk


Dołączył: 15-11-2016
Posty: 43

Status: Offline
Czyli poszukiwania w rabiańskiej parafii.
Ew. inne miejscowości w krakowskim archiwum.
Mam nadzieję że się tam wybiorę w ciągu kilku miesięcy, to sie skontaktuję.
Swoja drogą - spisy ludności Krakowa sa dostępne online?

Pozdrawiam
Włodek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ArtsanonOffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-05-2019 - 12:29
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 22-03-2018
Posty: 147
Skąd: Ottawa
Status: Offline
Quote:
spisy ludności Krakowa sa dostępne online?
Unquote.

W okienku wyszukiwarki na głównej stronie szukajwarchiwach.pl, napisz "spis ludności miasta krakowa". Dostępne są skany z lat 1790-91, 1850, 1870, 1880, 1890, 1900, 1910. Istnieją też inne, np. 1921, ale skanów nie ma.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ArtsanonOffline
Temat postu:   PostWysłany: 17-05-2019 - 19:48
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 22-03-2018
Posty: 147
Skąd: Ottawa
Status: Offline
Skontaktowałam się z USC Jaworzno, i dostałam, dzięki sugestii jednego z członków tego stowarzyszenia i pomocy bardzo miłej kierowniczki urzędu, akt zgonu Jana Zdunia. Zmarł 16.10.1910 r mając 34 lata. A więc aktu jego urodzenia trzeba by szukać w roczniku 1876, prawdopodobnie plus-minus rok czy dwa.

__________________
Pozdrawiam,
Dorota

_________________
______________
Pozdrawiam,
Dorota
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
wolodarOffline
Temat postu:   PostWysłany: 06-07-2019 - 13:17
Sympatyk


Dołączył: 15-11-2016
Posty: 43

Status: Offline
Artsanon napisał:
A więc aktu jego urodzenia trzeba by szukać w roczniku 1876, prawdopodobnie plus-minus rok czy dwa.
_________________
Pozdrawiam,
Dorota



Byłem w rabiańskiej parafii w zeszłym tygodniu i niestety nie znalazłem w księgach aktu urodzenia Jana Zdunia. Zresztą w tym czasie majątek w Rabie nie należał jeszcze do rodziny Zduniów. Prawdopodobnie trzeba szukać w innej miejscowości.

Pozdrawiam
Włodek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ArtsanonOffline
Temat postu:   PostWysłany: 08-07-2019 - 15:52
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 22-03-2018
Posty: 147
Skąd: Ottawa
Status: Offline
Dziękuję bardzo, Włodku za twoją inicjatywę. Pogłębiłeś naszą rodzinną zagadkę. Myślę, że będę musiała szukać aktu ślubu pradziadków. Hmmmm.
_______
Dorota

_________________
______________
Pozdrawiam,
Dorota
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ArtsanonOffline
Temat postu:   PostWysłany: 18-07-2023 - 17:30
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 22-03-2018
Posty: 147
Skąd: Ottawa
Status: Offline
Zamykam kółeczko tego tematu.
Mój 2xpradziadek Ludwik Jan Zduń urodził się w Pewli, powiecie żywieckim, w roku 1874. Jego starsza siostra też się tam urodziła. Ojcem ich był Antoni Zduń, syn Jana i Marianny z.d. Bartuś, a matką Izabella Paczewska, córka Hipolita i Antoniny z.d. Przesmyckiej.

Teraz poszukuję aktu urodzenia Antoniego. Mam nadzieję że będzie to łatwiejsze, bo wiem teraz na pewno, że rodzina jego jest z Pcimia.

Serdecznie dziękuję forumowiczom którzy pomogli mi w tych poszukiwaniach.


wolodar napisał:
Artsanon napisał:
A więc aktu jego urodzenia trzeba by szukać w roczniku 1876, prawdopodobnie plus-minus rok czy dwa.
_________________
Pozdrawiam,
Dorota



Byłem w rabiańskiej parafii w zeszłym tygodniu i niestety nie znalazłem w księgach aktu urodzenia Jana Zdunia. Zresztą w tym czasie majątek w Rabie nie należał jeszcze do rodziny Zduniów. Prawdopodobnie trzeba szukać w innej miejscowości.

Pozdrawiam
Włodek

_________________
______________
Pozdrawiam,
Dorota
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.969451 sekund(y)