Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
jolakpOffline
Temat postu: Cmentarz w Krasnowodsku nad morzem Kaspijskim  PostWysłany: 16-05-2019 - 17:49
Sympatyk


Dołączył: 14-04-2008
Posty: 251

Status: Offline
Witam,
Brat mojego pradziadka służył w wojsku carskim w latach 1897-1901. Dostał przydział do 17 roty 1 -go kolejowego batalionu i służył w Krasnowodsku (obecnie Turkmenbaszy w Turkmenistanie) nad morzem Kaspijskim. Z informacji z zachowanych listów wynika, że będąc na służbie uległ wypadkowi i zmarł 12 grudnia 1901 r. i tam został pochowany na „cmentarzu ogólnym”.
Przejrzałam internet ale nigdzie nie znalazłam informacji czy taki cmentarz się zachował. Czy ktoś mógłby mi pomóc w jego lokalizacji? Jakie są szanse na odnalezienie aktu zgonu?
Pozdrawiam
Jola
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Irena_PowiśleOffline
Temat postu: Cmentarz w Krasnowodsku nad morzem Kaspijskim  PostWysłany: 16-05-2019 - 18:00
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 22-10-2016
Posty: 2210

Status: Offline
Cmentarz w Krasnowodsku istnieje
http://krasnovodsk.net/news/novaja_akci ... -01-20-414
https://poxoronka.ru/forum/turkmenistan ... rkmenbashy
https://kara-banoff.livejournal.com/138738.html
Jest to cmentarz prawosławny, ale chowano tan i katolików tez. Bo specjalnego cmentarza katolickiego w tych krainach nie było.
Radzę napisać do jakiegoś krajeznawca w tym mieście, bardziej z Rosjan.

Irena

_________________
Pozdrawiam,
Irena
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jolakpOffline
Temat postu: Cmentarz w Krasnowodsku nad morzem Kaspijskim  PostWysłany: 16-05-2019 - 18:07
Sympatyk


Dołączył: 14-04-2008
Posty: 251

Status: Offline
Pięknie dziękuję.
Pozdrawiam
Jola
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Irena_PowiśleOffline
Temat postu: Cmentarz w Krasnowodsku nad morzem Kaspijskim  PostWysłany: 16-05-2019 - 18:29
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 22-10-2016
Posty: 2210

Status: Offline
Znalazłam jeszcze jedna stronę.
A propos jest tu trochę informacji o pochówkach katolickich
https://radikal.ru/fp/84f359b8be764f45be4785cfdf65c966
Może ktoś szuka?
Marcelina Sobolewska, um. 12.08 r.1908
Lekarz Franciszek Mankus, um. 06.12.1909
W Krasńowodsku.
Na ile zrozumiałam z tamtej strony są ksiazka napisana przez obecnego mieszkańca miasta Saratow, już wyszło 4 tomy. Drugi znawca (według tego bloga) tego miasta mieszka w Izraelu.
Strona jest chyba aktywna, proponuje napisać tam i zapytać
https://krasnovodsk.borda.ru/?1-16-0-00000015-000-30-0

PS proszę nie dziwić się mojej wiedzy na te tematy) bo mieszkałam w dzieciństwie w tych krainach, tylko w mieście w pustyni. Jeździliśmy pare razy z rodzicami ze swojego miasta do Turkmenii, ale nie do morza, bliżej. Ten Krasnowodsk zapomniałam w pamięci jako Merw)

Irena
W tej krainie Turkistana rosyjskiego nie było na ile wiem cmentarzy katolickich, były prawosławne i tam cześć ziemi była oddana do pochowania katolików.

_________________
Pozdrawiam,
Irena
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jolakpOffline
Temat postu: Cmentarz w Krasnowodsku nad morzem Kaspijskim  PostWysłany: 16-05-2019 - 18:43
Sympatyk


Dołączył: 14-04-2008
Posty: 251

Status: Offline
Jeszcze raz dziękuję. Będę szukać i pisać może zachował się i jego grób. Myślę że informacje te pomogą jeszcze innym osobom.
Pozdrawiam
Jola
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Irena_PowiśleOffline
Temat postu: Cmentarz w Krasnowodsku nad morzem Kaspijskim  PostWysłany: 16-05-2019 - 19:26
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 22-10-2016
Posty: 2210

Status: Offline
Powodzenia, Jolu. To nie będzie łatwa sprawa.

Jeszcze z powodu aktów radzę zerknąć na zespół aktów katolickich w zespole archiwum państwowego historycznego w Spb, są tam akta z kapliczek garnizonowych, może są i z okręgu Turkiestanskiego?
Wiem,ze na końcu wieku 19-początek 20-go w Aszgabadzie był zbudowany kościół katolicki, ale nie sadze żeby wojskowi byli tam zarejestrowani, to tak dla wiedzy na ten temat. Oczewiscie ze w latach komuny nie przetrwał i gdzie np zachowały się akta z tego okresu nie mam zielonego pojecia((
PS Dla mnie na zawsze z pamieci te krainy to dupa swiata) chociaz moze z powodu ropy dzis jest to Dubai, Nie Wiem, I znac tego Nie chce)))
Moja Polska rodzina wedrowala z Syberii daleko wschodniej przez Azje Srodkowa I potem Rosje raczej centralnej do Ojczyzny. Stad ta wiedza, raczej praktyczna Niz teorytyczna)))
Irena
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jolakpOffline
Temat postu: Cmentarz w Krasnowodsku nad morzem Kaspijskim  PostWysłany: 17-05-2019 - 17:39
Sympatyk


Dołączył: 14-04-2008
Posty: 251

Status: Offline
Witam Irenko,
Wiem, że nie będzie łatwo ale dzięki takim osobom jak Ty, które dzielą się swoją wiedzą, będę dalej szukać. Wacław, bo tak miał na imię brat mojego pradziadka, w liście do siostry tak opisuje to miejsce: "Teraz tu u nas Zakaspią to są takie upały, że trudno wytrzymać, tak jak kura w lecie któro i gorąco i opuści skrzydła i zieje, tak tu każdy człowiek" (sierpień lub wrzesień 1901).
Jeszcze raz dziękuję.
Pozdrawiam
Jola
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 1.305472 sekund(y)