Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
SidorOffline
Temat postu:   PostWysłany: 04-02-2019 - 17:56
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 05-02-2017
Posty: 245

Status: Offline
Andrzeju, dziękuję. Zajrzałam do listy chorób po łacinie i do google, ale nie do słownika. A powinnam Smile
Brzmi to jak jakiś wypadek. Śmierć nagła, niespodziewana...

_________________
Pozdrawiam
Ula
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Andrzej75Offline
Temat postu:   PostWysłany: 04-02-2019 - 23:39
Sympatyk


Dołączył: 03-07-2016
Posty: 12372
Skąd: Wrocław
Status: Offline
Trudno powiedzieć, co piszący miał na myśli. Ale raczej nie chodziło o jakiś wypadek, bo przy innej osobie napisano np. "zginął w wodach" (czyli utopił się). Chyba chodzi tu o śmierć nagłą, ale niewiadomego pochodzenia; może to było zatrucie, wylew krwi do mózgu, zawał mięśnia sercowego; coś w tym rodzaju.

_________________
Pozdrawiam
Andrzej
PS. Na znak, że moje tłumaczenie zostało zaakceptowane, proszę edytować pierwszy post, dopisując w temacie – OK (dotyczy działu tłumaczeń).
https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopic-t-59525.phtml
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Szalomszalom20Offline
Temat postu:   PostWysłany: 27-02-2019 - 00:25
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 20-04-2018
Posty: 59

Status: Offline
Witam.
Pomoże ktoś?
https://www.fotosik.pl/zdjecie/usun/YJh ... paYtIw0EH8

Dzięki!
Szymon
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Andrzej75Offline
Temat postu:   PostWysłany: 27-02-2019 - 03:55
Sympatyk


Dołączył: 03-07-2016
Posty: 12372
Skąd: Wrocław
Status: Offline
Szalomszalom20 napisał:

Pewnie pomoże, ale nie w dziale tłumaczeń z łaciny.
No chyba że nie chodzi przedostatnią kolumnę, tylko o ostatnią, gdzie napisano po łacinie „non provisus” (nieopatrzony [sakramentami]).

_________________
Pozdrawiam
Andrzej
PS. Na znak, że moje tłumaczenie zostało zaakceptowane, proszę edytować pierwszy post, dopisując w temacie – OK (dotyczy działu tłumaczeń).
https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopic-t-59525.phtml
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
tbieniasOffline
Temat postu: przyczyna zgonu  PostWysłany: 08-05-2019 - 19:14
Sympatyk


Dołączył: 05-08-2013
Posty: 250
Skąd: Galicja
Status: Offline
Dzien dobry, wiem że bardzo mało czytalne urywki, ale proszę o ich przetłumaczenie. Wszystko to przyczyny zgonu moich przodków z poczatku XX wieku do 1944 roku. Dodatkowo wpis imienny, też po łacinie, co znaczą dane po imieniu i nazwisku? Proszę o przetłumaczenie. Tomasz


https://zapodaj.net/images/29cdff8c31e75.jpg

https://zapodaj.net/images/6ce76fe96788b.jpg

https://zapodaj.net/images/8e160c2295e31.jpg

https://zapodaj.net/images/ccb94cb249f50.jpg
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Andrzej75Offline
Temat postu:   PostWysłany: 08-05-2019 - 19:55
Sympatyk


Dołączył: 03-07-2016
Posty: 12372
Skąd: Wrocław
Status: Offline
Ad 1. zapalenie płuc [???]
Ad 2. ... [??? — nieczytelne] katar żołądka [??? — po polsku ???]
Ad 3. Michał Wojdyła, wdowiec po Tekli
Ad 4. opatrzony sakramentami

_________________
Pozdrawiam
Andrzej
PS. Na znak, że moje tłumaczenie zostało zaakceptowane, proszę edytować pierwszy post, dopisując w temacie – OK (dotyczy działu tłumaczeń).
https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopic-t-59525.phtml
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
tbieniasOffline
Temat postu:   PostWysłany: 08-05-2019 - 21:16
Sympatyk


Dołączył: 05-08-2013
Posty: 250
Skąd: Galicja
Status: Offline
Dziękuję za szybką odpowiedź Smile

Tomasz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
decha92Offline
Temat postu:   PostWysłany: 22-08-2019 - 11:29
Sympatyk


Dołączył: 09-12-2018
Posty: 17

Status: Offline
Witam,

Potrzebuje pomocy w przetłumaczeniu przyczyny śmierci mojego przodka (ten bez imienia i nazwiska). Na pewno będzie to jakieś zapalenie ( bo infl.), tylko nie wiem czego. Według mnie pisze tam uirium. Myślałem ze to coś z uryna (zapalenie pęcherza moczowego?), ale chyba nie.

https://imgur.com/S8zdQt9

Dziękuje z góry za pomoc.

Tomasz


Ostatnio zmieniony przez decha92 dnia 22-08-2019 - 19:41, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MalromOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-08-2019 - 18:46
Sympatyk


Dołączył: 01-12-2011
Posty: 6351

Status: Offline
influenza pulmonalis
grypa płucna

Pozdrawiam
Roman M.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
decha92Offline
Temat postu:   PostWysłany: 22-08-2019 - 19:49
Sympatyk


Dołączył: 09-12-2018
Posty: 17

Status: Offline
Malrom napisał:
influenza pulmonalis
grypa płucna

Pozdrawiam
Roman M.
Panie Romanie,

Na nowym zdjęciu podkreśliłem na czerwono o jaki wpis chodzi. Pewnie Pan inny wpis wziął pod uwagę, bo raczej na zapalenie płuc, to nie wygląda.

Pozdrawiam

Tomasz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MalromOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-08-2019 - 21:24
Sympatyk


Dołączył: 01-12-2011
Posty: 6351

Status: Offline
influenza, dalej chyba virium, silna, gwałtowna grypa, dokładnie nie wiem

niżej: zaopatrzony Świętymi Sakramentami;
pochował Jarosz /wyżej wpisany jest Andreas Jarosz kuratus/

Pozdrawiam
Roman M.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Andrzej75Offline
Temat postu:   PostWysłany: 23-08-2019 - 05:30
Sympatyk


Dołączył: 03-07-2016
Posty: 12372
Skąd: Wrocław
Status: Offline
decha92 napisał:
Potrzebuje pomocy w przetłumaczeniu przyczyny śmierci mojego przodka (ten bez imienia i nazwiska). Na pewno będzie to jakieś zapalenie ( bo infl.), tylko nie wiem czego. Według mnie pisze tam uirium. Myślałem ze to coś z uryna (zapalenie pęcherza moczowego?), ale chyba nie.
https://imgur.com/S8zdQt9

Według mnie tam jest napisane: „infl[ammatio] nirium [?]”.

O ile pierwsze słowo („inflammatio”) jest sensowne i znaczy ‘zapalenie’, o tyle drugie słowo nie ma sensu (po łacinie) i nie wiadomo, co mogłoby znaczyć (a przynajmniej mnie się ono z niczym nie kojarzy).

Oczywiście, do bezsensownego słowa można dorobić na poczekaniu różne fantastyczne wyjaśnienia (zakładając, że coś tam przekręcono), tyle że nie będziemy nawet w stanie stwierdzić, czy którykolwiek z tych domysłów zbliża się do prawdy.
Np. „nirium” to mogłoby być przekręcone „narium” — wtedy chodziłoby o zapalenie nosa. No ale to raczej słabo pasuje na przyczynę śmierci, od samego kataru chyba jeszcze nikt nie umarł…
Albo można by założyć, że przyczyna choroby została zapisana przez lekarza po niemiecku (Nierenentzündung — zapalenie nerek), ale ten, kto miał ją wpisać po łacinie do księgi zmarłych, wiedział wprawdzie, że „Entzündung” to „inflammatio”, a nie wiedział, co to są „Nieren” (nerki), no więc wpisał „nirium” (zamiast „renum”).
A może lekarz napisał przyczynę śmierci po łacinie, ale niewyraźnie, a osoba zgłaszająca zgon nie wiedziała, co konkretnie doprowadziło do zgonu — więc wpisano coś, co było podobne do słowa zawartego w dokumencie ze szpitala albo od lekarza?
No ale to wszystko są tylko hipotezy.

Ponieważ w innych wpisach skrót „infl. pulm.” to bez wątpienia „inflammatio pulmonum”, czyli ‘zapalenie płuc’, raczej nie ma potrzeby zastanawiać się, czy może w tym wpisie „infl.” nie znaczy czegoś innego (np.: inflatio — wzdęcie; influenza — grypa).

A może tam nie napisano „nirium” i np. pierwsza litera to „u”? No ale w łacinie „u” nie może stać na początku wyrazu, a jednocześnie przed „i” (w XIX i XX-wiecznej pisowni). A „v” to nie jest.

---

Jeśli zaś chodzi o sam wpis — to czy w ogóle jest to pełnoprawny wpis? Przecież jest on niedokończony, poroniony; brak w nim najistotniejszej części, a mianowicie imienia i nazwiska zmarłego.

Tak w ogóle, to w księgach metrykalnych zdarzają się pomyłki i braki, ale raczej nie tego rodzaju. Może nie być wieku, przyczyny śmierci, numeru domu, jednej czy drugiej daty, nawet imienia przy nazwisku albo nazwiska przy imieniu — ale żeby jednocześnie nie było daty zgonu, pochówku, numeru domu, imienia i nazwiska? To jest bardzo dziwne… Skąd wiadomo, jakiej osoby dotyczy ten AZ: czy jest o tym jakaś adnotacja w księdze?

Poza tym ten AZ różni się od sąsiednich charakterem pisma (duże I, J, S, małe r); nie wiadomo, dlaczego przy wieku dodano „an[ni]” (lat) — w innych aktach tego nie robiono (chyba że chodziło o wiek podawany nie w latach, tylko w godzinach, tygodniach itp.); wszędzie indziej pisano imię i nazwisko kapłana sprawującego pogrzeb — tutaj jest tylko nazwisko wpisane innym charakterem pisma (może wpisu dokonywał sam Andrzej Jarosz?); w innych wpisach po „infl.” jest kropka, tutaj — dwukropek („infl:”).

_________________
Pozdrawiam
Andrzej
PS. Na znak, że moje tłumaczenie zostało zaakceptowane, proszę edytować pierwszy post, dopisując w temacie – OK (dotyczy działu tłumaczeń).
https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopic-t-59525.phtml
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
decha92Offline
Temat postu:   PostWysłany: 23-08-2019 - 08:29
Sympatyk


Dołączył: 09-12-2018
Posty: 17

Status: Offline
Malrom napisał:
Np. „nirium” to mogłoby być przekręcone „narium” — wtedy chodziłoby o zapalenie nosa. No ale to raczej słabo pasuje na przyczynę śmierci, od samego kataru chyba jeszcze nikt nie umarł…
Albo można by założyć, że przyczyna choroby została zapisana przez lekarza po niemiecku (Nierenentzündung — zapalenie nerek), ale ten, kto miał ją wpisać po łacinie do księgi zmarłych, wiedział wprawdzie, że „Entzündung” to „inflammatio”, a nie wiedział, co to są „Nieren” (nerki), no więc wpisał „nirium” (zamiast „renum”).
A może lekarz napisał przyczynę śmierci po łacinie, ale niewyraźnie, a osoba zgłaszająca zgon, nie wiedziała, co konkretnie doprowadziło do zgonu — więc wpisano coś, co było podobne do słowa zawartego w dokumencie ze szpitala albo od lekarza?
No ale to wszystko są tylko hipotezy.


Raczej zaden lekarz nie wydal tam zadnej diagnozy - tereny wiejskie. na dodatek byl to rok 1922.


Malrom napisał:
Ponieważ w innych wpisach skrót „infl. pulm.” to bez wątpienia „inflammatio pulmonum”, czyli ‘zapalenie płuc’, raczej nie ma potrzeby zastanawiać się, czy może w tym wpisie „infl.” nie znaczy czegoś innego (np.: inflatio — wzdęcie; influenza — grypa).



Panie Andrzeju, z tego co się dowiedziałem od najstarszej żyjącej krwenej, to ponoć ten krewny wracając z wojny (umarł w 1922/jaka wojna wtedy byla tego nie wiem) napił się stojącej wody z kaluzy i za jakis czas zabolalo go "w boku". idac tym tropem mozna te inflatio (wzdecie) polaczyc z virium (silny). dajac wynik silnych wzdec. tylko w wieku 49 lat brali do wojska?



Malrom napisał:
Jeśli zaś chodzi o sam wpis — to czy w ogóle jest to pełnoprawny wpis? Przecież jest on niedokończony, poroniony; brak w nim najistotniejszej części, a mianowicie imienia i nazwiska zmarłego.


To pelnoprawny wpis, imie, nazwisko i cala reszte usunalem w photoshopie, bo RODO Smile


****************************************

Malrom napisał:
influenza, dalej chyba virium, silna, gwałtowna grypa, dokładnie nie wiem

niżej: zaopatrzony Świętymi Sakramentami;
pochował Jarosz /wyżej wpisany jest Andreas Jarosz kuratus/

Pozdrawiam
Roman M.


Panie Romanie, influenza czy zy inflammatio, jak Pan mysli?


Pozdrawiam

Tomasz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Andrzej75Offline
Temat postu:   PostWysłany: 23-08-2019 - 09:11
Sympatyk


Dołączył: 03-07-2016
Posty: 12372
Skąd: Wrocław
Status: Offline
decha92 napisał:
To pelnoprawny wpis, imie, nazwisko i cala reszte usunalem w photoshopie, bo RODO Smile

No to trzeba było tak napisać albo zamazać dane (np. zaczernić) — bo jak się napisze, że chodzi o AZ „bez imienia i nazwiska”, to wprowadza się w błąd, sugerując, że tak jest w oryginalnym akcie.
A poza tym: RODO chyba nie dotyczy osób zmarłych?
decha92 napisał:
idac tym tropem mozna te inflatio (wzdecie) polaczyc z virium (silny)

Po pierwsze: „virium” nie znaczy ‘silny’.
Po drugie: pierwsza litera tego słowa to nie jest „v”.
Po trzecie: nawet gdyby tam było „virium”, to co by to miało razem znaczyć: zapalenie sił (inflammatio virium); wzdęcie sił (inflatio virium); grypa sił (influenza virium)??? Bo „virium” to jest dopełniacz liczby mnogiej od „vis” (siła).

_________________
Pozdrawiam
Andrzej
PS. Na znak, że moje tłumaczenie zostało zaakceptowane, proszę edytować pierwszy post, dopisując w temacie – OK (dotyczy działu tłumaczeń).
https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopic-t-59525.phtml
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
decha92Offline
Temat postu:   PostWysłany: 23-08-2019 - 10:48
Sympatyk


Dołączył: 09-12-2018
Posty: 17

Status: Offline
Andrzej75 napisał:

No to trzeba było tak napisać albo zamazać dane (np. zaczernić) — bo jak się napisze, że chodzi o AZ „bez imienia i nazwiska”, to wprowadza się w błąd, sugerując, że tak jest w oryginalnym akcie.
A poza tym: RODO chyba nie dotyczy osób zmarłych?


Akurat dysponuje tylko tym zdjęciem, zamazałem bo wrzucałem też ten akt na inny serwis (tam nie chciałem podawać nazwiska, bo mam takie same), a w roztargnieniu oryginalne zdjęcie nadpisałem własnie tym.
Co do RODO, to tak, nie dotyczy osób zmarłych.


Andrzej75 napisał:

Po pierwsze: „virium” nie znaczy ‘silny’.
Po drugie: pierwsza litera tego słowa to nie jest „v”.
Po trzecie: nawet gdyby tam było „virium”, to co by to miało razem znaczyć: zapalenie sił (inflammatio virium); wzdęcie sił (inflatio virium); grypa sił (influenza virium)??? Bo „virium” to jest dopełniacz liczby mnogiej od „vis” (siła).


W głębi ducha liczyłem, że może to, ale Pan pięknie zaorał moje domysły. Smile Będę musiał teraz żyć z niewiedzą.

Dziękuje ślicznie za pomoc.

Pozdrawiam i życzę Panu miłego dnia.

Tomasz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.945685 sekund(y)