Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
varhin23Offline
4 Temat postu: Szukam informacji o rodzinie z kresów  PostWysłany: 08-05-2019 - 17:51
Sympatyk


Dołączył: 08-05-2019
Posty: 56
Skąd: Białystok
Status: Offline
Dzień Dobry!

Jak w temacie, szukam swoje korzenie. Pochodzi rodzina z Polesia (Białoruś) po stronie matki.

Trochę info co udało się znaleźć:
Wieś Tołkowo, gmina Antopol, powiat Kobrynski, województwo Poleskie.
Parafia Torokanie: Przenajświętszej Trójcy i św. Józefata Biskupa i męczennika.

1. Z aktów radzieckich kościół był mocno zniszczony, tutejsi nie chcieli jego odnowić, a księdza nie było ponad 9 miesięcy na wsi. Z tego powodu komuniści zrujnowali kościół w 1950 roku. (wiedziałem nawet numer tego aktu, jak kogoś interesuje, mogę poszukać).
2. Na wsi starsze ludzi mówili ze kościół był zrujnowany w 1959 roku, bo kierownik selsowiety był ateista i chciał awansu w partii komunistycznej.


Kogo szukam:
Mojego prapradziadka i dalej po linii rodowej. Piotr Loiczyć (Петр Лойчиц). Nie wiem rok urodzenie ani kiedy zmarł. Córka jego urodziła się ok.1892 roku Pelagia Loiczyć (Пелагея Лойчиц) umarła w 1982, mąż Siła Grinevicz (Силантий Гриневич) i druga córka Justina Loiczyć urodziła się między 1885-1891, mąż Janusz Neczyporczyk (Иван Нечипорчик). Z tego, co wiem cala rodzina po stronie mamy pochodziła z wsi Tołkowo i okolic. Ale niestety na mojego prapradziadka nie ma metryk. Może ktoś poradzi gdzie można wysłać zapytanie, do któregoś archiwum, albo kościoła, czy są metryki? Jeżeli tak, to oni w teraz Polsce albo na Białorusi i gdzie ich szukać?


Z góry dziękuje wszystkim!
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Grazyna_GabiOffline
Temat postu: Szukam informacji o rodzinie z kresów  PostWysłany: 08-05-2019 - 19:37
Sympatyk


Dołączył: 02-01-2010
Posty: 3266
Skąd: Hamburg
Status: Offline
Nazwisko po polsku raczej bedzie sie pisalo - Łojczyc.
Troche metryk jest na fs (po zalogowaniu) mozesz je przegladac ale tylko lata 1835-1842.
Poza tym sa to metryki greko-katolickie. Pochodza z archiwum w Wilnie.
https://www.familysearch.org/search/cat ... %20Library
Nie wspominasz jakiego byli wyznania.
Wedlug sl.g.KP - Torokanie/Torokany maja w tym okresie cerkiew, kosciol byl ale duzo wczesniej.
http://dir.icm.edu.pl/Slownik_geograficzny/Tom_XII/409
Tolkowo
http://dir.icm.edu.pl/Slownik_geograficzny/Tom_XII/366
Kilka osob o nazwisku Łojczyc z miejscowosci Tolkowo i Imienin bralo udzial w pierwszej
wojnie swiatowej, w dokumentach maja zapisane, ze byli prawoslawni.
https://gwar.mil.ru/heroes/?last_name=% ... 0%B0%D1%8F
W polskich archiwach sa tylko jakies dokumenty dotyczace majatku Torokanie :
https://szukajwarchiwach.pl/search?q=Torokanie
Aktow zgonu musisz szukac w Urzedzie Stanu Cywilnego tam gdzie te osoby zmarly.

W II WS zginal Łojczyc rowniez z Tolkowa.
https://obd-memorial.ru/html/info.htm?id=56559111

Moze jeszcze ktos cos ...

Pozdrawiam
Grazyna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
varhin23Offline
Temat postu: Re: Szukam informacji o rodzinie z kresów  PostWysłany: 08-05-2019 - 20:03
Sympatyk


Dołączył: 08-05-2019
Posty: 56
Skąd: Białystok
Status: Offline
Grazyna_Gabi napisał:

Nie wspominasz jakiego byli wyznania.
Grazyna


Dziękuje za info, na temat wyznania to wygląda tak..

Cerkiew prawosławna w Tołkowie była zbudowana 1905 roku przez parafian na ziemi podarowanej lokalnemu mieszkańcowi Ryźuku Luke'owi za 25-letnią nienaganną służbę Ojczyźnie.

Jak rozmawiałem z siostra moje babci ona akurat z Tolkowa, urodziła się w1922-1924r (jeszcze żyje) dziękuje panu Bogu, dużo dowiedziałem się od nią Smile i mówiła oni chodzili do Kościoła w Torokanie, a nie do Cerkwi. Ona chodziła do polskiej szkoły.


Pani Grazyna! bardzo dziekuje za linki.

Zadzwoniłem do rodziny na Białoruś, popytali siostry mojej babci, która jeszcze żyje, okazuje się z jeszcze był u Justiny i Pelagii brat, i ona wie u kogo można zapytać na wsi jak on nazywał się.

To będzie w moim drzewie dodatkowa rodzina Smile

To wtedy może dąsie ruszyć dalej w moim pytaniu, jak poznam tych ludzi.
Dodatkowo znalazłem rodzinu Justiny Łoiczyc w USA (ona z mężem emigrowała do 1 wojny światowej).

Ona chodziła tam do Kościoła Katolickiego i zostali metryki, nie była prawosławnej. Dzięki temu teraz trzymam kontakt z rodzina o której nic nie było słychać ponad 100 lat.

p.s. Chociaż w tych czasach tam był Kościół katolicki obrządku bizantyjsko-słowiańskiego w Polsce, w Torokanie.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Grazyna_GabiOffline
Temat postu: Re: Szukam informacji o rodzinie z kresów  PostWysłany: 08-05-2019 - 20:56
Sympatyk


Dołączył: 02-01-2010
Posty: 3266
Skąd: Hamburg
Status: Offline
varhin23 napisał:
[

Jak rozmawiałem z siostra moje babci ona akurat z Tolkowa, urodziła się w1922-1924r (jeszcze żyje) dziękuje panu Bogu, dużo dowiedziałem się od nią Smile i mówiła oni chodzili do Kościoła w Torokanie, a nie do Cerkwi. Ona chodziła do polskiej szkoły.

Jesli siostra babci urodzila sie 1922-1924 to musiala chodzic do szkoly polskiej bo to byla Polska.
Postaraj sie o akt urodzenia siostry babci i wstaw tutaj na forum zobaczymy czy to jest akt katolicki.
Raczej w "Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich" zawarte sa prawdziwe informacje.
Byl kosciol greko-katolicki do 1839 r. (monaster bazylianski), ktory pozniej przerobiono na cerkiew.

Moze sie myle ale tak mysle.

Pozdrawiam
Grazyna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu: Re: Szukam informacji o rodzinie z kresów  PostWysłany: 08-05-2019 - 21:23
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
Bardzo trudny temat. Prawie na pewno szukać trzeba metryk prawosławnych eparchii grodzieńskiej dekanatu Antopol. Cerkiew albo w Antopolu albo jej filia w Torokoniach. Katolicka parafia w Torokoniach (a właściwie była ona neounicka) to epizod po I wojnie od 1921 (księgi za lata 1923 – 1930 ) są archiwum w Grodnie.
Wcześniej po likwidacji unii na tamtych terenach prawie wszędzie wprowadzono prawosławie. Jeśli przodkowie byli katolikami – moim zdaniem mało prawdopodobne- to najbliższego kościoła trzeba by szukać chyba w Kobryniu . Ksiegi prawosławne mogą być w archiwum Grodnie. Więcej i lepsze informacje niż moje uzyskac pewnie można poprzez kontakt z
http://www.rodygrodzienskie.pl/
albo
https://www.radzima.net/pl/prihod/antopol.html
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
varhin23Offline
Temat postu: Re: Szukam informacji o rodzinie z kresów  PostWysłany: 08-05-2019 - 21:43
Sympatyk


Dołączył: 08-05-2019
Posty: 56
Skąd: Białystok
Status: Offline
jamiolkowski_jerzy napisał:
Bardzo trudny temat. Prawie na pewno szukać trzeba metryk prawosławnych eparchii grodzieńskiej dekanatu Antopol. Cerkiew albo w Antopolu albo jej filia w Torokoniach. Katolicka parafia w Torokoniach (a właściwie była ona neounicka) to epizod po I wojnie od 1921 (księgi za lata 1923 – 1930 ) są archiwum w Grodnie.
Wcześniej po likwidacji unii na tamtych terenach prawie wszędzie wprowadzono prawosławie. Jeśli przodkowie byli katolikami – moim zdaniem mało prawdopodobne- to najbliższego kościoła trzeba by szukać chyba w Kobryniu . Ksiegi prawosławne mogą być w archiwum Grodnie. Więcej i lepsze informacje niż moje uzyskac pewnie można poprzez kontakt z
http://www.rodygrodzienskie.pl/
albo
https://www.radzima.net/pl/prihod/antopol.html



Tak, Pan ma rację. Tylko jest 1 moment który mnie wstrzyma na temat prawosławnych. Oczywiście pisałem wyżej ze córka Piotra w USA chodziła do Kościoły Katolickiego. A mój pradziadek Siła, późnej i już jego dzieci byli (po stronie mamy) Protestantami (szczególnie Baptyści) po wojnę II sw, to jest wazny moment. Domysliam sie, bo wtedy komuniści zamknęli i zniszczuli kościoły, u prawosławnych tez wtedy byli zamknięte i skonfiskowane cerkwi? Albo nie wszystkie? Jak by nie bylo, dodatkowo poszukam w Prawoslawnych metrykach.

Akurat mam zdjecnie baptystow Tolkowa. Bylo ich duzo nawet do wojny II sw.

https://ibb.co/s5qkLqd


Grazyna_Gabi napisał:
varhin23 napisał:
[

Jak rozmawiałem z siostra moje babci ona akurat z Tolkowa, urodziła się w1922-1924r (jeszcze żyje) dziękuje panu Bogu, dużo dowiedziałem się od nią Smile i mówiła oni chodzili do Kościoła w Torokanie, a nie do Cerkwi. Ona chodziła do polskiej szkoły.

Jesli siostra babci urodzila sie 1922-1924 to musiala chodzic do szkoly polskiej bo to byla Polska.
Postaraj sie o akt urodzenia siostry babci i wstaw tutaj na forum zobaczymy czy to jest akt katolicki.
Raczej w "Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich" zawarte sa prawdziwe informacje.
Byl kosciol greko-katolicki do 1839 r. (monaster bazylianski), ktory pozniej przerobiono na cerkiew.

Moze sie myle ale tak mysle.

Pozdrawiam
Grazyna


OK, postaram sie zrobic, tylko trzeba do rodziny na Bialorus zadzwonic.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu: Re: Szukam informacji o rodzinie z kresów  PostWysłany: 08-05-2019 - 22:45
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
Dla jasności .
Stawiajac hipotezę o prawosławnym wyznaniu przodków miałem na myśli lata przed I wojna światowa .
Po I wojnie mogli przejść na katolicyzm. Tak jak napisałem od 1921 roku w Torokoniach był kościół katolicki a precyzyjnie neounicki
https://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bc ... ki_w_II_RP
Zatem szukac trzeba by w różnym czasie w księgach różnych wyznań
A baptyści to tez raczej czasy po I wojnie . Na kresach baptytyzm był popularny, min w wyniku zawirowań wyznaniowych.
Przed prawosławiem oczywiscie ksiegi greckokatolickie
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
varhin23Offline
Temat postu: Re: Szukam informacji o rodzinie z kresów  PostWysłany: 08-05-2019 - 22:48
Sympatyk


Dołączył: 08-05-2019
Posty: 56
Skąd: Białystok
Status: Offline
jamiolkowski_jerzy napisał:
Dla jasności .
Stawiajac hipotezę o prawosławnym wyznaniu przodków miałem na myśli lata przed I wojna światowa .
Po I wojnie mogli przejść na katolicyzm. Tak jak napisałem od 1921 roku w Torokoniach był kościół katolicki a precyzyjnie neounicki
https://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bc ... ki_w_II_RP
Zatem szukac trzeba by w różnym czasie w księgach różnych wyznań
A baptyści to tez raczej czasy po I wojnie . Na kresach baptytyzm był popularny, min w wyniku zawirowań wyznaniowych.
Przed prawosławiem oczywiscie ksiegi greckokatolickie


Aha, jasne. Okay, dziekuje za info i pomoc bede szukac w metrykach prawoslawnych tez.

Jakos na polesiua troche mieszkanka z wyznaniem, duzo wszystkeigo bylo Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
varhin23Offline
Temat postu:   PostWysłany: 10-05-2019 - 21:30
Sympatyk


Dołączył: 08-05-2019
Posty: 56
Skąd: Białystok
Status: Offline
Dobry wieczór.

Po 2-h dniach kontaktu z rodzina z Białorusi i wsi Tolkowo (starszych ludzi). Mam takie info.
Wprawie większość ludzi byli chreszczeni w Kościele katolickim. Także starsza babcia ze wsi powiedziała, metryki można znaleźć w Drohiczynie Poleskim (obecne Drohiczyn) w archiwum Państwowym. Ona ma z tą metryki na męża.

Za miesiąc jadę tam, zobaczymy co z tego wyjdzie Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 10-05-2019 - 22:26
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
Tak jak już pisałem kresy to takie tereny gdzie zależnie od okresu szukać trzeba inaczej i gdzie indziej. Pomiędzy rokiem 1832 a 1928 nie było parafii katolickiej w Drohiczynie Poleskim
Parafia katolicka w Drohiczynie Poleskim została erygowana dopiero w 1928 roku i pewnie starsza pani znalazła metryki po mężu z tego okresu (tj po 1928 roku).
Wcześniej od 1749 roku był klasztor franciszkanów a od 1801 parafia katolicka . W 1832 klasztor i parafie skasowano.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
varhin23Offline
Temat postu:   PostWysłany: 10-05-2019 - 22:40
Sympatyk


Dołączył: 08-05-2019
Posty: 56
Skąd: Białystok
Status: Offline
jamiolkowski_jerzy napisał:
Tak jak już pisałem kresy to takie tereny gdzie zależnie od okresu szukać trzeba inaczej i gdzie indziej. Pomiędzy rokiem 1832 a 1928 nie było parafii katolickiej w Drohiczynie Poleskim
Parafia katolicka w Drohiczynie Poleskim została erygowana dopiero w 1928 roku i pewnie starsza pani znalazła metryki po mężu z tego okresu (tj po 1928 roku).
Wcześniej od 1749 roku był klasztor franciszkanów a od 1801 parafia katolicka . W 1832 klasztor i parafie skasowano.


Akurat ta Pani urodzila sie okolo -+ 1935r.
Ale i tak pojade zobacze co to za metryki, bo jest po drodze. Dodatkowo tam mozna sprawdiz spis rekruterow 1884-1904r. urodzenie. A pradziadek byl w wojsku carskej Rosji.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
brysiuOffline
Temat postu: Re: Szukam informacji o rodzinie z kresów  PostWysłany: 11-05-2019 - 07:33
Sympatyk


Dołączył: 14-10-2010
Posty: 22

Status: Offline
[quote="Grazyna_Gabi"]Nazwisko po polsku raczej bedzie sie pisalo - Łojczyc.
Troche metryk jest na fs (po zalogowaniu) mozesz je przegladac ale tylko lata 1835-1842.
Poza tym sa to metryki greko-katolickie. Pochodza z archiwum w Wilnie.
https://www.familysearch.org/search/cat ... %20Library

Nie do końca Pani Grażyno to prawda z tej witryny można już ściągnąć po uprzednim zalogowaniu wszystkie akty które są na mikrofilmach także kościołów rzymskokatolickich. Sam pobrałem kilkanaście metryk własnej rodziny z kościoła Miadziole i Kobylniku, wprawdzie 85% w języku rosyjskim, ale nie był to wielki problem.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 1.389528 sekund(y)