Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Adam.55Offline
Temat postu: Chłop i dziedzic, to samo nazwisko.- Sprawa skomplikowana.  PostWysłany: 06-05-2019 - 18:25
Sympatyk


Dołączył: 20-12-2014
Posty: 632

Status: Offline
Witajcie,

Przeglądając metryki moich przodków natknąłem się na dziwną sprawę z parafii Kramsk. Otóż, mieszkał tam brat mojego przodka, Bartłomiej Potrzebowski-owczarz z wsi Smolarnia. W roku 1849 chrzci w Kramsku córkę, Teklę. Jej matką chrzestną zostaje Kazimiera Potrzebowska, córka dziedzica a ojcem chrzestnym Ludwik Potrzebowski, ówczesny kramski proboszcz. Powiedzcie mi, jak to jest, że chłop i osoby jakby nie patrzeć stanu wyższego niż chłop nosili to samo nazwisko? Słyszałem kiedyś, że parobek przyjmował nazwisko osoby do której należał folwark na którym pracował i może w tym przypadku tak było?

Edit:

Ci Potrzebowscy nabyli Kramsk w 1844 roku a konkretniej zrobił to Franciszek Potrzebowski. Natomiast brat Bartłomieja, Antoni biorąc ślub w 1815 roku już wtedy przedstawiał się tym nazwiskiem. Trochę to wszystko skomplikowane Neutral

Pozdrawiam,
Adam

_________________
"Przedecz historia i ciekawostki"


Ostatnio zmieniony przez Adam.55 dnia 07-05-2019 - 20:02, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
BozennaOffline
Temat postu: Chłop i dziedzic, to samo nazwisko.  PostWysłany: 06-05-2019 - 19:48
Sympatyk


Dołączył: 07-08-2006
Posty: 2372
Skąd: Francja
Status: Offline
Dzien dobry,
Nazwiska nie byly chronione.
Kazdy mogl przyjac nazwisko jakie chcial.
Tradycyjnie nie przyjmowano nazwisk magnackich (Radziwill, Czartoryski), chociaz byly wyjatki, ale wszystkie inne nazwiska odnajdujemy w rodach szlacheckich i nieszlacheckich.
Chlopi nazwisk nie mieli. Kiedy nastala koniecznosc uzywania nazwisk przeksztalcali przydomki, albo imiona ojcow w nazwiska.
Zdarzalo sie tez, ze przyjmowali nazwisko dziedzica wsi, czesto za jego zgoda
Mowilo sie nawet, ze szlachcic nadawal swoje nazwisko swym poddanym.
Pozdrawiam,
Bozenna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jartOffline
Temat postu: Chłop i dziedzic, to samo nazwisko.  PostWysłany: 06-05-2019 - 21:12
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 03-06-2011
Posty: 1068

Status: Offline
To nie musi znaczyć nic. Opracuj całą parafię w wybranym okresie czasu - może da to jakiś pogląd na kształtowanie sie nazwisk... a może nie.

_________________
pozdrawiam
Artur

Poszukuję rodzin: Jastrzębski, Olbryś, Pskiet – par. Jasienica; Sitko/Sitek lub Młynarczyk, Pych – par. Długosiodło; Łaszcz, Świercz, Szczęsny, Ciach, Kapel – par. Wyszków; te nazwiska także w par. Jelonki
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomasz_LenczewskiOffline
Temat postu: Chłop i dziedzic, to samo nazwisko.  PostWysłany: 06-05-2019 - 21:14
Sympatyk


Dołączył: 26-09-2010
Posty: 1806
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Zawsze polecam przeczytanie znakomitej pracy Józefa Matuszewskiego, Polskie nazwisko szlacheckie.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
wiwisniewskiOffline
Temat postu: Re: Chłop i dziedzic, to samo nazwisko.  PostWysłany: 07-05-2019 - 18:38
Sympatyk


Dołączył: 02-04-2014
Posty: 122

Status: Offline
Bozenna napisał:
(...)
Chlopi nazwisk nie mieli (...)

Bardzo duża generalizacja. Kiedy nie mieli, na jakim obszarze?

Bozenna napisał:
Mowilo sie nawet, ze szlachcic nadawal swoje nazwisko swym poddanym.

Przyznam się, że słyszałem taką opinię, ale nie znam jej źródła. Znasz może takie konkretne przypadki, gdzie właściciel wsi nadał swoje nazwisko swoim poddanym?

Pozdrawiam serdecznie
Witold

_________________
Szukam informacji o:
- Brudzew/Kiełczew Górny: Wiśniewski / Wiśniewscy
- Warszawa: Wiśniewski / Wiśniewscy | Kasprzykowski / Kasprzykowscy | Strybel | Teleżyński / Teleżyńscy;
- Andrychów (Roczyny): Mrzygłód
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Adam.55Offline
Temat postu: Re: Chłop i dziedzic, to samo nazwisko.  PostWysłany: 07-05-2019 - 20:01
Sympatyk


Dołączył: 20-12-2014
Posty: 632

Status: Offline
Kolejna ciekawostka:

Sprawdziłem kim byli rodzice Franciszka Ksawerego Potrzebowskiego, dziedzica Kramska. Franciszek był synem Piotra zmarłego w Rogalinie i Justyny w Kramsku zamieszkałej. W chwili małżeństwa syna była wdową.
Akt małżeństwa Franciszka:

http://metryki.genealodzy.pl/metryka.ph ... =1&x=0&y=0

I teraz Pytanie, jakie nazwisko nosiła jego matka? już tłumaczę dlaczego pytam. Otóż Bartłomiej i co za tym idzie mój przodek Antoni Potrzebowski był synem...Piotra i Justyny. Znalazłem akt zgonu Justyny, która umierając była wdową:

Akt nr 6:

https://szukajwarchiwach.pl/54/772/0/6. ... /#tabSkany

Tylko to nazwisko mnie zastanawia. "Córka Mikołaja i Jadwigi z Skoniecznych(?)" to znaczy, że Jadwiga nazywała się z domu Skonieczna(?) czy z męża?

Pozdrawiam,
Adam

_________________
"Przedecz historia i ciekawostki"
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
sbasiaczOffline
Temat postu: Re: Chłop i dziedzic, to samo nazwisko.  PostWysłany: 07-05-2019 - 21:52
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 11-02-2015
Posty: 2223
Skąd: Warszawa i okolice
Status: Offline
z domu, ksiądz nie wpisał nazwiska Mikołaja, a zatem z aktu zgonu nie wynika nazwisko panieńskie Justyny, trzeba odszukać z jakim Mikołajem zawarła ślub Jadwiga Skonieczna.
pozdrawiam
Basia Sikorska

_________________
pozdrawiam
BasiaS
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Adam.55Offline
Temat postu: Re: Chłop i dziedzic, to samo nazwisko.  PostWysłany: 07-05-2019 - 21:57
Sympatyk


Dołączył: 20-12-2014
Posty: 632

Status: Offline
Spróbuję. Próbowałem też odszukać akt zgonu Piotra,ojca Franciszka Ksawerego i jeśli wieś Rogalin to wieś w parafii Piotrków Kujawski to niestety metryki kończą się na 1826. Ale jest również Rogalin koło Poznania. Tylko znów dziwny zbieg okoliczności, w tym Rogalinie koło Piotrkowa w 1830 rodzi się dziecko Bartłomieja Potrzebowskiego brata Antoniego, wspomnianych synów Piotra i Justyny.

Co do matki dziedzica Franciszka Ksawerego, nosiła ona nazwisko Fugajewska. Ale geneszukasz i basia milczą na temat takiego nazwiska.

Pozdrawiam,
Adam

_________________
"Przedecz historia i ciekawostki"
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
sbasiaczOffline
Temat postu: Re: Chłop i dziedzic, to samo nazwisko.  PostWysłany: 07-05-2019 - 22:10
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 11-02-2015
Posty: 2223
Skąd: Warszawa i okolice
Status: Offline
ja widzę, że w parafii Piotrków Kujawski indeksy zgonów zaczynają się od 1826 a nie kończą, jest "dziura" 1840-1846 i po 1847, a skanów w szwa nie ma
Basia S

_________________
pozdrawiam
BasiaS
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.565307 sekund(y)