Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
erzetOffline
Temat postu: Dwie zagadki w akcie małżeństwa na Podlasiu  PostWysłany: 30-04-2019 - 21:39
Sympatyk


Dołączył: 19-12-2016
Posty: 71
Skąd: Francja
Status: Offline
Drodzy forumowicze,

Dostałem z AP Łomża akt małżeństwa mojej cioci Antoniny zd Zienkiewicz z Aleksandrem Tyborowskim w Wysokiem Mazowieckiem w 1924 roku: https://drive.google.com/open?id=1eniBB ... 53oSBIsN3w

I tu znalazłem dwie zagadki.

1. Jest napisane, że zapowiedzi zostały ogłoszone „za indultem Księdza Biskupa Łomżyńskiego” (nr 2668/24 z dnia 4.06.1924 r). Co mogło spowodować, że biskup musiał wydać zezwolenie na małżeństwo? O ile mi wiadomo oboje byli katolikami i nie było pokrewieństwa między nimi.
Myślę, że treść indultu wszystko wyjaśni. Stąd moje pytanie: gdzie można uzyskać kopii tego aktu w celu sprawdzenia jego treści?

2. Jest również notatka o zezwoleniu na związek małżeński wydanym przez powiatową komendę uzupełnień. Jeżeli się nie mylę, chodzi o ten organ wojskowy https://pl.wikipedia.org/wiki/Komenda_R ... C5%82ystok
Owo zezwolenie zostało podpisane przez pułkownika Zienkiewicza - czy to on: https://pl.wikipedia.org/wiki/Micha%C5%82_Zienkiewicz
Nie wiem, czy to rodzina, czy tylko przypadkowy zbieg nazwisk - na razie nie ważne.
Tutaj też chciałbym dotrzeć do treści tego aktu (nr 4300/24 z dnia 21.05.1924 roku), aby sprawdzić komu i dlaczego był on potrzebny. Stąd moje drugie pytanie: gdzie i jak można go odnaleźć?

Czy z czymś takim ktoś już się spotkał? Z góry dziękuję za rady, porady i pomoc.

_________________
Pozdrawiam

Ryszard
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MonikaNJOffline
Temat postu: Dwie zagadki w akcie małżeństwa na Podlasiu  PostWysłany: 30-04-2019 - 22:31
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 03-02-2013
Posty: 1571

Status: Offline
Witam,
najprawdopodobniej Biskup wydał zezwolenie odnośnie zapowiedzi przedślubnych a nie na małżeństwo. Ślub się odbył 10 czerwca a zapowiedzi (trzy) odbyły się 1i 8 czerwca - powinny być w trzy kolejne niedziele przed ślubem a były tylko w dwie i dlatego potrzebna była zgoda Biskupa.
Nie wiem czy to jest rodzina panny młodej czy nie (sam sprawdzisz) ale pan młody miał 21 lat czyli był w wieku poborowym i dlatego potrzebna była zgoda dowódcy komendy uzupełnień.
pozdrawiam monika
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu: Dwie zagadki w akcie małżeństwa na Podlasiu  PostWysłany: 30-04-2019 - 22:44
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
Zastrzegam moim zdaniem zgoda biskupa wynikała stąd, że ten ślub był w dzień powszedni, tj we wtorek. A tak mi się zdaje, że w tamtych czasach ślubów nie udzielano w dni powszednie (za wyjątkiem co oczywiste soboty tradycyjnego dnia ślubów). Zdaje się ta kościelna tradycja trwa do dziś choć pewnie już z nie takim rygorem (może warto popytać proboszczów). Aby sprawdzić czy ta hipoteza jest słuszna należy skontaktować się z Kuria diecezji łomżyńskiej . Ten indult powinien tam być .
Natomiast raczej mało prawdopodobne aby zachowało się zezwolenie PKU na ślub. Mnie bardziej ciekawi dlaczego PKU takie zezwolenie wydawało . Jakie mogły być związki młodego kancelisty Sądu Pokoju z wojskiem? 21 lat to wiek poborowy i pewnie takie były wtedy rygory.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Andrzej75Offline
Temat postu:   PostWysłany: 30-04-2019 - 23:29
Sympatyk


Dołączył: 03-07-2016
Posty: 12367
Skąd: Wrocław
Status: Offline
Jeśli chodzi o dyspensę, to uważam, że rację ma Monika: jest wyraźnie napisane, że dyspensa dotyczy zapowiedzi, nie czego innego. Ani w polskich zwyczajach, ani tym bardziej w prawie kanonicznym nie było zasady, że nie można zawierać ślubu w dzień powszedni. Zresztą np. moi dziadkowie brali ślub we wtorek w 1924 r. i żadnej dyspensy nie potrzebowali.
O dyspensy od zapowiedzi proszono stosunkowo często, np. tak uskarżał się w 1957 r. bp. siedlecki Świrski w liście do mojego dziadka: „Pracy mam dużo, najrozmaitszej, ale najwięcej tej bezowocnej, a mianowicie: wysłuchiwanie od rana do nocy skarg, żalów, pretensji, próśb, zarzutów — i księży, i na księży, rozpatrywanie i łagodzenie nieporozumień, zatargów, udzielanie dyspensy od zapowiedzi, od przeszkód do małżeństwa itd. Ile to czasu pochłania, a wyniku żadnego”.
Podejrzewam, że wspomniana w AM dyspensa dotyczyła tego, żeby 2. i 3. zapowiedź były ogłoszone jednego dnia — ponieważ mowa jest o 3 zapowiedziach ogłoszonych 1 i 8 czerwca, a ślub ma miejsce 10 czerwca. Normalnie 3 kolejne zapowiedzi powinny być ogłoszone w 3 odrębne dni (niedziele lub święta).

_________________
Pozdrawiam
Andrzej
PS. Na znak, że moje tłumaczenie zostało zaakceptowane, proszę edytować pierwszy post, dopisując w temacie – OK (dotyczy działu tłumaczeń).
https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopic-t-59525.phtml
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
erzetOffline
Temat postu:   PostWysłany: 01-05-2019 - 10:34
Sympatyk


Dołączył: 19-12-2016
Posty: 71
Skąd: Francja
Status: Offline
Witam,

Serdecznie dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Właśnie zastanawiałem się dlaczego są podane tylko dwie daty na trzy zapowiedzi.
Korzystając z rady już napisałem do Kurii diecezji łomżyńskiej. Zobaczymy co ksiądz archiwariusz mi odpowie.

Zastanawiam się teraz czy napisać do CAW w sprawie zezwolenia na ślub. Chociażby dla własnego spokoju, że nic nie przegapiłem!

Mam jeszcze jedno pytanie: czy oba dokumenty nie znajdują się przypadkiem również gdzieś w księgach parafialnych jako załączniki do aktu?

_________________
Pozdrawiam

Ryszard
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MonikaNJOffline
Temat postu:   PostWysłany: 01-05-2019 - 18:15
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 03-02-2013
Posty: 1571

Status: Offline
Tak, oba dokumenty powinny być w Aneksach do ślubu.
pozdrawiam monika

_________________
pozdrawiam monika
>Wanda>Feliksa>Anna>Józefa>Franciszka>Agnieszka>Helena>Agnieszka
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
erzetOffline
Temat postu:   PostWysłany: 02-05-2019 - 11:00
Sympatyk


Dołączył: 19-12-2016
Posty: 71
Skąd: Francja
Status: Offline
Dziękuję. To będzie moje "koło ratunkowe". Na razie czekam na odpowiedź z AD w Łomży i z WKU w Białymstoku, do których napisałem. Sprawa jest w toku!

_________________
Pozdrawiam

Ryszard
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 02-05-2019 - 11:01
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31598
Skąd: Warszawa
Status: Offline
a są aneksy zachowane?

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
erzetOffline
Temat postu:   PostWysłany: 02-05-2019 - 16:54
Sympatyk


Dołączył: 19-12-2016
Posty: 71
Skąd: Francja
Status: Offline
Będę się pytał. Na razie zwróciłem się do źródeł (AD i WKU) o te dokumenty i o ewentualne komentarze. Odzyskałem akt małżeństwa w AP Łomża. W razie potrzeby zapytam się czy oni posiadają również aneksy.

_________________
Pozdrawiam

Ryszard
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.597920 sekund(y)