Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
wtorek, 16 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Kozera_PiotrOffline
Temat postu: Zagadka genealogiczno-genetyczna  PostWysłany: 19-08-2018 - 14:50
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 20-07-2008
Posty: 121

Status: Offline
Witam
W moim drzewie genealogicznym mam znaczny ubytek przodków, bo tak się złożyło, że nieznani są trzej pradziadkowi i 3xpradziadek mojego ojca. Wykonałem dla niego badania autosomalne w Familytree i w odpowiedzi listę czerdziestu pięciu osób z Polski,Rosji, Niemiec i USA z nim spokrewnionych.
Siedmioro z nich to kuzyni 2-4 stopnia, a pozostali 3-5 stopnia. Wśród tych osób jedna to potwierdzona krewna. Co do jednej osoby mam silne podejrzenie, że jego nazwisko powinno znaleźć się w moim drzewie.
Chciałbym dowiedzieć się, czy ktoś z Was próbował zapełnić luki w drzewie genealogicznym i jego starania się powiodły.
Pozdrawiam
Piotr
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Jakubas_EugeniuszOffline
Temat postu: Zagadka genealogiczno-genetyczna  PostWysłany: 28-04-2019 - 11:26
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 30-03-2011
Posty: 103
Skąd: Zamość
Status: Offline
Piotrze,
moje badania autosomalne pozwoliły znaleźć kuzyna w USA (2-4 cousin), z którym mam wspólny segment 21,2 cM. Nasz wspólny przodek urodził się w 1786 roku i mieszkał w Wielkopolsce w parafii Wilkowyja. W kilku innych przypadkach nawiązałem kontakt z potencjalnymi krewnymi i trwaja poszukiwania wspólnych przodków.
Jeśli Ty masz aż siedmioro kuzynów 2-4 ocusin, to na pewno któryś jest Twoim krewnym i sam napisałeś, że "jego nazwisko powinno znaleźć się w moim drzewie". Uzupełnij więc drzewo i powinieneś go mieć.
Pozdrawiam, Eugeniusz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
EmeraldOffline
Temat postu: Zagadka genealogiczno-genetyczna  PostWysłany: 29-04-2019 - 14:25
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 14-11-2018
Posty: 354

Status: Offline
Ooo, Eugeniuszu, ja mam Cię wśród swoich krewnych na Family Tree i wiedziałam, że skądś kojarzę po imieniu i nazwisku oraz zdjęciu, a nie mogłam sobie przypomnieć skąd Smile

Co do tematu, to żeby zapełnić wszelkie luki tego typu, najlepiej mieć przebadanych jak najwięcej krewnych, wtedy można dojść do nowych gałęzi na podstawie eliminacji - wcześniej trudno dojść do tego, z której strony może być dany krewny, jeśli nie ma się z nim wspólnych nazwisk czy miejscowości.

_________________
Izabela
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Jakubas_EugeniuszOffline
Temat postu: Zagadka genealogiczno-genetyczna  PostWysłany: 29-04-2019 - 16:20
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 30-03-2011
Posty: 103
Skąd: Zamość
Status: Offline
Izabelo,
spróbujmy znaleźć wspólnego przodka, wysłałem e-maila na pw.
Eugeniusz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
julia_jarmolaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 30-04-2019 - 19:12
Sympatyk


Dołączył: 12-02-2012
Posty: 558

Status: Offline
Dzień dobry.
Jestem laikiem, jeśli chodzi o genetykę, ale test mtDNA zrobiłam,gdyż od zawsze interesowała mnie wspólnota etniczna, z której się wywodzimy.;niestety jest to tylko linia macierzysta. Mogę zrobić test autosomalny, ale nie będzie on tak dokładny , jak test Y?! Tu musi wykazać się brat stryjeczny:)
Na razie zgłębiam tzw. kuzynów genetycznych

Udało mi się z dwojgiem ustalić wspólnego przodka na poziomie praparadziadków i tu pytanie do państwa.
Myślałam, że mtDNA pokazuje wyłącznie linię macierzystą mojej matki, czyli tylko kobiety ze strony jednej prababki.
Okazuje się , że największą zbieżność mam z osobą po linii macierzystej owszem, ale mojego dziadka macierzystego Exclamation Jego matka była siostrą mężczyzny, który był prapradziadkiem osoby , z którą dzielę 175 Centimorgans 59 Longest Block.
Czy tak jest zawsze przy tym badaniu?

A ze stryjecznym bratem mam 605/59 ( mtDNA ).Czy dlatego mam go w wykazie, że robiliśmy testy w tym samym czasie??? Jego matka w żaden sposób nie jest spokrewniona z moją.

Kolejne pytanie : z kobietą mamy wspólne 57/22/X-Match 2nd Cousin- 4th Cousin. Na jakim poziomie może być wspólny przodek i czy w ogóle ? Pani zna tylko dane rodziców? W moim drzewie to nazwisko nie figuruje.Dziadek Pani pochodził z Warszawy (łącznik -Mazowsze, moi okolice Ciechanowa).

Tajemniczy symbol X-Match, co dokładniej oznacza? Jakoś nie trafiłam na proste wytłumaczenie. Może nie umiem szukać
Wink

I ostatnie pytanie : 5th Cousin- Remote Cousin, to zbyt dalekie wspólne zwiazki, mam rację? Na poziomie 6-7 pokolenia przodków czy jeszcze dalej?

Proszę o wyrozumiałość za może zbyt naiwne pytania Embarassed
Pozdrawiam,
Julia.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ŁucjaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 30-04-2019 - 19:34
Sympatyk


Dołączył: 05-05-2007
Posty: 1799
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Julio, wydaje się, że zdecydowanie zrobiłaś badanie autosomalne, a nie mtDNA. I bardzo dobrze. Wszystkie linie pokazuje do ca 8-10 pokolenia mniej więcej.
Teraz trzeba korzystać z "chromosome browser", pokaże na którym odcinku którego chromosomu jest łączność z daną osobą. Nawet jeżeli ta osoba nic o sobie nie napisze, drzewa nie poda, to może inna osoba z takim samym "łącznikiem" poda takie dane, tak to działa. Oraz trzeba korzystać z opcji "in common with", pokazuje z którymi osobami dana osoba jest jeszcze połączona jakby. A także przegrać dane do innych baz, gdzie będzie więcej osób i różne dalsze możliwości analiz.

X-match to połączenie na chromosomie X (23 chromosom), ten chromosom córka dostaje po matce i po ojcu, ale syn już tylko po matce (po ojcu dostaje Y), czyli w liniach "żeńskich" będzie więcej X-matchy. Za bardzo nie są przydatne te X-match, bo to krótki chromosom i dopiero długi odcinek wspólny na tym chromosomie coś znaczy istotnego, długość można sprawdzić w chromosome browser).

5 i więcej pokoleń, to niby daleko, ale czasami do potwierdzenia metrykalnie nawet, jak znamy głęboko genealogię w danej linii (albo ją poznamy dzięki wynikom DNA). Ile dokładnie pokoleń wstecz nie sposób powiedzieć, bo tylko po rodzicach mamy po równo, 1/2-1/2, a już w kolejnym pokoleniu nie jest to 1/4 - 1/4 - 1/4 - 1/4, czy potem 1/8, 1/16, itd. Im głębiej tym bardziej się to rozchodzi, więcej po babci, mniej po dziadku, itd.



Łucja

_________________
Dziennik genealogiczny
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
julia_jarmolaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 30-04-2019 - 21:34
Sympatyk


Dołączył: 12-02-2012
Posty: 558

Status: Offline
Łucjo,
sprawdziłam dla pewności, zrobiłam test mtDNA.
Zastanawiam się nad tym , dlaczego wobec tego mój stryjeczny się w nim znajduje Smile
I w jego wyniku mDNA, też jestem ujęta.
W każdym razie bardzo dziękuję za informacje.
Pozdrawiam,
Julia.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ŁucjaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 30-04-2019 - 22:19
Sympatyk


Dołączył: 05-05-2007
Posty: 1799
Skąd: Warszawa
Status: Offline
julia_jarmola napisał:
Łucjo,
sprawdziłam dla pewności, zrobiłam test mtDNA.
Zastanawiam się nad tym , dlaczego wobec tego mój stryjeczny się w nim znajduje Smile
I w jego wyniku mDNA, też jestem ujęta.
W każdym razie bardzo dziękuję za informacje.
Pozdrawiam,
Julia.



Wynik badania mtDNA nie pokazuje długości odcinków na chromosomach, badanie autosomalne, to inaczej "chromosomalne" właśnie.

Łucja

_________________
Dziennik genealogiczny
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
julia_jarmolaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 30-04-2019 - 23:02
Sympatyk


Dołączył: 12-02-2012
Posty: 558

Status: Offline
Aaaa, czyli to tak jest Embarassed
Czyli lepiej się stało, że jest to autosomalne.

Dzięki Łucjo Smile

Julia.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 1.031069 sekund(y)