Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Krystyna.wawOffline
Temat postu:   PostWysłany: 26-04-2019 - 15:51
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2016
Posty: 4175

Status: Offline
Super to pogrupowałeś, ale czy będzie wykorzystywane?
Sceptyczna jestem

Drobiazg. Linki w każdym punkcie bym ustawiła alfabetycznie - łatwiej się czyta

_________________
Krystyna
*** Szarlip, Zakępscy, Kowszewicz, Broczkowscy - tych nazwisk szukam.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kujawa_cezary
Temat postu:   PostWysłany: 26-04-2019 - 16:06
Sympatyk


Dołączył: 21-04-2010
Posty: 7542

Mam nadzieję, że będzie dodane do tematu który rozpoczął Andrzej. Poczekam, aż wypowie się na ten temat więcej osób, w tym pozostali moderatorzy. Niechętnie podzielam jednak Twój pogląd, pewnie temat spadnie w dół i zostanie zapomniany. Już nie raz się zawiodłem i nieraz się zawiodę, a po pierwsze zawiodę użytkowników.

Układ alfabetyczny jest jak najbardziej wskazany. Obecny wymieniałem głównie na podstawie zainteresowania tj. wyświetleń i stron, a także tego co znalazłem w późniejszym czasie. Lista ma charakter roboczy, otwarty na zmiany i propozycje.

_________________
Cezary Kujawa
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krystyna.wawOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-04-2019 - 18:29
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2016
Posty: 4175

Status: Offline
kujawa_cezary napisał:
Niechętnie podzielam jednak Twój pogląd, pewnie temat spadnie w dół i zostanie zapomniany

Może niedokładnie się wyraziłam.
Forum to nie jest dobre miejsce do zamieszczania "bazy wiedzy".
W swojej naturze ma tymczasowość, aktualność, rozmowę. Tematy powyżej 20-30 postów są nieprzydatne. Na niektórych forach podnoszenie starych wątków jest zakazane, bo nie sposób cokolwiek w nich wyszukać.

Baza wiedzy to menu. Klarowne, aktualizowane, nieprzegadane - tu bym szukała miejsca do zamieszczenia treści, które można by linkować osobom, które zadają typowe pytania nowicjusza.

_________________
Krystyna
*** Szarlip, Zakępscy, Kowszewicz, Broczkowscy - tych nazwisk szukam.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kujawa_cezary
Temat postu:   PostWysłany: 27-04-2019 - 20:03
Sympatyk


Dołączył: 21-04-2010
Posty: 7542

Dlatego wspólnie w tym temacie postarajmy się opracować problemy z którymi najczęściej spotykają się początkujący na tym forum. Pomysłem jest scalenie wszystko w jeden przyklejony i widoczny na głównej stronie temat zapoczątkowany przez Andrzeja (https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopic-t-72069.phtml). Liczę Andrzeju, że jeszcze się odezwiesz w tym temacie i ocenisz czy też widzisz to tak jak ja, czy lepsza jest forma zaproponowana przez Ciebie.

Krystyno, jakie według Ciebie tematy powinny być poruszone w FAQ? Jutro minie 3 rok, jak jesteś z nami na forum, dlatego masz na pewno swoje postrzeżenia.

_________________
Cezary Kujawa
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krystyna.wawOffline
Temat postu:   PostWysłany: 28-04-2019 - 13:28
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2016
Posty: 4175

Status: Offline
No dobrze, powiem wprost.
Bałagan najpierw trzeba posprzątać, a nie dorzucać kolejny klocek
Jedno FAQ już istnieje. Chcemy kolejne?
https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopic-t-72069.phtml
https://genealodzy.pl/PNphpBB2-faq.phtml

Za duże i nieklarowne lewe menu to druga sprawa.

Trzecia. Jak znajdę metodę odszukania choćby 20 forumowiczów z małą liczbą postów (żeby obejrzeć te pierwsze) to mogę się dalej wymądrzać. Nie pamiętam, jak te posty nowicjuszy wyglądają, więc nie wiem, co i jak odpowiadać.
To co pamiętam: Zacznij od aktów zgonu dziadków i pradziadków.
Wystąp do USC o odpis - znajdziesz w nich daty i miejsce urodzenia

_________________
Krystyna
*** Szarlip, Zakępscy, Kowszewicz, Broczkowscy - tych nazwisk szukam.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 28-04-2019 - 19:34
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
jedno jest techniczne - takie samo będzie dla każdego forum opartego na PNphpBB2 lub nawet szerzej
drugie: merytoryczne - dotyczące genealogii
ale to na pierwszy rzut oka widać

i nie należy sprowadzać tematu do tzw początkujących

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Virg@Offline
Temat postu:   PostWysłany: 01-05-2019 - 10:50
Sympatyk


Dołączył: 19-03-2009
Posty: 780

Status: Offline
Jak już wcześniej zaznaczyłam, ta sekcja FAQ (ang. Frequently Asked Questions) - zbiór często zadawanych pytań i odpowiedzi na nie, mające na celu udzielenie użytkownikom pomocy bez konieczności angażowania do tego jakichkolwiek osób – w Serwisie Polskiego Towarzystwa Genealogicznego ”Genealodzy.PL” jest bardzo obszerna.
Ma jednak charakter pomocy w kwestiach technicznych, takich jak: „Problemy Logowania i Rejestracji”, „Preferencje i Ustawienia Użytkowników”, „Problemy z Pisaniem”, i tak dalej. I jak zauważył Włodzimierz: FAQ będzie takie sama dla każdego forum opartego na PNphpBB.
(Przy okazji. Może za przykładem strony PNphpBB, zamieścić fakt istnienia tego FAQ w „Menu głównym”?)

W serwisie „Genealodzy.PL”, to techniczne FAQ, wymaga „wsparcia”. Tak, np. dla każdego z podforum w forum [Tłumaczenia] powstało szereg „pomocniczych FAQ”, zawierających dalsze wskazówki (o których ciągle przypominają nam moderatorzy).

Ponieważ na forum Ja i Genealogia, wymiana doświadczeń powtarzają się, co jakiś czas, niemal te same pytania dotyczące poszukiwań genealogicznych, Andrzej przedstawił sensowne, praktyczne rozwiązanie: FAQ – często zadawane pytania.
Pytanie, co może jeszcze należy dodać do propozycji Andrzeja, pamiętając jednak by nie „przedobrzyć”?

Tworząc tekst dla sekcji FAQ, nie sposób odpowiedzieć na wszystkie zagadnienia, które mogłyby zainteresować genealoga w trakcie jego poszukiwań. Konieczna jest, zapewne, rozsądna selekcja zgłaszanych w tym wątku propozycji, aby powstał teksty zawierający uniwersalne informacje, porady i wskazówki, tekst niestarzejący się, przydatny dla użytkowników serwisu „Genealodzy.PL” pomimo upływu czasu.


Ze swojej strony proponuję dołączyć bardziej ogólne wskazówki - które może Andrzej uzna za stosowne i wkomponuje w swój wpis?:

* * *
Zanim zadasz pytanie lub założysz nowy wątek

Sprawdzić czy problematyka, którą chcesz poruszyć, była już wcześniej dyskutowana na Forum.
Aby to sprawdzić oraz czy odpowiedź na Twoje ewentualne pytanie nie znajduje się już w zasobach Forum, użyj wygodnej wyszukiwarki Szukaj na forum.

Jeżeli zakładasz nowy wątek, nazwij swój temat opisując krótko problem.
Intrygujący, nowy problem, zainteresuje wielu z nas. Niektórzy nawet będą potrafili Tobie pomóc!
Inni z chęcią dowiedzą się czegoś nowego.

Forum jest częścią serwisu „Genealodzy.PL” i jest ogólnie dostępne dla każdego Użytkownika i odwiedzającego serwis. Prosimy, aby poruszane w postach tematy wiązały się z tematyką naszego serwisu.

Pisz poprawnie, używając polskich znaków. Jest to szczególnie ważne dla osób, które będą chciały znaleźć odpowiedź na nurtujące ich pytania korzystając z forumowej wyszukiwarki - gdzie zapewne wpiszą poprawnie gramatycznie słowa kluczowe.

* * *

Kolejna kwestia, to wybór jednolitego wyglądu adresów URL (linków) w tekście „FAQ – często zadawane pytania”.
W technicznym FAQ zastosowano formę linków ukrytych po tekstami (są nimi tytuły zamieszczonych odpowiedzi, np.: „Dlaczego nie mogę się zalogować?”, „Jak mogę dodać podpis do mojego postu?”).
Taką też formę (powyżej) proponuje Cezary, jednak nie konsekwentnie - miesza linki ukryte pod tekstami z gołymi adresami URL, często występującymi w naszych wpisach.

Moim skromnym zdaniem, warto może zastosować jednolitą formę linku ukrytego pod tekstem, jaką użyto w technicznym FAQ. Taki link, w odróżnieniu od gołego adresu URL, niesie dodatkową informację i daje możliwość zorientowania się, czego możemy oczekiwać po kliknięciu na dany link.

Łączę pozdrowienia –
Lidia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 2.008267 sekund(y)