Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
kinga_jakubiakOffline
Temat postu: Nazwiska w moim drzewie (Kinga Jakubiak)  PostWysłany: 09-02-2016 - 22:26
Sympatyk


Dołączył: 08-01-2016
Posty: 125

Status: Offline
Witam serdecznie
Poszukuje przodków o nazwiskach:
Okolice Przasnysza, Parafia Skierkowizna, Przasnysz, Jednorożec, Krzynowłoga Mała, Krzynowłoga Duża, Święte miejsce i okolice:
-Ulatowski
-Soliwodzki
-Chulewicz
-Mystkowski
-Olędzki
Okolice Parafia Winnica, Dzierzenin, Zegrze, Nasielsk, Pomiechówek,
-Wiśniewski
-Zwierzchoń
-Lisiecki
-Brandebura
-Mieciek

Pozdrawiam może ktoś ma w swoim drzewie Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
JolantaNOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-02-2016 - 23:35
Sympatyk


Dołączył: 23-11-2014
Posty: 42

Status: Offline
Witaj, ja mam w moim drzewie Ulatowskich, z parafii Krzynowłoga Wielka. Moja mam jest z domu Ulatowska.

Jola

_________________
Nazwiska które badam: Obidzińscy, Ślesiccy, Ulatowscy, Klonowscy, Zarębscy, Nawroccy, Spychalscy, Morawscy/Murawscy.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kinga_jakubiakOffline
Temat postu:   PostWysłany: 10-02-2016 - 01:10
Sympatyk


Dołączył: 08-01-2016
Posty: 125

Status: Offline
Napisałam priv Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
WaldorOffline
Temat postu:   PostWysłany: 10-02-2016 - 03:26
Sympatyk


Dołączył: 02-03-2015
Posty: 14

Status: Offline
Witam,
W swoich poszukiwaniach natrafiłem na nazwisko Olędzki ale w parafii Św Anny w Białej Podlaskiej.
Pozdrawiam

_________________
Poszukuję informacji na temat nazwiska Strych, Krzymowski, Domański, Olędzki, Zubik, Wilbik (okolice Białej Podlaskiej)
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kinga_jakubiakOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-02-2016 - 22:27
Sympatyk


Dołączył: 08-01-2016
Posty: 125

Status: Offline
Witam niestety to nie moi Olędzcy pozdrawiam Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kinga_jakubiakOffline
Temat postu:   PostWysłany: 15-02-2016 - 21:56
Sympatyk


Dołączył: 08-01-2016
Posty: 125

Status: Offline
rodzina CZAPLICKICH I ROMAN w moim drzewie Parafia Krzynowłoga Wielka
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kaaczorr174Offline
Temat postu:   PostWysłany: 17-02-2016 - 00:20
Sympatyk


Dołączył: 09-07-2010
Posty: 74

Status: Offline
Czapliccy z Czaplic Kurek/Gadomca Jebieńk, Romani także - Romani zapewne najlepiej opracowany genealogicznie ród północnego Mazowsza Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kinga_jakubiakOffline
Temat postu:   PostWysłany: 17-02-2016 - 16:47
Sympatyk


Dołączył: 08-01-2016
Posty: 125

Status: Offline
Czaplice Kurki , Czaplice Jaworowo, Romany Karcze itp. to wszystko rozsiana moja rodzina od strony prababci Czaplickiej
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Lipka_MOffline
Temat postu:   PostWysłany: 26-02-2016 - 18:17
Zasłużony


Dołączył: 07-03-2015
Posty: 5

Status: Offline
Moim przodkiem jest Alojzy Mystkowski (1829-1897), syn Leona i Małgorzaty z Wolińskich. Zmarł w parafii Jednorożec. Mąż Franciszki z Gołębiewskich. Jego prababką (nie jestem pewna na 100%) była Rozalia z Olędzkich.

Pozdrawiam
Małgorzata Lipka
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sawicki_JulianOffline
Temat postu:   PostWysłany: 26-02-2016 - 19:29
Sympatyk


Dołączył: 05-11-2009
Posty: 3424
Skąd: Ostrowiec Świętokrzyski
Status: Offline
Witam Kinga, na temat tych nazwisk np. Roman z roku 1224, można poczytać w podanym poniżej linku. Podam też poniżej opracowanie p. Adam Pszczółkowskiego na temat nazwiska Roman. Co do nazwiska Czaplicki, to jego pochodzenie jest od czasów Dąbrówki, czyli 965 rok i ci pochodzą z Czech z tego rodu co biskup Św. Wojciech, dostali od Mieszka ziemie koło Gniezna, wieś Czaple Potem ci z nadania króla Kazimierza Wielkiego maja dane wsie (zapis w Sandomierzu ) na Podolu. Na ten temat mam sporo opisów, bo prawdopodobnie Bronisz z Czaplic, to ten sam co założył wieś Sawice Bronisze w 1455 r. a herb Corwin alias Ślepowron prowadzi do tego Warcisława z Roman z 1224 r. z czasów Konrada Mazowieckiego. Pozdrawiam i podaje link i opis - Julian ;
http://agad.gov.pl/MK_3/MM3.html

ROMAN ( Autor : Adam A. Pszczółkowski )
Herbu Ślepowron (w polu błękitnym podkowa srebrna z takimże zaćwieczonym krzyżem kawalerskim, na którym kruk czarny z pierścieniem złotym w dziobie). Przezwiska: Gałk, Geć. Jędrzej Święcicki pisząc o szlachcie ziemi ciechanowskiej w dziele "Topografia czy opis Mazowsza", wyd. 1634, wspomniał o tym rodzie następującymi słowy: “Bardzo znana i przodująca zarówno pod względem zamożności jak i sił rodowych jest rodzina Romanów ciesząca się licznym potomstwem obeznanym z żołnierką. Oni to swoje pochodzenie wywodzą z samego miasta Rzymu od rodziny Waleriuszów, która była znakomitym rodem i na dowód starożytnego pochodzenia mają w herbach rodowych kruka."
Opierając się na starodawnych dokumentach, które do ostatniej wojny znajdowały się w archiwum hrabiów Krasińskich, oraz danych z herbarza Paprockiego pokazuje się, iż jest to jeden z najstarszych mazowieckich rodów. Najdawniejszym przodkiem wszystkich Ślepowrończyków był Warcisław ( Wawrzyniec ) de Ślepowrony, któremu Konrad książę mazowiecki w 1224 r. nadał prawo magdeburskie jego wsiom dziedzicznym - Ślepowrony, Strachowo, Drożdżyno i Wola - leżącym w powiecie sąchockim. Ów Warcisław był u tegoż księcia marszałkiem dworu. Dwóm swym synom nadał imiona typowe dla książąt Rurykowiczów halickich, z którym to rodem jego władca był blisko spokrewniony - tj. Roman i Władymir. Po śmierci Warcisława, synowie jego podzielili się spadkiem w ten sposób, że Roman wziął dobra na północ od Przasnysza, na Pobożanach oraz pod Sąchockiem zaś Władymir żyzne ziemie na południe od Przasnysza. Potomkami Władymira mają być hrabiowie Krasińscy oraz Szczucy, Rembowscy, Łanieccy i Pieniccy.
Po Romanie miało zaś być liczne potomstwo, które dzięki nadaniom kolejnych książąt mazowieckich rozprzestrzeniło się nie tylko po powiecie przasnyskim, ale też i po wschodnim Mazowszu, Podlasiu i ziemi radomskiej.
W XVI w. pod wpływem kultury antycznej oraz ożywionych kontaktów polskiej szlachty z dworem węgierskim, na którym panował podówczas król Mathias Korwin-Hunyady, powstała tzw. rzymsko-węgierska legenda Korwinów. W jej myśl najdawniejszym przodkiem rodu Ślepowronów miał być rzymski konsul żyjący w I w. n.e. Valerius Messala Corvinus, który podbił naddunajskie krainy. Tam też osiedlili się jego potomkowie, którzy we wczesnym średniowieczu podzielili się na dwie gałęzie: węgierską i polską. Przedstawicielem węgierskiej miał być ród Hunyadych (pieczętujących się herbem Korwin, na którego tarczy widnieje kruk). Natomiast założyciel polskiej gałęzi miał ożenić się z panną z rodu Pobogów, i z połączenia herbów małżonków powstał nowy herb Ślepowron. Stąd też i Święcicki pisząc o Romanach wspomniał o rzekomym rzymskim ich pochodzeniu. Zapewne od owego Romana żyjącego w połowie XIII w. wzięła się i nazwa wsi Romany położonej w parafii krzynowłoskiej. Potomkowie zaś jego na niej dziedziczący brali najpierw nazwisko de Romany,
a od końca XV w. Roman.
Metryka Księstwa Mazowieckiego z początku XV w. (1420-1433) wymienia wielokrotnie kilkunastu ówczesnych przedstawicieli tego rodu. Są to: Arnold, Bujno, Dobiesław, Jakub, Jasiek, Jaszczołd, Krystyn, Marcin, Mikołaj, Myślibor, Nadbór, Paweł, Piotr, Samson, Stanisław, Tyburcy, Władymir, Wszebor i Zdzisław. Z tych dokumentów wynika, że prowadzili oni bardbardzo aktywną działalność osadniczą. Najstarsze zachowane wzmianki dotyczą około 1414 r. wówczas to książę Janusz Starszy nadał Arnoldowi i Zdzisławowi de Romany 60 włók nad rzeczką Słucz w ziemi wiskiej oraz Cypryanowi i Mikołajowi de Romany herbu Bujno (Ślepowron) 20 włók koło rzeki Kubry także w ziemi wiskiej.
Ci zaś założyli dwie wsi Cyprki i Mikuty (par. Przytuły). Następnie Zdzisław de Romany darował swe części w Romanach w ziemi ciechanowskiej bratankowi Jaszczołdowi de Romany. Podobnie postąpił Nadbór de Romany, przekazując swe części Wszeborowi i Piotrowi de Romany. W 1422 r. Andrzej de Romany darował swe części Wszeborowi, Piotrowi i Nadborowi de Romany. Przed 1424 r. Romani dostali kolejne nadania na dobra położone w ziemi wiskiej - 10 włók u źródel rzeczki Stok (późniejsza wieś Kielany) dla Bujno de Romany, 40 włók zwanych Obryte u źródel rzeczki Białystok (późniejsza wieś Obrytki) dla Stanisława de Romany, 30 włók po obu brzegach Wissy (późniejsza wieś Radziłów) dla Władymira de Romany, 20 włók nad Wissą przy ujściu rzeczki Skiejtowstoku (późniejsza wieś Wąsosz) dla Jana de Romany. W 1424 r. Myślibór de Romany nabył 10 włók w miejscu zwanym Zalesie nad rzeczką Chmielanką od Stanisława i Mroczesława de Czaplice.
W 1426 r. Jasiek, Tyburcy, Samson, Jakub i Mikołaj sprzedali 30 włók nad rzeką Mały Brok w ziemi nurskiej Piotrowi de Czampkowo i Janowi de Skarzyno, po czym otrzymali od księcia Janusza nadanie na 100 włók nad Klimaszewicą w ziemi wiskiej. W 1428 r. Zdzisław de Romany nabył 5 włók nad Miedżwiadą w powiecie wiskim. W 1428 r. Krystyn de Romany zeznał części swe w Romanach Dobiesławowi de Romany. W latach 1430-33 Nadbór de Romany rozliczał się z podziału majątkowego ze swym rodzeństwem - Dobiesławem, Pawłem, Marcinem, Wichną, Anną i Katarzyną - z części Romanów krzynowłoskich oraz 10 włók w powiecie wiskim. W 1435 r. Zdzisław i Arnold de Romany zeznali swe części ojcowskie w przasnyskich Romanach Dobiesławowi, Pawłowi i Marcinowi de Romany. W 1438 r. Krzysztof de Romany sprzedał 11,5 włóki nad Słuczą w ziemi wiskiej. W następnych latach Romani otrzymali jeszcze kilka dalszych nadań od książąt mazowieckich, ale opiewały one już tylko na dobra w powiecie przasnyskim przylegajace do Roman tj. – Złotokierz (w 1451 r. dla Mikołaja i Jakuba de Romany synów Jaśka), Powije (w 1451 r. dla Wszebora i Piotra de Romany, w 1471 r. dla Piotra oraz Bronisza, Marcina, Pawła i Jana de Romany synów Wszebora) i Oględa (w 1451 r. dla Jana, Krystyna i Mikołaja de Romany-Powije synów Andrzeja ). Stąd więc widać, że Romani podzielili się na dwie główne linie: przasnyską i wiską. Ta druga miała swe główne gniazdo we wsi parafialnej zwanej Romany w ziemi wiskiej. Parafię tą ufundowali w 1420 r. Zdzisław i Arnold de Romany.
Niestety książę Władysław I nie potwierdził nadań swego stryja księcia Janusza Starszego dla rodu Romanów. W 1435 r. Zdzisław de Romany otrzymał w swych dobrach jedynie wójtostwo dziedziczne z 6 włókami. Reszta dóbr stała się własnością rodu Łosiów herbu Dąbrowa.
Przasnyska linia natomiast rozbita była na trzy grupy. Grupa południowa obejmowała dobra położone u źródeł rzeczki Oględy i obejmowała wsie znajdujące się w parafii Krzynowłoga Mała: Romany-Fuszki, Romany-Górskie, Romany-Janowięta, Romany-Kosiorki, Romany-Misie, Romany-Powije, Romany-Rzytki, Romany-Wszebory, Romany-Zdrzyski i Romany-Złotokierz. Grupę zachodnią stanowiła wieś Romany-Zalesie (te same Zalesie nabyte w 1424 r. przez Myślibora de Romany) w parafii Krzynowłoga Mała położona. Trzecia grupa - północna przynależy do Krzynowłogi Wielkiej i rozciąga się wzdłuż rzeczki Krzynowłogi czyli Ulatówki. Znajdują się tu: Romany-Borki, Romany-Janki, Romany-Karcze, Romany-Sędzięta, Romany-Ślepowrony, Romany-Zajki oraz Romany-Skierki. Warto zwrócić tu uwagę, że nazwa Romany-Ślepowrony dodatkowo podkreśla przynależność herbową tego rodu.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kinga_jakubiakOffline
Temat postu:   PostWysłany: 24-07-2016 - 23:37
Sympatyk


Dołączył: 08-01-2016
Posty: 125

Status: Offline
Lipka_M napisał:
Moim przodkiem jest Alojzy Mystkowski (1829-1897), syn Leona i Małgorzaty z Wolińskich. Zmarł w parafii Jednorożec. Mąż Franciszki z Gołębiewskich. Jego prababką (nie jestem pewna na 100%) była Rozalia z Olędzkich.

Pozdrawiam
Małgorzata Lipka


Witam serdecznie Alojzy Mystkowski to mój prapraprapradziad pozdrawiam wszystkie informacje się zgadzają
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
dziadek_m60Offline
Temat postu: Re: poszukuje przodkow mazowieckie moje nazwiska  PostWysłany: 23-12-2016 - 06:23
Sympatyk


Dołączył: 31-01-2012
Posty: 108
Skąd: Pisz, woj. warmińsko-mazurskie
Status: Offline
Witam.
Mam w swoim drzewku Mariannę Zwierzchoń, ur. ok. 1794 (?)roku w Gładczynie, par. Pniewo i tamże w roku 1854 w wieku 60 (?) lat zmarłą, c. Józefa Zwierzchonia i Borkowskiej Joanny. W 1808 roku wyszła za mąż za mojego 3pradziadka Jana Mielczarczyka, mieli sześcioro dzieci.

_________________
Pozdrawiam
Bogdan
"Miedzy Pułtuskiem a Wyszkowem"
Obryte, Zatory, Pniewo
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
aktawresOffline
Temat postu:   PostWysłany: 23-12-2016 - 12:34
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 18-10-2008
Posty: 74

Status: Offline
Moja Marianna Wiśniewska bierze ślub w 1795 r w parafii Winnica ze Stanisławem Bieńkowskim.
Ich syn żeni się w Pomiechowie i tu ta gałąź ma ciąg dalszy.
Nic więcej o Mariannie nie wiem.

Michał
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
sokolkaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 01-03-2017 - 14:41


Dołączył: 06-09-2010
Posty: 6

Status: Offline
hej Smile
ja Monika Sokół zd Mystkowska -> mój tata Krzysztof Mystkowski -> dziadek Stanisław Mystkowski -> pradziadek Bronisław Mystkowski (prawdopodobnie ze wsi Wola Mystkowska) -> prapradziad Dominik Mystkowski...

może coś Ci sie pokrywa bo ja dopiero zaczynam Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wojciech_de_CzapliceOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-04-2019 - 21:17


Dołączył: 25-04-2019
Posty: 3

Status: Offline
kinga_jakubiak napisał:
Czaplice Jaworowo


Jeśli zaglądają tu czasem jacyś Czapliccy, potomkowie Czaplickich z Czaplic-Jaworowa, to proszę walić na priv. Podjechałem z rodzinką 300 lat wstecz Smile.
BTW, Marianna Wawrowska, moja praprapraprababcia, Matka Julianny Wawrowskiej, mojej prapraprababci z Szemplina była de domo Załuska a nie "Kałuska" jak ktoś tu gdzieś błędnie napisał. Jej Ojcem był Stanisław Załuski, zm. ok. 1789.

Pozdrawiam wszystkich Czaplickich i Romanów (moja praprapraprababcia ze strony dziadka, Marianna Czaplicka była de domo Roman, podobnie jak prapraprababcia, Rozalia Zabielska - z bocznej linii - ale również ze strony mojej babci Smolińskiej/Smoleńskiej jest bardzo bliskie pokrewieństwo z Romanami).

BTW, zawołanie Czaplickich (często mylone z herbem) było Manna.

Łączę wyrazy szacunku

Wojciech Czaplicki
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.734151 sekund(y)