Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
rdrygasOffline
Temat postu: Akta personalne członków PZPR  PostWysłany: 23-04-2019 - 20:27
Sympatyk


Dołączył: 13-11-2017
Posty: 119
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Dzień dobry,

mój dziadek należał do PZPR i z tego co wiem był w Komitecie Centralnym, a wcześniej w Komitecie Wojewódzkim ale szczegółów niestety nie znam. Czy dostępne są gdzieś - do przejrzenia lub skopiowania - teczki personalne członków partii?

_________________
Robert Drygas

Poszukuję informacji o rodzinach
Drygas, Majchrzak i Majchrowicz z Wielkopolski, Dolnego Śląska i północnej Francji
Niwińscy i Maciejewscy z Warszawy i Mazowsza
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kujawa_cezary
Temat postu:   PostWysłany: 23-04-2019 - 20:31
Sympatyk


Dołączył: 21-04-2010
Posty: 7542

Sprawdzałeś już w http://katalog.bip.ipn.gov.pl/szukaj/ ?

Jeżeli odnajdziesz tam tę osobę to przy każdej informacji jest podane źródło.

_________________
Cezary Kujawa
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Akta personalne członków PZPR  PostWysłany: 23-04-2019 - 20:31
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31604
Skąd: Warszawa
Status: Offline
członków PZPR nie
funkcjonariuszy - owszem
czyli KW, KC - jak najbardziej
część w APach (znajdziesz przez szukajwarchiwach zespoły, z rzadka inwentarze)
część w IPN

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomasz_LenczewskiOffline
Temat postu: Akta personalne członków PZPR  PostWysłany: 23-04-2019 - 21:25
Sympatyk


Dołączył: 26-09-2010
Posty: 1806
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Niektórzy funkcjonariusze byli k.o. I mają akta dodatkowe
Przeważnie są akta paszportowe jeśli wyjeżdżali choćby do Jugosławii
Przeglądałem niektórych, ale są skąpe w dane
Kolega kiedyś przejął niewielkie archiwum ze śmietnika na kilkuset działaczy
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
rdrygasOffline
Temat postu: Akta personalne członków PZPR  PostWysłany: 24-04-2019 - 18:21
Sympatyk


Dołączył: 13-11-2017
Posty: 119
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Dziękuję za namiary - poszukam. Chociaż podejrzewam, że nic nie znajdę. W IPN nie znalazłem.

_________________
Robert Drygas

Poszukuję informacji o rodzinach
Drygas, Majchrzak i Majchrowicz z Wielkopolski, Dolnego Śląska i północnej Francji
Niwińscy i Maciejewscy z Warszawy i Mazowsza
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu: Akta personalne członków PZPR  PostWysłany: 24-04-2019 - 22:40
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
Dokumentacja KC PZPR trafiła po 1990 roku do Archiwum Akt Nowych. Tam bym zapytał .Jest tam min zespól dokumentów pod nazwa Zbiór akt osobowych działaczy ruchu robotniczego. Długa lista osobowa, głównie działacze komunistyczni o przedwojennym jeszcze rodowodzie ale chyba nie tylko.
https://szukajwarchiwach.pl/2/1582/0#tabJednostki
Szukałem dokumentacji dwóch osób, ich teczki personalne okazały się bogatą skarbnica wiedzy nie tylko genealogicznej.
Natomiast dokumenty Komitetów Wojewódzkich trafiły do właściwych Archiwów Państwowych . Kiedyś bardzo pobieżnie przeglądałem materiały białostockiego AP . Teczek personalnych raczej nie zauważyłem ale .. kto pyta nie błądzi.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
myckekazimierzOffline
Temat postu: Akta personalne członków PZPR  PostWysłany: 25-04-2019 - 07:38
Sympatyk


Dołączył: 14-02-2018
Posty: 104

Status: Offline
jamiolkowski_jerzy napisał:
Dokumentacja KC PZPR trafiła po 1990 roku do Archiwum Akt Nowych. Tam bym zapytał .Jest tam min zespól dokumentów pod nazwa Zbiór akt osobowych działaczy ruchu robotniczego. Długa lista osobowa, głównie działacze komunistyczni o przedwojennym jeszcze rodowodzie ale chyba nie tylko.
https://szukajwarchiwach.pl/2/1582/0#tabJednostki
Szukałem dokumentacji dwóch osób, ich teczki personalne okazały się bogatą skarbnica wiedzy nie tylko genealogicznej.
Natomiast dokumenty Komitetów Wojewódzkich trafiły do właściwych Archiwów Państwowych . Kiedyś bardzo pobieżnie przeglądałem materiały białostockiego AP . Teczek personalnych raczej nie zauważyłem ale .. kto pyta nie błądzi.
Witam
Znalazłem w tym zbiorze działaczy robotniczych coś co mnie zainteresowało .
Nie miałem , do tej pory, kontakty z AAN i nie wiem jak to działa .
Czy można poprosić o udostępnienie kopi takiej teczki ??
pozdrawiam
Mycke Kazimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu: Akta personalne członków PZPR  PostWysłany: 25-04-2019 - 08:00
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
Jeśli jest informacja że udostępnianie tak (a bodaj dla całego tego zasobu tak jest) to nie ma problemu z zamówieniem kopii. Przy moim zamówieniu był to koszt 2 zł za ksero jednej strony plus koszt przesyłki pocztowej 5 zł 20 gr.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
myckekazimierzOffline
Temat postu: Akta personalne członków PZPR  PostWysłany: 25-04-2019 - 08:08
Sympatyk


Dołączył: 14-02-2018
Posty: 104

Status: Offline
jamiolkowski_jerzy napisał:
Jeśli jest informacja że udostępnianie tak (a bodaj dla całego tego zasobu tak jest) to nie ma problemu z zamówieniem kopii. Przy moim zamówieniu był to koszt 2 zł za ksero jednej strony plus koszt przesyłki pocztowej 5 zł 20 gr.
Dzięki !!!!!!
Żadne RODO tu nie działa ???
lkm
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu: Akta personalne członków PZPR  PostWysłany: 25-04-2019 - 08:47
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
A to trzeba sprawdzić choć jestem optymista.. Ja zamawiałem kopie w zeszłym roku. Jedna z osób których szukałem zmarła w 1979. Zatem wedle bezmyślnego rygoryzmu RODO jej dokumenty powinny być niedostępne (osoba ta nie jest dla mnie rodzina ani tez nie mam w żadnego interesu prawnego poza chęciami poznawczymi) . Na marginesie - wedle takiej interpretacji RODO olbrzymia ilość biogramów w wikipedii należałoby skasować (co ciekawe biogram wspomnianej osoba jest w wikipedii) Widać w AAN uznano, że rozsądek jest ważniejszy i obyło się to bez żadnej przepychanki.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
bieleckiOffline
Temat postu: Re: Akta personalne członków PZPR  PostWysłany: 25-04-2019 - 08:59
Sympatyk


Dołączył: 18-10-2007
Posty: 426

Status: Offline
jamiolkowski_jerzy napisał:
Jedna z osób których szukałem zmarła w 1979. Zatem wedle bezmyślnego rygoryzmu RODO jej dokumenty powinny być niedostępne


Panie Jerzy, czy nie myli Pan RODO z regulacjami z ustawy o aktach stanu cywilnego? To dwie zupełnie różne rzeczy. RODO osób zmarłych w ogóle nie dotyczy, zaś ustawa o ASC po prostu chroni zawartość akt stanu cywilnego przed osobami niepowołanymi i nie chodzi tu wyłącznie o dane osobowe. Regulacje ustawy o ASC były równie albo i bardziej restrykcyjne na długo zanim ktokolwiek usłyszał o RODO.

Natomiast zasady udostępniania archiwaliów w AP-ach podlegają jeszcze innym regulacjom, czyli ani nie ustawie o ASC, ani RODO. Nie mylmy tych rzeczy.

Pozdrawiam,
Łukasz Bielecki
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Re: Akta personalne członków PZPR  PostWysłany: 25-04-2019 - 09:13
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31604
Skąd: Warszawa
Status: Offline
bielecki napisał:
jamiolkowski_jerzy napisał:
Jedna z osób których szukałem zmarła w 1979. Zatem wedle bezmyślnego rygoryzmu RODO jej dokumenty powinny być niedostępne


Panie Jerzy, czy nie myli Pan RODO z regulacjami z ustawy o aktach stanu cywilnego? To dwie zupełnie różne rzeczy. RODO osób zmarłych w ogóle nie dotyczy, zaś ustawa o ASC po prostu chroni zawartość akt stanu cywilnego przed osobami niepowołanymi i nie chodzi tu wyłącznie o dane osobowe. Regulacje ustawy o ASC były równie albo i bardziej restrykcyjne na długo zanim ktokolwiek usłyszał o RODO.

Natomiast zasady udostępniania archiwaliów w AP-ach podlegają jeszcze innym regulacjom, czyli ani nie ustawie o ASC, ani RODO. Nie mylmy tych rzeczy.

Pozdrawiam,
Łukasz Bielecki


ależ jak najbardziej chodzi tylko i wyłącznie o dane osobowe przy ASC
tylko dość niefortunnie wymyślono, by ułatwić życie archiwom i USC domyślne zrównanie "mogą zawierać" z "zawierają", by nie trzeba było badać czy dany ASC ma dane osobowe

btw: jakie RODO? ustawa o ochronie danych osobowych:)

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
bieleckiOffline
Temat postu: Re: Akta personalne członków PZPR  PostWysłany: 25-04-2019 - 09:28
Sympatyk


Dołączył: 18-10-2007
Posty: 426

Status: Offline
Przy ASC bardziej niż o dane osobowe, chodzi zapewne o wrażliwe fakty z biografii osób tam wpisanych, np. adopcje, zmiany nazwisk itp. Potrzebę ochrony tych informacji przez niedostępność ASC przez wyznaczony okres czasu rozumiano na długo zanim pojęcie "danych osobowych" w ogóle weszło do szerszego użytku. I chyba z ręką na sercu trzeba przyznać, że jest potrzeba ochrony takich informacji, nie wiem czy aż przez 80 czy 100 lat, ale jest.

Akurat nam, genealogom istnienie tej ochrony nie w smak, bo chętnie byśmy sobie udostępnili wszystko, co tylko zawiera info o naszych przodkach i rodzinach, ale jednak w porządku prawnym trzeba niestety wyważyć różne wartości i różne uprawnione oczekiwania.

Rzeczywiście informacje (nie dane osobowe!) typowo wrażliwe znajdują się w maleńkim promilu ASC, ale się znajdują. I co ciekawe może się zdarzyć, że nawet przy zastosowaniu dość restrykcyjnych przepisów ustawy o ASC, pewne informacje kluczowe dla osób jeszcze dziś żyjących, przedostaną się do archiwów a nawet do SzwA.

Przykład - na forum WTG próbowaliśmy od dawna rozwiązać zagadkę ojcostwa pewnej wciąż żyjącej osoby (rocznik 1939), która sama nie miała pewności, kto tym ojcem był. Matka dawno nie żyje, a za życia nie chciała jasno powiedzieć. I oto w SzwA odnalazł się akt urodzenia podejrzanego delikwenta (rocznik 1891) na marginesie którego jest notatka hitlerowskiego urzędnika o treści "w dniu 12.6.1940 uznał ojcostwo .... urodzonego ...".

A więc prawo wszystkich możliwości nie przewidzi.

Oczywiście, pod nazwą RODO przyjęło się myśleć o UODO. Ale to już najmniejszy problem.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu: Re: Akta personalne członków PZPR  PostWysłany: 25-04-2019 - 09:31
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
Panie Łukaszu ma Pan oczywiście rację .Z mojej wrodzonej abnegacji wynika niechęć do dogłębnego studiowania przepisów prawnych. W świecie przemożnego strachu przed RODO uległem przekonaniu że ono jest wszędzie. Jak widać błędnie.
Włodku Publicznie składam samokrytykę ale ten watek dotyczy chyba innego meritum i w dyskusje o prawnych aspektach nie wchodzę.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
bieleckiOffline
Temat postu: Re: Akta personalne członków PZPR  PostWysłany: 25-04-2019 - 09:35
Sympatyk


Dołączył: 18-10-2007
Posty: 426

Status: Offline
Przepraszam więc za off-topic, ale to oskarżanie RODO o wszystko jest ostatnio dosłownie wszędzie Sad
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.515357 sekund(y)