Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-02-2019 - 10:43
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Niektóre warszawskie dzielnice zasygnalizowały rozpoczęcie procesu przekazywania kopert dowodowych do Archiwum Państwowego w Warszawie. Może potrwać i trzy lata (to co zgłoszone, pozostałe dłużej)
ale wniosek (jak dla mnie taki):
jeśli komuś się spieszy (np z Pragi Północ) to działać teraz (proces przekazywania może mocno zakłócić udostępniane)
jeśli się nie spieszy - poczekać na AP (będzie zinwentaryzowane, tj chociaż protokół jeśli nie inwentarz), hurtem w jednym miejscu, za darmo (bez opłaty 31 zł lub wykazywania za co to 31 zł)

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Piotr_RomanowskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-02-2019 - 15:41
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 14-06-2009
Posty: 766
Skąd: Płock
Status: Offline
Włodku masz może informacje kiedy Praga Płd i Mokotów przekażą koperty do APW?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-02-2019 - 16:40
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
kiedy przekażą nie mam info dot. żadnej dzielnicy
kiedy zaczną przekazywać albo ściślej - mają zamiar zacząć w tym roku..niestety nie Praga Płd
co nie znaczy "nie noszą się z zamiarem" a raczej "nie pytałem"
trzeba sprawdzać (niezobowiązująco, telefonicznie) w urzędach dzielnicowych
co ma ten plus, że jeśli się nie noszą z zamiarem to może na skutek zainteresowania zaczną o tym myśleć

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Jaworska_DorotaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 24-04-2019 - 00:33
Sympatyk


Dołączył: 11-02-2019
Posty: 101

Status: Offline
Witam
Pytanie : czy nie mając interesu prawnego otrzymam kserokopię
dokumentu z koperty dowodowej ?
Pozdrawiam.
Dorota

Skopiowane ze strony Urzędu w Stargardzie :

UZYSKANIE KSEROKOPII DOKUMENTU Z KOPERTY DOWODOWEJ

Wymagane dokumenty

"Wniosek o wydanie kserokopii dokumentu z koperty dowodowej"

Opłata

5 zł od każdej pełnej lub zaczętej strony

Termin

Od ręki.

Uwagi

Wniosek o wydanie poświadczonej kserokopii dokumentu z koperty dowodowej składa się w organie, który wydał ostatni dowód osobisty.
Wniosek o wydanie poświadczonej kserokopii dokumentu winien być - zgodnie z art. 73 § 2 kpa uzasadniony wykazanym interesem prawnym. Przy składaniu wniosku należy zatem przedłożyć dokument uzasadniający wniosek, np. pismo Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie, ZUS, Urzędu Wojewódzkiego, itp. - zawierające żądanie przedłożenia wymaganego dokumentu w przypadku złożenia wniosku drogą korespondencyjną lub faksem należy załączyć kserokopie w/wskazanych pism).
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 07-06-2019 - 12:28
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
info z urz. dzielnicowego warszawskiego Śródmieścia
przechowywane (z różnych miejsc) kopert dot. SJ (w tym SJ 70) były przechowywane, ale zostały (w praktyce w całości) zniszczone w okresie obowiązywania BE10. Zachowały się pojedyncze, które były wypożyczone na zewnątrz w trakcie brakowania.

zamiast pisać wniosek o udostępnienie koperty było mi napisać wniosek o inf. publiczną "Jakie konkretnie były w zasobie i zostały zniszczone? Jakie konkretnie (np sprzed 2000) były w zasobie i nadal są, kiedy zostaną przekazane AP"
cena taka sama 31 złSmile

PS i nawiązując ponownie do pytania Piotra:
o WCA (przech. Warszawa-Mokotów), A(B?) przech. Warszawa Praga-Płd , tj o zaawansowanie prac nad zdawaniem - bieżąca informacja w UD Mokotów i UD Pr. Południe

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
benyzetOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-07-2019 - 21:56
Sympatyk


Dołączył: 23-08-2013
Posty: 418
Skąd: Kościan
Status: Offline
Witam wszystkich. Z uwagą czytam temat o kopertach dowodowych i wtrącę może swoje "pięć groszy". Wydaje mi się,że kilka osób to zainteresuje, bo dotyczy Kresów. Parę tygodni temu, napisałem list do archiwum w Iwano-Frankowsku. Spytałem się w liście, czy jest ( było) coś takiego w ich zbiorach.  Pisałem po ukraińsku,włożyłem w kopertę i wysłałem. Dlaczego w takiej formie? Ano z doświadczenia koleżanek i kolegów z forum, oraz swojego z  tym archiwum. Chciałem mieć pewność,że dostanę odpowiedź. I nie myliłem się. 11 lipca dostałem odpowiedź,że u nich w zbiorach nic takiego nie ma,ale kazali mi się zwrócić do, tutaj cytat "відділ ДРАЦСу Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області за адресою: вул. Гаркуші, буд. 15, м. Івано-Франківськ 76018"
Pod ten adres wysłałem taki sam list jak poprzednio,pocztą.
Będę informował Was o wynikach korespondencji.
    

_________________
Z pozdrowieniami Grzegorz
--------------------------------------------------
Szukam metryk/informacji o Zarzyckich,którzy z zawodu byli szewcami- dawne Stanisławowskie, Tarnopolskie, Lwowskie. Dziękuję.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
besla35Offline
Temat postu:   PostWysłany: 15-07-2019 - 13:53
Sympatyk


Dołączył: 31-03-2013
Posty: 167
Skąd: Sochaczew
Status: Offline
Jaworska_Dorota napisał:
Witam
Pytanie : czy nie mając interesu prawnego otrzymam kserokopię
dokumentu z koperty dowodowej ?
Pozdrawiam.
Dorota

Skopiowane ze strony Urzędu w Stargardzie :

UZYSKANIE KSEROKOPII DOKUMENTU Z KOPERTY DOWODOWEJ

Wymagane dokumenty

"Wniosek o wydanie kserokopii dokumentu z koperty dowodowej"

Opłata

5 zł od każdej pełnej lub zaczętej strony

Termin

Od ręki.

Uwagi

Wniosek o wydanie poświadczonej kserokopii dokumentu z koperty dowodowej składa się w organie, który wydał ostatni dowód osobisty.
Wniosek o wydanie poświadczonej kserokopii dokumentu winien być - zgodnie z art. 73 § 2 kpa uzasadniony wykazanym interesem prawnym. Przy składaniu wniosku należy zatem przedłożyć dokument uzasadniający wniosek, np. pismo Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie, ZUS, Urzędu Wojewódzkiego, itp. - zawierające żądanie przedłożenia wymaganego dokumentu w przypadku złożenia wniosku drogą korespondencyjną lub faksem należy załączyć kserokopie w/wskazanych pism).


W Sochaczewie nie ma zadnej oplaty, ale mozna tylko zdjecia zawartosci zrobic
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ElzbietakoberOffline
Temat postu: Koperty dowodowe w II RP  PostWysłany: 17-07-2019 - 22:27
Sympatyk


Dołączył: 07-05-2017
Posty: 88

Status: Offline
Czy w okresie II R.P.istnialy koperty dowodowe?Mój wujek polski wynalazca ,który brał udział przed II wojna w wystawach pewnie posiadał dowód osobisty i pewnie paszport /studia w Paryżu / w latach dwudziestych / Gdzie można szukać śladów wydania dokumentów?Pozdrawiam Elzbieta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kamiński_JanuszOffline
Temat postu: Koperty dowodowe w II RP  PostWysłany: 18-07-2019 - 08:46
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-03-2015
Posty: 3384
Skąd: Tomaszów Mazowiecki
Status: Offline
http://muzhp.pl/pl/e/1798/dekret-o-dowodach-osobistych

_________________
Janusz

Szukam informacji o polskiej szkole i sierocińcu, zorganizowanych przez Związek Patriotów Polskich w mieście Atbasar w Kazachstanie w latach 1943-1946, oraz o powrocie sierot do Gostynina i Kwidzyna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
besla35Offline
Temat postu: Koperty dowodowe w II RP  PostWysłany: 02-08-2019 - 11:58
Sympatyk


Dołączył: 31-03-2013
Posty: 167
Skąd: Sochaczew
Status: Offline
Witam. Wyslalem zapytanie do gminy o koperty dowodowe moich niezyjacych od dekady dziadkow, dostalem info, ze sa. Nastepny mail z pytaniem czy mi udostepnia, ewentualnie pozwola zrobic zdjecia, w odpowiedzi przeczytalem, a po co to panu, to grzecznie odpisalem, ze zbieram informacje o rodzinie, to dzis mi odpisali, ze w takim razie udostepnia mi akta USC do zrobienia zdjec a nie koperty dowodowe.
Dzis napisalem, zeby podali mi podstawe odmowy, pewnie bedzie wszechwladne RODO

Bernard
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kate_MOffline
Temat postu: Koperty dowodowe w II RP  PostWysłany: 03-08-2019 - 12:00
Sympatyk


Dołączył: 05-01-2018
Posty: 153

Status: Offline
Dzień dobry,

Jak czytam ten wątek, to w połączeniu w własnymi doświadczeniami w tym zakresie stwierdzam, że dostęp do tych dokumentów to jest wolna amerykanka.
Zawartość kopert można otrzymać:
- za darmo
- za 31 złotych od wniosku (czyli od osoby czyli od koperty)
- za 5 złotych za skan
- za 31 złotych za skan
- można również nie dostać nic jak się źle trafi

Przecież to jakiś dramat Sad

Kilka dni temu też wysłałam zapytanie. Do dwóch różnych miejsc, do Urzędu Miasta Łodzi i do Urzędu na Podlasiu. Z jednego i drugiego przyszła odpowiedź. Z Podlasia zgłosiła się Pani informując mnie, że w tej sprawie powinnam pisać gdzieś indziej, nie zdążyłam zareagować a dostałam maila z "gdzieś indziej". Pani sama przesłała mojego maila tam gdzie trzeba. Póki co sprawa jest jeszcze in progress, więc celowo nie piszę, który Urząd na Podlasiu, żeby bez przyczyny nikogo nie obsmarować. Dostałam w załączniku wniosek, który muszę wypełnić oraz informację, że muszę udowodnić pokrewieństwo. Wszystko okraszone fragmentami ustawy oraz informacją co konkretnie mam wpisać w które rubryki wniosku. Miło, ale czuję, że będzie ciężko bo chcę wnioskować o kopertę siostry mojej babci, która nie miała dzieci. Zstępnych więc nie ma i nie mam szans znaleźć nikogo kto będzie uprawniony do wglądu. No ale zobaczymy. Cena: 31 złotych za kopertę, w rubrykę jakie dokumenty mam wpisać ogólnie "dokumenty zgromadzone w kopercie dowodowej".
UMŁ za to przedstawił tak zaporową kwotę, że mi ręce opadły. 31 złotych za skan. Dostałam maila, że Pani prosi o telefon w tej sprawie. Zadzwoniłam, Pani również zapytała po co mi to, odpowiedziałam, że zbieram materiały o rodzinie. Aha, no to zapraszam do Urzędu, przejrzymy koperty i zobaczymy co w nich jest. Szału nie było, poprosiłam o skan Karty Osobowej mojej babci bo byływ niej ciekawe informacje. Resztę odpuściłam. Zanim w ogóle Pani pokazała mi kopertę z daleka musiałam się wylegitymować i udowodnić, że jestem rodziną w linii prostej(!). I tu również Pani była niewzruszona, jak powiedziałam, że jedna z sióstr babci straciła szóstkę dzieci jak były niemowlakami i nie ma innej rodziny.

Czekam dnia, kiedy to wszystko trafi do AP.

_________________
Pozdrawiam
Kasia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
besla35Offline
Temat postu: Koperty dowodowe w II RP  PostWysłany: 05-08-2019 - 13:45
Sympatyk


Dołączył: 31-03-2013
Posty: 167
Skąd: Sochaczew
Status: Offline
Witam, ja dzis dostalem taka odpowiedz z USC:

"Dzień dobry,
Zgodnie z Pana zapytaniem informuję, że oczywiście może Pan złożyć Wnioski o udostępnienie wraz z opłatami skarbowymi.
Chciałabym podkreślić, że w Pana przypadku (zgodnie z art. 75 ust. 3 pkt 3 Ustawy o dowodach osobistych) kluczowe jest wykazanie (udokumentowanie) interesu prawnego czyli wykazanie przez stronę przepisu prawa, związku osoby, sytuacji z przepisem oraz dokumentów potwierdzających dane żądanie."

Bernard
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Koperty dowodowe w II RP  PostWysłany: 05-08-2019 - 14:17
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Kasiu: dobre podsumowanie na ca połowę 2019. Pytanie czy możemy coś więcej niż biernie czekać (na przekazanie do APów - tgo co na ogól dawno temu powinno być przekazane)
Problemy chyba głównie wynikają z niezrozumienia różnicy pomiędzy dokumentacją dowodów osobistych osób , a [archiwalną] dokumentacją unieważnionych dowodów osobistych zmarłych i rozciągania rozporządzeń, procedur wzorów psim etc określonych dla dokumentów tożsamości osób na dokumentacją unieważnionych dokumentów zmarłych. My też czasem dokładamy swoje (USC?)

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
besla35Offline
Temat postu: Re: Koperty dowodowe w II RP  PostWysłany: 05-08-2019 - 14:47
Sympatyk


Dołączył: 31-03-2013
Posty: 167
Skąd: Sochaczew
Status: Offline
Kate_M napisał:
Dzień dobry,

Jak czytam ten wątek, to w połączeniu w własnymi doświadczeniami w tym zakresie stwierdzam, że dostęp do tych dokumentów to jest wolna amerykanka.
Zawartość kopert można otrzymać:
- za darmo
- za 31 złotych od wniosku (czyli od osoby czyli od koperty)
- za 5 złotych za skan
- za 31 złotych za skan
- można również nie dostać nic jak się źle trafi

Przecież to jakiś dramat Sad

Kilka dni temu też wysłałam zapytanie. Do dwóch różnych miejsc, do Urzędu Miasta Łodzi i do Urzędu na Podlasiu. Z jednego i drugiego przyszła odpowiedź. Z Podlasia zgłosiła się Pani informując mnie, że w tej sprawie powinnam pisać gdzieś indziej, nie zdążyłam zareagować a dostałam maila z "gdzieś indziej". Pani sama przesłała mojego maila tam gdzie trzeba. Póki co sprawa jest jeszcze in progress, więc celowo nie piszę, który Urząd na Podlasiu, żeby bez przyczyny nikogo nie obsmarować. Dostałam w załączniku wniosek, który muszę wypełnić oraz informację, że muszę udowodnić pokrewieństwo. Wszystko okraszone fragmentami ustawy oraz informacją co konkretnie mam wpisać w które rubryki wniosku. Miło, ale czuję, że będzie ciężko bo chcę wnioskować o kopertę siostry mojej babci, która nie miała dzieci. Zstępnych więc nie ma i nie mam szans znaleźć nikogo kto będzie uprawniony do wglądu. No ale zobaczymy. Cena: 31 złotych za kopertę, w rubrykę jakie dokumenty mam wpisać ogólnie "dokumenty zgromadzone w kopercie dowodowej".
UMŁ za to przedstawił tak zaporową kwotę, że mi ręce opadły. 31 złotych za skan. Dostałam maila, że Pani prosi o telefon w tej sprawie. Zadzwoniłam, Pani również zapytała po co mi to, odpowiedziałam, że zbieram materiały o rodzinie. Aha, no to zapraszam do Urzędu, przejrzymy koperty i zobaczymy co w nich jest. Szału nie było, poprosiłam o skan Karty Osobowej mojej babci bo byływ niej ciekawe informacje. Resztę odpuściłam. Zanim w ogóle Pani pokazała mi kopertę z daleka musiałam się wylegitymować i udowodnić, że jestem rodziną w linii prostej(!). I tu również Pani była niewzruszona, jak powiedziałam, że jedna z sióstr babci straciła szóstkę dzieci jak były niemowlakami i nie ma innej rodziny.

Czekam dnia, kiedy to wszystko trafi do AP.


W Sochaczewie zaprosili mnie i pozwolili fotografowac do woli wszystko, w Wawce juz trzeba zaplacic, a w gminnym USC robia trudnosci

Bernard
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kate_MOffline
Temat postu: Re: Koperty dowodowe w II RP  PostWysłany: 07-08-2019 - 21:18
Sympatyk


Dołączył: 05-01-2018
Posty: 153

Status: Offline
Włodku: pytanie retoryczne postawiłeś wydaje mi się. Nie możemy nic. Chociaż czasem jak mam iść do jakiegoś urzędu coś załatwić to mam ochotę ubrać się w pas szahida...

Bernard: Jeśli do czegoś Ci się przyda ta informacja, to cytuję fragment z maila, który przysłała mi Pani z Podlasia:

"Zgodnie z przyjętą interpretacją przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji istnieje podstawa do udostepnienia dokumentów na rzecz najbliższej rodziny, tj. wstępnych lub zstępnych w przypadku gdy uzasadnienie złożonego wniosku opiera się na motywach odnoszących się do kultu i pamięci osoby zmarłej (np. gromadzenie pamiątek po osobie zmarłej).
Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego z dnia 09 lutego 2011 r., sygn. akt V CSK 256/10 prawo do kultywowania pamięci osoby zmarłej jest uznawane powszechnie za samoistne dobro osobiste. W konsekwencji przepis art. 23 kodeksu cywilnego regulujący kwestie dobra osobistego stanowi przepis prawa materialnego stanowiący podstawę do żądania udostępnienia dokumentów".

W łódzkim urzędzie Pani mi podyktowała formułkę: "Motyw kultu i pamięci osoby zmarłej" oraz kazała dopisać kim jestem dla osoby, o której dokument się ubiegam. To wystarczyło.

_________________
Pozdrawiam
Kasia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.653030 sekund(y)