Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Skiba_AOffline
Temat postu: Re: USC nie chce ydać dokumentu  PostWysłany: 23-04-2019 - 16:23
Sympatyk


Dołączył: 27-12-2015
Posty: 90

Status: Offline
Małgorzato,
dziękuję za info.
Mam problem z uzyskaniem dwóch aktów urodzenia z 1913 i 1914 sióstr mojego dziadka. Panie z USC wskazują, że muszę udowodnić interes prawny by je otrzymać Czy po upływie ponad 100 lat od narodzin mają prawo tego żądać?

_________________
pozdrawiam,
Agnieszka
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
elgra
Temat postu:   PostWysłany: 23-04-2019 - 16:26
Zasłużony
Członek Honorowy


Dołączył: 01-05-2008
Posty: 4534

Nie mają.

Na poprzednich stronach w tym temacie można o tym poczytać.

_________________
Pozdrawiam, Elżbieta z d. Cibińska
moje parafie:Cierno Oksa Węgleszyn Nagłowice (świętokrzyskie)
i Wysocice Sieciechowice (małopolskie) okolice
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
carmillaOffline
Temat postu: Re: USC nie chce ydać dokumentu  PostWysłany: 23-04-2019 - 16:29
Sympatyk


Dołączył: 02-01-2017
Posty: 642

Status: Offline
Małgorzata_Kulwieć napisał:
Podać, że bez tego dokumentu nie da się załatwić jakiejś sprawy urzędowej. To już znajomy musi wiedzieć jakiej. Np. dostępu do grobu, albo dowiedzenia się czy po kimś można dziedziczyć, lub cos takiego...


USC po konsultacji z prawnikiem, który współpracuje z gminą odmówił wydania dokumentu pomimo, że znajomy udowodnił pokrewieństwo w linii bocznej i napisali, że nie widzą żadnego interesu prawnego, a jesli takowy istnieje należy go udokumentować..... obsługa urzedu jest średnio miła.....

poza tym znajomy nie jest polakiem.

czy zatem ja, jako polski obywatel, mam prawo otrzymac odpis lub ksero tego dokumentu powołując się, że minęło 80 lat i on powinien być udostępniony każdemu zainteresowanemu?


Ksiądz z parafii, gdzie mógłby się ten dokument w innej księdze znajdować zasłania się RODO i mówi, że nie ma czasu na takie rzeczy.....

_________________
pozdrawiam

Kamil
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 23-04-2019 - 17:08
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31598
Skąd: Warszawa
Status: Offline
jeśli Ty nie masz czasu, żeby przeczytać wątek to proboszcz ma mieć czas?

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
carmillaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 23-04-2019 - 17:55
Sympatyk


Dołączył: 02-01-2017
Posty: 642

Status: Offline
Sroczyński_Włodzimierz napisał:
jeśli Ty nie masz czasu, żeby przeczytać wątek to proboszcz ma mieć czas?



???

Wątek przeczytałem po tym jak mój post ktoś przekierował w te miejsce. Spokojniej proszę Smile
nie pisałem o proboszczu tylko o księdzu z tej parafii. Nie wiem kim on tam jest

_________________
pozdrawiam

Kamil
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 23-04-2019 - 18:05
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31598
Skąd: Warszawa
Status: Offline
ależ ja jestem spokojny
nawet po informacji, że napisałeś gdzie indziej (założyłeś nowy?) przed przeczytaniem tego

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Małgorzata_KulwiećOffline
Temat postu:   PostWysłany: 23-04-2019 - 18:16
Sympatyk


Dołączył: 16-02-2012
Posty: 1548

Status: Offline
Niczego nie trzeęba udowadniać, bo i nawet nie wszystko udowodnić by się dało.
Ja potrzebowałam wielu różnych dokumentów, często nawet obcych ludzi, aby móc rozpocząć procedurę " przejmowania" grobu na cmentarzu na Litwie. I jak miałabym udowodnić, że chcę ... ?
Najpierw zebrałam różne akty i metryki, zanim mogłam zacząć procedurę udowadniania na Litwie, że mam prawo się starać.
A księdza należałoby pouczyć, czego dotyczy RODO.

_________________
pozdrawiam
Małgorzata_Kulwieć

Szukam wszelkich informacji o: wszystkich Kulwiec(i)ach; Babińskich i Steckich z Lubelszczyzny, Warszawy, Włocławka i Turku; Sadochach i Knapach z okolic Mińska Maz.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 23-04-2019 - 18:25
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31598
Skąd: Warszawa
Status: Offline
księdza jasne, najłtawiej
dlaczego?
jest urząd, sa podatki na urząd, jest AM starszy niż 80 lat
po co dowodzić pokrewieństwa?
co to ma do rzeczy?
jakie RODO (btw : w Polsce obowiązuje znowelizowana ustawa o ochronie danych osobowych, a ograniczenia w dostępie do ASC wynikają z Prawa o aktach stanu cywilnego)
co Ty Małgorzato z interesem prawnym w tym przypadku? szczególnie w takiej sytuacji kuzynka znajomego sąsiada kogoś bliżej nieokreślonego
ma ktoś problem i lektura nie wystarcza (a chyba nie wystarcza skoro tekst "kto ma racje?" po przywołaniu sygnatur NSA się pojawia), to tylko umowa z kancelarią zostaje
interes prawny i pokrewieństwo (zresztą pokrewieństwo w bardzo ograniczonym zakresie by wystarczało dla młodszych ASC) nie mają znaczenia dla M lub Z starszych niż 80 lat oraz U starszych niż 100 lat

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
carmillaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 23-04-2019 - 18:27
Sympatyk


Dołączył: 02-01-2017
Posty: 642

Status: Offline
Sroczyński_Włodzimierz napisał:
ależ ja jestem spokojny
nawet po informacji, że napisałeś gdzie indziej (założyłeś nowy?) przed przeczytaniem tego


Tak, założyłem nowy wątek, przepraszam Smile
W każdym razie przeczytałem cały ten wątek i zastanawiam się nadal w jaki sposób poprosić o odpis lub możliwość sfotografowania 83 letniego aktu ślubu.

Miałem też szczęście w USC Skrwilno. poprosiłem urzędniczkę USC o zdjęcie aktu urodzenia mojej babci, która w tym roku kończy 100 lat.
Zgodziła się. Babcia musiała tylko wysłać do urzędu wniosek z prośbą o udostępnienie księgi i dostaliśmy na maila sfotografowany oryginalny akt urodzenia.

_________________
pozdrawiam

Kamil
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 23-04-2019 - 18:35
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31598
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Babcia miała prawo wglądu do swojego aktu urodzenia, więc i do wykonania jego kopii (pełnomocnikiem mogła fotografować jak najbardziej Smile. Wszystkiego najlepszego dla Babci. Miło, że pracownik USC sam wykonał zdjęcie i przesłał (nie musiał, ale mógł).
Jak przeczytałeś, to wiesz, że USC nie powinien zmigrować tego AM, jeśli "niedawno" był jakiś odpis wydawany to będzie do wydrukowania w każdym USC w Polsce (ale odpis dla uprawnionych tylko). Jeśli nie był, to dla uprawnionych uwierzytelniona kopia, a dostęp i możliwość samodzielnego wykonania kopii - dla każdego. Jedną z form udostępnienia jest udostępnienie kopii - USC może zdecydować się nie na pokazanie fragmentu księgi, ale na "skserowanie" "zeskanowanie" konkretnego aktu i to też ma oparcie w ustawach (Prawo o aktach SC i ustawie archiwalnej ,która opisuje te formę udostępnienia, a do która Pr o ASC odsyła co do udostępniania aktów z ksiąg małżeństw starszych niż 80 lat.

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
sbasiaczOffline
Temat postu: Re: USC nie chce ydać dokumentu  PostWysłany: 23-04-2019 - 19:49
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 11-02-2015
Posty: 2223
Skąd: Warszawa i okolice
Status: Offline
Małgorzata_Kulwieć napisał:
Podać, że bez tego dokumentu nie da się załatwić jakiejś sprawy urzędowej. To już znajomy musi wiedzieć jakiej. Np. dostępu do grobu, albo dowiedzenia się czy po kimś można dziedziczyć, lub cos takiego...

dzwoniłam ostatnio do USC w Szczecinie, ponieważ nie jestem potomkiem w linii prostej, a prosiłam o akt zgonu z 1987r. chciałam wykazać interes prawny (uporządkowanie spraw w kancelarii cmentarza, gdzie osoba jest zapisana pod złym nazwiskiem i imieniem) dostałam informację, że to administracja cmentarza musi wystąpić do nich, i to administracja dostanie dane z aktu zgonu, a ja nie będę mogła nawet do niego zajrzeć, tak jest też w przypadku sprawy w sądzie czy u notariusza, tylko do wglądu tych instytucji Sad
pozdrawiam
Basia Sikorska
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Małgorzata_KulwiećOffline
Temat postu: Re: USC nie chce ydać dokumentu  PostWysłany: 23-04-2019 - 22:30
Sympatyk


Dołączył: 16-02-2012
Posty: 1548

Status: Offline
Eeeee, nigdy nikt mi nie odmówił.

_________________
pozdrawiam
Małgorzata_Kulwieć

Szukam wszelkich informacji o: wszystkich Kulwiec(i)ach; Babińskich i Steckich z Lubelszczyzny, Warszawy, Włocławka i Turku; Sadochach i Knapach z okolic Mińska Maz.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Skiba_AOffline
Temat postu: Re: USC nie chce ydać dokumentu  PostWysłany: 24-04-2019 - 12:17
Sympatyk


Dołączył: 27-12-2015
Posty: 90

Status: Offline
Drodzy,
a jak poradzić sobie z USC, który nie chce wydać fotokopii/skanu ani udostępnić księgi z aktami urodzeń ponad 100letnimi ale mieszczących się w księdze, dla której od zamknięcia nie minęło 100 lat?
Linia krewnych boczna a USC nie przyjmuje żadnych wcześniej wymienionych przez Was wywodów dot. potrzeby posiadania tych aktów.
Czytam te wszystkie przepisy i wypowiedzi ale nie jestem od nich mądrzejsza Wink tylko głowa robi mi się co raz bardziej kwadratowa Wink

_________________
pozdrawiam,
Agnieszka
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 24-04-2019 - 12:44
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31598
Skąd: Warszawa
Status: Offline
księga została zamknięta
może być zszyta z innymi zamkniętymi - w tym zamkniętymi w 1919 i później, ale księga zamknięta została

to właśnie jest clou
księga urodzeń 1918, 1917, 1916 etc jest zamknięta ponad sto lat temu
to (co jest księgą i co jest zamknięciem księgi) jest termin prawny nie techniczny
nie wchodź w błędną narrację

"czytam" - to wiesz co robić. Odmowną decyzję kierownika USC skarżyć: do wojewody, WSA, a może i do NSA (nie powinno już być potrzeby). Ale chyba nawet decyzji nie masz, ot dałaś się na gębę spławić

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Skiba_AOffline
Temat postu:   PostWysłany: 24-04-2019 - 12:59
Sympatyk


Dołączył: 27-12-2015
Posty: 90

Status: Offline
Włodzimierzu,
dziękuję za nawrócenie mnie na dobrą ścieżkę Smile

_________________
pozdrawiam,
Agnieszka
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.997479 sekund(y)