Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 19 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
MasiaOffline
Temat postu: Uniatowscy z Nawry koło Nowego Miasta Lubawskiego  PostWysłany: 14-04-2019 - 12:23
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-05-2014
Posty: 130

Status: Offline
Witam.

Szukam informacji o Uniatowskich z Nawry z okresu XVIII w. W szczególności szukam informacji o Tobiaszu Uniatowskim wiem, że zmarł około roku 1804 r., poślubił przed 1780 r. Katarzynę Szymańską córkę Jakuba, która zmarła około 1815 r. w Radomnie. Podejrzewam, że ojcem Tobiasza był Grzegorz Uniatowski, ale są to tylko moje domysły, znam daty chrztów 7 dzieci w tym mojego Wojciecha, który został ochrzczony 23.04.1788 r. w Nowym Mieście Lub. a zmarł 16.01.1845 w Radomnie.
Czy ktoś zna więcej szczegółów dotyczących tej rodziny?

Pozdrawiam
Masia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
zeleznyOffline
Temat postu: Uniatowscy z Nawry koło Nowego Miasta Lubawskiego  PostWysłany: 15-04-2019 - 20:24
Sympatyk


Dołączył: 10-11-2013
Posty: 414

Status: Offline
Masiu,

Pozwól, że potwierdzę, iż Twoje domysły, iż ojcem Tobiasza był Grzegorz są jak najbardziej słuszne, ponieważ w jego akcie chrztu z dnia 23 maja widnieje w/w sugerowane przez Ciebie imię ojca. Dodam jeszcze imię jego matki - Barbara. W aspekcie natomiast żony Tobiasza Katarzyny dd Szymańskiej, została ona ochrzczona 14 września a jej ojcem jak słusznie podajesz był Jakub natomiast dodam, iż imię jej matki to Marianna.

Ślub w/w Tobiasza i Katarzyny odbył się 5 października i ceremonia ta, jak słusznie wskazujesz, miała miejsce przed rokiem 1780.

Mam nadzieję, iż w kontynuacji swoich poszukiwań ustalisz kim dla Wojciecha U. byli m.in. Szymon, Mateusz, Wojciech, Barbara, Ewa, Marianna, Katarzyna, Anna - wszyscy również U., choć u źródła z tą samogłoską różnie, podobnie jak z całym nazwiskiem, jak się przekonasz bywało. Zastanawiam się czy wśród odnalezionych przez Ciebie dzieci Tobiasza i Katarzyny znajduje się także pierworodna Marianna.

Powodzenia

Pozdrawiam

Janek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MasiaOffline
Temat postu: RE: Uniatowscy z Nawry koło Nowego Miasta Lubawskiego  PostWysłany: 16-04-2019 - 18:27
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-05-2014
Posty: 130

Status: Offline
Panie Janku, jestem w szoku.Surprised
Najstarsza księga z Nowego Miasta obecnie jest niedostępna w AD w Toruniu, więc nie miałam jak poszukać/sprawdzić informacji. Zdradziłby Pan jeszcze lata owych wydarzeń?
Jeśli chodzi o dzieci Tobiasza Marianny nie mam, odnalazłam: Katarzynę (1780), Józefa (1783), Szymona (1785), Wojciecha (1788), Józefa Jana (1791) - posługiwał się chyba drugim imieniem, Katarzynę (1794), Kazimierza (1797).
W lustracji z 1765 r występuje jeszcze Kazimierz Uniatowski- sołtys wsi.

Pozdrawiam
Masia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
zeleznyOffline
Temat postu: RE: Uniatowscy z Nawry koło Nowego Miasta Lubawskiego  PostWysłany: 16-04-2019 - 19:26
Sympatyk


Dołączył: 10-11-2013
Posty: 414

Status: Offline
Masiu,

We wskazanej przez Ciebie lustracji zapisano także, że "na drugich 2 włókach mieszka uczciwy Grzegorz Uniatowski". Twój Grzegorz U. urodził się pod koniec panowania ojca hrabiny Anny Orzelskiej, a wspomniany przez Ciebie sołtys to nikt inny jak dziadek Tobiasza.

Swoich Uniatowskich znajdziesz również, choć nie wprost w Katastrze Fryderycjańskim - trzeba jednak wiedzieć jak ich znaleźć oraz proponuję sprawdzić, choćby dzisiaj na szybko, Sigillata - Księgi Pieczętne Metryki Koronnej na stronie AGAD-u - sądzę, że warto poszukać skanu dokumentu spisanego 3 lutego 1749 roku w Warszawie związanego z Grzegorzem U. - to zadanie będzie prostsze.

Powodzenia w poszukiwaniu przodków

Pozdrawiam

Janek

Ps1: Na pierwszych 2 włókach mieszkał ojciec (z rodziną) będącej podówczas w wieku przedszkolnym przyszłej żony Tobiasza.
Ps2: W czasach przed digitalizacją zasobu AD - kartka w kratkę i ołówek oraz obowiązkowo bawełniane białe rękawiczki musiały wystarczyć (kto był to wie). Ale co najważniejsze z tamtych czasów pozostało to multum notatek, które mam ... zdigitalizowane.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MasiaOffline
Temat postu: RE: Uniatowscy z Nawry koło Nowego Miasta Lubawskiego  PostWysłany: 16-04-2019 - 23:33
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-05-2014
Posty: 130

Status: Offline
Bywam i bywałam w AD, notatek z różnych parafii też mam sporo bodajże 3-4 zeszyty 120-kartkowe B5... jednak niezdigitalizowane. W tamtych czasach, nie było jak powiązać moją Karolinę Uniatowską z rodziną z Nawry, zwłaszcza, że występowała również jako Oniatowska/Poniatowska, aż w końcu trafiłam dość przypadkiem w jednej parafii ewangelickiej na akt ślubu Wojciecha oraz chrzty jego dzieci.
Co do lustracji mam na półce, i właśnie na podstawie opracowania Dygdały wywnioskowałam moje przypuszczenia odnośnie ojcostwa Tobiasza, że najprawdopodobniej J. Szymański z G. Uniatowskim połączyli swoje rodziny.

Widzę, że nie jest pan skłony wprost podać mi dokładnych dat.... no cóż nie zmuszę pana Wink
Z wpisu z drugiego małżeństwa Katarzyny wynikało, że urodziła się około 1756, z tego co pan pisze oznacza, że jest młodsza. Zawsze jakaś podpowiedź Smile

Jednak nie dałam rady tak na szybko znaleźć w AGADd danego wpisu z 3.02.1749 Confused przejrzałam sygnatury 27-28, i nic - jutro jeszcze raz przejrzę, chyba że jednak źle szukam?

Pozdrawiam
Masia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
zeleznyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 17-04-2019 - 07:42
Sympatyk


Dołączył: 10-11-2013
Posty: 414

Status: Offline
Masiu,

W samej lustracji jest wiele nieścisłości stąd warto przy poszukiwaniach wziąć na to poprawkę, co więcej dodam, że w dopiskach poczynionych przez autorów opracowania zdarzają się również błędy i to poważne, ale to inna kwestia.

Jeżeli bywasz w AD to proponuję wizytę w centrali AP - tam znajdziesz mikrofilm z Katastru Fryderycjańskiego, w którym powinna być Nawra - z jej mieszkańcami m.in. Kazimierzem, Mateuszem i Grzegorzem U. oraz Jakubem S.

Pozdrawiam

Janek

Ps: Katarzyna była młodsza od Tobiasza o 4 lata.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.284597 sekund(y)