Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Augustyniak_IrenaOffline
Temat postu: Słownik Biograficzny Warmii Mazur i Powiśla  PostWysłany: 15-02-2013 - 10:44
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 23-02-2010
Posty: 250

Status: Offline
Witam, znalazłam na Genpolu listę nazwisk, zamieszczoną przez p.Anetę Kaczmarek, zatytułowaną Słownik Biograficzny Warmii,Mazur i Powiśla.
Dotarłam do książki o tym tytule ale nie znalazłam tam interesujących mnie nazwisk z listy i mam pytanie do p.Anety lub osób znalących w/w wykaz gdzie mogę znaleźć informacje o wymienionych osobach ?
Dziękuje i pozdrawiam Irena
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kaczmarek_AnetaOffline
Temat postu: Słownik Biograficzny Warmii Mazur i Powiśla  PostWysłany: 15-02-2013 - 12:49
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2007
Posty: 6178
Skąd: Warszawa/Piaseczno
Status: Offline
Witam serdecznie

wszystkie opracowane przeze mnie nazwiska pochodziły z publikacji: "Słownik biograficzny Warmii, Mazur i Powiśla" Tadeusza Orackiego (wyd. Instytut Wydawniczy PAX 1963 r.).
Jeśli będzie Pani zainteresowana, zajrzę późnym wieczorem (lub jutro) do książki - proszę tylko o podanie interesujących Panią nazwisk.

Pozdrawiam
Aneta

Ps. Link do pełnego indeksu: http://www.genpol.com/Poradnik-GenPol-art153.html
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
szczesnaOffline
Temat postu: Słownik Biograficzny Warmii Mazur i Powiśla  PostWysłany: 15-02-2013 - 13:22
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 05-12-2008
Posty: 343

Status: Offline
Witaj
Anetko mam prośbę o bliższe informacje dot. Herz Władysław.
Dziękuję i pozdrawiam
Joanna

_________________
nazwiska, które mnie interesują: Kluczewski, Sienicki, Podpora, Migała, Sott, Herz, Weiss
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Augustyniak_IrenaOffline
Temat postu: Słownik Biograficzny Warmii Mazur i Powiśla  PostWysłany: 15-02-2013 - 13:42
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 23-02-2010
Posty: 250

Status: Offline
Dziękuję bardzo za odpowiedź, interesują mnie dane rodzinne Jana Stanisława Kalińskiego (daty,miejsca, krewni).
Dopiero teraz znalazłam, że są dwie wersje tego słownika, jedna od połowy XV wieku do XX wieku, druga to XIX i XX wiek.
Zajrzałam do tej drugiej wersji dlatego nie było części nazwisk z listy. Pozdrawiam Anetko, Irena
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kaczmarek_AnetaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 16-02-2013 - 07:09
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2007
Posty: 6178
Skąd: Warszawa/Piaseczno
Status: Offline
Witajcie,

poniżej podaję biogramy obu osób:

Herz Władysław (1885-1943), wybitny działacz niepodległościowy. Ur. w Bonisławiu, pow. Strzelno, ślusarz. W l. 1905-1918 przebywał w Berlinie, gdzie brał aktywny udział w różnych organizacjach polskich piastując w wielu z nich kierownicze funkcje. Działalność na rzecz Mazurów rozpoczął w 1918 r. Był współzałożycielem i kierownikiem działu propagandy w Mazurskim Komitecie Plebiscytowym w Warszawie. Jako wybitny mówca organizował liczne wiece na terenie plebiscytowym, a w sprawach ludności warmińskiej i mazurskiej interweniował w Sejmie i rządzie polskim (był w l. 1919-1927 posłem na Sejm RP), organizował kursy dla działaczy plebiscytowych, wspierał prasę i wydawnictwa na terenie plebiscytowym. Przed II wojną światową mieszkał w Poznaniu, gdzie brał udział w życiu społecznym, m.in. jako sekretarz Komitetu Wydawniczego Historii Wychodźstwa Polskiego w Niemczech. Został zamordowany przez Niemców w Poznaniu.

Oracki Straty uz. s. 302; Pol. w Berl. s. 407, 436, 484; Baczewski Wspomnienia s. 72; WMTKS OL; Szkice Pom. T. III s. 414; Lietz Plebiscyt s. 138, 160; „Głos Olszt.” 1960; Rzepeccy s. 244; Leyk s. 37 i In.; „Słowo na Warm. Maz.” 1962, 18

Kaliński Jan Stanisław (XVII w.), prof. prawa na uniwersytecie w Królewcu w l. 1695-1699. Ur. w polskiej rodzinie szlacheckiej. W 1690 r. przeszedł na protestantyzm. Studia odbywał w Halle (1694). Po 1699 r. powrócił do katolicyzmu.

Pisanski s. 355-356, 436; Estreicher XIX s. 60

Pozdrawiam
Aneta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Augustyniak_IrenaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 16-02-2013 - 11:20
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 23-02-2010
Posty: 250

Status: Offline
Dziękuję bardzo i pozdrawiam serdecznie Irena
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
GolfistanOffline
Temat postu: Re: Słownik Biograficzny Warmii Mazur i Powiśla  PostWysłany: 15-04-2019 - 20:55
Sympatyk


Dołączył: 04-11-2014
Posty: 258
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Kaczmarek_Aneta napisał:
Witam serdecznie

wszystkie opracowane przeze mnie nazwiska pochodziły z publikacji: "Słownik biograficzny Warmii, Mazur i Powiśla" Tadeusza Orackiego (wyd. Instytut Wydawniczy PAX 1963 r.).
Jeśli będzie Pani zainteresowana, zajrzę późnym wieczorem (lub jutro) do książki - proszę tylko o podanie interesujących Panią nazwisk.

Pozdrawiam
Aneta

Ps. Link do pełnego indeksu: http://www.genpol.com/Poradnik-GenPol-art153.html


Witam,
co prawda temat sprzed paru lat, ale dopiero teraz odnaleziony Wink
Prośba - czy w/w publikacji figuruje JAN SENWICKI (przed Plebiscytem mieszkał w Prabutach) - dziadek mojej żony.
Z góry dziękuję,
Krzysztof.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kaczmarek_AnetaOffline
Temat postu: Re: Słownik Biograficzny Warmii Mazur i Powiśla  PostWysłany: 16-04-2019 - 07:10
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2007
Posty: 6178
Skąd: Warszawa/Piaseczno
Status: Offline
Dzień dobry,

niestety, obawiam się, że nie pomogę.
Kilka lat temu oddałam albo sprzedałam ten słownik i już go nie posiadam. Szukałam tez skorowidza na swoim komputerze, ale również go nie znalazłam.
Link, jak widać, nieaktualny - nie wiem czy w ogóle dziś ten indeks jest dostępny - może trzeba zapytać admina GenPol-u.

Pozdrawiam serdecznie
Aneta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
GolfistanOffline
Temat postu: Re: Słownik Biograficzny Warmii Mazur i Powiśla  PostWysłany: 16-04-2019 - 13:47
Sympatyk


Dołączył: 04-11-2014
Posty: 258
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Kaczmarek_Aneta napisał:
Dzień dobry,

niestety, obawiam się, że nie pomogę.
Kilka lat temu oddałam albo sprzedałam ten słownik i już go nie posiadam. Szukałam tez skorowidza na swoim komputerze, ale również go nie znalazłam.
Link, jak widać, nieaktualny - nie wiem czy w ogóle dziś ten indeks jest dostępny - może trzeba zapytać admina GenPol-u.

Pozdrawiam serdecznie
Aneta


Dzięki za chęć pomocy.
Trudno Sad
Pozdrawiam,
Krzysztof.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Bea
Temat postu:   PostWysłany: 16-04-2019 - 17:55
Sympatyk


Dołączył: 01-06-2009
Posty: 1558
Skąd: Mazowsze Północne (Ziemia Zawkrzeńska)
A mówią, że to co raz znajdzie się w internecie, tego już nie da się usunąć... A tymczasem okazuje się, że to co w internecie też nie jest wieczne - jak znajdziecie coś ciekawego, to zapiszcie sobie kopię na dysku...

Zestawienie Anety (póki co) dostępne jest tu:
https://web.archive.org/web/20171202102 ... rt153.html

_________________
Beata

mapki parafii warszawskich w latach 1826-1939: link
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kaczmarek_AnetaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 17-04-2019 - 04:55
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2007
Posty: 6178
Skąd: Warszawa/Piaseczno
Status: Offline
Dziękuję Beatko Smile

Pozdrawiam
Aneta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.934235 sekund(y)