Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 18 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Adam.55Offline
Temat postu: Karczmarz.  PostWysłany: 15-04-2019 - 17:22
Sympatyk


Dołączył: 20-12-2014
Posty: 645

Status: Offline
Witajcie,

Wiem, że na forum jest już podobny temat lecz nie wyjaśnia on moich wątpliwości. Tworząc drzewo genealogiczne natrafiłem na postać Marcina Kaczmarzyńskiego. Urodzonego około roku 1820 w miejscowości Borek/Borki(Gdziekolwiek to jest, nie wiem :/) Był on synem Józefa Kaczmarzyńskiego, szynkarza w Dębołęce koło Piotrkowa Kujawskiego i Marianny, której nazwiska jeszcze nie odkryłem. Marcin był dwukrotnie żonaty .Pierwszy ślub miał miejsce w 1853 roku w Parafii Sadlno.Pierwszą żoną Marcina była Antonina Piotrowska zmarła w w 1859 roku w Bugaju, parafii Brdów. Następnie ożenił się z Karoliną Ulańską,
ślub miał miejsce w roku 1860 w parafii Lubotyń. Marcin doczekał się(pewnych) trojga dzieci:

Teodora Kaczmarzyńska(z męża Małecka, ślub w Przedczu), urodzona w 1859 w Bugaju,parafii Brdów(ojciec Karczmarz na Bugaju zamieszkały)

Zofia Kaczmarzyńska, urodzona w roku 1864 w Błennej(Ojciec Propinator z Błennej),

Józefa Kaczmarzyńska(z męża Piechocka, ślub w Przedczu), urodzona w roku 1867 w Zbijewku(Ojciec Karczmarz w Zbijewku, parafia Chodecz).

Moje pytanie brzmi, jak to było z tymi karczmarzami/propinatorami? czy tego sformułowania można używać naprzemiennie? Kto mógł takim karczmarzem zostać? I dlaczego Marcin tak ciągle zmieniał miejsca zamieszkania? Po prostu szedł tam gdzie potrzebny był karczmarz?

Pozdrawiam,
Adam

_________________
"Przedecz historia i ciekawostki"
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Virg@Offline
Temat postu: Karczmarz.  PostWysłany: 15-04-2019 - 19:11
Sympatyk


Dołączył: 19-03-2009
Posty: 780

Status: Offline
Adamie,

bardzo dużo tych pytań do odpowiedzi, na które oczekujesz od uczestników Forum Very Happy.
Na niektóre z nich naprawdę trudno jest odpowiedzieć (np.: „…dlaczego Marcin tak ciągle zmieniał miejsca zamieszkania?”).
Może nigdy, a może po latach sam znajdziesz odpowiedź?

Na niektóre pytania, już teraz, odpowiedzi znajdziesz tu:
1.
Borek/Borki, gdzie to jest? Możliwości wiele:
Borek
Borki
2.
Folwark szlachecki i chłopi w Polsce XVI wieku (strona WWW).
Kategorie ludności wiejskiej: Karczmarze
https://web.archive.org/web/20160209121 ... Karczmarze
3.
Co to za zawód propinator?
http://wtg-gniazdo.org/forum/viewtopic.php?f=2&t=8007
4.
Karczma
(hasło w Zygmunt Gloger: „Encyklopedia staropolska”)
https://literat.ug.edu.pl/glogers/0021.htm
5.
Propinacje, karczmy, szynki, austerie
https://genealodzy.pl/PNphpBB2-printvie ... rt-0.phtml

Łączę pozdrowienia –
Lidia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Adam.55Offline
Temat postu:   PostWysłany: 16-04-2019 - 06:11
Sympatyk


Dołączył: 20-12-2014
Posty: 645

Status: Offline
Witam i dziękuję za odpowiedź,

Racja, trochę przesadziłem z ilością tych pytań Very Happy ale nie dają mi one spokoju. Tak samo jaki i to, że w drugim akcie ślubu Marcin pisać potrafi a w kolejnych według księdza już pisać nie umie Wink Ale to już mi ktoś raz tłumaczył na forum Wink


Pozdrawiam.
Adam

_________________
"Przedecz historia i ciekawostki"
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.891953 sekund(y)