Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
MariokOffline
Temat postu: przeliczenie powierzchni  PostWysłany: 10-12-2015 - 18:39
Sympatyk


Dołączył: 16-10-2015
Posty: 767

Status: Offline
Dziekuje za informachce, rady i odpowiedź. Pozdrawiam Mariusz

_________________
Mariusz

Poszukuję rodzin
Kaczmarek vel Karczmarczyk, Magiera, Lawendowski, Stępnik, Ostałowski, Idzikowski, Jezierski, Włostowski, Męcina par. Krzemienica; Płocki, Luch, Susik, Bala Reszka par. Żelechlinek
Gromek, Wolny, Słodki par. Wysokienice
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Ordak_Andrzej1Offline
Temat postu: Staropolskie jednostki miary OK  PostWysłany: 14-04-2019 - 08:03
Sympatyk


Dołączył: 17-11-2011
Posty: 12

Status: Offline
Dzień dobry. Mam prośbę-Może Ktoś spotkał się z jednostką powierzchni "licha"? . Mimo moich poszukiwań w internecie nie mogę odnależć jak ta "licha" jest duża.


Ostatnio zmieniony przez Ordak_Andrzej1 dnia 14-04-2019 - 15:26, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Virg@Offline
Temat postu: Staropolskie jednostki miary  PostWysłany: 14-04-2019 - 09:00
Sympatyk


Dołączył: 19-03-2009
Posty: 780

Status: Offline
Andrzeju,

czy masz pewność, że chodzi o jednostkę powierzchni a nie o jakość gleby (ziemi, powierzchni)?

Pozdrawiam –
Lidia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Ordak_Andrzej1Offline
Temat postu: Staropolskie jednostki miary  PostWysłany: 14-04-2019 - 09:47
Sympatyk


Dołączył: 17-11-2011
Posty: 12

Status: Offline
Dzień dobry. Dziękuję za zainteresowanie. Raczej chodzi o jednostkę powierzchni, bardzo mnie ten drobiazg ciekawi bo spotkałem się z tym określeniem jeszcze kilka razy. Jest to akt z 1924 r Ciechanów i jest w nim napisane między innymi:...piętnaście korcy gotowych dużych kartofli, ziemii uprawionej i nawożonej w miejscowości podług jej wybrano, sześć lich pod kartofle, jeden (i tu też coś niezrozumiałego dla mnie) jeden ozimek (?) pod kapustę i jeden ozimek (?) pod len......
zamieściłbym część tego aktu w oryginale , ale nie bardzo wiem jak to zrobić, gdzie go zamieścić i jak podać link do tego miejsca. Starsi gospodarze mówią mi , że taka jednostka pow. była , ale sami niepamiętają jaka to była wielkość.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Andrzej75Offline
Temat postu:   PostWysłany: 14-04-2019 - 10:02
Sympatyk


Dołączył: 03-07-2016
Posty: 12371
Skąd: Wrocław
Status: Offline
Lecha (albo licha) to nie jest jednostka powierzchni, tylko inna nazwa szerokiego zagonu:
http://doroszewski.pwn.pl/haslo/lecha/
http://doroszewski.pwn.pl/haslo/licha%20II/
Podobnie ozimek:
http://doroszewski.pwn.pl/haslo/ozimek/

_________________
Pozdrawiam
Andrzej
PS. Na znak, że moje tłumaczenie zostało zaakceptowane, proszę edytować pierwszy post, dopisując w temacie – OK (dotyczy działu tłumaczeń).
https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopic-t-59525.phtml
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
włodzimiestOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-04-2019 - 11:46
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 06-06-2008
Posty: 372

Status: Offline
Nie tylko w necie próżno szukać takiej miary... Lichy czy lechy, nie ma też w fundamentalnych: Szymańskiego Nauki Pomocnicze historii oraz Ihnatowicza i Bernata Vademecum do badań nad historią XIX i XX wieku. Natomiast znajduję ją dzisiaj jeszcze, w języku potocznym i działkowej praktyce: obsiewam swoje działkowe poletko wyznaczając na nim grządki lub zamiennie... liszki [na tej liszce posieję marchewkę, na tamtej liszce ogórki] Skąd u mnie w użyciu ta nazwa? Zwyczajnie, wyniesiona z domu; pewnikiem to echo dawnej lechy, lichy...
Włodek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Ordak_Andrzej1Offline
Temat postu:   PostWysłany: 15-04-2019 - 06:40
Sympatyk


Dołączył: 17-11-2011
Posty: 12

Status: Offline
BINGO !!! W następnym akcie notarialnym z 1927 r znalazłem:.....dostarczać ziemii uprawonej i nawożonej w miejscowości podług jej wyboru sześć lich dwudziesto-prętowych pod kartofle, jeden ozimek pod kapustę........ .
Przyjmując, że pręt to ok 20 m kwadratowych ( 18,66m2) można przyjąć w przybliżeniu, że licha to ok 400 m kwadratowych czyli na dzisiaj 4 ary.
Jeśli się mylę w rozumowaniu to proszę mnie skorygować.
Pozostał mi jeszcze ten nieszczęsny OZIMEK może ktoś , coś wie więcej ?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Małgorzata_KulwiećOffline
Temat postu:   PostWysłany: 15-04-2019 - 07:46
Sympatyk


Dołączył: 16-02-2012
Posty: 1548

Status: Offline
Myślę, że Włodek miał rację i ta nazwa to określenie "kawałka" ziemi i nie ma co przeliczać.
Można by chyba również zapisać to zdanie tak:

...podług jej wyboru sześć kawałków (działek, grządek, zagonów itp, itd.)dwudziesto-prętowych pod kartofle...

_________________
pozdrawiam
Małgorzata_Kulwieć

Szukam wszelkich informacji o: wszystkich Kulwiec(i)ach; Babińskich i Steckich z Lubelszczyzny, Warszawy, Włocławka i Turku; Sadochach i Knapach z okolic Mińska Maz.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.531081 sekund(y)