Genealodzy.PL Podziel się na Facebooku

Genealodzy.PL

Użytkownik: Rejestracja
Hasło: Pamiętaj

Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty 23:23 piątek, 19 lipca 2019

longpixel

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Jaworska_DorotaOffline
Temat postu: Skąd się wzięło nazwisko Widła ?  PostWysłany: 08-04-2019 - 23:53
Sympatyk

Status: Offline
Witam
Znalazłam bardzo mało metryk osób z nazwiskiem Widła.
Czy w którymś momencie przy wpisywaniu do Ksiąg Metrykalnych właściwego nazwiska mógł się wkraść błąd, jakaś literówka, czy raczej jest to nazwisko zagraniczne i uległo spolszczeniu, kiedy pojawiło się w Polsce ?
Pozdrawiam.
Dorota

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Richard1Offline
Temat postu:   PostWysłany: 09-04-2019 - 07:52
Sympatyk

Być może to błędny zapis

Z jakich okolic występuje Widła ?

Jeśli z Małopolski to w Kłodnem parafia Chomranice występuje nazwisko Wideł od. XVII wieku

Daniel_PaczkowskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-04-2019 - 11:27
Zasłużony
Sympatyk

Trudno mi cokolwiek powiedzieć o etymologii tego nazwiska, ale nie sądzę, że to pomyłka:

https://www.facebook.com/IlovePoland966 ... =1&theater

http://www.sejm-wielki.pl/n/Wid%B3a

https://pl.linkedin.com/pub/dir/+/Wid%C ... l-0-Polska

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora  
Ewa_SzczodruchOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-04-2019 - 11:32
Zasłużony
Sympatyk

Widła - od widły ‘narzędzie rolnicze’.

Źródło:Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo Naukowe DWN, Kraków 2001

Jaworska_DorotaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-04-2019 - 20:46
Sympatyk

Witam
Dziękuję za podpowiedzi. Mój dziadek Walenty Widła urodzony w 1900 w Zabierzowie Bocheńskim ( USC Niepołomice, AP w Bochni i Krakowie ). Jego ojciec to Andrzej Widła. Więc już dwa pokolenia. To wiem z Aktu Urodzenia Walentego Widła. Chciałabym natomiast sięgnąć trochę głębiej. Niestety USC w Niepołomicach nie przekazał jeszcze ksiąg z 1900 roku do AP a sam urząd w Niepołomicach bardzo nieprzychylny ( nie wspominając już księdza proboszcza w Parafii w Zabierzowie Bocheńskim ). Pomimo, że dawno minął okres przechowywania nie chcą udostępnić aktu ani w formie zdjęcia, ani skanu ani kserokopii. Po mojej skardze do burmistrza, z uwagą, że ich urzędu nie można niestety nazwać urzędem przyjaznym, zaproponowano mi reprodukcję aktu za 5 złotych. Dobre i to.
Niestety nie udało mi się znaleźć zindeksowanych ksiąg z tamtego obszaru.
W dzisiejszych czasach koncentracja nazwiska Widła to Wola Zabierzowska, Wola Batorska, Zabierzów Bocheński.
Czy ktoś zetknął się może gdzieś z jakimiś księgami metrykalnymi, meldunkowymi albo innymi rejestrami z wyżej wymienionych
miejscowości. Utknęłam na Andrzeju Widła - mam tylko imię i nazwisko, bez dat - to mój pradziadek, a chciałabym poznać dane dotyczące moich prapra....
Pozdrawiam.
Dorota

Gawroński_ZbigniewOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-04-2019 - 21:22
Sympatyk

Tym razem zaiste prawdziwa łyżka dziegciu w beczkę miodu. Wink

Jeśli nazwisko Widła nie zostało zniekształcone od postaci widły to może być apelatywem od słowa widła. Każdy pszczelarz od 3 stuleci powie Wam co to takiego!!!

Widła to inaczej dłużnica, nasad, płaszka, zatuła, zatwór. To specjalna przysłona w ulach, która nie pozwala zwiać matce z ula razem z całym rojem. Poza okresem rojenia widły innego rodzaju (zwłaszcza dzisiaj) służą do podkradania pszczołom pierzgi, czy czego tam innego co się pszczołom podkrada.

Jaworska_DorotaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-04-2019 - 23:00
Sympatyk

Dziękuję. Teraz dopiero mam dylemat. Które pochodzenie nazwiska Widła jest przyjemniejsze i szlachetniejsze ? Smile
Od narzędzia rolniczego czy od części składowej ula ? Smile
Pozdrawiam.
Dorota

Virg@Offline
Temat postu:   PostWysłany: 10-04-2019 - 11:49
Sympatyk

Według publikacji: Kazimierz Rymut, Słownik nazwisk używanych w Polsce na początku XXI wieku, opartej na bazie PESEL z 2002 roku (materiały Rządowego Centrum Informatycznego PESEL - Powszechny Elektroniczny System Ewidencji Ludności), nazwisko Widła poświadczono ogółem 626 razy (nosiło je: 322 kobiety i 304 mężczyzn).
Źródło:
http://nlp.actaforte.pl:8080/Nomina/Ndi ... Wid%C5%82a

Inne formy nazwiska Widła i oboczności, które funkcjonują jako odrębne nazwiska, a które prof. Kazimierz Rymut wywodzi także od „widły ‘narzędzie rolnicze’”, to: Widla, Widlaczyk, Widlak (naliczniej występujące - 951poświadczeń), Widlarski, Widlarz,Widlas, Widlaś, Widlecki, Widlewski, Widliczek, Widliński, Widloch, Widlok i Widłok - (śląskie), Widłak, Widłakowski/a, Widłas, Widłaś, Widłaszewski/a, Widłaś, Widławski/a, Widło, Widłos, Widłoszewski, Widłowski.

Co do etymologii.
Widły, to również „rozgałęzienie utworzone przez dwie rzeki, dwie ulice, dwie gałęzie itp.”:
- „Wchodziliśmy w widła dwóch rzek.”
- ”[…] wpadłszy na rozdrożne widła.”

Biorąc pod uwagę, że widły w znaczeniu podstawowym (‘narzędzie rolnicze’) nie mają liczby pojedynczej, co sprawia, że łączymy tę nazwę z liczebnikami zbiorowymi (troje wideł, pięcioro wideł itp.) - moim skromnym zdaniem, bardziej prawdopodobna wydaje się motywacja nazwania (miana, nazwiska) Widła od miejscowej nazwy terenowej, ponieważ ta używana była w liczbie pojedynczej widła.

Łączę pozdrowienia –
Lidia

Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat