Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
FelixLOffline
Temat postu: Łapiński Feliks, Podlasie  PostWysłany: 05-04-2019 - 03:51
Sympatyk


Dołączył: 27-03-2019
Posty: 10
Skąd: Buenos Aires
Status: Offline
Szanowni Państwo,
Proszę o pomoc: w państwa bazie danych mój dziadek Feliks Łapiński urodził się w 1885 roku na Podlasiu w Suwałkach, ale są dwa akta urodzenia nr 236 i nr 373. Nie ma wzmianki o imionach mamy i taty. Wiem, że moimi pradziadkami byli Mikołaj lub Nicolao Łapiński i Władysława Łapińska. Jak mogę się dowiedzieć więcej? Czy któryś z tych aktów urodzenia jest mojego dziadka? Nie znam miejsca urodzenia, ale cała rodzina wyemigrowała do Brazylii w latach 1891–1893. Z góry dziękuję za pomoc, jestem za granicą (Argentyna) i ewentualnie mogę zapłacić za konsultacje przez Western Union.
Armando Łapiński
e-mail: el cosinero[AT]live.com.ar / elcocinero2013[AT]gmail.com
Tel / whatssap 0054 9 11 59 141223
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu: Proszę o pomoc  PostWysłany: 05-04-2019 - 07:00
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
Tych dwóch Felksów w Suwałkach to tylko indeksy, do dokumentów trzeba dopiero dotrzeć. Bez jakiegoś wiarygodnego dokumentu z którego by wynikało ,z e to Pana przodek szukanie nie ma sensu
Czy ma Pan dokument (dokumenty) z którego wynika kto wyemigrował do Brazylii? Czy był to pradziadek Mikołaj i Władysława czy już ich potomkowie?
Czy w rodzinie jest pamięć skąd wyemigrowali? Czy były to Suwałki? Czy w rodzinie zachowało się przynajmniej wspomnienie jakiejś nazwy gdzie w Polsce mieszkali
Gdyby okazało sie że z Podlasia to może z innych okolic (Łapy, Płonka , Poświetne) gdzie to nazwisko jest niezwykle popularne.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Grazyna_GabiOffline
Temat postu: Proszę o pomoc  PostWysłany: 05-04-2019 - 14:01
Sympatyk


Dołączył: 02-01-2010
Posty: 3266
Skąd: Hamburg
Status: Offline
Czy na pewno Feliks urodzil sie w Polsce ?. Ponizej rekord dotyczacy urodzenia ( moze brata Feliksa)
Stanislawa Lapinskiego 28.10. 1894 r., chrzest 17.11.1894 r. juz w Brazyli. Rodzice: Mikolaj i Wladyslawa.
Name: Estanislavo Lapinski
Geschlecht: Male
Taufdatum: 17 Nov 1894
Taufort: Nossa Senhora da Conceiçăo, Osório, Rio Grande do Sul, Brazil
Geburtsdatum: 28 Oct 1894
Name des Vaters: Nicolau Lapinski
Name der Mutter: Valdislava Lapinski
https://www.familysearch.org/ark:/61903/1:1:XV3S-RJ6
a tu mozna odszukac akt chrztu.
https://www.familysearch.org/search/film/004637149

dostepne listy pasazerskie na fs - niestety bez wyszukiwarki
https://www.familysearch.org/search/ima ... /waypoints

Pozdrawiam
Grazyna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu: Proszę o pomoc  PostWysłany: 05-04-2019 - 21:12
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
Pani Grażyno czy w tej metryce urodzin Stanisława w Brazylii jest podany wiek rodziców? Przepraszam, ze zadaję takie pytanie ale nie potrafię sam tego zweryfikować. Kiedyś byłem zalogowany na family search ale po zmianach w zeszłym roku moje próby zalogowania kończą się niepowodzeniem. Znajomość wieku (tym samym przybliżonych dat urodzin) Mikołaja i Władysławy byłaby mi przydatna dla weryfikacji pewnej hipotezy
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krystyna.wawOffline
Temat postu:   PostWysłany: 06-04-2019 - 17:31
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2016
Posty: 4175

Status: Offline
Metryka urodzin jest tylko opisana.
Dalej link prowadzi do filmu (860 klatek), który należy samemu przejrzeć.
"This record came from this set of images. You will need to look through several images to find this record. Browse the film"

_________________
Krystyna
*** Szarlip, Zakępscy, Kowszewicz, Broczkowscy - tych nazwisk szukam.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Grazyna_GabiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 06-04-2019 - 17:42
Sympatyk


Dołączył: 02-01-2010
Posty: 3266
Skąd: Hamburg
Status: Offline
No wlasnie 860 zdjec i jezyk portugalski. Mysle, ze to jest zadanie dla zainteresowanego.
W wolnej chwili mialam nawet zerknac na ten 1894 rok ale dzis zdjecia sa malo wyrazne,
dlugo sie laduja czyli same problemy.
Laughing
Mam, metryki sa bez numerow, strona lewa imie Estanislavo, drugi akt od gory.
Wydaje mi sie, ze tam nie ma nic o wieku rodzicow.
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=2177295

Grazyna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krystyna.wawOffline
Temat postu:   PostWysłany: 06-04-2019 - 18:46
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2016
Posty: 4175

Status: Offline
Też mi się wydaje, że nie ma, ale może pan Jerzy coś z tego wyciągnie - wstawiłam na kilka dni na swój dysk - plik Łapiński

https://drive.google.com/drive/folders/ ... gnqiu17p-f

_________________
Krystyna
*** Szarlip, Zakępscy, Kowszewicz, Broczkowscy - tych nazwisk szukam.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 06-04-2019 - 20:13
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
Dziękuje Paniom za trud „rozbrojenia” family search i umożliwienie mi wniknięcia w metryki brazylijskie. Niestety –jak widać - bardzo lakoniczne.
Próbowałem poszukiwać śladów pary Mikołaj i Władysława w swoich podlaskich parafiach. Bez skutku - nie widzę ani takiego ślubu ani urodzin dzieci pary o takich imionach (a dysponuje dostępem do metryk niektórych parafii jeszcze nie zindeksowanych) . Niestety ale nie widzę w swoich parafiach, które sa matecznikiem Łapińskich żadnego punktu zaczepienia do udzielenia pomocy (a może ślub był już w Brazylii?)
Cos mi się zdaje że klucz do rozwiązania problemu jest w dokumentach brazylijskich
Natomiast odnośnie tych obu Feliksów urodzonych w 1885 roku to cos mi się zdaje że indeksy pochodzą z pierwopisów z parafii Św Aleksandra bo akurat ten rok1885 nie załapał się w Szwa suwalskiego AP (bodaj go tam nie ma, zresztą kilku innych także). Jednoznacznej odpowiedzi mógłby udzielić autor indeksów - Pan Grzegorz Krupiński.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Grazyna_GabiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 06-04-2019 - 21:02
Sympatyk


Dołączył: 02-01-2010
Posty: 3266
Skąd: Hamburg
Status: Offline
Prawdopodobnie Feliks emigrowal wraz z rodzicami i ewentualnym pozostalym rodzenstwem.
Urodzony w 1885 wiec do przeszukania sporo list pasazerskich do 1894 r.
Listy nie zawieraja istotnych informacji, brak podobnych danych jakie mamy przy emigracji
do USA. Sa tylko nazwiska. Link do list powyzej.
Fakt, w Suwalkach brak urodzen z roku 1885.
W tym przypadku najlepiej postarac sie o obydwa akty urodzen, ktorys z nich bedzie
wlasciwym, oczywiscie jesli jest pewnosc, ze Feliks urodzony byl w Suwalkach.

Pozdrawiam
Grazyna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
FelixLOffline
Temat postu:   PostWysłany: 06-04-2019 - 23:23
Sympatyk


Dołączył: 27-03-2019
Posty: 10
Skąd: Buenos Aires
Status: Offline
Tak, bardzo dziękuję, Stanislao był bratem Feliksa i urodził się w Brazylii. Feliks urodził się w Polsce: mamy 3 dokumenty z Brazylii, które to potwierdzają. Nie wiemy, który region Polski i nie wiemy, jak uzyskać dostęp do polskiej dokumentacji wyszukiwania. Te dwa rejestry lub indeksy Feliks Łapiński urodzony w 1885 r. Byłyby tylko jedną możliwością (są jedynymi, które można znaleźć w prawdopodobnych datach w bazie: zgodnie z aktem małżeństwa Feliksa w Brazylii, w 1908 r. Miał 21 lat). Nie znamy też epok Mikołaja i Władysławy, ale jeśli przypuszczamy, że wyemigrowali oni do Brazylii z jednym synem Feliksem, w latach 1891–1894, wówczas mogli mieć od 20 do 30 lat?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
gandawaOffline
1 Temat postu:   PostWysłany: 07-04-2019 - 13:45
Sympatyk


Dołączył: 11-12-2013
Posty: 107

Status: Offline
Wiek rodziców Stanisława nie figuruje w jego metryce urodzenia, a na dodatek jest on w metryce wpisany jako Stanisława tzn. Estanislava, a nie Estanislavo. Forma żeńska jest zachowana w całej metryce: "nascida" (urodzona), a nie "nascido" (urodzony). "filha legitima" (córka z prawego łoża), a nie "filho legitimo" (syn z prawego łoża). Proszę zerknąć do załączonej metryki, dla porównania dodałam fragment metryki z sąsiedniej strony dziecka o imieniu Ignacio (Ignacy), gdzie wyraźnie mamy podaną formę męską "nascido" i "filho legitimo". Nie wiem, czy to błąd, ale w metryce niedwuznacznie dziecko jest płci żeńskiej i nazywa się Stanisława (Estanislava). Wink



Genealogię Łapińskich bada od lat historyk i genealog Łukasz Łapiński:
„dr. Łukasz Lubicz – Łapiński, historyk, genealog, Prezes Oddziału Związku Szlachty Polskiej w Białymstoku, administrator projektów genealogii genetycznej „Szlachty mazowieckiej”, „Szlachty Wielkiego Księstwa Litewskiego” , „Rodu Łapińskich” i „R1a1a and Subclades”.”

Białostocki oddział Związku Szlachty Polskiej - Zarząd - V kadencji (marzec 2016 - marzec 2019)
Prezes: Łukasz LUBICZ-ŁAPIŃSKI herbu Lubicz, e-mail:bialystok@szlachta.org.pl tel. gsm +48.698851555

Może przypadkiem on coś wie o poszukiwanych Łapińskich.

Pozdrawiam,
Monika
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
FelixLOffline
Temat postu:   PostWysłany: 07-04-2019 - 14:36
Sympatyk


Dołączył: 27-03-2019
Posty: 10
Skąd: Buenos Aires
Status: Offline
Wielkie dzięki za cenne informacje profesora Łukasza Łapińskiego, z którymi spróbuję się skontaktować, więc poinformuję was, jak niewiele wiem, mając nadzieję, że dowie się więcej.
Dziękuję również za to, że byłaby to siostra Feliksa urodzona w Brazylii, Estanislava (prawdopodobnie jest więcej braci urodzonych w Brazylii).
Jestem także bardziej zainteresowany poznaniem mojego dziadka Feliksa (który według całego brazylijskiego dokumentu urodził się w Polsce) i moich pradziadków Mikołaj i Władysława.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 07-04-2019 - 15:24
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
Najpierw informacja o indeksach z Suwałk. Wysłałem meila do Pana Grzegorza Krupińskiego z pytaniem o te indeksy . Otrzymałem odpowiedź, że księgi są w parafii i miał do nich kiedyś dostęp. Ale zrobił zdjęcia tylko skorowidzów. Niestety nie wie nic o rodzicach Feliksa. Zatem trzeba by kontaktować się z parafia w Suwałkach albo może ktoś z Suwałk to zrobi? Suwałki i okoliczne parafie to hipotetycznie dobry trop , tam żyło sporo łapińskich.
Zainteresowanie Pana Łukasza Łapińskiego tym wątkiem jest pomysłem interesującym , jako że osobiście się znamy postaram się go powiadomić o tym wątku (na razie telefonu nie odbiera). Problem w tym że raczej wątpię – obym się mylił - aby znał akurat ten przypadek Feliksa syna Mikołaja i Władysławy. Natomiast najpewniej będzie zainteresowany testem genealogiczny, Jednak prawdopodobieństwo znalezienia swoich korzeni poprzez test genetyczny – obawiam się - jest równy wygranej szóstki w totolotka. Niestety konieczna jest klasyczna kwerenda genealogiczna . A szczęśliwie trochę więcej już wiadomo. Ja ze swojej strony deklaruje przejrzenie ksiąg kilkudziesięciu parafii archidiecezji białostockiej. Aby jednak nie narobić się ponad miarę (czym innym jest przeglądanie okresu dwóch, trzech lat a czym innym już choćby pięciu) mam odstawowe pytanie na ile wiarygodna jest informacja że miał w 1908 roku 21 lat? Czy jest to jakiś urzędowy oficjalny dokument?
Jeśli tak to biorę na siebie przejrzenie ksiąg dekanatów białostockiego i knyszyńskiego? O dekanacie sokólskim najwięcej wiedzy (praktycznej a nie teoretycznej) będzie miał p. Albin Kozuchowski. Akurat z nim dogaduje się znakomicie.
Problemem natomiast będą parafie diecezji drohiczyńskiej (a w parafiach między Bielskiem ,Brańskiem i Surażem) Łapińskich żyło i żyje ich sporo) i łomżyńskiej. Z tym, że w przypadku tej drugiej parafie stanowiące matecznik łapińskich (tak się składa ze są to jednocześnie moje Jamiołkowskich parafie) jest już jest jasne . W Płonce, Poświętnem, Jabłoni, Kobylinie, Kuleszach, Dąbrowie, ale także Jabłonce żaden pasujący wiekiem Feliks się nie urodził.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mjasionOffline
Temat postu:   PostWysłany: 07-04-2019 - 21:17
Sympatyk


Dołączył: 25-03-2013
Posty: 65

Status: Offline
W AP w Suwałkach są kserokopie większości brakujących ksiąg zrobione z unikatów z parafii. Jako kopie nie są one oficjalnie wykazywane w zasobie archiwum. Można zatem kontaktować się w tej sprawie z archiwum; ja będę tam pod koniec kwietnia i wtedy mógłbym sam sprawdzić tych Feliksów. Na szybko przejrzałem wszystkie suwalskie indeksy ślubów i urodzeń z lat 80-tych i nie znalazłem śladu poszukiwanej pary - Mikołaja i Władysławy Łapińskich.
Marek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
FelixLOffline
Temat postu:   PostWysłany: 07-04-2019 - 22:09
Sympatyk


Dołączył: 27-03-2019
Posty: 10
Skąd: Buenos Aires
Status: Offline
Dziękuję bardzo za wszelką pomoc, jaką mi dajesz, proszę poinformuj mnie, jeśli mogę coś w tym współpracować, na przykład transfery za pośrednictwem zachodniego związku lub bankowości. Nie wiem, jak skonsultować się z tymi parafiami, a na razie mówię tylko po angielsku lub hiszpańsku, czy powinienem poczekać na przyszłą podróż do Polski, a potem osobiście się dowiedzieć?
Informacja, że w 1908 roku mój dziadek Feliks miał 21 lat, pochodzi z rejestru cywilnego w Brazylii, gdzie się ożenił, może to być wiek przybliżony (mam akt małżeństwa i urodzenia mojego ojca Edvino, który potwierdza, że Feliks był z Polski).
Nie mogę też dołączyć dokumentów do wiadomości na tej stronie, nie mogę nawet dołączyć mojego zdjęcia do mojego profilu, jak mogę to zrobić?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.726198 sekund(y)