Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Niciszewska_AleksandraOffline
Temat postu: Odtwórzmy Tabele Likwidacyjne dla gm Dąbkowice w Ks Łowickim  PostWysłany: 06-04-2019 - 16:51
Sympatyk


Dołączył: 15-06-2018
Posty: 30

Status: Offline
Witajcie,
od jakiegoś czasu interesuję się genealogią, moja rodzina związana jest z dawnym Księstwem Łowickim. Tutaj mieszkali moi dziadkowie, pradziadkowie itd....

Jak pisałam wyżej rodzina związana jest z Księstwem Łowickim, a dokładniej z dawną gminą Dąbkowice z siedzibą w Jamnie (w skład tej gminy wchodziły - Jamno, Dąbkowice, Ostrów, Otolice, Zawady, Wygoda, Zagórze, Pilaszków)

Ostatnio dużą popularnością cieszą się Tabele likwidacyjne. Warto do nich zajrzeć, bo są o tyle ciekawe, że na ich podstawie jesteśmy w stanie ustalić wielkość i numery osad („działek”), które należały do naszych przodków, dzięki temu, że zawierają imienne wykazy włościan, którym owe osady nadano na własność. Na podstawie zapisów w tabeli, można również w przybliżeniu ustalić, w którym miejscu danej wsi mieszkali pradziadkowie, tym bardziej, że dla wielu miejscowości zachowały się tzw. plany uwłaszczeniowe (ukazowe).

W zasobie łowickiego oddziału APW zachowały się w zespole archiwalnym Księgi i akta hipoteczne sądów w Łowiczu tabele likwidacyjne wsi (z terenu obecnego pow. Łowickiego) z gmin: Bąków zs. w Zdunach, Jeziorko zs. w Chąśnie i Kompina. Niestety, nie ma tabel z gmin Dąbkowice zs. w Jamnie.

Pomyślałam, że może razem z Wami, Drodzy Forum-owicze (zwłaszcza Ci, którzy pochodzą, lub ich przodkowie pochodzili z dawnego Księstwa Łowickiego) stworzymy - odtworzymy, przynajmniej po części (np. na podstawie umów przedślubnych) Tabele likwidacyjne dla gminy Dąbkowice z siedzibą w Jamnie.
Oczywiście możemy też przedstawiać swoje informacje z różnych gmin dla Księstwa Łowickiego - o ile chcecie oczywiście.

Pomożecie ?
Pozdrawiam
Ola

Jestem autorką wątku więc zacznę ja (taki wzór dla innych)

Tabela likwidacyjna
osady Ostrów

położonej w warszawskiej guberni, powiatu łowickiego, okręgu łowickiego, w gminie Dąbkowice wchodzącej w skład majątków Księstwa Łowickiego , będącego własnością jego cesarskiego majestatu.

- Stefan Balik (1813-1871) - zapisany w tabeli likwidacyjnej pod numerem 27
i posiadał 24 morgi i 151 prętów ziemi
- Andrzej Kowalik (1838-1910) - zapisany w tabeli likwidacyjnej pod numerem 30
i posiadał 7 mórg i 150 prętów ziemi


Ostatnio zmieniony przez Niciszewska_Aleksandra dnia 09-04-2019 - 21:24, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sianoszek_MichalOffline
Temat postu: Odtwórzmy Tabele Likwidacyjne dla gm Dąbkowice w Ks Łowickim  PostWysłany: 06-04-2019 - 19:01
Sympatyk


Dołączył: 29-06-2016
Posty: 156

Status: Offline
No, no….wątek bardzo ciekawy.

Informację z aktu kupna sprzedaży z 1875 roku
Marcjanna Sianoszek z Cecotków (1793-1876), córka Pawła, wdowa po Idzim, oświadczyła, że zgodnie z przedłożoną tabelą likwidacyjną wsi Wygoda powiatu łowickiego, gminy Dąbkowice, stała się właścicielką (współwłaścicielką) wraz z Franciszkiem Antosikiem przypadłego im w udziale gospodarstwa w tejże wsi Wygoda o powierzchni pół włóki, czyli 25 morgów i 283 prętów ziemi z zabudowaniami, zapisanych w tejże tabeli na ich nazwisko pod numerem 1/1 (pierwszym)

Informację z aktu kupna sprzedaży z 1883 roku
Stanisław Sianoszek, syn Idziego (1822-1905) oświadczył, że zgodnie z przedłożoną tabelą likwidacyjną wsi Wygoda powiatu łowickiego, gminy Dąbkowice, stał się właścicielem przypadłego mu w udziale gospodarstwa w tejże wsi Wygoda o powierzchni pół włóki, czyli 25 morgów i 283 prętów ziemi z zabudowaniami, zapisanego w tejże tabeli na jego nazwisko pod numerem 2/2 (drugim)

Po spisaniu ww dokumentu sporządzony został następny
Stanisław Sianoszek, syn Idziego (1822-1905) oświadczył, że zgodnie z przedłożoną tabelą likwidacyjną wsi Wygoda powiatu łowickiego, gminy Dąbkowice, stał się właścicielem przypadłego mu w udziale gospodarstwa w tejże wsi Wygoda o powierzchni pół włóki, czyli 26 morgów i 124 prętów ziemi z zabudowaniami, zapisanego w tejże tabeli na jego nazwisko pod numerem 3/3 (trzecim)

Podsumowując Stanisław Sianoszek był właścicielem (po Marcjannie - matce , jako jedynak odziedziczył - kupił jej połowę tj. prawie 13 morgów) ok. 65 morgowego gospodarstwa - to ok. 37 hektarów ziemi.
Takich gospodarzy - włościan w Księstwie Łowickim gospodarujących na takim dużym areale była garstka, chyba z 12-nastu - gdzieś o tym pisali, jak znajdę link to podeślę.

Co do Tabel to również jak znajdę coś więcej to napisze na forum, trochę tego mam, ale muszę to pozbierać do …. Smile

Przeczytaj to http://az-serwer1784307.online.pro/bedn ... oku-1864-r


Pozdrawiam
Michał
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Niciszewska_AleksandraOffline
Temat postu: Odtwórzmy Tabele Likwidacyjne dla gm Dąbkowice w Ks Łowickim  PostWysłany: 07-04-2019 - 10:47
Sympatyk


Dołączył: 15-06-2018
Posty: 30

Status: Offline
OK, dzięki, czekam z niecierpliwością Smile

Ola
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ofskiOffline
Temat postu: Odtwórzmy Tabele Likwidacyjne dla gm Dąbkowice w Ks Łowickim  PostWysłany: 07-04-2019 - 15:08
Sympatyk


Dołączył: 15-02-2011
Posty: 651

Status: Offline
Wieś Dąbkowice - tabela likwidacyjna nr.44
. . . ? - 1880 właściciel Andrzej Gajda
1880 - 1907 właściciel Paweł Janicki
1907 - 1911 właściciele Jakub i Rozalia Moszczyńscy
1911 - . . . ? właściciele Antoni i Jadwiga Strugińscy

W roku 1880 Paweł Janicki kupił 7 i pół morgi gospodarstwa od Andrzeja Gajdy. Po śmierci sprzedającego Gajdy jego prawo do dożywotniego używania jednej części gospodarstwa przestało obowiązywać, a po podziale według nowych pomiarów części gruntów publicznych i ich zasiedlaniu, Janicki, w miejsce kupionego obszaru otrzymał na swoją własność około 14 mórg ziemi zapisane w likwidacyjnej tabeli pod nr.44.

Wyżej wymienione gospodarstwo rolne we wsi i gminie Dąbkowice powiatu Łowickiego, zapisane w likwidacyjnej tabeli pod nr.44, w przybliżeniu 14 morgów niezabudowanej ziemi, graniczącej z własnością Wincentego Wawrzeńczaka, w roku 1907 aktem notarialnym nabyli od Pawła Janickiego, małżonkowie Moszczyńscy - Jakub i Rozalia dd Krukowska.
Natomiast cztery lata później w roku 1911, także aktem notarialnym, w ramach umowy przedślubnej, owe gospodarstwo 14 mórg przejęło małżeństwo Strugińscy - Antoni i Jadwiga dd Moszczyńska.

Podczas podpisywania aktu notarialnego w roku 1911, Antoni Strugiński na dowód swojego pochodzenia rolniczego przedłożył tabelę likwidacyjną wsi Reczyce w gminie Łyszkowice, w której pod nr.8 jest zapisany właściciel zagrody jego dziadek Szczepan Strugiński

_________________
Krzysztof
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Niciszewska_AleksandraOffline
Temat postu: Odtwórzmy Tabele Likwidacyjne dla gm Dąbkowice w Ks Łowickim  PostWysłany: 07-04-2019 - 20:22
Sympatyk


Dołączył: 15-06-2018
Posty: 30

Status: Offline
Krzysztofie,
dziękuję za komentarz Smile

Ola
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sianoszek_MichalOffline
Temat postu: Odtwórzmy Tabele Likwidacyjne dla gm Dąbkowice w Ks Łowickim  PostWysłany: 07-04-2019 - 21:50
Sympatyk


Dołączył: 29-06-2016
Posty: 156

Status: Offline
Wieś Zawady, gmina Dąbkowice - tabela likwidacyjna numer 26/16
...? - 1886 właściciel małżonkowie Kin (najprawdopodobniej osadnicy pochodzenia niemieckiego)
1886-1895-1906 właściciel Łukasz Dańczak (1846-?), syn Mikołaja


W 1886 roku Łukasz Dańczak kupił od małżonków Kin gospodarstwo włościańskie we wsi Zawady o powierzchni 30 morgów, w 1895 roku połowę gospodarstwa (15 morgów) podarował w formie podziału majątkowego synowi Stanisławowi Dańczakowi (1868-1925). W 1906 roku drugą połowę gospodarstwa (15 morgów) podarował drugiemu synowi Pawłowi Dańczakowi (1876-1907)


W 1896 roku ojciec Łukasz i syn Stanisław Dańczakowie, kupili na niepodzielną współwłasność lecz w równych częściach  za całkowicie zapłaconą kwotę 400 rubli, od Franciszka Żakowskiego, gospodarstwo we wsi Pasieka gminy Łyszkowice, składające się z łąki, zapisane w tabeli likwidacyjnej pod numerem 24, mające powierzchni 4 mórg.


Będą i kolejne komentarze (czas, ach.....ten czas, ciągle go brak)

Michał
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Niciszewska_AleksandraOffline
Temat postu: Odtwórzmy Tabele Likwidacyjne dla gm Dąbkowice w Ks Łowickim  PostWysłany: 08-04-2019 - 22:52
Sympatyk


Dołączył: 15-06-2018
Posty: 30

Status: Offline
Michale, Dańczak - to nie obce mi nazwisko, mam ich w drzewie, ba....nawet jestem potomkinią Dańczaków, ale niestety nie tych o których napisałeś Smile

Ola Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sianoszek_MichalOffline
Temat postu: Odtwórzmy Tabele Likwidacyjne dla gm Dąbkowice w Ks Łowickim  PostWysłany: 09-04-2019 - 20:46
Sympatyk


Dołączył: 29-06-2016
Posty: 156

Status: Offline
Olu mam jeszcze m.in to...

Wieś Wygoda, gmina Dąbkowice - tabela likwidacyjna numer 31
1864 - 1879 właściciel Franciszek Michalski, syn Marcina później jego żona Apolonia z Kolosów
1879-1895-1906-1913 właściciel Stanisław Gosławski (1835-1917), syn Mateusza

Stanisław Gosławski oświadczył, że na podstawie okazanego głównego wypisu z aktu Nr 173 sporządzonego 10/22 marca 1879 roku u byłego łowickiego notariusza Konopackiego, stał się właścicielem gospodarstwa włościańskiego położonego we wsi Wygoda powiatu łowickiego, zapisanego w tabeli likwidacyjnej pod numerem 31, które to obejmuje powierzchnię 48 morgów 143 pręty kwadratowe ziemi uprawnej z zabudowaniami. Gospodarstwo podzielił i przekazał synom trzem synom w 1895, 1906 i 1913 roku.

Wieś Wygoda, gmina Dąbkowice - tabela likwidacyjna numer 8/8
1864 - ? właściciel Marcin Klajnsztejn (Kleinstein)
? - 1881 właściciel Ferdynand Fruk (Fruck ? Truck ?)
1881 - 1883 właściciel Antoni Ciesielski, syn Wojciecha
1883 - 1884 właściciel Wojciech Piątkowski (1828-1905), syn Kacpra
1884 - ? właściciel Franciszek Piątkowski (1861-1915), syn Wojciecha

Antoni Ciesielski oświadczył, że on, na podstawie przedłożonego w pierwszym wypisie aktu kupna sprzedaży sporządzonego u podpisującego się Notariusza 24 marca/5 kwietnia 1881 roku pod nr rejestru 284, jest właścicielem połowy gospodarstwa we wsi Wygoda powiatu łowickiego gminy Dąbkowice, zakupioną przez niego wyżej wymienionym aktem od Ferdynanda Fruka, o powierzchni 12 morgów 37 prętów, bez zabudowań, sąsiadującego z gruntami jego, Ciesielskiego, i Andrzeja Rokickiego (wcześniej Stańczaka), połowa ta, czyli grunta, pochodzą z gospodarstwa Nr 8/8 zapisanego w tabeli likwidacyjnej na nazwisko Macieja Klajnsztejna.

Michał


Ostatnio zmieniony przez Sianoszek_Michal dnia 09-04-2019 - 22:53, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Niciszewska_AleksandraOffline
Temat postu: Odtwórzmy Tabele Likwidacyjne dla gm Dąbkowice w Ks Łowickim  PostWysłany: 09-04-2019 - 22:35
Sympatyk


Dołączył: 15-06-2018
Posty: 30

Status: Offline
Coś na tej Wygodzie duże te gospodarstwa posiadali
Zastanawia mnie też fakt - czytałam o przydziałach (uwłaszczenie) w Księstwie Łowickim i te areały były średnio 25-30 morgowe, a Pan Stanisław Sianoszek dostał 50 i jeszcze po matce 13 przejął? Czemu?

Ola
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sianoszek_MichalOffline
Temat postu: Odtwórzmy Tabele Likwidacyjne dla gm Dąbkowice w Ks Łowickim  PostWysłany: 09-04-2019 - 22:51
Sympatyk


Dołączył: 29-06-2016
Posty: 156

Status: Offline
Ola, nie wiem, mnie też to dziwi, może miał szczęście ("w czepku urodzony" Very Happy ), może dał "łapówkę" - serio nie wiem. A może był dobrym gospodarzem udowodnił w jakiś sposób, że da radę obrobić taki areał. Czytałem gdzieś, że tam gdzie ziemia była słaba to gospodarz dostawał więcej a tam gdzie lepsza dostawał mniej.
Pamiętaj to tereny Księstwa Łowickiego - pańszczyzna była tu zniesiona już 40 lat przed uwłaszczeniem, więc jeżeli przed 1864 rokiem obrabiał tyle ziemi to tyle też dostał

Michał
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
anija1982Offline
Temat postu: Odtwórzmy Tabele Likwidacyjne dla gm Dąbkowice w Ks Łowickim  PostWysłany: 10-04-2019 - 12:04
Sympatyk


Dołączył: 04-12-2016
Posty: 38

Status: Offline
Witam,
na prośbę Michała dopiszę to co wiem na temat tabel likwidacyjnych w gminie Dąbkowice.
Niestety, jest tego niewiele.

Wieś Dąbkowice:
W 1884 r. dwaj bracia Mitkowie, wraz z żonami, zakupili po połowie osady położonej we wsi Dąbkowice i zapisanej w tabeli likwidacyjnej pod nr 59.
Franciszek i Katarzyna Mitkowie kupili połowę osady graniczącej z posiadłością Wojciecha Taflińskiego.
Piotr i Józefa Mitkowie kupili połowę osady graniczącej z posiadłością Mateusza Flisa.
Każda połowa zawierała 14 mórg 136 i pół pręta gruntu.
W 1920 roku syn Piotra i Józefy odkupił połowę osady po swoim wuju Franciszku. I teraz na tej odkupionej części mieszkam ja z rodziną Smile

Wieś Jamno:
Jest to informacja zawarta w umowie przedmałżeńskiej sporządzonej w 1938 roku.
Prawa do osady położonej we wsi Jamno i zapisanej w tabeli likwidacyjnej pod nr 11 ma Czesław Doroba.

I to są wszystkie informacje jakie w tej chwili posiadam.

Pozdrawiam
Ania
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Niciszewska_AleksandraOffline
Temat postu: Odtwórzmy Tabele Likwidacyjne dla gm Dąbkowice w Ks Łowickim  PostWysłany: 10-04-2019 - 22:27
Sympatyk


Dołączył: 15-06-2018
Posty: 30

Status: Offline
Aniu mam Dorobów z Jamna w drzewie, dziękuję za komentarz

Ola Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
anija1982Offline
Temat postu: Odtwórzmy Tabele Likwidacyjne dla gm Dąbkowice w Ks Łowickim  PostWysłany: 11-04-2019 - 07:34
Sympatyk


Dołączył: 04-12-2016
Posty: 38

Status: Offline
Olu,
Moje dwie babcie pochodzą z Dorobów z Jamna. Dlatego doskonale znam tą gałąź drzewa 🙂
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Niciszewska_AleksandraOffline
Temat postu: Odtwórzmy Tabele Likwidacyjne dla gm Dąbkowice w Ks Łowickim  PostWysłany: 13-04-2019 - 11:30
Sympatyk


Dołączył: 15-06-2018
Posty: 30

Status: Offline
Aniu,
napisałaś powyżej, że o umowie przedślubnej z 1938 roku - u jakiego Notariusza była sporządzona?

Ola
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
anija1982Offline
Temat postu: Odtwórzmy Tabele Likwidacyjne dla gm Dąbkowice w Ks Łowickim  PostWysłany: 13-04-2019 - 15:24
Sympatyk


Dołączył: 04-12-2016
Posty: 38

Status: Offline
Olu,
Notariusz nazywał się Marian Janowski.
Jego kancelaria mieściła się w Łowiczu przy ulicy Marszałka J. Piłsudskiego nr 8.

Pozdrawiam Ania
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.573495 sekund(y)