Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
sbasiaczOffline
Temat postu:   PostWysłany: 02-04-2019 - 10:30
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 11-02-2015
Posty: 2223
Skąd: Warszawa i okolice
Status: Offline
Elżbieto
chyba nie tak jeśli chodzi o szukajwarchiwach, w tym przypadku po prostu wklejamy link
"zapodaj "służy do uzyskania linka do zdjęcia, które mamy w swoim komputerze
pozdrawiam
Basia Sikorska

_________________
pozdrawiam
BasiaS
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Marzena64Offline
Temat postu:   PostWysłany: 02-04-2019 - 11:01
Sympatyk


Dołączył: 21-10-2007
Posty: 315

Status: Offline
https://www.dropbox.com/s/b55k08itj051i ... 8.png?dl=0

Dziękuję za pomoc🌷
Wstawilam link z odpisem.Mam nadzieję że prawidłowo.
Nie sądzę co prawda, że wiele to pomoze, bo jest pieczęć, ale parafii z 1946 r., kiedy odpis potrzebny był do udzielenia slubu.
Przed chwilą dostałam odpowiedź z AAN, że w dok.Konsulatu RP w Leningradzie, nie znaleziono nic o osobach, których szukam, czyli Goruk Górskich. I kolejna nadzieja prysła😣

Ps.Jeśli ten link bylby nie do odtworzenia , to proszę napisać.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Orlik_Ala
Temat postu:   PostWysłany: 02-04-2019 - 11:59
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 05-09-2016
Posty: 227

Marzeno,

Link do Twojego odpisu jest z błędem, nie działa Sad

_________________
Pozdrawiam, Ala
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Marzena64Offline
Temat postu:   PostWysłany: 02-04-2019 - 12:29
Sympatyk


Dołączył: 21-10-2007
Posty: 315

Status: Offline
14 lutego tego roku dałam ten link na stronę : Tlumaczenia z łaciny. Z pomocą osób drugich. Dziala na tej stronie, str.4. Spróbowałam skopiowac.😣 wieczorem będę mieć pomoc komputerowca. Spróbuję ponownie.
Dzięki za wiadomość 😊
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
sbasiaczOffline
Temat postu:   PostWysłany: 03-04-2019 - 11:58
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 11-02-2015
Posty: 2223
Skąd: Warszawa i okolice
Status: Offline
odnalazłam ten akt w tłumaczeniach
link do wyciągu z aktu chrztu
https://www.dropbox.com/s/b55k08itj051i ... 8.png?dl=0
link do tłumaczenia
https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopic-t-79119.phtml
ciekawostką jest fakt podania guberni siedleckiej jako miejsce zamieszkania ? rodziców dziecka
pozdrawiam
Basia Sikorska
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Bury_AnnaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 03-04-2019 - 12:22
Sympatyk


Dołączył: 20-06-2015
Posty: 120

Status: Offline
Mam odpis tłumaczenia z języka rosyjskiego (tłumaczenie z 1958 roku) aktu urodzenia siostry ciotecznej mojego dziadka.
Tłumacz miał do wglądu "księgę zapisów aktów stanu cywilnego o urodzeniu, Świadectwo o urodzeniu nr. 230" - tak zapisał tłumacz.
Dalej tłumacz pisał: "1916 roku, 11 dnia n.s. czerwca miesiąca, zrobiono odpowiedni zapis"
Następnie są dane rodziców mojej Cioci

Tłumacz: " Tłumaczenia dokonano z okazanego mi oryginału, zgodność którego niniejszym stwierdzam"

Ale wpisu do księgi Urzędu Skanu Cywilnego dokonano chyba w 10 lat po urodzeniu Cioci, bo jest z boku tłumaczenia napisane:

Leningradzki Gub.
ZAGS 4 grudnia 1926
r.m. Leningrad, Plac Uryckiego Nr. 8


Ania

PS. Moja rodzina na stałe mieszkała w Warszawie i tylko na czas pracy mojego prapra dziadka w Peterburgu( tak się wtedy nazywał Petersburg) przenosili się. Tak "krążyli" w tą i z powrotem przez 6 do 8 lat. Ciocia opowiadała, że przed jej urodzeniem (19 kwietnia 1916) przeżyli tam straszną biedę, ale wrócić do Warszawy nie mogli w tym czasie - dlaczego tego niestety nie wiem.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Marzena64Offline
Temat postu:   PostWysłany: 03-04-2019 - 13:25
Sympatyk


Dołączył: 21-10-2007
Posty: 315

Status: Offline
Basiu, gubernia siedlecka byla do 1912 roku, a moja babcia urodziła się w Pskowie w 1900 r, wiec zapewne chodzi tu o miejsce urodzenia jej męża. Tyle że nie wymienia się miejscowosci - niestety.
Aniu - każda podpowiedź jest na wagę złota. Czy wiesz moze jakimi dokumentami się poslugiwali? Na pewno paszport. Czy musiala byc wiza? Jeśli tak, to ktoś ją musiał wystawić.
Pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mlszwOffline
Temat postu:   PostWysłany: 03-04-2019 - 13:59
Sympatyk


Dołączył: 01-10-2014
Posty: 819
Skąd: Gdańsk
Status: Offline
Pani Marzeno, coraz bardziej jasne stają się dla mnie Pani poprzednie wpisy.
Jeśli dobrze rozumiem, to jedyny dokument, jaki Pani ma, pochodzi z 1946 roku. Ten dokument z kolei powstał na podstawie odpisu wystawionego w przez administratora św. Katarzyny w 1929 roku, ale tego ostatniego to już Pani nie ma, czy tak?

Nasuwa mi się taka uwaga – zakłada Pani, że ten odpis babcia odebrała w 1929 r. osobiście w św. Katarzynie, bo to rzeczywiście najbardziej logiczny wniosek. Ale tak nie musiało być. Mogła wystąpić o ten odpis już z Polski albo poprzez administrację kościelną albo jakąś inną drogą.

Wniosek: do Polski mogła trafić znacznie wcześniej. I najbardziej prawdopodobny okres to pierwsze lata po 1921 roku. Potem było coraz gorzej. Oczywiście, mogła i w 1929 roku legalnie albo nielegalnie przekroczyć granicę (przez granicę odbywał się przemyt), ale to znacznie mniej prawdopodobne i , w przypadku nielegalnego przekraczania, bardzo ryzykowne.

Czy wie Pani do której szkoły chodził Edward w Warszawie w 1930 roku? Mogła się zachować dokumentacja tej szkoły. Można by sprawdzić od kiedy do niej chodził. Poza tym poszperałbym w parafii, na obszarze której ta szkoła leżała.

@Bury_Anna
Nie mogli wrócić w 1916 roku, bo Warszawa była pod okupacją niemiecką. Trwała I wojna światowa.

_________________
Pozdrawiam

Marek

PS: W wiadomościach poprzez PW proszę zaznaczać opcję "Powiadom e-mailem".
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Marzena64Offline
Temat postu:   PostWysłany: 03-04-2019 - 14:11
Sympatyk


Dołączył: 21-10-2007
Posty: 315

Status: Offline
Chodzil do Domu Dziecka , który prowadzil J.Korczak z Maryną Falską. Kontaktowalam się z Korczakjanum i mam to potwierdzone. Ale jest tylko maleńka wzmianka, że taki uczeń chodził w 1930 r. I nic wiecej. Tylko data jego urodzenia.
Teraz sama mam wątpliwości kiedy przyjechali i jak?
Panie Marku, dlatego szukałam w Archiwum w Leningradzie tej orginalnej metryki, bo może tam byłoby coś wiecej.niz w odpisie. Ale roku 1920 nie bylo.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mlszwOffline
Temat postu:   PostWysłany: 03-04-2019 - 14:20
Sympatyk


Dołączył: 01-10-2014
Posty: 819
Skąd: Gdańsk
Status: Offline
Odpisu oryginalnego z 1929 roku nie ma?

Najprościej byłoby dotrzeć do archiwum NKWD z tamtych lat. Te dokumenty prawie na pewno się zachowały. Ale na ten temat nic nie wiem. Proszę popróbować na forum rosyjskim:
http://www.vgd.ru/

_________________
Pozdrawiam

Marek

PS: W wiadomościach poprzez PW proszę zaznaczać opcję "Powiadom e-mailem".
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Marzena64Offline
Temat postu:   PostWysłany: 03-04-2019 - 14:32
Sympatyk


Dołączył: 21-10-2007
Posty: 315

Status: Offline
Ten odpis jest. Basia Sikorska zamieściła ten link . Ten który ja nie umialam😶
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
sbasiaczOffline
Temat postu:   PostWysłany: 03-04-2019 - 14:41
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 11-02-2015
Posty: 2223
Skąd: Warszawa i okolice
Status: Offline
Marzenka szuka oryginału metryki chrztu z 1920r. (nie odpisu)z kościoła św.Katarzyny w Leningradzie
Basia S

_________________
pozdrawiam
BasiaS
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mlszwOffline
Temat postu:   PostWysłany: 03-04-2019 - 16:59
Sympatyk


Dołączył: 01-10-2014
Posty: 819
Skąd: Gdańsk
Status: Offline
Jeśli dobrze rozumiem, to to co jest tu:
https://www.dropbox.com/s/b55k08itj051i ... 8.png?dl=0
to jest dokument z złożony w parafii w 1946 roku w związku z zawartym wówczas ślubem. I zrozumiałem, że na nim jest pieczęć parafii, w której ten ślub zawarto. Więc Edward przedłożył swój odpis z 1929 roku, ale pewnie go zachował, a proboszcz albo zażądał odpisu z odpisu albo sam go zrobił, bo inaczej powinna na nim być pieczęć z św Katarzyny a z nie parafii ślubu (jak napisała Pani powyżej). Nie widać całości, więc trudno ocenić jak mógł powstać ten dokument. Dlatego tak ważne jest, żeby mieć dostęp do dokumentu, o którym się mówi. I czasem wiele wyjaśniają z pozoru nieistotne szczegóły spoza obszaru, na którym jest tekst. Np. u góry po prawej widać ucięty napis, prawdopodobnie „Odpis”. Jeśli tak, to ten dokument powstał w Polsce a nie ZSSR. Wygląda mi to raczej na odpis notarialny. Więc pierwszy odpis może gdzieś się zachował, ale raczej w rodzinnym archiwum.

Oryginalna metryka z 1920 roku niewiele wniesie do sprawy – tekst zapewne jest ten sam, co w odpisie i tyle. Nawet jeśli zostanie pozyskana, żadnych nowych informacji tam raczej nie będzie.

A Pani Marzena chce się dowiedzieć, co się działo między 1920-tym a 1946 r. Czy tak?

_________________
Pozdrawiam

Marek

PS: W wiadomościach poprzez PW proszę zaznaczać opcję "Powiadom e-mailem".
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Marzena64Offline
Temat postu:   PostWysłany: 03-04-2019 - 17:08
Sympatyk


Dołączył: 21-10-2007
Posty: 315

Status: Offline
Zgadza się 😊
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.920605 sekund(y)