Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
poniedziałek, 14 października 2019

longpixel

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Jurowski_RafałOffline
Temat postu:   PostWysłany: 18-09-2012 - 16:28
Sympatyk

Status: Offline
Witam,

Osoby chcące przejrzeć zdjęcia cmentarza Farnego w Grodnie proszę o e-mail

http://forum.rodygrodzienskie.pl/index. ... een#msg199

Pozdrawiam
Rafał

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MarikaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 29-03-2019 - 12:43
Sympatyk

witam

mam 2 pytania do osób, które w ostatnich czasach wyjeżdżały do Grodna i w okolice:

1. czy z Grodna jeździ cokolwiek (chodzi mi o transport publiczny) do pobliskich małych miasteczek i wiosek? (konkretnie tereny Hoża - Sylwanowce - Bieliczany - Płaskowce)?

2. czy bezpiecznie jest jeździć po takich małych miasteczkach/wioskach w poszukiwaniu jakiegoś śladu po przodkach? czy nie zgarną mnie zaraz jakieś służby za wypytywanie ludzi?

Ponieważ nie zachowały się żadne księgi z Parafii Sylwanowce i ostatecznie straciłam nadzieję na znalezienie kogokolwiek z jednej gałęzi mego drzewa, powoli dojrzewa we mnie pomysł pojechania po prostu do tych dwóch wiosek, z których pochodziła rodzina mojej prapra...babci - może żyją tam jeszcze jacyś pociotkowie tej rodziny lub coś znajdę na cmentarzu w Sylwanowcach?

Problem w tym, że poruszam się transportem publicznym i nie wiem, czy tak da radę na Białorusi?

Macie jakieś aktualne doświadczenia z takich wyjazdów na Białoruś?

Dziękuję i pozdrawiam

Kasia

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
jacekpOffline
Temat postu:   PostWysłany: 29-03-2019 - 13:10
Sympatyk

Mogę coś powiedzieć na temat punktu 2.
Byłem na Białorusi trzy razy w okolicach miasta Prużana. Za każdym razem jeździłem po okolicznych wsiach w poszukiwaniu osób, które mogły pamiętać mojego dziadka. I udało się. Odnalazłem kilka osób, które znały dziadka. Zazwyczaj wystarczyło zagadnąć pierwszą osobę we wsi a ona od razu kierowała do najstarszej osoby we wsi, która "może coś pamiętać".
A życzliwość i chęć pomocy z jaką się tam spotkałem jest u nas chyba już zapomniana...

A co do służb, to żadnych nie zauważyłem. Nikt się mną nie interesował, przynajmniej oficjalnie.

Pozdrawiam.
Jacek

Albin_KożuchowskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 29-03-2019 - 17:11
Zasłużony
Sympatyk

Strachy na Lachy. Spokojnie można jechać. Z Grodna we wszystkich kierunkach kursują autobusy, wszędzie można dojechać. Żadnych "służb" nie widać, u nas kreuje się tylko taką atmosferę. Jest bezpieczniej niż u nas. A w samym Grodnie można zajść do archiwum i sprawdzić parafię Sylwanowce, fond 886 opis 4 dieło 18, są tam lata 1939-1946.

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
rlaczekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 29-03-2019 - 20:29
Sympatyk

Pozwole sobie zapytac troche w podobnym temacie ale w innym miejscu. Nie chce otwierac zupelnie nowego watku.
Jeden z moich przodkow pochodzil z Prus Wschodnich. Chodzi o okolice obecnej miejscowosci Gusiew w obwodzie Kaliningradzkim.
Chcialem sie tam kiedys wybrac i po prostu pochodzic po miejscowosci (albo raczej po tym co po niej zostalo) i zobaczyc jak tam jest obecnie.
Boje sie jednak, ze moga sie mna zainteresowac jakies miejscowe sluzby i wziac mnie za jakiegos “szpiona” 😊 tym bardziej, ze chyba w tych okolicach jes jakas baza wojskowa.

Pozdrwiam,
Rafal

Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat