Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 18 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
olaf17Offline
Temat postu:   PostWysłany: 19-03-2019 - 16:13
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 20-03-2015
Posty: 51

Status: Offline
Dobrze. Słowo się rzekło, kobyłka u płota.
Poniżej wklejam moją wizję artykułu jak zacząć. Oczywiście bazuje ona na modyfikacji i aktualizacji tego co mamy, ale uwzględnia także trochę temat pasożytnictwa i pytań z gatunku o to czy jak się dotknie trakcji to pojedzie się jak tramwaj. Nie wiem czy forma jest optymalna ale tak to widzę.

Jak zacząć

Krok 1. Praca domowa czyli Wstęp.

1. Naszkicuj proste drzewo genealogiczne.
Pozwoli Ci to zorientować się co wiesz, czego musisz się dowiedzieć i jednocześnie pokaże kogo z rodziny należy na tę okoliczność wypytać.

2. Podziel drzewo na fragmenty.
Aby uprościć gromadzenie danych możesz podzielić rodzinę wielopokoleniową na rodziny monogamiczne składające się z pary rodziców biologicznych oraz ich dzieci. Możesz użyć gotowych formularzy arkuszy rodzinnych do znalezienia w intrenecie.

3. Jeśli pracujesz z komputerem.
Jeżeli masz komputer i wolisz pracować z jego pomocą istnieje wiele programów genealogicznych płatnych i darmowych. Zacznij od darmowego, potem możesz zmienić a będziesz wiedział co Ci odpowiada i czego potrzebujesz. Możesz dane wprowadzać bezpośrednio do tych programów. Czy zrezygnujesz z dokumentów papierowych to Twoja decyzja. Pamiętaj jednak o dobrym zabezpieczeniu danych i kopiach zapasowych.

4. Spisz wszelkie dodatkowe informacje nie ujęte w arkuszu rodziny.
Ważne są daty i miejsca wszelkich wydarzeń (gdzie i kiedy urodzony, ochrzczony, szkoła, ślub, miejsce zamieszkania, data zgonu, gdzie pochowany – cmentarz, kwatera, nr grobu, zdjęcie). Notuj też źródło informacji abyś kiedyś wiedział skąd (z jakich dokumentów) lub od kogo (z przekazu ustnego) informacja pochodzi.

5.Przejrzyj rodzinne dokumenty: Odszukaj i przeanalizuj akty urodzenia/ chrztu/ ślubu/ śmierci, dowody osobiste, paszporty, umowy o pracę, akty własności/ zakupu/ sprzedaży, legitymacje szkolne/ służbowe/ ubezpieczeniowe/ inne, fotografie, wycinki artykułów, listy, pamiętniki i wszystkie inne. Mogą one dostarczyć wielu cennych informacji, będących punktem zaczepienia do dalszych poszukiwań. Dobrym zwyczajem jest opisywanie fotografii, zwłaszcza tych najstarszych. Bez tego zostaniemy kiedyś z paczką zdjęć i brakiem wiedzy o osobach i miejscach które zostały sfotografowane.

6. Rozmawiaj z rodziną.
Zacznij od najbliższych i najstarszych. Nie odkładaj tego na kiedyś. Możesz nie zdążyć bezpowrotnie tracąc możliwość zdobycia bardzo wielu cennych informacji. To najważniejsze ich źródło i ono może ukierunkować Twoje badania. Porozmawiaj z rodzicami, rodzeństwem, dziadkami, pradziadkami, wujami, ciotkami i kuzynami, a więc z wszystkimi członkami rodziny do jakich dotrzesz. Zapisuj wszystkie informacje notując skąd pochodzą. Zbierz też adresy i telefony do kolejnych osób. Sprawdź czy ktoś inny w rodzinie nie prowadził badań genealogicznych Twojej rodziny. Nawet jeśli w internecie jest mnóstwo danych, często starszych, często atrakcyjniejszych, pamiętaj: w internecie nic nie ginie i może poczekać. Najstarsi na nas nie poczekają.

7.Odwiedź tych co odeszli.
Poza odwiedzeniem swojej rodziny warto wybrać się na miejscowy cmentarz, odnaleźć groby przodków zanotować wszelkie widniejące na nich informacje. Warto zrobić fotografie. Warto poszukać danych o cmentarzu w internecie, jest ich coraz więcej, często ze zdjęciami i mapami. Zdarza się że są tam informacje o grobach których już nie ma, albo o osobach które nie mają swojej inskrypcji na pomniku.

Krok 2. Idziemy dalej

1. Zrób podsumowanie. Wyznacz cele.
Z zebranych danych zaczyna nam się wyłaniać obraz naszych przodków. Pozwala określać osoby, miejsca i czas zdarzeń które chcemy odszukać. Dzięki temu będziemy mogli ustalić czego i gdzie szukać.

2. Gdzie są akta - Zdarzenia do 100 lat
Czas: jeśli zdarzenia pochodzą sprzed 80-100 lat szukamy w Urzędzie Stanu Cywilnego gminy w której zdarzenie miało miejsce. USC przechowują dane w zakresie urodzin przez 100 lat, w zakresie ślubów i zgonów przez 80 lat. Po tym czasie przekazują akta do Archiwum Państwowego. Przy czym trzeba pamiętać że dla USC obowiązuje data ostatniego aktu (rocznikowo) wpisanego w księgę. Czyli akty ślubów nie muszą się znajdować w archiwum po 80 latach jeśli były wpisywane w tej samej księdze co narodziny. Lub jeśli księga dotyczy więcej niż jednego roku.
Miejsce: Urząd Stanu Cywilnego ma siedzibę w gminie do której należy miejscowość zdarzenia. Warto zwrócić uwagę na ewentualne zmiany administracyjne, jeśli miały miejsce to najprawdopodobniej dane ma urząd właściwy dla miejscowości w chwili zdarzenia. Do 1945 roku USC były prowadzone przez parafie a ich akta zostały przekazane do powstałych USC w gminie siedziby parafii.
USC wyda odpis/kopię aktu bezpośrednim potomkom danej osoby. Czyli już dla przodków żony formalnie wymagane jest pełnomocnictwo.
Alternatywnie dane mogą znajdować się w parafii zdarzenia lub Archiwum Diecezjalnym. Ale w praktyce zwykle prościej je wydobyć z USC.
Warto pamiętać że można zwrócić się do dowolnego USC o wydanie dowolnego odpisu aktu, jednakże jeśli nie znamy dokładnej daty, mamy wątpliwości co do miejscowości, zwykle większe szanse są na załatwienie sprawy w urzędzie który akt wystawił.
Skanów czy spisów z tego okresu nie znajdziemy w internecie.

3. Gdzie są akta - Zdarzenia powyżej 100 lat
Miejsce: Gdzie są akta ? Akta były prowadzone przez parafie, wyjątkiem jest zabór pruski gdzie od 1874 były Urzędy Stanu Cywilnego. Najpierw ustalamy gdzie przynależała miejscowość w czasie zdarzenia. Należy pamiętać że parafie prowadziły swoje księgi w ramach swojego wyznania, a siedziba parafii katolickiej nie musiała być taka sama jak ewangelickiej, grekokatolickiej, mojżeszowej. Nieocenioną pomocą będą tutaj:
Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich: http://dir.icm.edu.pl/pl/Slownik_geograficzny/
oraz Wikipedia i Google. Dzięki nim wiemy akt jakiego urzędu będziemy szukać.
W idealnym świecie jeden egzemplarz księgi jest w Archiwum Państwowym, drugi w Archiwum Diecezjalnym lub parafii. Możemy je starać zlokalizować dla Archiwum Państwowego wpisując na stronie https://szukajwarchiwach.pl/ miejscowość parafii i zaznaczając akta metrykalne i usc. Dla archiwów diecezjalnych szukamy ich stron poprzez Google, dla parafii – czasem jest informacja na stronie parafii, ale zwykle trzeba się dowiedzieć bezpośrednio.

4. Wiemy gdzie są akta !
Jeżeli wiemy – to możemy się udać do instytucji nimi dysponującej. Ale często jest łatwiej.
Akta mogą być online. Warto to sprawdzić na następujących stronach:
https://szukajwarchiwach.pl/
https://www.familysearch.org/en/ (wymagane założenie konta)
http://metryki.genealodzy.pl/
Warto też dowiedzieć się czegoś o rejonie naszych poszukiwań na stronach lokalnych towarzystw genealogicznych.
Może być jeszcze łatwiej. Akta mogą mieć indeksy czyli spis osób w nich występujących.
Mogą być np. tutaj: http://www.geneteka.genealodzy.pl/ lub na stronach lokalnych towarzystw genealogicznych.
Jeśli nie znaleźliśmy indeksów – cóż, trzeba je zrobić lub przeglądać akt po akcie.
Nie ma danych online? Cóż pozostanie nam wizyta w archiwum lub parafii.

5. Nie ma aktów !
Nie ma akt parafii lub brak tego okresu. Przykro, ale warto ustalić dlaczego.
Albo akta uległy zniszczeniu lub zaginęły, ale zwykle wtedy daje się ustalić kiedy i dlaczego. Np. pożar kościoła. Google, Wikipedia, Strony lokalne.
Ale najbardziej prawdopodobne jest że gdzieś popełniliśmy błąd. Może szukamy parafii która powstała później niż zdarzenie miało miejsce ? Warto przeanalizować to jeszcze raz.

6. Są akta parafii ale nie ma mojego przodka !
Przyczyn może być wiele. Wymagają krytycznej analizy. Najczęstsze to:
- błędy wynikające z przekazów ustnych: babcia pamiętała że jej ojciec pochodził z…
- zbyt wąskiemu zakresowi poszukiwań: do wyliczeń wieku w aktach czy nawet napisom na nagrobkach nie można ufać bezkrytycznie. Czasem nawet przyjęcie +-10 lat może być zbyt małym marginesem.
- nazwisko uległo zmianie albo zostało przekręcone albo inaczej zapisane
- panna której szukamy pod nazwiskiem panieńskim mogła być wdową i pod tym nazwiskiem ją znajdziemy
- jest inna miejscowość o tej samej nazwie, ale… w innej parafii
- naszym założeniom: skoro ślub był tutaj i nie było napisane skąd pochodzą młodzi to nie znaczy że są z tej parafii. A jeśli było napisane to nie znaczy że jest to prawda.
- szukaniem tylko w indeksach zamiast w aktach.

7. Sprawdź co jest w internecie.
Wpisz w www.google.pl swoje nazwisko, zarówno w formie męskiej jak i żeńskiej. Wpisz miejscowości. Poszukaj witryn genealogicznych i sprawdź zamieszczone tam linki do innych stron (genealogicznych). Przykładowo na https://genealodzy.pl/ da się znaleźć wiele informacji o parafiach, także użytkowników których interesują te same parafie, te same nazwiska. Odwiedź i przejrzyj fora dyskusyjne. Wiele problemów z którymi się borykasz nie są tylko Twoimi. Pytali też o to inni i często uzyskali odpowiedź.

8. Poszerzaj swoją wiedzę.
Warto zapoznać się z literaturą tematu. Jedną z takich wartych polecenia pozycji jest "Poszukiwanie przodków - genealogia dla każdego" Małgorzaty Nowaczyk. Jest poradnikiem który pokazuje jak prowadzić skuteczne poszukiwania i jak odczytywać stare dokumenty.
Warto zapoznać się z historią miejsc w których żyjemy i w których żyli nasi przodkowie. Zrozumienie historii bardzo przybliża nam naszych przodków i często ułatwia poszukiwania.
Warto zapoznać się z innymi zasobami archiwalnymi. Na https://szukajwarchiwach.pl/ wpisując nasze nazwisko, miejscowości możemy znaleźć informację o naprawdę ciekawych materiałach w archiwach.

Virg@ napisał:


Tymczasem Włodzimierz, tak mi się zdaje, podnosi sprawę przewodnika dla Użytkowników tego Forum.
Coś podobnego do Jak napisać prośbę o tłumaczenie metryki.

Tam, między innymi, można zamieścić wskazówki, dla osób zakładających nowy temat:
...
Łączę serdeczne pozdrowienia –
Lidia


Teoretycznie to jest. Patrz - regulamin. Regulamin jest rzekłbym precyzyjny i dość skomplikowany, obawiam się że przekracza to możliwości ogarnięcia tzw. "roszczeniowych" "pasożytów".
Taki jest poniekąd potrzebny żeby wszystko było jasne.
Ale może by warto rzeczywiście wkleić analogicznie jak dla tłumaczeń wersję skróconą dla "opornych" np taką (pozwoliłem sobie zaczerpnąć z pomysłów Lidii jako że jestem leniem a pomysły wydawały się trafne:

Zasady dyskusji na forum
Pełny regulamin forum znajduje się tutaj:
Regulamin

- Sprawdzić czy problematyka, którą chcesz poruszyć, była już wcześniej dyskutowana na Forum.
Aby to sprawdzić oraz czy odpowiedź na Twoje ewentualne pytanie nie znajduje się już w zasobach Forum, użyj wygodnej wyszukiwarki Szukaj na forum. Staramy się kontynuować wątki a nie zakładać nowe. Jeśli zaczynasz dopiero przygodę z genealogią i masz więcej pytań niż odpowiedzi zacznij od tego: Jak zacząć

- Pisz poprawnie, używając polskich znaków. Jest to szczególnie ważne dla osób, które będą chciały znaleźć odpowiedź na nurtujące ich pytania korzystając z forumowej wyszukiwarki - gdzie zapewne wpiszą poprawnie gramatycznie słowa kluczowe.

- Jeżeli zakładasz nowy wątek, nazwij swój temat opisując krótko problem.
Intrygujący, nowy problem, zainteresuje wielu z nas. Niektórzy nawet będą potrafili Tobie pomóc!
Inni z chęcią dowiedzą się czegoś nowego.

- Jeśli opisujesz problem, staraj się go precyzyjnie opisać podając jak najwięcej faktów, określić co było sprawdzane, co jest domysłem, co z czego wynika. Jeśli odnosimy się do np. aktu to zamieszczamy linka do tego aktu.

- Wypowiedź w dyskusji powinna coś do niej wnosić. Odpowiedź „Zgadzam się” nie jest odpowiedzią.

- Podpisujemy swoje posty imieniem lub imieniem i nazwiskiem, podobnie jak stosujemy inne zasady kulturalnej dyskusji.

pozdrawiam
Michał
PS. Mam nadzieję że nie za długie...


Ostatnio zmieniony przez olaf17 dnia 19-03-2019 - 16:49, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
UzfjmOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-03-2019 - 16:38
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-09-2018
Posty: 41

Status: Offline
Michał, czapka z głowy! (bo mam jedną głowę)

Ja bym troszeczkę poformatowała cz. 1, żeby ułatwić czytanie - uniknąć tzw. ściany tekstu - można to też pewnie zrobić linkami do obszerniejszych instrukcji, ale wszystko w swoim czasie.

Jak zacząć

Krok 1. Praca domowa czyli Wstęp.

A. Naszkicuj proste drzewo genealogiczne.
Pozwoli Ci to zorientować się co wiesz, czego musisz się dowiedzieć i jednocześnie pokaże kogo z rodziny należy na tę okoliczność wypytać.

B. Podziel drzewo na fragmenty.
Aby uprościć gromadzenie danych możesz podzielić rodzinę wielopokoleniową na rodziny monogamiczne składające się z pary rodziców biologicznych oraz ich dzieci. Możesz użyć gotowych formularzy arkuszy rodzinnych do znalezienia w intrenecie.

C. Jeśli pracujesz z komputerem.
Jeżeli masz komputer i wolisz pracować z jego pomocą istnieje wiele programów genealogicznych płatnych i darmowych. Zacznij od darmowego, potem możesz zmienić a będziesz wiedział co Ci odpowiada i czego potrzebujesz. Możesz dane wprowadzać bezpośrednio do tych programów. Czy zrezygnujesz z dokumentów papierowych to Twoja decyzja. Pamiętaj jednak o dobrym zabezpieczeniu danych i kopiach zapasowych.

D. Spisz wszelkie dodatkowe informacje nie ujęte w arkuszu rodziny.
Ważne są daty i miejsca wszelkich wydarzeń (gdzie i kiedy urodzony, ochrzczony, szkoła, ślub, miejsce zamieszkania, data zgonu, gdzie pochowany – cmentarz, kwatera, nr grobu, zdjęcie). Notuj też źródło informacji abyś kiedyś wiedział skąd (z jakich dokumentów) lub od kogo (z przekazu ustnego) informacja pochodzi.

E.Przejrzyj rodzinne dokumenty:
Odszukaj i przeanalizuj akty urodzenia/ chrztu/ ślubu/ śmierci, dowody osobiste, paszporty, umowy o pracę, akty własności/ zakupu/ sprzedaży, legitymacje szkolne/ służbowe/ ubezpieczeniowe/ inne, fotografie, wycinki artykułów, listy, pamiętniki i wszystkie inne. Mogą one dostarczyć wielu cennych informacji, będących punktem zaczepienia do dalszych poszukiwań. Dobrym zwyczajem jest opisywanie fotografii, zwłaszcza tych najstarszych. Bez tego zostaniemy kiedyś z paczką zdjęć i brakiem wiedzy o osobach i miejscach które zostały sfotografowane.

F. Rozmawiaj z rodziną.
Zacznij od najbliższych i najstarszych. Nie odkładaj tego na kiedyś. Możesz nie zdążyć bezpowrotnie tracąc możliwość zdobycia bardzo wielu cennych informacji. To najważniejsze ich źródło i ono może ukierunkować Twoje badania. Porozmawiaj z rodzicami, rodzeństwem, dziadkami, pradziadkami, wujami, ciotkami i kuzynami, a więc z wszystkimi członkami rodziny do jakich dotrzesz. Zapisuj wszystkie informacje notując skąd pochodzą. Zbierz też adresy i telefony do kolejnych osób. Sprawdź czy ktoś inny w rodzinie nie prowadził badań genealogicznych Twojej rodziny. Nawet jeśli w internecie jest mnóstwo danych, często starszych, często atrakcyjniejszych, pamiętaj: w internecie nic nie ginie i może poczekać. Najstarsi na nas nie poczekają.

G.Odwiedź tych co odeszli.
Poza odwiedzeniem swojej rodziny warto wybrać się na miejscowy cmentarz, odnaleźć groby przodków zanotować wszelkie widniejące na nich informacje. Warto zrobić fotografie. Warto poszukać danych o cmentarzu w internecie, jest ich coraz więcej, często ze zdjęciami i mapami. Zdarza się że są tam informacje o grobach których już nie ma, albo o osobach które nie mają swojej inskrypcji na pomniku.

Krok 2. Idziemy dalej

A. Zrób podsumowanie. Wyznacz cele.
Z zebranych danych zaczyna nam się wyłaniać obraz naszych przodków. Pozwala określać osoby, miejsca i czas zdarzeń które chcemy odszukać. Dzięki temu będziemy mogli ustalić czego i gdzie szukać.

B. Gdzie są akta?

i) Zdarzenia do 100 lat
Czas: jeśli zdarzenia pochodzą sprzed 80-100 lat szukamy w Urzędzie Stanu Cywilnego gminy w której zdarzenie miało miejsce. USC przechowują dane w zakresie urodzin przez 100 lat, w zakresie ślubów i zgonów przez 80 lat. Po tym czasie przekazują akta do Archiwum Państwowego. Przy czym trzeba pamiętać że dla USC obowiązuje data ostatniego aktu (rocznikowo) wpisanego w księgę. Czyli akty ślubów nie muszą się znajdować w archiwum po 80 latach jeśli były wpisywane w tej samej księdze co narodziny. Lub jeśli księga dotyczy więcej niż jednego roku.
Miejsce: Urząd Stanu Cywilnego ma siedzibę w gminie do której należy miejscowość zdarzenia. Warto zwrócić uwagę na ewentualne zmiany administracyjne, jeśli miały miejsce to najprawdopodobniej dane ma urząd właściwy dla miejscowości w chwili zdarzenia. Do 1945 roku USC były prowadzone przez parafie a ich akta zostały przekazane do powstałych USC w gminie siedziby parafii.
USC wyda odpis/kopię aktu bezpośrednim potomkom danej osoby. Czyli już dla przodków żony formalnie wymagane jest pełnomocnictwo.
Alternatywnie dane mogą znajdować się w parafii zdarzenia lub Archiwum Diecezjalnym. Ale w praktyce zwykle prościej je wydobyć z USC.
Warto pamiętać że można zwrócić się do dowolnego USC o wydanie dowolnego odpisu aktu, jednakże jeśli nie znamy dokładnej daty, mamy wątpliwości co do miejscowości, zwykle większe szanse są na załatwienie sprawy w urzędzie który akt wystawił.
Skanów czy spisów z tego okresu nie znajdziemy w internecie.

ii) Zdarzenia powyżej 100 lat
Miejsce: Gdzie są akta ? Akta były prowadzone przez parafie, wyjątkiem jest zabór pruski gdzie od 1874 były Urzędy Stanu Cywilnego. Najpierw ustalamy gdzie przynależała miejscowość w czasie zdarzenia. Należy pamiętać że parafie prowadziły swoje księgi w ramach swojego wyznania, a siedziba parafii katolickiej nie musiała być taka sama jak ewangelickiej, grekokatolickiej, mojżeszowej. Nieocenioną pomocą będą tutaj:
Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich: http://dir.icm.edu.pl/pl/Slownik_geograficzny/
oraz Wikipedia i Google. Dzięki nim wiemy akt jakiego urzędu będziemy szukać.
W idealnym świecie jeden egzemplarz księgi jest w Archiwum Państwowym, drugi w Archiwum Diecezjalnym lub parafii. Możemy je starać zlokalizować dla Archiwum Państwowego wpisując na stronie https://szukajwarchiwach.pl/ miejscowość parafii i zaznaczając akta metrykalne i usc. Dla archiwów diecezjalnych szukamy ich stron poprzez Google, dla parafii – czasem jest informacja na stronie parafii, ale zwykle trzeba się dowiedzieć bezpośrednio.

C. Wiemy gdzie są akta!
Jeżeli wiemy – to możemy się udać do instytucji nimi dysponującej. Ale często jest łatwiej.
Akta mogą być online. Warto to sprawdzić na następujących stronach:
https://szukajwarchiwach.pl/
https://www.familysearch.org/en/ (wymagane założenie konta)
http://metryki.genealodzy.pl/
Warto też dowiedzieć się czegoś o rejonie naszych poszukiwań na stronach lokalnych towarzystw genealogicznych.
Może być jeszcze łatwiej. Akta mogą mieć indeksy czyli spis osób w nich występujących.
Mogą być np. tutaj: http://www.geneteka.genealodzy.pl/ lub na stronach lokalnych towarzystw genealogicznych.
Jeśli nie znaleźliśmy indeksów – cóż, trzeba je zrobić lub przeglądać akt po akcie.
Nie ma danych online? Cóż pozostanie nam wizyta w archiwum lub parafii.

D. Nie ma aktów !!!
Nie ma akt parafii lub brak tego okresu. Przykro, ale warto ustalić dlaczego.
Albo akta uległy zniszczeniu lub zaginęły, ale zwykle wtedy daje się ustalić kiedy i dlaczego. Np. pożar kościoła. Google, Wikipedia, Strony lokalne.
Ale najbardziej prawdopodobne jest że gdzieś popełniliśmy błąd. Może szukamy parafii która powstała później niż zdarzenie miało miejsce ? Warto przeanalizować to jeszcze raz.

E. Są akta parafii ale nie ma mojego przodka !!!
Przyczyn może być wiele. Wymagają krytycznej analizy. Najczęstsze to:
- błędy wynikające z przekazów ustnych: babcia pamiętała że jej ojciec pochodził z…
- zbyt wąski zakres poszukiwań: do wyliczeń wieku w aktach czy nawet napisom na nagrobkach nie można ufać bezkrytycznie. Czasem nawet przyjęcie +-10 lat może być zbyt małym marginesem.
- nazwisko uległo zmianie albo zostało przekręcone albo inaczej zapisane
- panna której szukamy pod nazwiskiem panieńskim mogła być wdową i pod tym nazwiskiem ją znajdziemy
- jest inna miejscowość o tej samej nazwie, ale… w innej parafii (powrót do punktu B)
- błędne założenia np. skoro ślub był tutaj i nie było napisane skąd pochodzą młodzi to nie znaczy że są z tej parafii. A jeśli było napisane to nie znaczy że jest to prawda.
- szukanie tylko w indeksach zamiast w aktach.

F. Sprawdź co jest w internecie.
Wpisz w www.google.pl swoje nazwisko, zarówno w formie męskiej jak i żeńskiej. Wpisz miejscowości. Poszukaj witryn genealogicznych i sprawdź zamieszczone tam linki do innych stron (genealogicznych). Przykładowo na https://genealodzy.pl/ da się znaleźć wiele informacji o parafiach, także użytkowników których interesują te same parafie, te same nazwiska. Odwiedź i przejrzyj fora dyskusyjne. Wiele problemów z którymi się borykasz nie są tylko Twoimi. Pytali też o to inni i często uzyskali odpowiedź.

G. Poszerzaj swoją wiedzę.
Warto zapoznać się z literaturą tematu. Jedną z takich wartych polecenia pozycji jest "Poszukiwanie przodków - genealogia dla każdego" Małgorzaty Nowaczyk. Jest poradnikiem który pokazuje jak prowadzić skuteczne poszukiwania i jak odczytywać stare dokumenty.
Warto zapoznać się z historią miejsc w których żyjemy i w których żyli nasi przodkowie. Zrozumienie historii bardzo przybliża nam naszych przodków i często ułatwia poszukiwania.
Warto zapoznać się z innymi zasobami archiwalnymi. Na https://szukajwarchiwach.pl/ wpisując nasze nazwisko, miejscowości możemy znaleźć informację o naprawdę ciekawych materiałach w archiwach.

trochę więcej bym dodała do części 2 - jeśli nikt nie podejmie w tym czasie, to dopiszę wieczorem,
pozdrawiam!

_________________
Ula
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
olaf17Offline
Temat postu:   PostWysłany: 19-03-2019 - 16:56
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 20-03-2015
Posty: 51

Status: Offline
Formatowanie na pewno warto dorobić, Poboldowac, pokolorować tutuliki, poprawić przejrzystość itp. Zajmowałem się głównie częścią merytoryczną.

Co do drugiej części i w ogóle - można napisać masę rzeczy. Chciałem ująć największe bolączki i największe bariery początkującego genealoga, nie robiąc cegły której nikt nie przeczyta.

Wszelkie pomysły na pewno mile widziane, najlepsze są zawsze prace zbiorowe.
Ja raczej już na pewno dziś nie zajrzę, a przynajmniej nie napiszę.


Michał
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Ewka58Offline
Temat postu:   PostWysłany: 19-03-2019 - 17:12
Sympatyk


Dołączył: 05-08-2018
Posty: 395

Status: Offline
Boję sie tylko, że przez "restrykcje" wiele osób można zniechęcić do forum. Jeśli ktoś nie chce być wykorzystywanym zawsze można przed odpowiedzią (tłumaczeniem) sprawdzić wcześniejsze posty proszącego.

Ewa
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-03-2019 - 17:53
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5780

Status: Offline
Bardzo fajny tekst. Ja bym go chętnie przeczytał gdybym właśnie zaczynał Smile ale ja sporo czytam i duże teksty mnie nie zniechęcają.
Ale wiem, że dla wielu ludzi widok tego tekstu może ich lekko zniechęcić. A przecież rzecz nie tylko w super przewodniku ale i w tym by go czytano.
Może króciutkie moduły-zajawki jako link do dłuższego ukrytego tekstu. W stylu "szukamy w ostatnich 100 latach czyli jak poradzić sobie w Urzędzie Stanu Cywilnego" klik i przechodzimy do opisu
Może coś ominąłem ale powinien być punkt "zanim napiszesz pierwsze pytanie na forum"
Dziś niestety w drodze, ale jutro chętnie nad jakimś punktem popracuję. Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krystyna.wawOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-03-2019 - 18:12
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2016
Posty: 4208

Status: Offline
Tak jak Arek - nie wierzę w skuteczność dłuższych instrukcji, regulaminów czy innych przewodników.
Przychodzi ktoś nowy na forum i albo połknie bakcyla, albo nie.
Będzie miał szczęście i geneteka pozwoli mu zbudować 4-pokoleniowe drzewo w tydzień. I taki/taka ma się zagłębiać w zasady? Po co mu/jej to? Ma co chciał i super. Obrazek na ścianę zaimponuje sąsiadom. A jeszcze herb można domalować Smile

W "Od czego zacząć" brakuje info, że podstawa to nazwiska, daty i nazwy miejscowości, bo nie wszyscy wiedzą, że akty/dane nie są scentralizowane. Nie wszyscy tez wiedzą, że Polska była pod zaborami - jak się dowiedzą z genealogii, to super. Jak się nie dowiedzą, to z tego powodu nie umrą, głosu w wyborach też im nikt nie zabierze.

Starzy/doświadczeni na nowych/młodych narzekają, czyli tradycja nadal żywa.

_________________
Krystyna
*** Szarlip, Zakępscy, Kowszewicz, Broczkowscy - tych nazwisk szukam.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
EwaMollyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-03-2019 - 18:42
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 12-07-2018
Posty: 175
Skąd: Kielce/Poznań
Status: Offline
Pomysł z rozsuwanymi akapitami po naciśnięciu na interesujący nagłówek brzmi dobrze. Nikogo nie wystraszy ściana tekstu, a wszystko będzie łatwo dostępne.
Mnie również brakowało czegoś podobnego na starcie, a pewnie takich osób z czasem przybędzie. Ile ja się naszukałam na forum co oznaczają tajemne skróty FS i Szwa Very Happy
A jeśli kogoś to przestraszy to cóż... nie będzie marnował czasu na coś co go nie interesuje.

_________________
Ewa

Poszukuje nazwisk: Sudwoj, Rębosz. Wszelkie informacje o Chromińskich z okolic Warszawy również mile widziane.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
olaf17Offline
Temat postu:   PostWysłany: 20-03-2019 - 09:46
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 20-03-2015
Posty: 51

Status: Offline
Raczej nie mówimy tutaj o kolejnych nakazach i zakazach (to jest w regulaminie i chyba temat wyczerpuje). IMO dyskutujemy na temat sposobów uporządkowania dyskusji, zwiększenia merytoryczności, ułatwienia uzyskania i dawania pomocy, trochę w odniesieniu do tego co kiedyś miało miejsce w dziale tłumaczeń.

Temu miałaby potencjalnie służyć:
- skrócona instrukcja: coś w rodzaju wyciągu z regulaminu przyklejona tak jak w tłumaczeniach
- aktualizacja jak zacząć: jako miejsce odsyłania do doczytania pasożytów i startujących, a także dlatego że "jak zacząć" trochę się zdezaktualizowało.

Wydaje mi się że obydwa elementy warto wdrożyć, z tym że dla jak zacząć - podoba mi się ten pomysł z akapitami czy spoilerami chowający część tekstu. No i warto by to sformatować, jak pisaliśmy wczoraj.

Teraz w zasadzie zostają pytania czy to wszystko, czy wdrażamy, co jest do dorobienia i przez kogo.

--
pozdrawiam
Michał

_________________
====
Michał
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-03-2019 - 10:09
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31712
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Nie jest

Niezależnie od rozwiązań technicznych (postulowanych czy wdrożonych) małe "jak zacząć" stworzone wspólnie przez kilkanaście /dziesiąt osób (gromadzące, uzgadniające "wspólny" punkt widzenia, oparte na doświadczeniach różnych popełnionych na starcie błędów) - będzie bardzo pozytywnym zjawiskiem

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
UzfjmOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-03-2019 - 16:06
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-09-2018
Posty: 41

Status: Offline
proponuje

1. najpierw przedyskutować i osiągnąć consensus dot. 2 części, o których rozmawiamy
2. równolegle możemy dyskutować o formatowaniu, gdzie umieścić itp
3. na koniec zerknijmy, czy nadal się nam to układa w 2 części
4. i pomyślmy jak to wdrożyć, gdzie umieścić

tymczasem część 2:

Jak skutecznie korzystać z forum - samouczek (zasady są odstraszające)

Pełny regulamin forum znajduje się tutaj:
Regulamin

1.Jeśli zaczynasz dopiero swoją przygodę z genealogią i masz więcej pytań, niż odpowiedzi, zajrzyj do działu Jak zacząć

2. Zanim zadasz pytanie, sprawdź czy odpowiedź nie jest już może gotowa - oto kilka pomocnych narzędzi:

a) Szukaj na forum ----> tu bym dała link i jakąś instrukcję, nawet obrazkową typu zrzut ekranu z dopiskami

b) zakładka Parafie - pozwoli Ci szybko ustalić, czy inni użytkownicy nie są zainteresowani Twoim rejonem --->instrukcja j.w.?

c) zakładka Nazwiska - sprawdź, czy interesujące Cię nazwisko nie jest w kręgu zainteresowań innych, może Twój prapradziadek jest też w drzewie kogoś innego, kto ustalił już o nim wiele faktów?

3. Pisz poprawnie, używaj polskich znaków diakrytycznych - ułatwisz późniejsze szukanie sobie i innym

4. Zakładając nowy wątek opisz temat krótko a treściwie
-dobry przykład: poszukuję akt USC z Dymków Małych, woj. mazowieckie, lata 1840-50
-zły przykład: ratunku, co robić dalej?; utknąłem, pomóżcie!

5. Przemyśl, w którym dziale forum najlepiej umieścić swoją prośbę
-im bardziej szczegółowy dział, tym większa szansa na pomoc
-poszukiwania nazwisk dobrze włączyć do działu nazwiska --->tu mamy instrukcję? Smile
-tutaj osobna instrukcja dla dodawania próśb o tłumaczenie

6. Opisz problem precyzyjnie, podaj dane, które posiadasz, opisz hipotezy, wnioskowanie, pytania. Zawsze dodawaj linki do danych, do których się odnosisz ---> instrukcja dodania zdjęć

7. Jeśli otrzymała/eś wystarczającą pomoc, dodaj OK na końcu tytułu wątku

8. Przestrzegaj zasad kulturalnej dyskusji, podpisz się imieniem lub imieniem i nazwiskiem

Uwaga: Posty w rażący sposób łamiące regulamin lub zasady powyższego Samouczka mogą być blokowane a ich autor odsyłany do ponownej lektury w/w.

--------------
pozdrawiam!

_________________
Ula
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-03-2019 - 16:07
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5780

Status: Offline
Jakoś przycichło więc może taka próba do uzupełnienia

edit: jednak Ula o minutę szybciej Smile

Zanim napiszesz pierwsze pytanie na forum
Na forum spotkasz wielu ludzi, którzy chętnie pomogą w Twoich poszukiwaniach. Jednak na wiele pytań udzielono już odpowiedzi więc zanim napiszesz swoją spójrz na menu główne na stronie głównej (pasek po lewej stronie), wybierz SZUKAJ NA FORUM, wpisz nazwisko, nazwę parafii lub to, co Cię interesuje i zapoznaj się z wynikami.
Sprawdź także stałe (standardowe) tematy poruszane na forum (tam możesz umieścić swoje prośby i pytania.
1. Tłumaczenia
I po kliknięciu rozwinięcie
Kliknij https://genealodzy.pl/PNphpBB2-index-c-5.phtml i w dziale tłumaczeń poproś o przetłumaczenie tekstu. Napisz co sam wiesz lub udało Ci się przetłumaczyć. Nie oczekuj tłumaczenia słowo w słowo każdej metryki (ich tekst jest wystandaryzowany i można go odnaleźć w Internecie (możliwy link)). Spokojnie poczekaj na tłumaczenie, próśb jest wiele a tłumaczących niewielu
2. Odczytanie niewyraźnego tekstu metryki
i po kliknięciu rozwinięcie
Kliknij https://genealodzy.pl/forum-genealogicz ... 4815.phtml
I w dziale Odcyfrowanie metryki po polsku poproś o odczytanie trudnego tekstu. Podaj to co wiesz, nieczytelne dla Ciebie miejsca wykropkuj.
3. Gdzie szukać przodków?
I po kliknięciu rozwinięcie
W menu głównym (pasek po lewej stronie na stronie głównej) znajdziesz NASZE BAZY. Zacznij od GENETEKI (bazy z indeksami z metryk)
a. GENETEKA (dla początkujących)
Kliknij GENETEKA a następnie symbol lupy w menu na górze strony jeśli chcesz szukać swojego nazwiska w całej bazie lub kliknij na mapie interesujące Cię województwo.
Wpisz nazwisko lub nazwisko i imię. Możesz także wybrać parafię i zakres lat, które Cię interesują.
Obok indeksów urodzeń, małżeństw i zgonów pojawią się dodatkowe informacje (ukryte pod małymi ikonkami z prawej strony) a czasem link do skanu aktu. Na osiach czasu zaznaczono jakie lata zostały zindeksowane. Pamiętaj, że indeksy powstają dzięki ciężkiej pracy ochotników, którzy nie otrzymują za to wynagrodzenia.
b. GENETEKA (dla zaawansowanych)
Wyszukiwarka rozpoznaje wiele form szukanych nazwisk ale nie wszystkie. Aby szukać zbliżonych nazwisk możesz wpisać część i na końcu postawić gwiazdkę *
Korzystaj z funkcji WYSZUKAJ W PARAFIACH SĄSIEDNICH zwłaszcza wtedy gdy masz informacje o narodzinach dzieci a szukasz aktu ślubu ich rodziców. Wpisz samo nazwisko matki dzieci, zaznacz opcję WYSZUKAJ W PARAFIACH SĄSIEDNICH. Sprawdź czy dane lata zostały zindeksowane. Jeśli nie, szukaj w dostępnych metrykach.
c. W internecie znajdziesz także inne bazy indeksów (np. Projekt-Poznań i BASIA Famula dla Wielkopolski, PomGenBaza dla Pomorza, Lubgens dla Lubelszczyzny, Projekt Podlasie)
4. Gdzie znajdę metryki z danej parafii
W menu głównym (pasek po lewej stronie na stronie głównej) znajdziesz NASZE BAZY. Kliknij METRYKI. Kliknij na mapce odpowiednie województwo, następnie z listy po prawej stronie odpowiedni powiat. Wybierz miejscowość i kliknij po lewej stronie w link.
Jeśli nie znajdziesz ksiąg w METRYKACH spróbuj ich szukać w POCZEKALNI.
Jeśli ich nie znajdziesz skorzystaj ze strony szukajwarchiwach.pl (znana wśród użytkowników forum jako „SZWA”). Na stronie tej znajdziesz informacje, które archiwum przechowuje metryki z danej parafii i za jakie lata. Część metryk jest dostępna na tej stronie. Metryki z Archiwum w Bydgoszczy i Toruniu znajdziesz na stronie genealogiawarchiwach.pl (znana wśród użytkowników jako „GWA”)
Jeśli i tam ich nie znajdziesz możesz szukać na innych stronach internetowych (np. genbaza, familysearch, znana jako FS) albo w parafiach, w tym celu kliknij https://parafie.genealodzy.pl/

5. Znam miejscowość – ale jaka to parafia ?
I po kliknięciu rozwinięcie
Możesz skorzystać ze Słownika Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich
http://dir.icm.edu.pl/Slownik_geograficzny/
dla kresów z bazy Kami.net
http://www.kami.net.pl/kresy/
6. Nie znalazłem – muszę zapytać na forum, czyli NOWY WĄTEK
Zakładając nowy wątek nadaj mu taką nazwę, która wyróżni Twój problem (nazwisko, nazwa miejscowości), unikaj nazw typu „szukam przodków” (każdy tutaj to robi). Podaj jak najwięcej informacji, imion, nazwisk, dat, miejsc. Jeśli odwołujesz się do jakiegoś dokumentu podaj linki lub zrób skan i umieść go w „chmurze” podając link (służą do tego liczne tzw. chmury m.in. fotosik, zapodaj i wiele innych). Staraj się nie podawać linków do stron wymagających logowania (nie możesz wymagać, by ktoś, kto chce Ci pomóc był zmuszony zakładać gdzieś konto). W tym ostatnim przypadku także skorzystaj z „chmury”.
Odwiedzaj koniecznie Twój wątek (przynajmniej 2 razy na dobę), może ktoś zada Ci dodatkowe pytania, poprosi o wyjaśnienia lub uzupełnienia. Pomyśl jak sam byś się czuł gdybyś udzielił komuś pomocy a przez parę dni nie było żadnej reakcji. Nie licz też na natychmiastową reakcję, nie ma tu dyżurnej pomocy. Zwykle ktoś podejmie wyzwanie i Ci pomoże. Nie twórz kilku wątków dla jednej sprawy ani nie wpisuj podobnego pytania w kilku wątkach.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Ł.A.RynkowskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-03-2019 - 16:47
Członek PTG


Dołączył: 05-06-2008
Posty: 190
Skąd: Saitama, Japonia
Status: Offline
Proponuję też dodać na takiej stronie szybki zestaw linków ze źródłami, opatrzony klauzulą:

Zanim zapytasz gdzie szukać źródeł metrykalnych, sprawdź poniższe:

---------------------------------------------

Indeksy do wyszukiwania metryk:

Polska, Kresy:
http://geneteka.genealodzy.pl/
Pomorze, Kujawy, Warmia, Mazury, przyległe ziemie:
http://www.ptg.gda.pl/index.php/ptgnews ... asesearch/
Wielkopolska i przyległe ziemie:
http://poznan-project.psnc.pl/
Wielkopolska i nie tylko:
http://basia.famula.pl/pl/
Lubelszczyzna i nie tylko:
https://lubgens.eu/
Opolszczyzna:
https://genealodzy.opole.pl/opi
Śląsk:
http://siliusradicum.pl/indeksy-metryk/
Ziemia Częstochowska:
http://www.genealodzy.czestochowa.pl/indeksy-metrykalne
Podlasie
https://projektpodlasie.pl/
Kresy Ukrainne:
https://wolyn-metryki.pl/Wolyn/index.php
https://pra.in.ua
Niemcy i dawny zabór pruski:
http://meta.genealogy.net/?lang=en
http://www.ortsfamilienbuecher.de/


Skany aktów metrykalnych:

http://szukajwarchiwach.pl/
http://metryki.genealodzy.pl/
http://metryki.genbaza.pl/
https://familysearch.org/catalog/search
https://genealogiawarchiwach.pl/
https://fotolubgens.lubgens.eu/
http://www.ksiegimetrykalne.pl/zrodla
https://kresy.genealodzy.pl/
http://siliusradicum.pl/ksiegi-metrykalne (Śląsk)
http://www.rodygrodzienskie.pl/?page_id=5581 (spisy parafian Grodzieńszczyzny)
http://digi.archives.cz/da/ (Czechy i kilka parafii śląskich)
https://www.archion.de/ (Niemcy oraz liczne polskie parafie ewangelickie)
https://uk.wikisource.org/wiki/%D0%90%D ... 8XAx8O_Xk8 (Ukraina, DAŻO)
https://uk.wikisource.org/wiki/%D0%9F%D ... D1%97/1795 (Ukraina)

Ustalanie nazwy parafii:
http://dir.icm.edu.pl/Slownik_geograficzny/

---------------------------------------------

Pozdrawiam,

Łukasz Rynkowski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Virg@Offline
Temat postu:   PostWysłany: 20-03-2019 - 17:39
Sympatyk


Dołączył: 19-03-2009
Posty: 780

Status: Offline
Jestem pod wrażeniem Waszych pomysłów i wkładu pracy [tu moje ukłony Very Happy ]

Do dwóch ostatnich punków Łukasza Rynkowskiego, wniosłabym drobną korektę, tj. przestawiła ich kolejność i dodała „Nasze Parafie.

Ustalanie nazwy parafii
Nasze parafie
Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich

Skany akt metrykalnych (dostępne on-line)
http://szukajwarchiwach.pl/
http://metryki.genealodzy.pl/
http://metryki.genbaza.pl/
https://familysearch.org/catalog/search
https://genealogiawarchiwach.pl/
https://fotolubgens.lubgens.eu/
http://www.ksiegimetrykalne.pl/zrodla
https://kresy.genealodzy.pl/
http://siliusradicum.pl/ksiegi-metrykalne (Śląsk)
http://www.rodygrodzienskie.pl/?page_id=5581 (spisy parafian Grodzieńszczyzny)
http://digi.archives.cz/da/ (Czechy i kilka parafii śląskich)
https://www.archion.de/ (Niemcy oraz liczne polskie parafie ewangelickie)
https://uk.wikisource.org/wiki/%D0%90%D ... 0%96%D0%9E (Ukraina, DAŻO)

Oczywiście można też spróbować, tę drugą „wyliczankę”–
zamiast: http://szukajwarchiwach.pl/, przedstawić to tak: Zbiory archiwalne online „szukajwarchiwach.pl”
itd.

Łączę pozdrowienia –
Lidia

P.S.
Łukaszu, dziękuję.
Oczywiście, Twój wykaz, natychmiast skopiowałam sobie do własnej bazy danych Very Happy .
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Bea
Temat postu:   PostWysłany: 20-03-2019 - 18:35
Sympatyk


Dołączył: 01-06-2009
Posty: 1558
Skąd: Mazowsze Północne (Ziemia Zawkrzeńska)
A dlaczego mam w ogóle szukać na parafii ?
Używacie skrótów myślowych, a ludzie potem dzwonią z do proboszcza, żeby im drzewo narysował. Podanie danych adresowych w ""Nasze parafie"" też nie ułatwia zrozumienia schematu poszukiwań. Szukamy nie W PARAFIACH, ale w USC.

_________________
Beata

mapki parafii warszawskich w latach 1826-1939: link
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Virg@Offline
Temat postu:   PostWysłany: 20-03-2019 - 19:00
Sympatyk


Dołączył: 19-03-2009
Posty: 780

Status: Offline
Bea napisał:
A dlaczego mam w ogóle szukać na parafii ?
Używacie skrótów myślowych, a ludzie potem dzwonią z do proboszcza, żeby im drzewo narysował. Podanie danych adresowych w ""Nasze parafie"" też nie ułatwia zrozumienia schematu poszukiwań. Szukamy nie W PARAFIACH, ale w USC.

Beato,

"Ustalanie nazwy parafii", to nie to samo co dzwonienie do proboszcza, żeby im drzewo narysował. Nikt też nie będzie dzwonił czy pisał do wydawcy "Słownika geograficznego Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich" z prośbą o pomoc w poszukiwaniach genealogicznych.

Natomiast kontakt z osobami, które poszukują przodków w tych samych parafiach, może pomocnym być, nie uważasz?

Łączę pozdrowienia -
Lidia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 1.429082 sekund(y)