Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
herkaOffline
Temat postu: mój przodek (?) - Jan Soszyński vicesgerent grodzki łukowski  PostWysłany: 18-03-2019 - 21:27
Sympatyk


Dołączył: 04-01-2013
Posty: 347
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Witam
Podczas przeglądania książki E. Sęczys „Szlachta wylegitymowana w Królestwie Polskim” trafiłem na gałąź drzewa mojego prapradziadka Aleksandra Soszyńskiego (1840-1915). Wynika z niej, że był on w 6-tym pokoleniu potomkiem Jana, vicesgerenta grodzkiego łukowskiego w 1703r. Aleksander legitymował się ze szlachectwa w 1860r. Jeśli Jan był 1-wszym pokoleniem a Aleksander 6-stym to brakuje mi drugiego pokolenia (syna Jana). Potomkowie Jana licząc od jego wnuka Kazimierza żyli we wsi Przygody parafii Suchożebry a potem w parafii Mordy k/ Siedlec.
Myślałem o sprawdzeniu dokumentów urzędowych np. kupna-sprzedaży, majątkowych … ale nie bardzo mam pomysł jak dalej ruszyć. Ksiąg grodzkich i ziemskich z tego obszaru z 1703r chyba nie ma.
Pewnym tropem byłby Jan jako vicesgerent, ale tu też nie mam pomysłu.
Zakładam, że zapis z w/w książki cyt. „Od Jana, vicesgerenta grodzkiego łukowskiego w 1703r – pochodzący w 6-stym pokoleniu….” Oznacza, że Jan był w 1703r vicesgerentem. Czy w takim razie Jan jako urzędnik mieszkał w tym czasie w Łukowie czy też mógł mieszkać we wsi Przygody a funkcję vicesgerenta pełnił dodatkowo, ale to byłoby za daleko(?)
Może ktoś jest bardziej biegły i podpowie w jakich źródłach można próbować szukać?

Pozdrawiam
Krzysiek

_________________
poszukuję metryki urodzenia Teofili Skolimowskiej ur. ok. 1825r w parafii Mordy(?), córki Wincentego i Marianny.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Robert_KosteckiOffline
Temat postu: mój przodek (?) - Jan Soszyński vicesgerent grodzki łukowski  PostWysłany: 19-03-2019 - 07:02
Sympatyk


Dołączył: 14-09-2015
Posty: 1555

Status: Offline
Witam,

Soszyńscy pochodzili ze wsi Sosna Ku(o)zułki i Sosna Korabie w parafii Suchożebry. Chyba przeglądnąłeś indeksy, w tym skany metryk zamieszczone w zasobach GENETEKI?!

http://www.geneteka.genealodzy.pl/index ... te=&exac=1

Pozdrawiam

Robert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
herkaOffline
Temat postu: Re: mój przodek (?) - Jan Soszyński vicesgerent grodzki łuko  PostWysłany: 19-03-2019 - 11:48
Sympatyk


Dołączył: 04-01-2013
Posty: 347
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Robert_Kostecki napisał:
Witam,

Soszyńscy pochodzili ze wsi Sosna Ku(o)zułki i Sosna Korabie w parafii Suchożebry. Chyba przeglądnąłeś indeksy, w tym skany metryk zamieszczone w zasobach GENETEKI?!

http://www.geneteka.genealodzy.pl/index ... te=&exac=1

Pozdrawiam

Robert


Robercie
Tak jak napisałem moi Soszyńscy pochodzili z Przygód parafii Suchożebry. Wiem, że w 1700r w Przygodach mieszkali Soszyńscy (jakiś Jan Soszyński też).
Mój problem polega na tym, że nie mogę powiązać Jana Soszyńskiego vicesgerenta z jego wnukiem Kazimierzem, który ma pewno mieszkał w Przygodach. Być może Jan lub jego syn, albo wnuk Kazimierz przenieśli się do Przygód. Inna opcja jest taka, że tam mieszkali od pokoleń. Metryki chrztów z XVIII nie dają pełnego obrazu powiązań rodzinnych gdyż zawierają zbyt mało informacji a imiona osób się powtarzają.

Pozdrawiam
Krzysiek

_________________
poszukuję metryki urodzenia Teofili Skolimowskiej ur. ok. 1825r w parafii Mordy(?), córki Wincentego i Marianny.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Robert_KosteckiOffline
Temat postu: Re: mój przodek (?) - Jan Soszyński vicesgerent grodzki łuko  PostWysłany: 19-03-2019 - 14:32
Sympatyk


Dołączył: 14-09-2015
Posty: 1555

Status: Offline
No, to pozostają księgi ziemskie i grodzkie do przeglądnięcia, ale ja w tym Tobie nie pomogę, bo sam mam afront wynikający z braku odpowiedniego warsztatu w tym kierunku. Na tutejszym Forum jest natomiast sporo porad i namawiań do tego rodzaju kwerend. Wink
Z tego co wiem, to vicesgerent nie był jakąś "porażającą" funkcją staropolską. Jeżeli z jakiś powodów brakło w składzie sądu grodzkiego jednego z członków, wówczas powoływano w jego miejsce tzw. vicesgerenta. Jeżeli Jan Soszyński był Twoim dowodnym przodkiem, to jest duża szansa, że występuje w księgach sądowych, a tam często zamieszczano wywody genealogiczne.

Pozdrawiam

Robert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.554747 sekund(y)