Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
JosefJOffline
Temat postu: Mieszków / Myszków / Mieszkowiec / Miszkowiec ...?  PostWysłany: 17-03-2019 - 13:41


Dołączył: 16-02-2019
Posty: 6
Skąd: Praga [CZ]
Status: Offline
Szanowni Panstwo,

zwracam sie do Panstwa z prośbą o pomoc.
W grudniu 2018 w Przybramie w Czechach zostały udostępnione zdigitalizowane metryki z których sie dowiedziałem, że mój przodek Jan Futro urodził się w Polsce około 1783 ; informacje o miejscu urodzenia przeczytałem jako "w Měškowě" czy "w Mieškowci" (3. zapis http://ebadatelna.soapraha.cz/d/13147/113), czyli po polsku w miejscowosci Mieszków (albo Mieszkowiec, Myszkowiec,...).
Jego rodzicami byli Jan z zawodu stolarz, i Katarzyna.
W tym czasie na terytorium Polski bylo parę takich miejscowości : Mieszków Wielkopolski, Myczkowce albo tez Myczków Podkarpacki, i Myszkowce przy Tarnopolu w Galicji.
W Mieszkowie Wielkopolskim nie znaleziono Futrów w tych latach.
Bardzo prawdopodobne jest , że miejscem pochodzenia Jana Futro będzie gmina na terytorium okupowanym przez Austrię w tym czasie.
Jeżeli moglibyście mi państwo w jakikolwiek sposób pomóc w ustaleniu moich korzeni i uzyskaniu informacji o moim przodku, będę bardzo wdzięczny.

Z poważaniem,
Josef J.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
BadylarzOffline
Temat postu: Mieszków / Myszków / Mieszkowiec / Miszkowiec ...?  PostWysłany: 17-03-2019 - 13:50
Sympatyk


Dołączył: 24-03-2017
Posty: 255

Status: Offline
Witam !

Najstarsze zapisy nazwiska FUTRO wg geneszukacza i geneteki występują w parafii Kościelec i Słaboszów. Nie ma tam miejscowości Mieszków czy Myszków albo Mieszkowice. Ale może Nieszków koło Słaboszowa ?
Jan Futro ur. 1787 akt nr 46 ?

_________________
Pozdrowienia
Michał (Badylarz)
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
marzanna62Offline
Temat postu: Mieszków / Myszków / Mieszkowiec / Miszkowiec ...?  PostWysłany: 17-03-2019 - 16:07
Sympatyk


Dołączył: 06-08-2015
Posty: 777

Status: Offline
Niestety prawdopodobnie to podkarpackie nie Malopolska.
Byc moze to Myszkowa koło Mielca parafia Borowa. Parafia ta jest na Family Search niestety skany sa niedostepne do podgladu czesc jest oznakowana kluczykiem czyli mozna je zobaczyc w Centrum Mormonow byc moze jest takie w Pradze, poza tym sa tez mikrofilmy.
Moga to tez byc Myszkowice powiat tarnopolski parafia Mikulince. Ta parafia jest na Familysearch ale dostep chyba z kontem z Ukrainy na moim nie da sie wesc do "Itemu" tzn czesci filmu zawierajacego ksiegi z tej parafii. Podgladam skany z mikrofilmu ale po przesunieciu do czesci filmu dla Mikulinca trace dostep.

_________________
Marzanna

Szukam nazwisk Rzemieniec, Rzemieniecki itp
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
JosefJOffline
Temat postu: Mieszków / Myszków / Mieszkowiec / Miszkowiec ...?  PostWysłany: 17-03-2019 - 19:12


Dołączył: 16-02-2019
Posty: 6
Skąd: Praga [CZ]
Status: Offline
Dziękuję
Spróbuję spojrzeć.
Myślę, że widziałem kilka katolickich rejestrów z Tarnopola lub Mikulinców, ale Futra nie znaleziono żadnego.
W Czechach był zapisany jako katolik, ale nie wiem, czy nie był pierwotnie napisany w ksiąge metrykalnej innego kościoła.

Badylarz napisał:
Ale może Nieszków koło Słaboszowa ?
Jan Futro ur. 1787 akt nr 46 ?

Jego ojciec jest Michał, mojego powinien być Jan.
Jest skan metryki w Słaboszowie dostępny przez internet?


Pozdrawiam.
Josef
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Grazyna_GabiOffline
Temat postu: Mieszków / Myszków / Mieszkowiec / Miszkowiec ...?  PostWysłany: 17-03-2019 - 19:54
Sympatyk


Dołączył: 02-01-2010
Posty: 3266
Skąd: Hamburg
Status: Offline
Nie tak daleko od Słaboszowa jest miejscowosc Myszków, wg. sl.g.KP - parafia Żarki.
Dla tej parafii sa spisy roczne na FS - sprawdzilam literke "F" ale nie widze nazwiska Futro.
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... at=1027417
https://www.familysearch.org/search/cat ... %20Library
https://pl.wikipedia.org/wiki/Stary_Myszk%C3%B3w
Warto tez pomyslec o miejscowosci Mieszków w Wielkopolsce.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Mieszk%C3 ... kopolskie)
Mieszków jest nawet zindeksowany ale dzis cos u mnie szwankuje wyszukiwarka basia.famula
i nie moge sprawdzic czy takowe nazwisko tam jest.
http://basia.famula.pl/de/skany

Wg mnie raczej miejscowosci nalezy szukac wlasnie na tym terenie: malopolska, slaskie, wielkopolska.
Przybram lezy w srodkowych Czechach wiec raczej w okolice Tarnopola (Mikulińce) byloby troche
daleko. Czesc metryk z lat pozniejszych dostepnych jest na FS (1814-1817), zerknelam ale na takie
nazwisko nie trafilam.

Pozdrawiam
Grazyna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Andrzej75Offline
Temat postu: Re: Mieszków / Myszków / Mieszkowiec / Miszkowiec ...?  PostWysłany: 17-03-2019 - 20:06
Sympatyk


Dołączył: 03-07-2016
Posty: 12369
Skąd: Wrocław
Status: Offline
JosefJ napisał:
Jego ojciec jest Michał, mojego powinien być Jan.

Ale imię matki się zgadza. (Teoretycznie może być tak, że imię ojca wpisano błędnie).
JosefJ napisał:
Jest skan metryki w Słaboszowie dostępny przez internet?

Jest dostępny (ale trzeba się zarejestrować):
http://metryki.genbaza.pl/genbaza,detail,56833,120
Tłumaczenie tego aktu jest następujące:
1787
Nieszków — Tegoż dnia i miesiąca [tj. 1 czerwca] wielebny Wawrzyniec Kłosiński, wikariusz przydzielony tegoż kościoła, ochrzcił dziecię imieniem Jan, syna Michała Futro i Katarzyny Wywiałówny, ślubnych małżonków; chrzestnymi byli: wolno urodzony Karol Pawłowski z dworu nieszkowskiego i szlachetnie urodzona panna Elżbieta Podolska, córka rządcy w Dziaduszycach
JosefJ napisał:
Bardzo prawdopodobne jest , że miejscem pochodzenia Jana Futro będzie gmina na terytorium okupowanym przez Austrię w tym czasie.

Gdyby traktować na serio zapis, że urodził się „w Polsce”, to w 1841 oznaczało to tylko jedno: kongresowe Królestwo Polskie (pod władzą cara rosyjskiego), a nie Królestwo Galicji i Lodomerii (pod władzą cesarza austriackiego).

_________________
Pozdrawiam
Andrzej
PS. Na znak, że moje tłumaczenie zostało zaakceptowane, proszę edytować pierwszy post, dopisując w temacie – OK (dotyczy działu tłumaczeń).
https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopic-t-59525.phtml
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
JosefJOffline
Temat postu: Re: Mieszków / Myszków / Mieszkowiec / Miszkowiec ...?  PostWysłany: 18-03-2019 - 21:44


Dołączył: 16-02-2019
Posty: 6
Skąd: Praga [CZ]
Status: Offline
Dziękuję bardzo. W sobotę lub niedzielę przebadam wskazówki, które otrzymałem.
Następnie dopiszę OK lub napiszę kolejne pytanie.
Pozdrawiam.
Josef
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
BadylarzOffline
Temat postu: Re: Mieszków / Myszków / Mieszkowiec / Miszkowiec ...?  PostWysłany: 18-03-2019 - 22:38
Sympatyk


Dołączył: 24-03-2017
Posty: 255

Status: Offline
Witam !

Jeszcze wtrącę swoje trzy grosze:

1. W parafii Słaboszów Jan Futro AD 1787 jest ostatnią osobą o takim nazwisku zarejestrowaną w aktach tej parafii , co po pierwsze, może (ale nie musi) wskazywać, że na nim się skończyła linia rodowa. Jan Futro mógł umrzeć przed 1798 (od takiej daty są indeksy zgonów w tej parafii) bądź właśnie wyjechać do Czech. Po drugie, mógł się przemieścić gdzie indziej w Polsce (Co prawda, nie widzę go w małopolskim ani świętokrzyskim).

2. Jest akt ślubu Michała i Katarzyny Rasikownej (AD 1786), może warto sprawdzić, czy Michał był stolarzem ?

3. Zniekształcenia miejscowości czy nazwisk polskich w obcym kraju są dosyć częste, jeżeli nie powiedzieć nagminne, więc ja raczej nie jestem zaskoczony ewentualnemu przekształceniu Nieszkowa w "Měškowě" czy " Mieškowci".

_________________
Pozdrowienia
Michał (Badylarz)
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Andrzej75Offline
Temat postu: Re: Mieszków / Myszków / Mieszkowiec / Miszkowiec ...?  PostWysłany: 19-03-2019 - 02:40
Sympatyk


Dołączył: 03-07-2016
Posty: 12369
Skąd: Wrocław
Status: Offline
JosefJ napisał:
Następnie dopiszę OK lub napiszę kolejne pytanie.

Nie trzeba dopisywać OK, bo ten tekst, który jest w mojej stopce, dotyczy tylko działu tłumaczeń.
Badylarz napisał:
2. Jest akt ślubu Michała i Katarzyny Rasikownej (AD 1786), może warto sprawdzić, czy Michał był stolarzem ?

Akt jest tutaj:
http://metryki.genbaza.pl/genbaza,detail,56835,53
Nie wynika z niego, żeby Michał był stolarzem:

1786
Lipiec
Nieszków — Dnia 9, w V niedzielę po Zielonych Świątkach, wielebny Wawrzyniec Kłosiński, wikariusz przydzielony tegoż kościoła, pobłogosławił małżeństwo między oblubieńcami, a mianowicie: pracowitym Michałem Futro, wdowcem, i Katarzyną Rasikówną, panną, obojgiem z Nieszkowa; po ogłoszeniu 3 zapowiedzi w niedziele wobec ludu zgromadzonego na Mszy, przy braku jakiejkolwiek przeszkody kanonicznej; w obecności świadków, przybyłych do tego aktu, to znaczy: Wawrzyńca Zawieruchy, Stanisława Wójcika, Łukasza Duszy i innych z Nieszkowa.

_________________
Pozdrawiam
Andrzej
PS. Na znak, że moje tłumaczenie zostało zaakceptowane, proszę edytować pierwszy post, dopisując w temacie – OK (dotyczy działu tłumaczeń).
https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopic-t-59525.phtml
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
JosefJOffline
Temat postu: Re: Mieszków / Myszków / Mieszkowiec / Miszkowiec ...?  PostWysłany: 24-03-2019 - 14:54


Dołączył: 16-02-2019
Posty: 6
Skąd: Praga [CZ]
Status: Offline
Badylarz napisał:
Ale może Nieszków koło Słaboszowa?

Andrzej75 napisał:
Nie wynika z niego, żeby Michał był stolarzem

Nieszków pozostaje jedną z możliwości, ale myślę, że nie została jeszcze potwierdzona.

Grazyna_Gabi napisał:
malopolska, slaskie, wielkopolska.

Dla śląskich wpisów jest w tych ksiągach napisane Śląsk.

Gdyby był w niekatolickiej metryke (w Nieszkowie, Myszkowie, Myszkowicach,...) a przeszedł do religii rzymskokatolickiej w Czechach, są dostępne metryki niekatolickie?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.997958 sekund(y)