Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
wtorek, 16 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Jaworska_DorotaOffline
Temat postu: Szukam aktu urodzenia-Jaworski Jan1885 Ostrybór mazowieckie  PostWysłany: 10-03-2019 - 22:20
Sympatyk


Dołączył: 11-02-2019
Posty: 101

Status: Offline
Witam
Poszukuję aktu urodzenia Jana Jaworskiego urodzonego w grudniu 1885 roku
w Ostrybór ( to albo parafia Goźlin albo Mariańskie Porzecze ).
Ojciec Jakub. Chcę dowiedzieć się czegokolwiek o matce.
Może ktoś wie gdzie szukać.
Pozdrawiam. Dorota
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu: Szukam aktu urodzenia-Jaworski Jan1885 Ostrybór mazowieckie  PostWysłany: 10-03-2019 - 23:07
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5780

Status: Offline
Ja bym tu szukał
http://garwolin.org/gozlin
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Jaworska_DorotaOffline
Temat postu: Szukam aktu urodzenia-Jaworski Jan1885 Ostrybór mazowieckie  PostWysłany: 11-03-2019 - 01:21
Sympatyk


Dołączył: 11-02-2019
Posty: 101

Status: Offline
Dziękuję bardzo.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
krupabeataOffline
Temat postu: Szukam aktu urodzenia-Jaworski Jan1885 Ostrybór mazowieckie  PostWysłany: 11-03-2019 - 08:12
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 20-03-2016
Posty: 104

Status: Offline
Witam Skąd data wiadomo, że grudzień 1885, takiego aktu nie ma ani w par Goźlin ani Wilga
najbliższy to 1887 Jan Jaworski17 marca ojciec Jan 43 lata matka Petronela Retman 42 lata.
Ten Jan ślub bierze w 1919 roku. Czytamy w nim Jan Jaworski kawaler 32 zamieszkały przy matce w Ostrymborze rodzice Jan i Petronela Retman i panna Marianna Strzeżek 21 lat Szymanowice Biskupie rodzice Jan Józefa Sosnowska ślub 24 września
W parafii Goźlin jest jeden Jakub, który może być potencjalnym ojcem Jana, informacja o nim pojawia się w akcie ślubu nr 8 z 1869 Jakub Jaworski lat 24 zamieszkały przy bracie rodzice nie żyjący kawaler z Ostregoboru rodzice Franciszek Anastazja Kosieradzka i panna Gertruda Franceka 20 lat ur Celejów par Wilga zam przy ojcu w Ostrymborze rodzice Ignacy Marianna Okrasa.
Beata
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Jaworska_DorotaOffline
Temat postu: Szukam aktu urodzenia-Jaworski Jan1885 Ostrybór mazowieckie  PostWysłany: 11-03-2019 - 09:11
Sympatyk


Dołączył: 11-02-2019
Posty: 101

Status: Offline
Witam
Niestety nie o tego Jana Jaworskiego chodzi.
Bez pomocy osoby z doświadczeniem chyba nie ruszę do przodu. Mam przed sobą fizyczny akt zgonu: Jan Jaworski urodzony 3 grudnia 1885 Ostrybór, ojciec Jakub Jaworski, matka Gertruda ( w miejscu nazwiska jest znak zapytania ). Po wielogodzinnych poszukiwaniach w aktach Parafii Wilga i innych zindeksowanych parafiach ustaliłam, że Gertruda miała na nazwisko Franecka, urodzona w 1850 w Celejowie. Ślub z Jakubem w 1869 roku w Parafii Goźlin. 1870 rok, miejscowość Ostrybór rodzi Im się córka Franciszka. W 1888 w tej samej miejscowości rodzi Im się córka Marianna.
Jakub Jaworski, ojciec Jana Jaworskiego urodził się w 1847 roku w Cyganówce. Reasumując : Jakub i Gertruda mieszkają w Ostrymborze, tam rodzą Im się córki a aktu syna, który urodził się pomiędzy narodzinami sióstr nie ma. Jan Jaworski, którego aktu urodzenia poszukuję to mój pradziadek. Wiem, że w okresie 1918- 1926 wziął ślub z Rozalią Lempkowska ( Łępkowską ) w okolicach Ostregoboru ( może Piwonin, może Sobienie Jeziory ).
Jeżeli na akcie zgonu Jana Jaworskiego jest dokładna data i miejsce urodzenia, to jak to możliwe, że tego zapisu nie ma w księgach ?
Bardzo proszę o sugestie.
Pozdrawiam.
Dorota Jaworska
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu: Szukam aktu urodzenia-Jaworski Jan1885 Ostrybór mazowieckie  PostWysłany: 11-03-2019 - 09:35
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5780

Status: Offline
Też nie znalazłem Smile
A z kim i gdzie wziął ślub ten Jan syn Jakuba ?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Jaworska_DorotaOffline
Temat postu: Szukam aktu urodzenia-Jaworski Jan1885 Ostrybór mazowieckie  PostWysłany: 11-03-2019 - 09:44
Sympatyk


Dołączył: 11-02-2019
Posty: 101

Status: Offline
Witam
Z Rozalią z domu Lempkowska lub Łępkowska ( córka Marcina i Marianny ze Szlasów ), urodzoną w 1902 w Piwoninie lub Sobienich Jeziorach.
Ślub pomiędzy 1918 a 1926 w Warszawie lub okolicach Piwonina. Ich wspólny syn : Henryk Jaworski urodzony w Piwoninie w 1924.
Pozdrawiam.
Dorota
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu: Szukam aktu urodzenia-Jaworski Jan1885 Ostrybór mazowieckie  PostWysłany: 11-03-2019 - 14:09
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5780

Status: Offline
Rozalia Lempkowska ur. w Piwoninie, par. Sobienie Jeziory
https://szukajwarchiwach.pl/62/1608/0/- ... o08nhGhOGw
brak adnotacji. Spróbuj zadzwonić do USC i zapytać, może jednak ślub w par. Sobienie Jeziory
A te urodziny córek to w jakich latach, bo jakoś nie widzę w indeksach
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Jaworska_DorotaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-03-2019 - 14:40
Sympatyk


Dołączył: 11-02-2019
Posty: 101

Status: Offline
Znalezione na Garwolin.org : Metryki Goźlin i Mariańskie Porzecze
Franciszka Jaworska ur. Ostrybór 9 sierpień 1870 ( pozycja 41) Parafia Goźlin
Marianna Jaworska ur. Ostrybór 26 maja 1888 ( pozycja 32 ) Parafia Goźlin
W obydwu przypadkach : ojciec Jakub Jaworski, matka Gertruda z domu Franecka.
Pozdrawiam. Dorota
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-03-2019 - 14:54
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5780

Status: Offline
Jeśli odrzucić teorię, że niesolidnie spisywali to pozostaje kwestia mobilności. Gdzieś krążyli zapewne. Pomiędzy jednym a drugim dzieckiem 18 lat i nic ? nie wierzę
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Jaworska_DorotaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-03-2019 - 16:05
Sympatyk


Dołączył: 11-02-2019
Posty: 101

Status: Offline
Witam
Przeszukałam ponownie indeksy z Wilgi, Goźlina i innych zindeksowanych parafii z okolic Garwolina. Niestety nie znalazłam żadnego aktu dotyczącego Jana Jaworskiego. W aktach zgonów nie znalazłam również nazwisk rodziców Jana : Jakuba Jaworskiego i Gertrudy Jaworskiej z domu Franeckiej.
Analizując tę migrację, to pierwsza córka Jakuba i Gertrudy : Franciszka rodzi się w 1870 w Ostrymborze. Potem gdzieś wyjeżdżają i gdzieś tam w 1885 rodzi się Jan Jaworski. Potem wracają bo w Ostrymborze w 1888 roku rodzi się Im druga córka : Marianna.
Bardzo to tajemnicze.
A czy są gdzieś zindeksowane księgi z Parafii Sobienie Jeziory od roku 1870 ?
Dziękuję za sugestie.
Pozdrawiam. Dorota
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
bugalskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 15-03-2019 - 15:35
Sympatyk


Dołączył: 07-03-2012
Posty: 15

Status: Offline
Przejrzałem metryki z Wilgi i Goźlina i moim zdaniem tropem może być tutaj ojciec Gertrudy, a mianowicie Ignacy Franecki. Z różnych zapisów wynika, iż urodził się w Sobieniach Szlacheckich i był szynkarzem, karczmarzem, karbowym, to zaś mogło być przyczyną dość częstych zmian zamieszkania. Jego matka najprawdopodobniej urodziła się w Warszawicach, zaś pierwsza żona mogła pochodzić z par. Sobienie Jeziory. Być może zatem ich córka, Gertruda, przez jakiś czas mieszkała wraz z mężem u tamtej rodziny w par. Sobienie lub też przemieszczała się razem z ojcem. Co do Jaworskich to oni raczej byli mniej mobilni - dwie główne linie mieszkały w Wiciu i Ostrymborze, przy czym warto zwrócić uwagę, iż jeszcze w pierwszej połowie XIX w. dość często pisali się jako Nieborscy lub Nieborowscy.

Pozdrawiam,
Maciej Bugalski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Jaworska_DorotaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 16-03-2019 - 16:25
Sympatyk


Dołączył: 11-02-2019
Posty: 101

Status: Offline
Witam. Bardzo ciekawa koncepcja i bardzo prawdopodobny przebieg zdarzeń. To, że Ignacy Franecki był szynkarzem i karczmarzem znalazłam w aktach na Garwolin.org, ale informacji, że był karbowym nie znalazłam. Czy mogę prosić o jakiś link do aktu w którym tę informację umieszczono ?
Zaskakująca jest dla mnie natomiast informacja dotycząca samego nazwiska Jaworscy. Jako nowicjuszka nie zagłębiłam się jeszcze zbyt daleko w historię rodziny, ale miałam nadzieję, że krok po kroku sięgnę w odleglejsze czasy. Natomiast Pana informacja o Nieborskich lub Nieborowskich zapowiada utrudnienia. Zmiany w pisowni nazwisk komplikują sprawę. Czy mogłabym prosić o wyjaśnienie jak i w którym momencie Nieborscy czy Nieborowscy stali się Jaworskimi ? Może jakieś linki, które mnie naprowadzą na właściwe tory.
Pozdrawiam serdecznie. Dorota
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
bugalskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 18-03-2019 - 11:15
Sympatyk


Dołączył: 07-03-2012
Posty: 15

Status: Offline
Informacja, iż był karbowym pojawia się przy akcie urodzenia syna Grzegorza (27.11.1848), dostępna wśród metryk z parafii Goźlin opublikowanych na garwolin.org

Co do zmiany nazwiska to wiem o tym, gdyż Jaworscy/Nieborscy z tej samej linii pojawiają się w moim drzewie (a zatem zapewne jesteśmy daleko spokrewnieni Wink). Wystarczy wśród metryk z Goźlina wpisać w wyszukiwarkę nazwisko Nieborski lub Nieborowski, żeby zobaczyć, iż chodzi o te same osoby, które później używają nazwiska Jaworski. Sytuacja ta ma jednak głównie miejsce w pierwszej połowie XIX wieku, później już raczej ugruntowuje się nazwisko Jaworski. Najbardziej dobitnie pokazuje to akt urodzenia Józefa Jaworskiego z 1837 roku, syna Franciszka i Anastazji, gdzie wpisano "Nieborski czyli Jaworski Józef".

Pozdrawiam,
Maciej Bugalski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.789737 sekund(y)