Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
CarolinaOffline
Temat postu: Georg Mielke - Niemiecki żołnierz w Norwegii 1940-1945  PostWysłany: 15-03-2019 - 17:09
Sympatyk


Dołączył: 06-11-2015
Posty: 221
Skąd: Münster, Westfalen
Status: Offline
Witam Was,

potrzebuje Waszą pomoc i Wasze pomysły.

Przyjaciółka z Norwegii jest wnuczką żołnierza niemieckiego floty wojennej i chciałaby odnaleźć rodzinę w Niemczech.

Ojciec jej (syn tego żołnierza i jej babci norweskiej) urodził się w 1945r. i po wojnie został adoptowany przez nowego męża norweskiego babci.

Na akcie urodzenia zmazano imię i nazwiska ojca biologicznego.

Aż do 3 dni temu moja przyjaciółka miała wyłącznie jedno zdjęcie swojego dziadka z Niemiec.

Poradziłam jej żeby zwracała się do władz które wtedy miały do czynienia z adopcją jej ojca.

Pierwszy sukces! Tam odkryła jak się nazywał dziadek i skąd pochodził:

Georg Mielke z Berlina.

Niestety dalszych informacji nie było o nim.

Czy macie może jakieś pomysły gdzie i jak można szukać informacje?
No bo nie wiadomo czy on urodził się w Berlinie czy tylko tam mieszkał po wojnie ...

Ale jeśli tam mieszkał ... czy możliwe dowiedzieć się o jego adres?

Pozatym myślałam o tym żeby składać wniosek w samym miejscu gdzie można zapytać sie o żołnierze we Wehrmachcie ponieważ jest kartoteka też z floty wojennej.

Ostatnia informacja: Dziadek niemiecki przyjechał do Norwegii jescze raz w 1947r. i spotkał się z babcią przyjaciółki mojej.

Czy myślicie że może ambasada norweska ma jeszcze papiery? Wnioski o wizę itd.? Bo tam powinna też być data i miejsce urodzenia.

Proszę dajcie mi trochę "input" bo przyjaciółka moja naprawdę chcę odkryć ten sekret. Jej ojciec już próbował przez kilka lat odnaleźć ojca ale nie dało rady. Ojciec przyjaciółki już zginął dawno we wypadku we wieku 39 lat w 1984r.

Pozdrawiam Was serdecznie i liczę na Waszą kompetencje i wiedzę 😊

_________________
Carolina
Kurts und Teresas Tochter
Otto Gustavs und Marias bzw. Feliks' und Jadwigas Enkelin
Adolfs und Wilhelmines bzw. Johanns und Marias bzw. Stefans und Stefanias bzw. Jans und Gertrudas Urenkelin
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Grazyna_GabiOffline
Temat postu: Georg Mielke - Niemiecki żołnierz w Norwegii 1940-1945  PostWysłany: 15-03-2019 - 18:20
Sympatyk


Dołączył: 02-01-2010
Posty: 3266
Skąd: Hamburg
Status: Offline
Witaj Carolina,
Raczej w sieci nic nie znajdziemy na temat Georga. W Berlinie urodzilo sie i mieszkalo
sporo osob o nazwisku Mielke. Wystarczy zerknac w listy strat z IWS, kazdy z nich
mogl byc ojcem Georga. Nie ma tez pewnosci czy to nadal bedzie Berlin.
Ja proponuje zwrocic sie do Deutsches Rotes Kreuz.
Lata temu poszukiwalismy dla pewnej Polki jej pierwszego meza, wlasnie z czasow wojny,
udalo sie, DRK odnalazl ale o dwa miesiace za pozno, poszukiwany juz nie zyl.
Sprawa byla latwiejsza mielismy pelne dane o poszukiwanym.

A moze zwrocic sie do mediow ? czesto sledze program ktory prowadzi Julia Leischik,
bardzo trudne poszukiwania ale efekty imponujace,
https://www.sat1.de/tv/julia-leischik-s ... fe-gesucht

Pozdrawiam
Grazyna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
CarolinaOffline
Temat postu: Georg Mielke - Niemiecki żołnierz w Norwegii 1940-1945  PostWysłany: 15-03-2019 - 18:42
Sympatyk


Dołączył: 06-11-2015
Posty: 221
Skąd: Münster, Westfalen
Status: Offline
Witam Grażyna,

uwielbiam te programy typu Julia Leischik. Oglądam również szwedzkie, duńskie i norweskie wersje. 😍

Myślę że DRK napewno nie będzie szukać bo jest za mało informacji. Ale już myślałam o tym.

Żeby szukać w księgach kościelnych nie ma sensu moim zdaniem, bo nie wiadomo czy Georg Mielke urodził się w Berlinie w ogóle. I przeszukać 1900-1925 to trochę za dużo.

Pisałam do ambasady norweskiej w Berlinie czy może maja stare dokumenty z wnioskami do wiz do Norwegii ... no i trzeba czekać na odpowiedź z WASt. Może nawet coś mają o Georg Mielke z Kriegsmarine.

Dzięki bardzo za Twoją odpowiedź 😊

_________________
Carolina
Kurts und Teresas Tochter
Otto Gustavs und Marias bzw. Feliks' und Jadwigas Enkelin
Adolfs und Wilhelmines bzw. Johanns und Marias bzw. Stefans und Stefanias bzw. Jans und Gertrudas Urenkelin
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
UzfjmOffline
Temat postu: Georg Mielke - Niemiecki żołnierz w Norwegii 1940-1945  PostWysłany: 18-03-2019 - 09:41
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-09-2018
Posty: 41

Status: Offline
myślę, że tak jak piszesz można zapytać też niemieckie archiwa wehrmachtu itp. (pobieznie zerknelam, ze latwo je wygooglac, ale az tak dobra z niem. nie jestem, zeby Ci od razu podac,na jaki adres pisac) - może georrrg mielke z berlina z kriegsmarine nie bedzie aż taki popularny?

_________________
Ula
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
CarolinaOffline
Temat postu: Georg Mielke - Niemiecki żołnierz w Norwegii 1940-1945  PostWysłany: 23-03-2019 - 11:17
Sympatyk


Dołączył: 06-11-2015
Posty: 221
Skąd: Münster, Westfalen
Status: Offline
Mam nadzieję że w archiwum Kriegsmarine tylko będzie JEDEN Georg Mielke z Berlina.
Ambasada norweska w Berlinie szybko odpisywała. Po wojnie granice w Europie były dość otwarte, więc w 1947r. Niemiec podróżujący do Norwegii nie potrzebował wiz.
Dzięki Ula, że pisałaś 😊 Z niemieckim bez problemu (język mojego ojca), to język polski dla mnie jest bardzo ciężki. Ale staram się 😀

_________________
Carolina
Kurts und Teresas Tochter
Otto Gustavs und Marias bzw. Feliks' und Jadwigas Enkelin
Adolfs und Wilhelmines bzw. Johanns und Marias bzw. Stefans und Stefanias bzw. Jans und Gertrudas Urenkelin
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.718602 sekund(y)