Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 19 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
pawelolszewskiOffline
Temat postu: Jakob Olszewski - zmarły w 1892r, Pomoc w poszukiwaniach  PostWysłany: 10-03-2019 - 19:52
Sympatyk


Dołączył: 19-11-2018
Posty: 24
Skąd: Jeleń
Status: Offline
Witam serdecznie, w poszukiwaniach swoich przodków dotarłem najdalej do Jakóba Olszewskiego, posiadam tylko jego akt śmierci z 21.02.1892 roku. Co ciekawe, w jego akcie śmierci rodzice, data urodzenia, a także miejscowość, w której się urodził są opisane jako nieznane. O jego zgonie informowała Anna Chachulska, jego małżonka. Wiem tylko, że mieszkał w Nowym Świecie, powiecie brodnickim, w województwie kujawsko pomorskim. 08.03.1877 roku urodził mu się tam syn Ksawery, a 04.01.1880 syn Maksymilian. Jest to parafia Górzno. Na akcie jego zgonu pisze tylko, że był katolikiem i w chwili śmierci miał 70 lat, co daje nam 1822 rok jako rok jego urodzenia.

Czy jest jakiś sposób na odnalezienie informacji o jego przodkach? Jaki mógłby być powód tego, że nie są podani jego rodzice ani miejsce zamieszkania? Ani choćby data urodzenia? Słyszałem, że z tego terenu wiele osób brało udział w powstaniu styczniowym, czy to więc możliwe, że po powstaniu ukrywał się w jakiś sposób i nie podawał nikomu informacji o sobie, a jego żona bała się podać te informacje na akcie zgonu? Czy może był chłopem i zaszło tu zjawisko tak zwanej "chłopskiej niepamięci"? Jeśli tak, to może figurowałby gdzieś w jakichś aktach uwłaszczenia chłopów? Co powinienem zrobić w tej sytuacji, w sytuacji kiedy trop dalej się urywa? To mój przodek z linii miecza, więc bardzo zależy mi na odnalezieniu dalszych przodków i zgłębia historii rodziny.

Bardzo proszę o pomoc,
Paweł Olszewski

Załączam akt zgonu:
https://imgur.com/a/P7QSbXM
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
marzanna62Offline
Temat postu: Jakob Olszewski - zmarły w 1892r, Pomoc w poszukiwaniach  PostWysłany: 10-03-2019 - 20:29
Sympatyk


Dołączył: 06-08-2015
Posty: 777

Status: Offline
Musisz poszukac slubu nic nie piszesz o slubie tam powinni byc wymienieni rodzice mlodego i miejsve urodzenia. Wydaje sie ze zona mogla nawet nie poznac tesciow byl obcy w parafii.

_________________
Marzanna

Szukam nazwisk Rzemieniec, Rzemieniecki itp
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
pawelolszewskiOffline
Temat postu: Jakob Olszewski - zmarły w 1892r, Pomoc w poszukiwaniach  PostWysłany: 10-03-2019 - 20:37
Sympatyk


Dołączył: 19-11-2018
Posty: 24
Skąd: Jeleń
Status: Offline
W takim razie postaram się poszukać ślubu w rocznikach, może gdzieś je znajdę.
Dziękuję za odpowiedz

Niestety w żadnym z dostępnych rodzników tj. 1877, 1876 i 1875 nie ma aktu ich małżeństwa.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
marzanna62Offline
Temat postu: Jakob Olszewski - zmarły w 1892r, Pomoc w poszukiwaniach  PostWysłany: 10-03-2019 - 21:21
Sympatyk


Dołączył: 06-08-2015
Posty: 777

Status: Offline
A gdzie sa dostepne te ksiegi Górzna? Nie moge ich znalezc. Co do slubu mogl byc wczesniej niz 1875. Nie znam sie na ksiegach w jezyku niemieckim wszedzie gdzie dotychczas szukalam byl rosyjski. Jesli masz akt urodzenia Ksawerego czy jest tam moze wiek rodzicow? Czy cos wiadomo czy Ksawery byl ich pierwszym dzieckiem. Mogly byc dzieci przed nim ktore zmarly. Wszelkie hipotezy o Jakubie sa wrozeniem z fusow jedynie slub moze cos wyjasnic. Gorzno jest bardzo ladnie zindeksowane ale nie widze tam nazwiska Chachulska. Jest takie nazwisko ale w innych parafiach. Napisz po kolei co wiesz i skad wiesz i podaj linki do aktow nie tylko do tego aktu zgonu. Olszewski to nie jest rzadkie nazwisko mogl przybyc prawktycznie z kazdej miejscowosci gdzie wystepowalo to nazwisko. Trzeba zawezic zakres poszukiwan na podstwe tego slubu bez dotarcia do slubu nie wyjasnisz nic. Postaraj sie znalzec Anne Chachulska jej akt urodzenia jest bardzo prawdopodobne ze slub byl w parafii jej urodzenia choc mogl byc tez w parafii zamieszkania jesli pracowala gdzies indziej.

_________________
Marzanna

Szukam nazwisk Rzemieniec, Rzemieniecki itp
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
zeleznyOffline
Temat postu: Jakob Olszewski - zmarły w 1892r, Pomoc w poszukiwaniach  PostWysłany: 10-03-2019 - 22:58
Sympatyk


Dołączył: 10-11-2013
Posty: 414

Status: Offline
Pawle,

Ponieważ rozpoczynasz przygodę z genealogią, a droga przed Tobą jak widzę daleka i wyboista otrzymujesz następujące wybiórcze wskazówki: Kiedy Jakub O. dokładnie dnia 15 czerwca żenił się z Anną C. był wdowcem starszym od niej o lat 16 i mieszkał wówczas w Beśnicy, Anna natomiast urodziła się dokładnie dnia 14 lutego a jej mama miała na imię Katarzyna.

Powodzenia w poszukiwaniach

Pozdrawiam

Janek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
pawelolszewskiOffline
Temat postu: Jakob Olszewski - zmarły w 1892r, Pomoc w poszukiwaniach  PostWysłany: 11-03-2019 - 16:22
Sympatyk


Dołączył: 19-11-2018
Posty: 24
Skąd: Jeleń
Status: Offline
Pani Marzanno. Za pomocą tego serwisu (genealodzy.pl) ustaliłem, że mieli oni co najmniej dwójkę synów. Ksawery ur 1877r. ożenił się z Augustyną Szramowską (posiadam akt ślubu, ale są tam tylko te informacje, jakie w akcie zgonu Jakóba, jeśli chodzi o jego osobę, a także jego żonę), wdową, natomiast Maksymilian ur 1880 ożenił się z Leokadią Bieńkowską.(mam akt ślubu, lecz nic w nim nowego nie jest napisane oprócz tego co już wiem) Ksawery jest ojcem mojego pradziadka Jana Olszewskiego. Jako, że mieszkali oni w Neuwelt ( Nowym Świecie ) to wszystkie ich akta, które mam znalazłem za pomocą strony https://www.genealogiawarchiwach.pl/#qu ... uery.query

Zaznaczając tak miejscowość Ruda, bo jak zaznaczyłem Górzno to wychodziły tylko księgi miasta Górzna z ludnością miejską, nie obejmujące ludności mieszkającej na terenie gminy. Wieczorem te akta tutaj zamieszczę, w tym poście.

Panie Janku,
Napisałem do Pana wiadomość prywatną, bardzo interesuje mnie możliwość pozyskania akt, dzięki którym zdobył Pan te informacje.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
pawelolszewskiOffline
Temat postu: Jakob Olszewski - zmarły w 1892r, Pomoc w poszukiwaniach  PostWysłany: 09-04-2019 - 00:04
Sympatyk


Dołączył: 19-11-2018
Posty: 24
Skąd: Jeleń
Status: Offline
Niestety w akcie małżeństwa oprócz tego, że Jakób Olszewski zamieszkały w Beśnicy ( miejscowość obok Nowego Światu, obok Górzna) powiat Brodnicki, okolice Górzna lat 35 zawarł je 15.06.1863 roku z Anną Chachulską lat 19 zamieszkałą w Jeleniu.
Tutaj jego akt zgonu:
https://imgur.com/a/XSapWe1
Tutaj akt zgonu kościelny:
https://imgur.com/a/NXxJGfT
https://imgur.com/a/dlVQNS3

Tutaj akt małżeństwa:
https://imgur.com/a/t3QUCAf

Moje poszukiwania stanęły w martwym punkcie, nie mam pojęcia co robić dalej, gdyż jestem początkującym genealogiem. Szukałem aktu urodzenia w rocznikach od 1820 do 1828, ale nie znalazłem tam aktu jego urodzenia. Czy jest jakaś możliwość, by odnależc coś wiecej? Czy jest jakis sposób, by odnalezć jego rodziców?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MalromOffline
Temat postu: Jakob Olszewski - zmarły w 1892r, Pomoc w poszukiwaniach  PostWysłany: 09-04-2019 - 02:57
Sympatyk


Dołączył: 01-12-2011
Posty: 6390

Status: Offline
Jak wynika z aktu ślubu Olszewski-Chachulska,
Jakub był chłopem /Bauer/. Należy sądzić ,że była to osoba zasiedziała
w miejscu zamieszkania czyli Beśnicy /Beschnitz/.

W Beschnitz był karczma /Krug/ i był też folwark /Vorwerk/,
obsługiwany przez mieszkańców.
Beśnica w 1772/73 należała do Bryńska Szlacheckiego /Adlige Brinsk/, Kreis Strasburg

Według www.westpreussen.odessa w Brinsker Buden mieszkało dwóch
chłopów o nazwisku Joseph Olschewsky.

Do Brinsker Buden zaliczanych było w 19 wieku kilkanaście przysiółków.
Wynika z tego ,że na tym terenie zamieszkiwali Olszewscy /Olschewski i być
może któryś z nich osiedlił się i gospodarzył w Beśnicy.

Wszystkie te miejscowości należały do parafii katolickiej Górzno
a księgi urodzeń są od 1702 roku w Archiwum Diecezjalnym w Toruniu.

Warto jeszcze sprawdzić co jest zapisane księdze zmarłych <1863Górzna na temat żony
wdowca /Wittwer/ Jakuba Olszewskiego a i może o nim samym, na przykład jego status.

Co do historii miejscowości proszę zajrzeć do Hansa Plehna, Ortsgeschichte des Kreises Strasburg
pod Beschnitz z odsyłaczem do Brinsk.

http://www.westpreussen.de/cms/ct/ortsv ... hp?ID=4879

Pozdrawiam
Roman M.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
pawelolszewskiOffline
Temat postu: Jakob Olszewski - zmarły w 1892r, Pomoc w poszukiwaniach  PostWysłany: 09-04-2019 - 10:52
Sympatyk


Dołączył: 19-11-2018
Posty: 24
Skąd: Jeleń
Status: Offline
Dziękuję za pomoc, jeszcze nigdy nie kontaktowałem się z Archiwum, w jaki sposób to zrobić? Trzeba podać konkretny dzień, miesiąc i rok urodzenia? Czy za informacje z Archiwum są opłaty? Jeśli tak, to jakie?

Czy są księgi zgonów z Górzna <1863 dostępne w internecie?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krystyna.wawOffline
Temat postu: Re: Jakob Olszewski - zmarły w 1892r, Pomoc w poszukiwaniach  PostWysłany: 09-04-2019 - 15:40
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2016
Posty: 4210

Status: Offline
pawelolszewski napisał:
Dziękuję za pomoc, jeszcze nigdy nie kontaktowałem się z Archiwum, w jaki sposób to zrobić?
Trzeba podać konkretny dzień, miesiąc i rok urodzenia? Czy za informacje z Archiwum są opłaty? Jeśli tak, to jakie?

Wujek google mówi, że opłaty są spore.
http://www.archiwum.diecezja.torun.pl/1 ... a-zlecenie
Tu jest zasób z Górzna
https://parafie.genealodzy.pl/index.php?op=pr&pid=2305


Cytat:
Czy są księgi zgonów z Górzna <1863 dostępne w internecie?

Wpisz Place: Górzno
https://www.familysearch.org/search/catalog/search/

Jest jeszcze genealogiawarchiwach, ale nie umiem się posługiwać ta wyszukiwarką
https://www.genealogiawarchiwach.pl/arc ... uery.query

_________________
Krystyna
*** Szarlip, Zakępscy, Kowszewicz, Broczkowscy - tych nazwisk szukam.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
pawelolszewskiOffline
Temat postu: Re: Jakob Olszewski - zmarły w 1892r, Pomoc w poszukiwaniach  PostWysłany: 09-04-2019 - 15:46
Sympatyk


Dołączył: 19-11-2018
Posty: 24
Skąd: Jeleń
Status: Offline
Znam te strony i tam nie ma tych ksiąg, więc pewnie są one niedostępne. :[



_______

Paweł
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.338150 sekund(y)