Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
piotr_nojszewskiOffline
Temat postu: Re: Kradzież danych  PostWysłany: 07-03-2019 - 18:22
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 21-04-2013
Posty: 1582
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Chyba sie nie rozumiemy.
Udostepnie danych pozawala na stworzenie nowych produktow. Juz komercyjnych. Np narzedzi wyszukiwania albo polaczen miedzy osobami.
Same dane moga byc dostepne obecnie.
Nie ma tu "sprzedawania" danych. Jest usdostepnienie.
Nie odnosze sie do kwestii formalnych.

_________________
pozdrawiam
Piotr
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Re: Kradzież danych  PostWysłany: 07-03-2019 - 18:27
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
ok, czyli rozszerzenie obecnej "oferty" (która pozostałaby) bez zmian o usługę dodatkową, konto "premium" płatne
dane jak są tak pozostają bezpłatne, ale jeśli ktoś chce w innej coś więcej, w innej formie

to trochę poza tematem chyba, więc nie rozwijam:) ale rozumiem i popieram

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
sirdanielOffline
Temat postu:   PostWysłany: 07-03-2019 - 18:54
Sympatyk


Dołączył: 25-03-2012
Posty: 280

Status: Offline
Skoro ktoś odsprzedaje to co darmowe to po pierwsze jest to naganne, po drugie robi wała ze swoich użytkowników i dobrze było by by ci "użytkownicy" o tym wiedzieli.

Kolejna sprawa to LICENCJE. Duża część internetu jak nie cała, została ucywilizowana i unormowana. Wytwór Waszej pracy stanowi jakieś dobro. Możecie wystawić na widok publiczny wytwór swojej pracy i każdy może robić sobie z tym co się mu podoba łącznie z kradzieżą. Więc po to właśnie wymyślono licencje, aby CHRONIĆ to co publikujemy. Licencja jako taka nie jest przeciwieństwem wolnego dostępu ani patentem. Tylko reguluje kwestie kopiowania lub nawet zapewnia wolny dostęp, zależnie od konstrukcji licencji. Dlaczego do tej pory nikt nie pomyślał, aby wrzucać skany na podstawie pewnych warunków czy licencji. Każda strona ma "terms of use" czyli "warunki korzystania z usługi" a czy strony z Waszą pracą mają? Co więcej warunki licencji można samemu wymyślić, wystarczy zawrzeć ją razem z naszym udostępnianym dobrem lub zawrzeć info na stronie. Korzystający z serwisu mają respektować warunki jakie stawia udostępniający, nawet jeśli jest wolny i darmowy dostęp, możemy zawrzeć klauzulę zakazu odpłatnego udostępniania. Możecie nawet jeśli chcecie zawrzeć klauzulę o nakazie publikowania odnośników do strony genealodzy i podstron w przypadku publikowania Waszych dóbr. Po to właśnie, aby ktoś nie sprzedawał nieświadomym użytkownikom czegoś co mogą mieć za darmo i aby ktoś nie zarabiał na Waszej pracy.

_________________
Jego Najjaśniejsza Mość Wielmożny Wielce Szanowny Mocium Pan Magister Daniel


Ostatnio zmieniony przez sirdaniel dnia 07-03-2019 - 19:01, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
DławichowskiOffline
Temat postu: Re: Kradzież danych  PostWysłany: 08-03-2019 - 16:37
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 24-09-2006
Posty: 1021
Skąd: Koszalin
Status: Offline
Dzień dobry!
Zgadzam się z pierwszą częścią poprzedniego wpisu Włodka. Z drugą Nie. "Ich" nazywam tylko tych, którzy pozbawili mnie nie tylko możliwości "zamknięcia furtki" czego wcale nie chcę. (i tu się z Tobą Piotrku nie zgadzam). Ja nie mam możliwości zrobienia CZEGOKOLWIEK". Otwieram "MH" i już mam komunikat: ZAPŁAĆ. A chciałbym na przykład nanieść daty zgonów ludzi, którzy już pomarli. Inni się pożenili. (itd.)
Dlatego też nazwa użyta w poście Piotra zupełnie nie odpowiada moim intencjom. Chce tylko mieć dostęp do już nie swoich danych (bo nie zapłacił):
Krzycho z Koszalina

_________________
O mnie:
http://www.dlawich.pl/
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomasz_LenczewskiOffline
Temat postu: Re: Kradzież danych  PostWysłany: 08-03-2019 - 17:09
Sympatyk


Dołączył: 26-09-2010
Posty: 1805
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Działalność My Heritage jest przede wszystkim nastawiona na zysk. Genealogia jest tu środkiem do realizacji innych zamierzeń. Trzeba o tym powiedzieć jasno. I dobrze, aby każdy kto korzysta z ich usług miał ta świadomość. To jedno. A drugie to metody i środki jakimi posługuje się ta organizacja niekoniecznie muszą być niezgodne z prawem, a moralność w świecie businessu zwłaszcza w tej dziedzinie mało kogo wzrusza. Oczywiście dobry prawnik jest w stanie udowodnić naruszenie takich czy innych praw. Jednak czy znalazłby się ktokolwiek kto zaryzykowałby długi i kosztowny proces? Dlatego uważam dyskusję na temat działalności MH za zbędna. Można nie korzystać z jej usług, ale jeżeli już korzystamy to nie mamy wyboru.


Ostatnio zmieniony przez Tomasz_Lenczewski dnia 08-03-2019 - 20:04, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
piotr_nojszewskiOffline
Temat postu: Re: Kradzież danych  PostWysłany: 08-03-2019 - 19:38
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 21-04-2013
Posty: 1582
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Nie rozumiem nic z dyskusji o MH. O ile się orientuję MH daje możliwość całkowicie bezpłatną zrzutu danych do gedcom. Można sobie sobie dane zrzucić i wstawić do domu lub załadować do innego portalu.
Czy w przypadku Kolegi Krzycha ta opcja nie działa?
MH zablokowało możliwość zrzutu danych? Jesli tak to faktycznie niezbyt fajna sytuacja. Ale czy zablokowano mozliwość zrzutu danych czy tylko edycji?

Co do udostępniania danych. Nie bardzo rozumiem gdzie jest problem w tym, żeby darmowy portal pozyskał środki na utrzymanie ułatwiając komuś skorzystanie z i tak dostępnych za darmo danych? Jeśli przeznaczy te środki na portal to jakie jest w tym problem?

_________________
pozdrawiam
Piotr


Ostatnio zmieniony przez piotr_nojszewski dnia 09-03-2019 - 13:42, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
DławichowskiOffline
Temat postu: Re: Kradzież danych  PostWysłany: 09-03-2019 - 13:36
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 24-09-2006
Posty: 1021
Skąd: Koszalin
Status: Offline
Dzień dobry!
Jestem za wnioskiem Tomasza.

_________________
O mnie:
http://www.dlawich.pl/
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
piotr_nojszewskiOffline
Temat postu: Re: Kradzież danych  PostWysłany: 09-03-2019 - 13:46
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 21-04-2013
Posty: 1582
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Czyli rozumiem, że dane MOŻESZ zrzucić ze swojego konta na MH do gedcom?
I możesz przejść na inne rozwiązanie?
Ale nie chcesz im zapłacić za korzystanie z ich usług i wolisz ponarzekać?
Uważasz, że powinni bezpłatnie śwaidczyć Ci usługi?
Wybacz ale to troszkę dziwne.

_________________
pozdrawiam
Piotr
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
okiem
Temat postu: Re: Kradzież danych  PostWysłany: 10-03-2019 - 12:16
Sympatyk


Dołączył: 17-03-2007
Posty: 122
Skąd: Kraków
Skala "zwyczaju" ściągania czyjejś pracy i wstawiania na drzewa MH jako swoje (najczęściej z błędami).

Oto zestawienie osób, które używają danych dotyczących tylko jednej osoby. Dane te sam ustaliłem ponosząc znaczne koszty, a używane zdjęcia pochodzą z albumu prywatnego z mojej szuflady. Poniższe osoby te dane i zdjęcia skopiowały.

* Richard Roz****
* Jacek Żeb****
* Grzegorz Krzysztof Kwa***
* Marek Kwo****
* Anna Zaw****
* Zbigniew Cza****
* Mikołaj Ko****
* Krzysztof Re****
* Erik A. G***-M***
* Krzysztof Zro***
* Piotr Sm****

Czy nie warto zacząć zmieniać "zwyczaju" braku podpisu źródła?

W dodatku to jest karygodne, że aby zobaczyć moją własną pracę, lub skontaktować się z nadawcą - muszę zapłacić firmie?!?!?!! Przecież to jest zwykłe DRAŃSTWO!!!

Jeśli ktokolwiek miałby mieć profity z tego to przecież osoba która wykonała pracę a nie portal który udostępnia możliwość draństwa

Takich przykładów na MH są tysiące - jak można to pochwalać?!!!

_________________
Pozdrawiam, Marcin Niewalda - Genealogia Polaków
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
sebastian_gasiorekOffline
Temat postu: Re: Kradzież danych  PostWysłany: 10-03-2019 - 13:58
Zasłużony
Zarząd PTG


Dołączył: 18-11-2007
Posty: 542

Status: Offline
xtedek napisał:
To może jednak zrobić zupełnie publicznie dostępne API? Wtedy jednak "niepozwolono"....


Z tym zakazem to akurat prawda, tylko nie miał on nic do czynienia z transferami tak jak Włodek sugeruje.
Osobiście poprosiłem o zablokowanie API. Przez wiele lat walczyłem o zwiększenie wydajności poprzez optymalizację bazy i zapytań. Publiczne udostępnienie takiego API może spowodować znaczny wzrost obciążenia serwera. Nie było sensu czegoś dawać, a później zabrać i wysłuchiwać oskarżeń od niezadowolonych programistów i użytkowników.

Teraz sytuacja się zmieniła. Nie zajmuję się już serwisami PTG i droga chyba otwarta o ile Zarząd pozwoli. Jeśli coś przestanie działać to nie ja za to odpowiadam. Smile

_________________
Pozdrawiam,
Sebastian Gąsiorek

http://genrod.eu - największe opracowanie Kwiatkowskich (6 tys. osób)
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Re: Kradzież danych  PostWysłany: 10-03-2019 - 14:08
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
gdzie sugeruję? jak sugeruję?
piszę wprost, że jakiekolwiek ograniczenie mogło być /może być stosowane z przyczyn technicznych

jeśli sugeruję cokolwiek - to wręcz odwrotnie
"i bardzo źle, że pozwolono robić pewne zabezpieczenia techniczne wykraczające poza DDOS "
czyli, że słowa Kamila "chociaż sam pamiętam robiłem pewne techniczne zabezpieczenia tego" zinterpretowane (chyba słusznie) "pomimo, że nie były z przyczyn typu ochrona przez atakiem DDoS / wysyceniem łącza /serwerów" były złe, sprzeczne z zasadami, fundamentem
mało tego, maskowane "sposobem prezentacji"

proszę Cię Sebastianie o przemyślenie wypowiedzi nt sugerowania
bo pisałem wręcz odwrotnie
nie sugerowałem (jak piszesz) że miało to związek z transferami
a przeciwnie: pisałem było (ograniczenia) złem, bo nie było z związane z transferami (co wspólnie analizowaliśmy zresztą, i razem do tych wniosków doszliśmy)

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
sebastian_gasiorekOffline
Temat postu: Re: Kradzież danych  PostWysłany: 10-03-2019 - 14:57
Zasłużony
Zarząd PTG


Dołączył: 18-11-2007
Posty: 542

Status: Offline
Włodku,

Miałem na myśli poniższą wypowiedź:

"owszem za złotówki, ale przez lata nie zbliżyliśmy się do opłaconych transferów, nie było ( może z peakami) problemu...po to m.in. taka nie inna usługa kupiona "

Użyta ona była w kontekście API które nie zostało udostępnione stąd być może to mylne zrozumienie Smile

Podzielam Twoją opinię odnośnie udostępnienia bazy Geneteki (spakowanej).
Byłoby to najlepsze zabezpieczenie na wypadek zniknięcia PTG lub jakiejś dużej awarii

Pozdrawiam,
Sebastian

_________________
Pozdrawiam,
Sebastian Gąsiorek

http://genrod.eu - największe opracowanie Kwiatkowskich (6 tys. osób)
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 1.202880 sekund(y)