Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
kamil_360Offline
Temat postu: Re: Staszów XVIII w.  PostWysłany: 14-09-2018 - 14:07
Sympatyk


Dołączył: 06-02-2010
Posty: 1326

Status: Offline
Już działa, i faktycznie, sięga kwietnia 1738 roku. Niesamowite, że mogli pomylić się o ok. 60 lat !

Ja z nich niestety chyba nie zrobię użytku, bo większość rodzin okazała się nierdzennie-staszowskimi, a moich Cukierskich też nie mogę znaleźć przed 1750 ;[
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Gadu-Gadu MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
BibiOffline
Temat postu: Re: Staszów XVIII w.  PostWysłany: 14-09-2018 - 15:58
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 19-01-2013
Posty: 380

Status: Offline
A ja jak najbardziej Smile
Mam dużo ludzi ze Staszowa i Rytwian -oto nazwiska;Witaszek, Skład, Gaydowski, Gęca, Migoń, Kalina, Nayduk, Lasota, Bacz, Madej, Dyląg, Suchorowska, Pankiewicz, Sokolska, Decka,Pyrz,Bednarski, Banaś, Kłusek,Kazimierski,Prostak,Borkowski, Maj, Szeleś v. Stankowicz.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kamil_360Offline
Temat postu: Re: Staszów XVIII w.  PostWysłany: 14-09-2018 - 16:25
Sympatyk


Dołączył: 06-02-2010
Posty: 1326

Status: Offline
Bednarski i Lasota to także moje nazwiska. Suchorowski i Witaszek chyba się przewija.
Gdybyś trafiła na ślub Piotr Cukierskiego, między 1730 a 1750, bo raczej nie wczesniej, to daj mi znać proszę.
Jego 2gi ślub z 1750 i 1 szy ślub jego żony z 1738 znalazłem, a jego samego nie potrafię.
A może był z innej parafii ?

Pozdrawiam ; )
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Gadu-Gadu MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
BibiOffline
Temat postu: Re: Staszów XVIII w.  PostWysłany: 15-09-2018 - 12:45
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 19-01-2013
Posty: 380

Status: Offline
Ok zwrócę uwagę na to nazwisko.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
BibiOffline
Temat postu: Re: Staszów XVIII w.  PostWysłany: 15-09-2018 - 17:18
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 19-01-2013
Posty: 380

Status: Offline
Kamilu,
sprawdź w matrimonium metrica 1613-1751 slub na str 265 -ostatni w kwietniu - może to ten.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
_jaj_Offline
Temat postu: Re: Staszów XVIII w.  PostWysłany: 25-09-2018 - 17:22
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 07-06-2017
Posty: 20

Status: Offline
Dzien dobry,

chcialbym podziekowac serdecznie za Wasze wysiłki w skompletowaniu aktow ze Staszowa. Ostatnio okazało sie, ze pochodze wzdluz skomplikowanej linii z klanu Brzezowskich vel Brzozowskich, maystrow kunsztu sukiennickiego z tego miasta. Klan w sensie dosłownym, na przełomie XVIII i XIXw. kilka linii noszacych to samo nazwisko, ale bodajze wszyscy bez wyjatku sukiennicy. Bez Waszej pracy nie zorientowałbym sie w tym gaszczu...!

Byłbym bardzo wdzieczny, gdyby ktos umiescił zaktualizowane podsumowanie -- jakie akty z jakich lat sa gdzie dostepne.

Pozdrowienia, _jaj_
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kamil_360Offline
Temat postu: Re: Staszów-staropolskie metryki i spisy podatnikow online!  PostWysłany: 09-03-2019 - 11:13
Sympatyk


Dołączył: 06-02-2010
Posty: 1326

Status: Offline
Dokładam cegiełkę w postaci pokładnego za lata 1825-29 oraz spisy podatników z początku XIX wieku (1807, 1808, 1809): https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing

Są to 2 jednostki pochodzące z zespołu 21/291 Archiwum Dóbr Staszowskich (AP Kielce), mianowicie:
- sygn. 57 - pokładne
- sygn. 03 - podatki i składki w m. Staszowie.

Zastrzegam, że fotografowałem jedynie wykazy osób, pomijając biurokratyczną korespondencję i kosztorysy.
W przypadku jednostki 03, ominąłem także spisy podatków dot. wyłącznie żydów. Mam wrażenie, że odnosiły się nie tyle do podymnego, co do zawodu, którym się trudzili.

Najprawdopodobniej jednostka 03 zawiera w sobie (jak wskazuje jej zakres) dodatkowe dokumenty z samego końca XVIII wieku, jednak kartki te były zwinięte w harmonijkę i zszyte, zatem przy następnej wizycie w Archiwum uzupełnię braki.

Pozdrawiam
Kamil
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Gadu-Gadu MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
_jaj_Offline
Temat postu: Re: Staszów-staropolskie metryki i spisy podatnikow online!  PostWysłany: 09-03-2019 - 13:55
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 07-06-2017
Posty: 20

Status: Offline
Dzień dobry,

celem odnotowania, podobne spisy należności, etc. znajdują się w trudno dostępnej książce Lecha Stępkowskiego "Staszów w opisach aktach i dokumentach. Tom I: do połowy XIX wieku" wydanej przez Urząd Miasta i Gminy Staszów w 2003r. w nakładzie 1000 egzemplarzy, bez numeru ISBN.

(1) Str. 53ff Inwentarz Miasta Staszowa, domów, czynszów i innych powinności, spisany in fundo die 22 Aprilis 1733 [Anno], Zacytowany w książce na podstawie "...tekstu zachowanego w Archiwum Państwowym w Krakowie, Zbiory na Wawelu, w zespole Arch. Potockich z Krzeszowic, syg. 2342, f. 32v.-39r."

(2) Str. 63ff Inwentarz Miasta Staszowa z opisaniem placów, domów, czynszów, ospów i innych powinności, spisany Mense Iunio Anno Domini 1757 z kamienicami. Te same źródło, sygn. 2343 f. 37r.-53v.

Są to pedantyczne spisy ulica po ulicy, dom po domu, nazwisko po nazwisku...

Pozdrowienia,
Jacek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kamil_360Offline
Temat postu: Re: Staszów-staropolskie metryki i spisy podatnikow online!  PostWysłany: 09-03-2019 - 14:02
Sympatyk


Dołączył: 06-02-2010
Posty: 1326

Status: Offline
Zatem materiał który zamieściłem będzie kontynuacją, fajnie Wink

Szkoda z kolei, że nie podzieliłeś się wcześniej, że masz taką książkę i możesz komuś pomóc, sprawdzając występowanie takiego czy owego nazwiska...Zwłaszcza, że jest - jak piszesz - trudno dostępna.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Gadu-Gadu MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
_jaj_Offline
Temat postu: Re: Staszów-staropolskie metryki i spisy podatnikow online!  PostWysłany: 09-03-2019 - 14:12
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 07-06-2017
Posty: 20

Status: Offline
Halo, halo Kamil,
książki nie mam, jak Ci juź uprzednio pisałem, jedynie fragmentarycznie wykonane zdjęcia części tych inwentarzy podesłane mi kiedyś przez właścicielkę jednego z egzemplarzy...
Pozdrowienia,
Jacek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kamil_360Offline
Temat postu: Re: Staszów-staropolskie metryki i spisy podatnikow online!  PostWysłany: 09-03-2019 - 14:26
Sympatyk


Dołączył: 06-02-2010
Posty: 1326

Status: Offline
Ah, to Ty. Nie poznałem Very Happy
Zwracam honor
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Gadu-Gadu MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.836834 sekund(y)