Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
genealog1981Offline
Temat postu: Rzemieslnicy  PostWysłany: 03-03-2019 - 14:30
Sympatyk


Dołączył: 03-10-2007
Posty: 224

Status: Offline
Witam Wszystkich,

Ja slyszalem ze jak ktos byl Rzemieslnikiem, to byl "Kims"
Zastanawia mnie co ludzie maja na mysli, z tym "bedac kims"
Moze juz ktos zaczal taki watek albo mozna gdzies o rzemielnictwie
Poczytac.

Pozdrawiam, Sandro
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu MSN Messenger Numer ICQ 
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Janiszewska_JankaOffline
Temat postu: Re: Rzemieslnicy  PostWysłany: 03-03-2019 - 16:52
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-07-2018
Posty: 993

Status: Offline
genealog1981 napisał:
Witam Wszystkich,

Ja slyszalem ze jak ktos byl Rzemieslnikiem, to byl "Kims"
Zastanawia mnie co ludzie maja na mysli, z tym "bedac kims"
Moze juz ktos zaczal taki watek albo mozna gdzies o rzemielnictwie
Poczytac.

Pozdrawiam, Sandro


Mówiąc o kimś, że to "Ktoś" ludzie mają na myśli znaczenie tej osoby w określonym społeczeństwie. Pozycja społeczna rzemieślników była na takim poziomie, że byli znani i potrzebne były ich usługi w danej okolicy. Często to byli zamożni mieszczanie liczący się w danym miasteczku i często wybierani jako radni miejscy.
Mam przykład mojej wielopokoleniowej rodziny rzemieślników z miasteczka w łódzkim i byli wybierani na radnych i ławników oraz udzielali się w organizacjach kościelnych lub ochotniczych straży pożarnych.

Jeśli chodzi o rzemieślników to na tym forum zebrano dużo danych o szewcach z Łodzi i Warszawy, a wujek Google odpowie Ci na pytania o każdą z profesji.
W okresie PRL mimo licznych szykan bardzo liczyli się w społeczeństwie młynarze, piekarze, fryzjerzy, malarze, krawcy, czapnicy, rymarze, szewcy i inni rzemieślnicy stanowiący grupę społeczną dość skutecznie opierającą się "komunizacji".

Pozdrawiam
Janka
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Michal_SkOffline
Temat postu: Re: Rzemieslnicy  PostWysłany: 03-03-2019 - 17:12
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 01-07-2018
Posty: 82

Status: Offline
Janiszewska_Janka napisał:

W okresie PRL mimo licznych szykan bardzo liczyli się w społeczeństwie młynarze, piekarze, fryzjerzy, malarze, krawcy, czapnicy, rymarze, szewcy i inni rzemieślnicy stanowiący grupę społeczną dość skutecznie opierającą się "komunizacji".


Pani Janko,

czy mogłaby Pani podać jakieś opracowania tego fenomenu? Z chęcią bym o czymś takim poczytał.

Pozdrawiam,

_________________
Pozdrawiam,
Michał
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Janiszewska_JankaOffline
Temat postu: Re: Rzemieslnicy  PostWysłany: 03-03-2019 - 17:33
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-07-2018
Posty: 993

Status: Offline
Michal_Sk napisał:
Janiszewska_Janka napisał:

W okresie PRL mimo licznych szykan bardzo liczyli się w społeczeństwie młynarze, piekarze, fryzjerzy, malarze, krawcy, czapnicy, rymarze, szewcy i inni rzemieślnicy stanowiący grupę społeczną dość skutecznie opierającą się "komunizacji".


Pani Janko,

czy mogłaby Pani podać jakieś opracowania tego fenomenu? Z chęcią bym o czymś takim poczytał.

Pozdrawiam,


Panie Michale

Nie musiałam o tym czytać, bo widziałam na własne oczy jak przez wiele lat po wojnie i to w okresie stalinizmu młynarze, piekarze, krawcy, rymarze i inni prowadzili swe warsztaty. Nie słyszałam by którykolwiek zapisał się do PZPR, natomiast wchodzili w skład rad parafialnych, byli członkami OSP, członkami orkiestr strażackich biorących udział w uroczystościach religijnych mimo, że władze partyjne usilnie chciały OSP oddzielić od powiązań z kościelnymi uroczystościami. Nie mam czasu i ochoty na dyskusje poza tym tematem więc to musi Panu wystarczyć i nie będę dalej odpowiadała na prowokujące zaczepki.

Janka
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.593881 sekund(y)