Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 18-02-2019 - 22:44
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
Pani Iwono to nie tak. Spróbuję doprecyzować. Dokumenty komasacyjno parcelacyjne wymieniają jedynie osoby które otrzymały nadziały ziemi. Mogło być tak że Łopacińscy (bo sadze ze takim współcześnie stało się ich nazwisko, co sugerowałem w poprzednim wątku) o ziemię się po prostu nie ubiegali. Jakąs przesłanka może być wspomnienie starych mieszkańców (o czym Pani pisze) że Łopacińscy mieszkali w majątku (tych w Knorydach i okolicy było kilka). a to może oznaczać służbę w majątku (ilość potencjalnych w nim funkcji może być duża) bez posiadania własnej ziemi.
Na marginesie nie wierzę aby wspomniani nie byli Pani rodziną . W tej samej wiosce dwie różne rodziny o tak podobnych nazwiskach ? To niepodobne. Moim zdaniem mogło być tak że jednych zapisano Łopacińscy a innych Łopaczyński. I w miarę umacniania urzędowej dyscypliny tak już zostało. Poprawianie nazwiska na prawidłowe (tylko które prawidłowe?)stało się zabiegiem skomplikowanym. Ale to już detale.Sama weryfikacja już powojennej rzeczywistości w Bielsku powinno być teoretycznie proste . Teoretycznie bo niestety na przeszkodzie staną ustawy o ochronie danych i inne paskudztwa w rodzaju RODO.
Ale oczywiście przesądzające dla udokumentowania Dymitra mogą być jedynie metryk sprzed I wojny. O ile(oby!) sa w Polsce.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
IwonaSzŁM85Offline
Temat postu:   PostWysłany: 19-02-2019 - 08:58
Sympatyk


Dołączył: 31-01-2019
Posty: 80

Status: Offline
Już teraz rozumiem. Z tym nazwiskiem to podejrzewam, że raczej było zmienione i ciężko teraz mi będzie szukać dalej....
Dowiem się o te metryki w parafii prawosłwanej.
Dziękuję za wyjaśnienie sprawy!

Pozdrawiam Iwona
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
IwonaSzŁM85Offline
Temat postu:   PostWysłany: 24-02-2019 - 13:58
Sympatyk


Dołączył: 31-01-2019
Posty: 80

Status: Offline
Wysłałm do AP w Białymstoku prośbę o sprawdzenie aktu małżeństwa Dymitra i Marii za ok 1894-97(pierwsze dziecko urodziło się w 1897r). Może coś się znajdzie i tam będą zawarte informacje nt Dymitra.
Do parafii prawosławnej w Boćkach na razie nie mogę się dodzwonić.

Pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 24-02-2019 - 16:50
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
Ta nowa data (urodziny w 1897) zasadniczo poszerza możliwości szukania. Parafie tak prawosławna jak katolicka sa w internecie Szukaj w archiwach
https://szukajwarchiwach.pl/4?filtr=bo% ... #tabZasoby
czy wiadomo gdzie jakiego wyznania były te urodziny w 1897. O tyle to istotne że brakuje rocznych sumariuszy stąd trzeba przegladac akt po akcie. No i śluby rzymsko katolickie nie obejmuja całego okresu 1894- 1897. Może trzeba będzie spróbowac samemu, znajac bowiem realia w AP mogą odmówiż kwerendy albo policzą drogo.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
IwonaSzŁM85Offline
Temat postu:   PostWysłany: 27-02-2019 - 14:42
Sympatyk


Dołączył: 31-01-2019
Posty: 80

Status: Offline
Znalazłąm Łopaczyńską Zofię. Nie zgadza mi się rok urodzenia (być może to inna osoba). Co oznacza 39/50?

https://szukajwarchiwach.pl/4/939/0/-/2 ... x4j6UahWQw

Pozdrawiam Iwona
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
sbasiaczOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-02-2019 - 15:34
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 11-02-2015
Posty: 2223
Skąd: Warszawa i okolice
Status: Offline
link prowadzi do wielu plików, trudno zadałam sobie trud i sprawdziłam: akt nr.39/1896 (plik 132.jpg) to nie jest chrzest Zofii tylko Kazimiery Piotrowskiej, więc jeśli znamy rok to szukajmy akt po akcie, bo w spisach jest jakiś błąd.
pozdrawiam
Baśka S

_________________
pozdrawiam
BasiaS
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-02-2019 - 18:38
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
Dziwne Ta numeracja jest jakby z innej księgi. Spis w języku polskim zdaje się to potwierdzać, wskazywać ze został sporządzony dodatkowo . Nie wykluczałbym istnienia innej księgi (niestety nie zeskanowanej). Tak jakby ta księga była sporządzona po latach. Czemu? To mi wygląda na dodatkowy spis na podstawie księgi nawróconych. Ten trop należy sprawdzić w AD w Drohiczynie. Koncepcja chrztów w Boćkach w kościele (matka zaniosła do chrztu w tajemnicy?) a nie cerkwi moim zdaniem jest nierealna.
W spisach nie ma nazwiska Łopaczyński, poza tym jednym przypadkiem Zofii. To by potwierdzało hipotezę że Łopaczyńscy byli wtedy prawosławni.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
IwonaSzŁM85Offline
Temat postu:   PostWysłany: 27-02-2019 - 22:01
Sympatyk


Dołączył: 31-01-2019
Posty: 80

Status: Offline
Pani Basiu, Panie Jerzy dziękuję za pomoc.
Spróbuję dowiedzieć się czegoś w Drohiczynie.
Pozdrawiam Iwona
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
IwonaSzŁM85Offline
Temat postu:   PostWysłany: 26-03-2019 - 15:30
Sympatyk


Dołączył: 31-01-2019
Posty: 80

Status: Offline
Witam, ponownie. Dostałam odp z Archiwum w Białymstoku, że nie zanleźli aktu małżeństwa (wyznania prawosławnego i rzymskokatolickiego ) Marii i Dymitra Łopaczyńskich za rok 1895 (pierwsze ich dziecko urodziło się w 1897 dlatego dałam taką przypuszczalną datę ślubu). Oczywiście mogłabym wysyłać kolejne zapytanie z inna datą (rok do tyłu lub do przodu) ale to wiąże się z kolejnym miesiącem oczekiwań. Kontaktowałam się z AD w Drohiczynie, ale też nic na razie nie mają...
Co jeszcze mogę zrobić, gdzie szukać abym ruszyła z tą sprawą do przodu...?
Pozdrawiam Iwona
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 26-03-2019 - 16:50
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
Odpowiedź AP niczego nie wnosi,. Przeze mnie spodziewana. Kluczem jest rozszyfrowanie owego zapisu aktu urodzin Zofii. Ja postawiłem hipotezę ze może to być wpis do księgi konwersji. Z tm że mogła to być jakaś inna Zofia nie córka Dymitra i Maria. Klucz do rozwiązania tego problemu jest moim zdaniem w AD w Drohiczynie. Trzeba naciskac. może tam pojechać . Ładne miasto w letnie wakacje.
Inne metody szukania to błądzenie. Dymitr i Maria mogli urodzić sie wszędzie. najogólniej miedzy Drohiczynem a Bielskiem Gdziekolwiek w tamtych stronach mogli zawrzeć ślub. . Gdzie zyli nie wiadomo. Traczejdopiero na koniec zycia pojawili się w Knorydach. Przepytywani przez Pania to potwierdzaja „pracowali w majątku” rzekomo wyprowadzili się do Bielska Podlaskiego. Oczywiście w ówczesnych realiach zapis nazwiska Łopaczyński czy Łopaciński to żaden problem , mogło być pisane zamiennie.
A co jest pewne.?! Z Pani informacji wynika że Akt ślubu syna Grzegorza. Czy można go zobaczyć , kluczowe pytanie czy jest tam zapisane gdzie urodził się Grzegorz? Na marginesie -gdyby wspomniana wyżej Zofia miała być jego siostra to przez dziesięć lat różnicy innych dzieci powinno być sporo wiecej. Z dotychczasowych przesłanek raczej nie rodziły się w Parafii Bocki, tak katolickiej jak i prawosławnej
Kolejny dokument to zgon Marii w 1937. To samo czy można go obejrzeć?. Co zapisano ile miała lat, czy jest zapisane gdzie się urodziła, imiona rodziców? Czy zmarła jako wdowa czy pozostawiła Dymitra wdowcem? Jeśli to drugie to w jego wieku najpewniej poszedł dozywać do któregoś z dzieci. Pytanie gdzie . Może Bielsk Podlaski. Tam przecięz mieli się przenieść Łopacińscy z Knoryd.
Bez jakiegoś mocnego lokalizacyjnego zaczepienia będziemy się kręcić wokół co raz to nowych hipotez.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
IwonaSzŁM85Offline
1 Temat postu:   PostWysłany: 26-03-2019 - 17:21
Sympatyk


Dołączył: 31-01-2019
Posty: 80

Status: Offline
może to głupie pytanie ale jak wstawić tu załącznik ? nie umiem tutaj tego zrobić...
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 26-03-2019 - 17:39
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
Niestety tez się na tym nie znam. Gdyby nie objawił się ktoś co potrafi to proszę napisać na mojego priva. Podam zwrotnie mojego prywatnego meila i Pani na niego prześle skany. .
Aha pogooglowałem . W Bielsku mieszkaję Łopacińscy.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Officinalis_Paeonia
Temat postu:   PostWysłany: 26-03-2019 - 20:32
Sympatyk


Dołączył: 26-03-2019
Posty: 795

Parafia Malesze, rok 1888, akt pierwszy na skanie Smile
https://szukajwarchiwach.pl/4/1436/0/-/1/skan/full/rDvLbCSS6adTiTsTCzyJvg
Pozdrawiam.

_________________
Elża
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
IwonaSzŁM85Offline
Temat postu:   PostWysłany: 26-03-2019 - 21:31
Sympatyk


Dołączył: 31-01-2019
Posty: 80

Status: Offline
Wow, jak Pani to znalałza?
Dziękuję!!!
Jestem przeszczęśliwa, że cokolwiek jest z dokumentów nt Dymitra Łopaczyńskiego...!!!
Zaraz poproszę o przetłumaczenie, bo szczerze nie potrafię odszyfrować większości wyrazów...(ale jestem ciekawa co tam jest zawarte...)

Pozdrawiam serdecznie Iwona
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
elgra
Temat postu:   PostWysłany: 27-03-2019 - 04:18
Zasłużony
Członek Honorowy


Dołączył: 01-05-2008
Posty: 4534

IwonaSzŁM85 napisał:
może to głupie pytanie ale jak wstawić tu załącznik ? nie umiem tutaj tego zrobić...


Jeśli dokument znajduje się w internecie np. w szukajwarchiwach
to należy skopiować link który pokaże się tu https://naforum.zapodaj.net/870cb8f3b152.jpg.html i wkleić go na forum.

oraz
[Wejdź na Forum] -> Problemy techniczne -> Jak pokazać dokument (zdjęcie, skan) na forum?

_________________
Pozdrawiam, Elżbieta z d. Cibińska
moje parafie:Cierno Oksa Węgleszyn Nagłowice (świętokrzyskie)
i Wysocice Sieciechowice (małopolskie) okolice
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.574406 sekund(y)